Wolverine

The Wolverine

Wolverine

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA / Austrálie, 2013, 126 min (SE: 132 min)

Od druhého Wolverina jsem dostal přesně to, co jsem očekával a co jsem chtěl vidět. Chtěl sem vidět, jak se Logan dostane do Japonska mezi komunitu na oko velmi tradicionálních postaviček. Těch je zde dostatek na to, aby záhy po jeho příletu rozpoutaly klasické japonské martial-arts peklo, oživily samurajské, ninjovské a mega-technologické dovednosti, Logana oblíkly do tradičního Yakuzáckého "plesového" obleku a učinily mu pár šrámů na těle. Ten, jak je jeho zvykem, se tradičně už po svém nasere, zjistí, že všechno kolem je jen zkorumpovaná, chladná chátra bažící po penězích a rozpoutá svoje osobní peklo, kde nejdřívě ztrácí trochu v soubojích dech, ale potom co nabere plnou sílu je již (skoro) k nezastavení a vykydlí takovou dobrou stovku bodyguardů, samurajů, ninjů apod. Kvalitní jsou i další postavy, japonečky potěší, cosi budeme namlouvat. Akce je sice sestříhaná, naprosto "odkrvená" pro možnost nízkého ratingu pro přístupnost, ale co ... i tak je to super. Málo dnešních mladých diváků ocení asi tak vysoko účast legendy akčních japonských filmů, mistra "Henryho" Sanady (např. klasika promítaná i v komunistických kinech Šógunovy Ninjové (1980) ). Sanada Henry se Loganovi postaví se samurajským mečem v úžasné scéně nočního duelu za dešťové sprchy v přítmí v modrém filtru (že by vliv klasik z Hong Kongu?)... Tuto scénu beru osobně za nejlepší a v akčním filmu tohoto typu nejhodnotnější. Konečně abych uzavřel výčet pro mne bombastických stránek tohoto filmu. Je to prostě pecka, Wolverina jako comixovou postavu mám po Hulkovi nejradši, již první díl se mi líbil fakt hodně a protože jsem prostě zaměřenej na ten východ a martial arts filmy, dávám plnej počet a hotovo. Mohl bychse tady rozplývat ještě další A4 textu,ale je to zbytečné. Tenhle film mi maximálně sedl a mám ho rád...(2.8.2013)

Tak nám adamantiový týpek zase jednou ukázal své ostré drápky a mne to celkem uspokojilo. Akce totiž byla fajn, asiatky byly fajn, děravý Logan byl fajn a vyhazování Japonců z balkónu bylo taky fajn. Jen se poněkud obávám, že poté, co si to Wolverine v dalších dílech rozdá s arabskými teroristy, kolumbijskou narkomafií, mimozemšťany, sovětskou KGB a rozsápe i husitskou vozovou hradbu, tak už mne to tolik bavit nebude.(25.12.2013)

Určitě vážnější kousek než minulý Origins, přesto se nemůžu zbavit pocitu, že celé to šlo udělat ještě mnohem lépe. Prostřední odpočinková sekvence je jako vystřižená z Bonda. Naopak co potěší tak určitě úvodní výbuch, pohřeb a hlavně geniální vlaková scéna. Zkrátka Mangold když chce tak umí. Filmu ubližuje jeho délka, chtělo to malinko zkrátit, ale zase raději ne o moc. Ještě teď mě děsí vzpomínky na pouze 90minutový Origin. Pro dospělého diváka je rozhodně lepší cestou menší roztaženost. Moc jsem nepobral snové sekvence s Jean Grey, ale zase oceňuji že díky nim film jakoby plynule navazuje na 3. X-menovský díl. Stojí za úvahu zda je dobře když Wolverine dostává jednu nakládačku za druhou, když jsme zvyklí, že jindy zachraňuje svět. Potitulková scéna již vnadí na Budoucí minulost. Sečteno podtrženo: tenhle Wolverine měl zcela určitě obrovský potenciál, který bohužel zase tolik nevyužil, ale jsem ochoten mu to odpustit za předpokladu, že se někdy příště dočkám podobných scén jako na střeše japonského šinkanzenu. 70%(16.10.2014)

Wolverine je nezmar, kterému to coby solistovi moc nevychází a skutečně kolem sebe potřebuje tým, o který se může opřít a pořádného scénáristu, který by mu do úst vložil nejednu říznou hlášku - jedno "go f*ck yourself" ještě jaro nedělá. Tohle bezmyšlenkovité putování odnikud nikam a filozofování o nesmrtelnosti chrousta není zrovna tou nejšťastnější cestou. Navíc člověk pak odchází z kina s pocitem, že Wolverine snad všechny akční scény prospal a bohužel s ním i divák, kterému se tak nabízí jen zběsilá jízda na shinkansenu, nepřehledná pohřební rubačka a závěrečný "lov velryby". Takhle mi nezbývá než snít o tom, jak by s Rosomákem naložil Darren Aronofsky.(2.8.2013)

Naprostá rutina a totální průměr. Tak nějak by se dal popsat tenhle Wolverine. Tvůrci sice zatlačili na pilu a v první scéně předvedli solidní atomový výbuch, od něj už to ale jde víceméně z kopce a nezastaví ho ani solidně rozjetá mašina, která se tomto filu jmenuje Světlana Chodčenkova. Nicméně těžko říct, v čem je problém. Podle mě hlavně v příběhu. Už několik let postrádám v X-Menech jakýkoliv koncept. Tvůrci si vydávají jeden díl za druhým a spojitost v nich hledat je pro mě obrovský problém. Třeba v rámci čtyř let natočit dva filmy pojmenované Wolverine je podle mě fakt až na hlavu. Tlačit se na značku dá, ale vydírat ji umělými filmy, s tím už mám trošku problém. Marvel naopak ale s recyklací nikdy problém neměl a tak mám pocit, že nás v budoucnu čeká ještě celá řada zbytečných fantasy hrdinů, kterým se propůjčí řada talentovaných režisérů. Tady třeba zrovna škoda Mangolda, kterýho bych radši uvítal v jinejch filmech. Škoda ho. A když vidím jeho příští film, začíná mi z toho být až na blití - Untitled Wolverine Sequel - To už by byl třetí Wolverinův film v deseti letech. X-Men tak i nadále zůstává poctivou ždímačkou desetiletí, ne-li staletí. Div, že to pořád vydělává.(4.7.2014)