Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel

(festivalový název)
  • Brazílie Tropa de Elite 2: O Inimigo Agora é Outro (více)

Film začíná potlačením vzpoury ve věznici, kam jsou umístěni bývalí drogoví dealeři. BOPE (speciální policejní jednotka, jejímiž členy jsou nerozluční André a Nascimiento) tuto vzpouru vyřeší po svém. Jen několik vězňů zůstane naživu. Tento zásah díky Fragovi, aktivistovi za lidská práva, bude stát Andrého místo a plukovník Nascimento je odklizen povýšením. Díky aktivitám BOPE jsou postupně zbytky drogových gangů rozprášeny, ale jejich místa nahrazují zkorumpovaní policisté, kteří nejsou o nic horší. Plukovník Nascimento pomalu zjišťuje, že byl systémem zneužit poté, co je zabit André. Vyšetřování Andrého smrti ho dovede blízko k zločineckým špičkám, což málem stojí život jeho syna. Nascimento tak rozpoutává peklo, tentokrát ovšem na poli politickém. (merlinovic)

kusper

L. A. - Přísně tajné v rytmech samby. Svižný akční thriller, který je na hony vzdálený hollywoodskému průměru. Není takřka co vytknout. ()

Deverant

O tři resp. (fikčních) patnáct let později se Padilha vrátil k BOPE a jejímu hrdinnému čištění brazilských favel. Tedy ne tak úplně. Jestliže první díl se opravdu zabýval bojem proti drogovým gangům Rio de Janeirských slumech a tím, jak jediné řešení je silové a že neúčelnější je chovat se v nich jako na okupovaném území, pokračování zachází dál. Tím dalším krokem je politizace problematiky, což samo o sobě by mohla být dobrá zpráva. Ale není. Padilhu totiž konzistentně s ideologií prvního dílu nezajímá problematizace existence favel, chudoba a podobné teploušské levičácké žvásty. Problém totiž není ekonomická situace brazilského "prekariátu", ale to, jak zkorumpovaní politici brání čestným policejním důstojníkům s lebkou na baretu vypořádávat se s těmi, co stojí proti nim po zásluze. Ve světle dvojky mi dokonce přijde i značně mylné označovat jedničku za fašistickou. Paradoxně totiž právě ohraničení jejího mačismu, militantnosti a policejní brutality prostorem "vyjímečného stavu" ve favelách brání tomu, aby byla fašistická v politickém slova smyslu. Taková je totiž dvojka. Opovrhování a znevažování volebního procesu jako frašky zmanipulované paramilitáry a jejich politickými spojenci totiž nekritizuje jen korupci, Tropa de Elite 2 poměrně jednoznačně odmítá jako nedůvěryhodné jakékoli snahy o demokratický proces. Místo nich staví představu, která musí rezonovat v srdci každého představitele nebo přívržence vojenských režimů, autority silných a bojem zocelených mužů, kteří jsou schopni zachovat společenský řád. ()

campix

Je pravda, že se mi Elitní jednotka: Vnitřní nepřítel líbil daleko více nežli první díl. Hlavně se mi líbil začátek s akcí ve vězení a dalšími následky, jenže aby udělil plné hodnocení muselo by zůstat pouze u této části, jako nějako 20-30 minut dlouhý kraťas. Ve skoro dvou hodinách se tempo bohužel rozmnělní a už nejde pouze o ty surové záběry z přestřelek ve slumech, ale jde se více do hloubky státních(městských) problémů. Všechno je větší. Větší měřítko, vyšší pozice, vyšší důsledky. Jako pohled do podsvětí Ria de Janeira opravdu velmi dobré. Tak uvidíme jak Brazílie obstojí v zatěžkávacích zkouškách v podobě MS ve fotbale a Olympiády. ()

Icefist

První díl mě sice neuchvátil, ale nemohl jsem mu upřít, že byl zajímavý. Dvojka mě nechytla vůbec, přišla mi zbytečně zmatená a plácající páté přes deváté. Třeba je to jen můj názor, vzhledem ke zdejšímu vysokému hodnocení, ale já to vidím jako proslulou nastavovanou kaši. Nic víc než průměr dát nemůžu. 50 % Oblíbená část- SPOILER esaitaM ítibaZ SPOILER ()

