Wolverine

The Wolverine

Wolverine

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2013, 126 min (SE: 132 min)

Rozpočet $120miliónovTržby USA $132,556,852Tržby Celosvetovo $416,456,852Tržby za predaj Blu-ray v USA $40,968,731 //počet predaných kusov 2,040,213Tržby za predaj DVD v USA $36,329,693 //počet predaných kusov 2,293,444║ Wolverinovi presunutie do Japonska celkom prospelo, aj keď dejovo nie úplne vycibrené ale Hugh Jackman tie poslabšie chvíľky pekne utiahne, dokonca aj dlhšie neakčné pasáže kde príde na dialógy sú celkom výživne natočené, takže dramatická vložka to celkom spestrila, takže nuda nehrozí, akcia je výborná má čo ponúknuť, tam som si miestami pekne zgustol, rýchly strih to kazí len minimálne prevažne to je vizuálne úchvatné, dokonca aj súboj na rýchlovlaku má čosi do seba, aj keď občas tie akčné úseky skĺzavajú do samoúčelnosti, hlavne čo sa záveru týka tak mali tvorcovia najviac zabrať, chýba tam silnejšia gradácia ale ináč to Mangold slušne zvládol, tento prírastok k sérii X-Men neurazí. /videl v kine 3D verziu: 75%/(3.8.2013)

Ne, bolí to, ale nejde to ani tudy. Hood z Wolverina udělal generický věšák na klišé, Mangold ho zkouší převést do not moderního inteligentního blockbusteru, který pracuje s komorností, emocemi, realismem a mytologií postavy. Výsledek je strašně nevyvážený - prolog temný a vtahující, následuje prostřední část filmu, kde dominuje romance a Loganovo vnitřní usebírání. Tahle část je pomalá, klade důrazy na neexistující významy a v důsledku jenom opakuje to, co třeba Singer dokázal na nesrovnatelně menším prostoru více rozvinout. Kolik slov, kolik motivů, kolik okouzlených citací... a co z toho? Dutý bambus, Logan jako romantický hrdina potřetí. O finále už bych snad raději pomlčel, pokud jsem se do té doby utěšoval, že Mangold schovává trumf na závěr, mýlil jsem se. Jako by si někdo vzpomněl, že tohle je přeci komiksový blockbuster a mizerně semlel veškerou nelogičnost a nadsazenost do apatického vyvrcholení, které z rádoby-dospělého preludování dělá rozklíženou sonátu. Skřípe to. Skřípe akce. Skřípe humor. Skřípou drápy. Neskřípe Jackman, ale oni on tenhle dietní sushi ambient neokoření dost na to, aby na něj člověk rychle a bez provinilosti nezapomněl jako na zbytečnost. Na rozdíl od ostatních Marvelkovek tady naprosto postrádám koncepci, oba spin-offy jsou tonálně mimo hlavní sérii a nevytvářejí nic koherentního. V důsledku strávíte dvě hodiny v kině kvůli tomu, abyste při potitulkové scéně frkli "Byl tenhle ošizený předkrm nutný? Noste hlavní chod!"(25.7.2013)

