• hygienik

Šiel som na komédiu a dostal som pre mňa príliš sofistikovanú všehochuť, v ktorej je účelom humoru kritika napr. Miloša Zemana??, Čechov, Francúzov, filmu ako média, pozitivisticklej interpretácie histórie...bohvie čoho všetkého. Áno, väčšinu významov som nepochopil. Forma ma nudila. Dúfal som, že idem na druhý Rok ďábla, miesto toho som videl skôr druhých Karamazovcov. Nuž čo, v Mníchove som sa evidentne stratil.(25.11.2015)

Je obdivuhodné, že se Zelenkovi podařilo ukočírovat scénář, který je vrstevnatější než deseti deková cibule, aby film nejen že nepůsobil chaoticky, ale ještě z něj ve výsledku sálala taková lehkost, jako by režie byla ta nejsnadnější věc na světě. Byl bych ale ještě spokojenější, kdyby se celý děj odehrával v linii nastolené první půlhodinou, kde je nejvíce vtipných scén, s hláškujícím Taclíkem jako bonusem. Jakmile se přejde na pseudo-dokumentární tóninu, začne ze scénáře čouhat podřízenost nápravě dějinné mystifikace, kterou Zelenka odhalil a teď to chce každému sdělit a na konci si ještě s chutí zamoralizovat. Vybrat k tomu obdobně mystický rámec mi ale nepřijde ideální a klíčová několikaminutová scéna, ve které je vysvětleno, jak to tenkrát doopravdy (?) bylo, jakoby vypadla z nějaké jiné investigativní kauzy, třebaže dobře zfilmované. Slabší čtyři hvězdy.(12.3.2016)

Neuvěřitelně dobře vymyšlenej film, zajímavě obsazenej a zábavnej. Žánr české komedie ještě není úplně ztracen. Akorát bych příště prosil víc prostoru pro Jitku Schneiderovou :-)(28.4.2016)

Ztraceni v Mnichově je v mnoha ohledech blízkým příbuzným Roku ďábla. Když pominu zcela zjevné (totiž že jde v obou případech o mystifikační doku-fikci), některé postavy jakoby přešly ze staršího sourozence plynule k mladšímu (nizozemský filmař, kterej získá oblibu v alkoholu a andělech x francouzský filmař, který získá oblibu v papouškovi), podobná je i práce s časem (epizodické vyprávění s různou mírou vypuštěného času) a konečně i vyznění (směřování k rozpadu projektu vlivem odklonu aktérů směrem k bizarním soukromým cílům). Odvrácenou stránkou věci, která je ale rovněž pro oba projekty příznačná, je místy hodně toporné herectví - částečně pravděpodobně vlivem improvizace bez pevného scénáře. Ale zatímco u Roku ďábla je to více-méně omluvitelné použitím neherců, v případě současného snímku pro to polehčující okolnosti nenacházím. Na druhou stranu, některé nové prvky jsou poměrně osvěžující. Zejména fakt, že první třetina snímku je tvořená fikcí uvnitř fikce, totiž "reálnou" částí filmu, který je teprve v procesu výroby, což se dozvídáme až zpětně. Velmi příjemná je i větší konzistentnost filmu - přítomná v různých návratných motivech, jejichž interpretace se postupně proměňuje. A třetím pozitivem určitě je i směřování k zamyšlení se nad samotným tématem "mnichovského komplexu", který nezávazné komedii dává určitou hloubku. Za mě určitě palec nahoru.(25.10.2015)

Takovej film jsme tady neměli od Formanova Konkursu. Zelenka na tu Americkou noc v nadsázce narážel, ale nakonec jí přeci jen ta nějak dosáhl. Byť v lokálním měřítku, s lokálními tóny. Velký dobrý.(19.8.2018)