StanislachKo

Zaujímavé, že dvojka má tak málo spoločného s prvým dielom napriek rovnakému obsadeniu, práci s kamerou, prostrediu feťákov, kriminálnikov a v neposlednom rade korupcie... Zásadne však úplne inak vyznieva a inak znepokojuje. Scenár je hneď od začiatku veľmi komplikovaný, ale na ideálne dlhej reťazi, ktorá ho drží pred hranicou "prekombinovanosť". Tiež Tropa 2 má oveľa väčšie filmové ambície, ktoré sa mu u mňa v plnej miere darí napĺňať rozsiahlym inteligentným dejom, nekonšpiračnou politickou logikou (konšpirácie nemáme radi), samozrejme hereckým koncertom a neočakávanymi úmrtiami (čo vyznieva v konečnom dôsledku o to realistickejšie - život sa nepozerá na to, že ste jedna z hlavných postáv, kľudne Vám vpáli guľku medzi oči, keď začnete "robiť problémy"... Ups, spoil?). Hlavný hrdina v dúchodu odhadzuje zbrane a v boji proti veterným mlynom nabíja ostrými... argumentmi! A ten jeho herecký prerod pôsobí nesmierne prirodzene a vyvážene. Nemôžem sa rozhodnúť ktorý z týchto dvoch filmov považovať za lepší... Lebo oba považujem za absolútne bezchybné. (A po opadnutí počiatočného nadšenia hádam ešte v intenzívnejšej miere...) ()

Radiq

Stejně jako první díl si tohle na nic nehraje. Jenom tomu chybí víc akce a násilí, i když aji tady se ho najde dost. Pohled na svět korupce, násilí, politiky, peněz očima spravedlivejch, i když často bezmocnejch lidí. Nebo spíš člověka, protože těch nevinnejch se tam zase až tak moc nenajde. Nechybí tomu drsnost a originalita. Tenhle film mě prostě opět nadchl. ()

eJacques

Může dvojka vůbec předčít jedničku, už tak skvělou?? Může. Film jde od vojenských zásahů ve slamech Ria více do hloubky a do pozadí zločinného korupčního a politického systému v Riu i celé Brazílii. Oblíbený film boje jedince proti zkaženému systému typu Serpico, Pevnost Apačů v Bronxu, ...A spravedlnost pro všechny, Všichni prezidentovi muži... 100% ()

Vecko99

Vynikající pokračování tentokrát né přímo o BOPE ale o politickém systému v Brazilíi propojenému s policií zločinci korupcí,atd... Přímý pohled do brazilské společnosti v podání Beta, kterého jsme mohli sledovat v prvním dílu jako šéfa BOPE. Tentokrát se přesunul do kanceláře a díky tomu pochopil funkci BOPE a začal víc bojovat proti systému, který dříve obhajoval.... ()

chelseaman22

Díky Bohu, že si Tropa de Elite 2 udržela kvalitu jedničky! A co víc, bylo to ještě lepší! Více smysluplné akce, absence nicotných dealerů byla nahrazena mafií, jejíž bossové jsou na nejvyšších postech v Riu, žádné zkurvené přikrášlování (jež je kupříkladu americkým filmům vlastní) a hlavně non censura (viz vytrhávání zoubků z "opálené" čelisty atraktivní žurnalistky). A kdyby byla trojka, tak bych se ale vůbec nezlobil. 87% Výdělek celosvětově k 9.10.2012: $63,027,681 ()

Mrkvič

Oproti jedničce spousta textu podávaného s kadencí, s jakou se v jedničce střílelo. Taže pouze s titulkama je to celkem o ničem. Bohužel poměr kecání a akce je druhým směrem stejný. Akce je tu tolik, co bylo kecání v jedničce. Taže minimum. když Nascimiento vezme ke konci do rukou samopal, film se na chvíli nadechne ke strhujícímu finále, aby potom neoroženého velitele postavil před vyšetřovací komisi a nechal ho kecat. Obsah filmu je chválihodný, ale je to dost nuda. ()

