The Big Year je super komedie, která má štěstí v tom, že je jiná, což tu ale mnozí z Vás odsoudili. Jenže tenhle film vůbec není o nějacích ptácích. Je o tom, že lidé jako jsme my, si rádi plní sny. Někteří ve stáří, jiní v mládí, každopádně sny jsou něco, pro co stojí žít a tak i Jack Black, Steve Martin a Owen Wilson si v jednom roce rozhodnou splnit jeden svůj sen a zaregistrovat v jednom roce co nejvíce ptáků a udělat tak rekord. Nakonec mě film potěšil nádhernými kulisami, ale především i tím, že se do něj zahrnují takové vlastnosti, jako kamarádství, klukovství a splnění snu, což u mě okamžitě vyzdvihává nahoru. A samozřejmě vše podpořeno skvělými herci, kteří sympatie rozdávají na potkání.(9.4.2012)

V podstatě hodně nenápadný film s originálním námětem, z něhož všichni účastníci vytřískali maximum. Uznejte sami, dá se ještě lépe natočit film o ptácích, pokud to není porno? Diváků ornitologů není takový počet, aby kina naplnili měrou vrchovatou, ovšem poznávat ptáky můžete v pohodě, i když nejste vysloužilá pornohvězda, co po hmatu rozezná neomylně moudivláčka od orla. Celý film je příjemně soutěživý, respektive trio Jack Black-Steve Martin-Owen Wilson jsou tak zapálení do ptáků, až je to nakažlivé. A tentokrát se soutěží o hodně. Dvojka amatérských ptáčníků Black a Martin musí porazit arogantního Wilsona, který je nejen obhájcem titulu v počtu pozorování divoce žijícího ptactva, ale je i držitelem světového rekordu, který je téměř nemožné pokořit. A nebudu prozrazovat, jestli se sympatické dvojce podaří porazit namyšlence. Film staví hlavně na tom, že divák bude fandit Blackovi a Martinovi. A velkým omylem je čekat odvázaný film plný extrémního humoru. Ano, je zde přece Jack Black, ten se ale drží v normální rovině, nečekat od něj žádné humorné excesy. Vyhráno budou mít ti diváci, kteří mají rádi přírodu, milují zdravé soutěžení a nikdy by je nenapadlo, že se dá soutěžit v pozorování ptáků. A zabere to celý rok. Režisér David Frankel čas od času přijde ve svých filmech se "zvířecím" námětem. Tento zvláštní námět se možná ani moc nehodil ke zfilmování, přesto jej realizoval. Své ptáčníky si film jistě najde. Hrdinové z filmu zažijí svůj Velký rok, tenhle film si ambice na film roku ale určitě nedělal. Je moc nenápadný a obyčejný, čímž je zbaven soutěžení o pomyslné filmové vrcholky. 5/10(28.1.2017)

----- Jsou to muži - jsou od přírody soutěživí." ----- Nikterak nezpochybňuji nadějné vyhlídky onoho roku, leč očekávání všech zúčastněných se jaksi minula s mými. Přes lehce komediální nátěr jsem nějak neposbírala dostatek nadšení pro ně ani pro jejich roční zběsilou honbu za opeřenci všeho druhu. Možná jsem čekala příliš ... s ohledem na to, že příběh vychází ze skutečnosti, možná mi unikal smysl jejich snažení, když pravost záznamů nebylo možné žádným způsobem OVĚŘIT a výsledek sám o sobě nikterak nepřispěl k rozšíření poznatků o jakémkoli ptačím druhu (s ohledem na podivnou koncepci soutěže ho nelze využít ani k monitorování ptačí migrace).(13.3.2017)

Příjemná oddychovka v točená v překrásných, leč po vizuální stránce trochu nevyužitých lokacích za což může nejspíš trochu nenápaditá režie. Ústřední trio je ale sympatické, námět originální a správně absurdní. Stavbou děje je to klasická americká komedie, nutno dodat, že netrapná a nesprostá. Hlas Johnyho Cleese coby vypravěče dodává filmu až rodinný feeling. Závěrečná pointa sice moralizující, ale příjemně nevtíravá. Jediné, čemu nevěřím, je to, že by v této soutěži nikdy nikdo nepodváděl.(1.9.2015)

Príjemný oddychový film s krásnou prírodou a putovaním za vtáctvom USA. Keby som nejaký ornitológ, tak by som bol určite o to viac unesený. Takto som to vnímal len z neodborného pohľadu, ale aj tak ma to celkom zaujalo. Len škoda, že dej ako taký nebol moc vábivý a skôr som to vnímal ako epický pseudo-dokument zameraný na pozorovanie trojice "lovcov" vtákov. Aspoň, že to bolo oživené aj pozadím rodinného života tejto trojice mužov, a bola tam pekne vystihnutá hranice medzi posadnutosťou rekordom a rodinnými prioritami.(29.1.2014)