Jednoznačně nejlepší komiksový film o Wolverinovi, přestože byl plný různých mušek, hluchých míst a nudných pasáží. Dávalo to ale kurva smysl. Dlouho jsem váhal, na který snímek vyplýtvám svůj slavnostní tisící komentář a nakonec vyhrál právě Wolverine. Dokonce jsem si znovu pustil všechny X-meny, abych si připomněl souvislosti, provázanosti a detaily a mohl vytvořit alespoň krapet fundovaný elaborát. Věřte, že Wolverin v Japonsku je zatím nejlépe vyrobený snímek x-menovské série, ačkoliv nabízí velmi málo jiných (mutantních) postav než samotného Wolverina. Není to vůbec na škodu. Film je hlavně o něm a nezdržuje se jinými, méně zajímavými, mutanty. I celý ten jejich spor o soužití s lidmi zdvořile obchází – prostě na to serou a řeší něco úplně jiného (za což upřímně děkuju). Tím se také film jaksi stává méně fantastickým a nastupuje právě ona úderná realističnost (samozřejmě v rámci možností komiksového filmu). Brzy divák přijme Wolverina připomínajícího něco mezi Kung-fu poutníkem Cainem a horolezcem Reinholdem Messnerem za skutečně reálnou (a nasranou) postavu, ovšem s vynikajícími mutantními schopnostmi. Konečně Wolverine něco dělá. Vzpomeňte si sami. Díky třem filmům o X-menech víme, jak to s ním vlastně celou dobu bylo. V prvním díle pořád omdléval jak stará tentononc. Nic nevydržel, syčel, supěl, naříkal a neustále padal do mdlob. V jisté části dokonce na velmi dlouho a to s ním Sabretooth jen mrsknul. V druhém díle ho zcela bez milosti složila kulka z policejní pistole (na to, že má všechny kosti obalené nezničitelným adamantiem, kulka zahučela v jeho čele jako v másle od Meggle – neříkám nic…). A ve třetím díle mu docela činilo potíže típnout si doutník do dlaně. Díky filmu Wolverine Origins jsme se ale dozvěděli, že to je přeci jen tvrdý parchant, už dokonce celá staletí. Dnes už vím, že přežil i atomový výbuch, jen se tak trochu oklepal. Je to velký nesmrtelný hrdina, který by do kapsy strčil i kdejakého highlandera. Necelý kilometr od epicentra výbuchu nukleární bomby v Nagasaki a on se jen tak oklepe, jako kdyby vylezl ze solárka. Božííí. O nějakých sedmdesát let později má ale co dělat, aby se neposral při típání doutníku do dlaně. Sakra! Hugh Jackman má navíc ve filmu Wolverine skvělou formu a to beze srandy. Stavím ho na špičku těch nejdrsnějších filmových zabijáků. Tak je jako rosomák daleko přijatelnější, než ten podvyživený králík před třinácti lety v Singerově snímku. Dokonce i ta Travoltova pomáda, co nosil na palici, mu jaksi slehla. To chválím, opravdu skvělá kosmetická úprava drsného bijce. Navíc tvůrci opustili od jeho omšelých traumat, kdy pátral po své minulosti. Sice mu přišili nová, ještě nudnější, ale aspoň jsme se někam posunuli. Co se týče soubojů, opět film přináší něco víc, něco, co jsme ještě neviděli. V jedné scéně navíc bylo dobře, že to bylo 3D. Ano bitka na Šikanzenu byla prostě mega kůůl. Wolverin se ale i jinak rve jak lev a to je dočasně paralyzován neschopností se regenerovat! Co chcete víc? Táhněte k čertu všichni, co jste nad tímhle filmem ohrnuli nos. Jestli se vám líbí přiteplená verze X-men (2000) prosím, ale nemusíte hned hanit mnohem zábavnější film, kterým bezesporu Wolverin 3D je. Ale rozumím, že je plný hovadin, které tomu bohužel ubírají na kvalitě. Bohužel.(1.8.2013)

Když začne Wolverine užívat Ibalgin a lepit si po těle náplasti (chyběly už jen ty nikotinové), je něco špatně.. Krize identity, noční můry a bolestná traumata otvíráku na šinkansen, malebné obrázky Nipponu, plešatá modelka, co svlékla něco úplně jiného, než se od ní čekalo a tradiční akční závěrečná půlhodinka, která byla vším jen ne vrcholem. Za deset minut jsem už nevěděl, o čem to bylo. Jestli sarkasmu prostý rosomák zastřihl nějakou bonsai, na suché zahradě uhrabal štěrk či vyřešil svou minulost.. Možná by přineslo trochu oživení, kdyby se při titulkové scéně objevil Lebowskiho kámoš Walter Sobchak a „vytřepal“ z křesla pana profesora..(26.9.2014)

• JohnnyD

The Wolverine je pračudesný zatúlaný artefakt, ktorý sa akýmsi nedopatrením dostal do roku 2013. Či už je to fascináciou Japonskom, fádnymi postavami, mizernými efektami, či absurdným finále so Shredderom, film pôsobí ako generický sequel ságy z 80tych rokov, ktorá čo chvíľu dá zbohom kinu a zamieri na VHS. Nie je to taká kolosálna blbosť ako jednotka, zato je to hrozná nuda, že som pri nej skoro zaspal.(5.3.2017)

• - Hugh Jackman potvrdil, že s režisérem Jamesem Mangoldem diskutoval na téma možnosti uvést film v ratingu PG-13 ale i v nekompromisním R, nicméně neprozradil, v jakých scénách by se případné dvě verze lišily. (Caszidy)

• - Scény s japonským väzenským táborom boli natáčané v rezervácii Kurnell, v Novom Južnom Walese. (Greenpeacak)

• - Výroba a autorizovaná distribúcia filmu podporila viac ako 15 000 pracovných miest. (Laslo)