Sonnik

Jednička mě ohromila, dvojka si vysloužila nemalý obdiv. Už to není tak úderné, už to není tak akční, ale pořád to má něco do sebe. Krásný apel na brazilské špičky. Ve vší úctě k jedničce ale nemůžu dát plný počet. ()

ivan_drago

Opět velmi líbivé akční drama, tentokráte více říznuté politikou... Dobře vymyšlená zápletka, spád a povedené akční scény řadí film mezi nadprůměr... Plusem jsou dále pěkné zahraní záporáci v čele s tím velitelem milice... ale nechutní jsou opravdu všichni do jednoho. ()

Jizni Tlapa

Je to trojka a půl hvězd v hodnocení,stejně jako u jedničky. Jednotka je to plná tvrďáků, bohužel v čele s nesympatickým Mourou. Posun směrem ke korupci vítám,ale v tom případě bych očekával stejný akční nářez,jako u zmiňovaného předešlého dílu. To zde však není,a tak sem tam prolítne z ničeho nic hlavou kulka, bouchnou dveře, nebo se tlustý zkorumpovaný bůček začne vztekat.. rozhodně však Elitku 2 nešpiním,protože jde rozhodně o nadprůměr!!! 70 % podívaná ()

neoBlast

Oproti předchůdci se tady jde na všechno úplně jinak. Do ulic se s Elitní jednotkou nedostaneme, ale zato se všechno odehrává v pozadí na vyšším levelu. Proto sequel Elitní jednotky připomíná spíše asijské kriminálky (ty Volavky Padilha nezapře), což v konečném důsledku není vůbec na škodu. Zmínit bych chtěl i Wagnera Mouru v hlavní roli, který mimo toho, že obludně moc připomíná Marka Ruffala, dokáže strhnout celou pozornost pouze na sebe. 70 % ()

Raven0

Né tak kontroverzní (méně mučení a brutální akce), více komplexní a promyšlené než díl první. Navíc dvojka dává divákovi to, co chce. Spravedlnost! Nedotknutelnost zkorumpovaných politiků a elit je ohrožena. Nekompromisní hrdnina se s ničím nemaže. Fašistické? Možná zpočátku... V celkovém kontextu pak spíše (dle mého) levicové... ()

ywo666

Toto hodnotenie nebude 100% objektívne. U mňa proste počúvať dve hodiny hektickú otravnú portugalčinu musí nutne ubrať hviezdu. Bohužial. Film má obstojný začiatok, slabší stred a výborný koniec. Vlastne celé by to bolo super, keby to Padilha podal trošku lepšie. Osobne považujem práve réžiu za najslabšie miesto. Postavy sú dobré. Páči sa mi kritika korupcie a polície. Príbeh je zaujímavý. Nechýba tomu drsnosť. MIestami som ale kontroloval čas kedy už to kurva skončí. A asi v polovici som sa pristihol, že vlastne neviem o čo ide a že mi je úplne jedno ako to skončí. Takže maximálne za 3*. Viem pridstaviť, že by z toho bol výborný americký (alebo aj európsky ako by bol jazyk angličtina) remake. ()

Trustme

Táhle drsná Spodní Amerika a její vybraná kinematografie a režiséři mě vždy připomenou, že v zemích, kde se točí nejvíce romantických uhlazených telenovel, existují i tvůrci - rebelové, co nám divákům žijících v domnění jak je na světě krásně, ukáží, že pro smrt se nejde daleko a že přivolaný policajt ještě není zárukou bezpečnosti a ochrany před vagabundem. Druhý díl již nepojednává tolik o rázné jednotce BOPE, ale o ještě ráznější milici s politickou, mafiánskou podporou, která se neštítí ničeho. A tak oproti filmům Hollywoodu není nouze o nečekané brutální eliminace prakticky jakékoliv postavy ve filmu, což dodává ten správný divácký neklid. Vše je natočeno až nepříjemně reálně a z přestřelek v ulicích jde opravdu strach (perfektně ozvučeno). Téma filmu je znepokojující i když by se zdálo, že Rio de Janeiro je daleko... ()