V první půlhodině Zelenka rozehrává nepříliš zdařilou hořkou komedii o mediální bublině kolem mluvícího papouška, aby pak divákům vytřel zrak tím, že ta nepodařenost byla celou dobu zcela záměrná, a to z dobrého důvodu. Ztraceni v Mnichově jsou skvěle vyváženým (velice vtipným a zároveň místy smutným a bolestně pravdivým) podobenstvím o zákulisí filmové produkce, o českém národu a o tom, že zdání občas klame, samozřejmě s určitou porcí nadsázky. Jistou rukou režírovaným, promyšleným a uvědomělým projektem s přirozenými herci, ambiciózním a inteligentně uchopeným zpracováním tématu Mnichovské dohody a s funkčním příběhem plným překvapivých zvratů, na české poměry navíc vyprávěným dost nezvyklým a přitom atraktivním způsobem. Delší recenze ZDE.(16.10.2015)

Jestli je v naší kinematografii někdo, kdo si opravdu umí s filmem pohrát a vytvořit něco překvapivého, je to Zelenka. Prolínání rovin, filmu o filmu o filmu, spousta absurdního humoru, česká povaha... Je tady toho hodně. Paráda a těším se na další kousek.(5.9.2016)

Letošní rok spěje českým filmům a tohle není výjimka. Když jsem šel do kina, tak jsem o filmu věděl jen základ, a tak mě hodně překvapilo, že uprostřed filmu skončil film a začal úplně jiný film. První část, která někomu přijde trapná, mě však přišla naprosto skvělá. Vše co vám v ní připadá absurdní nebo laické se poté svýborně vysvětlí. Druhá část filmu mi dost připomínal film Ed wood. Hodně se povedla hudba a výběr herců. Doporučuji k filmu přečíst knihu Mnichovský komplex na který film odkazuje. Od Zelenky jsem dosud nic neviděl, ale po tomhle si něco určitě pustím. Pro mě nejlepší český film roku . 90%.(31.10.2015)

Pro staré křivdy není čas vytvářet konstruktivní budoucnost.(21.12.2015)

Žánrově nezařaditelný film postavený na zcizujících efektech a jemné hře s filmovými odkazy. V neposlední řadě bytostně aktuální a štiplavá sonda do nitra české národní povahy. Téma mnichovské zrady proto může sloužit jako modelová situace, která rozkrývá náš repetitivní postoj k vnímání velkých evropských událostí a nedůvěře vůči zbytku Evropy. Ztraceni v Mnichově je i přes neoddělitelný politický komentář vyznáním lásky k filmu, neodbytné touze sdělovat prostřednictvím filmového média své myšlenky a bojovat za ně až do úplného konce. Hladké spojení hraných a pseudodokumentárních prostředků tmelí absurdní humor i neotřelý výklad „mnichovského komplexu“. Výsledek je zábavný, v mnoha ohledech inspirativní a v půvabně poetickém finále velmi silný.(22.10.2015)

Pro mě FILM ROKU a dle mého si zasloužil více než 2 Lvy! Jeden z mála "kousků", které musím vidět vícekrát. :)(2.4.2016)

„Oni jsou prostě kokoti.“(16.5.2018)

Ačkoliv si myslíte, že to bude srandovní komedie o jednom papouškovi, najednou přijde šok a zhruba po třiceti minutách změna celého aranžmá filmu, kdy začne "film o (ve) filmu", a to tak skutečným stylem, že si asi pět minut říkáte, jestli to náhodou nebude asi dokument. Naštěstí si to začne celé samo ze sebe vtipně utahovat, ale zároveň tak trochu zbytečně šťourat v historickém odkazu, který dodnes vzbuzuje hádky nejen v hospodě čtvrté cenové, ale i mezi kamarády vysokoškoláky a vzdělanými lidmi. Ano, každý národ má svoje trauma, ale v tomto filmu si z Mnichovské zrady utahuje krapet "divně". Někdy vtipně, někdy trochu vážně, a někdy až příliš zbytečně. Myslím, že odkaz do minulosti je třeba neustále mladým připomínat, a tak tomu i tento film pomohl. Ovšem mystifikace je možná někdy až tak velká, že jsem místy dokonce dostal chvilku pocit, že to tak, jak to říkají herci ve filmu (děj se nesmyslně a dlouze zastavil), je snad pravda. Ale naštěstí jen na chvilku. Herci výborní, Myšička exceluje a opravdu to není žádná oddychová komedie. Spíš taková dramedie. 75%(21.3.2016)

Přidrzlá, francouzsky odlehčená a dostatečně trhlá postmoderní variace na téma "dead (Daladierův) parrot". Jo, a těžkého života filmařů, ale hlavně mnichovké dohody a jejích fatálních následků na... teda teď mě napadá, co by na to J. Masaryk. A jestli se mu tohle celé vlastně nezdálo po některém z tajných výletů do skříňky s opiáty v léčebně...(25.4.2017)

Petr Zelenka je prostě jinde. Takhle nápaditý, vtipný a hlavně zároveň velice chytrý film jsem od českého režiséra neviděl už hodně dlouho. Pecka, které do absolutna ale něco chybí. Přesto je to výborná alegorie a metafora, která si hraje s divákem po celou dobu, ale není to nefér hra, protože na první pohled skrytá vodítka jsou vidět po celý film... Povedené 4*.(16.8.2016)

Prvních 30 minut dobré, ale pak jsem se přestala bavit. Souhlas s Opeth - Originální, myšlenkové, nezařaditelné a tak. Jenže mě film zklamal a nic na tom nezměnilo, že místy to bylo vtipný. Ztracena v Nudě.(19.4.2016)

Zelenka je nejlepší správce českého umělecko-tvůrčího kokotismu. Navíc načasování hlášky "Protože tu Eurimages jsme nedostali." je nejlepší český komediální moment od... no od Roku Ďábla.(3.4.2016)

• petrsv

Začátek dobrý, ovšem co měl znamenat ten zbytek, to se mi až do konce filmu nepodařilo dát dohromady. Těšil jsem se na komedii, i když s prvky dramatu, ale budiž (v ČR dnes málokdo dokáže natočit čistou komedii). Dostal jsem kousek filmu, pak jakýsi film o filmu, což mělo zřejmě mít nějaký vysoce intelektuální význam. Jestli to mělo přinést jiný pohled na dějiny, tak by to mělo být jen pro dospělé, protože v dětech to vyvolá spíše zmatek. Dějiny minulého století není snadné pochopit a tento pseudofilm k tomu pochopení rozhodně nepřispívá. Takže nakonec těžko říct, jaký vůbec mělo smysl to natočit.(3.4.2016)

• Volodimir2

Zaručene viem, že štýl Petra Zelenku ma nevie uchvátiť. Film mal byť poučný a predpokladal som, že aj plný historických faktov, ktoré by vyvracali respektíve potvrdzovali postoje politikov v tej pohnutej dobe. Takže keď si odmyslíme úvodnú dokumentárnu časť týkajúcu sa Mníchovskej zrady, neskôr citácie z knihy Jana Tesaře Mníchovský komplex a v závere celé uvítanie predsedu vlády Rudolfa Berana ríšskeho protektora Konstantína von Neuratha v Prahe dňa 5.4.1939, tak sme sa z tohto dlhého filmu nedozvedeli absolútne nič. A možno to ani nebolo cieľom. Keď si premietnem nezmyselnú časť o 90 ročnom papagájovi a časť o podvodnej česko- francúzskej koprodukcii bez Francúzov, mám pocit, že film sa úplne vymkol z kontroly producentov tohto filmu, ale to je len môj názor.(10.4.2016)

Zřejmě nejgeniálnější a zároveň nejdivnější českej film, se kterým jsem měl prozatím tu čest. Navíc ta struktura vyprávění mi způsobila nehoráznej WTF moment už asi v první třetině filmu, ze kterýho jsem se pak asi 10 minut vzpamatovával, načež se mi teda znova podařilo přistoupit na hru filmařů, což tenhle skvost dotáhlo až k ultimátnímu hodnocení. Zároveň se tím vysvětlila i chyba ve filmu, která vlastně nakonec ani nebyla chybou, ale naopak potěšujícím detailem (bunkr).(1.5.2016)

Po dlouhe dobe jsem videl cesky film, ze ktery se nemusime vubec stydet (spise naopak) a ktery jsem si moc moc uzil. Originalni, napadite vtipne, tak akorat ironicke a sympaticky bizarni. Mnohe to o nas vypovida. Scenar i herecka sestava moc povedene. Navic paralela s Americkou noci byla velmi stylova. Tenhle film jsem si moc uzil a musim se priznat, ze jsem neco podobne okouzlujiciho uz od rezisera Zelenky necekal.(15.5.2016)