Počítačový technik Brad Harris má poněkud zvláštního koníčka – miluje ptáky a jako vášnivý ornitolog-amatér, takzvaný ptáčkař, se chce zúčastnit velké celosvětové soutěže, která se jmenuje Velký rok. Brad ale neví, že má velké konkurenty. Úspěšný obchodník Stu Preissler si také chce splnit celoživotní sen a stát se nejlepším světovým ptáčkařem. Celý život svou účast ve hře odkládal a teď přišla ta správná chvíle. Oba muži si vezmou v práci volno a vyrazí za svým snem. Oba však netuší, že proti nim stojí skutečný protivník, kterého není jen tak lehké porazit. Kenny Bostick je světoběžník a vítěz posledního ročníku ptáčkaře roku. Také on vyráží do přírody udržet si svůj titul... Kenny doma nechá svou mladou a krásnou manželku, která je nešťastná, že nemůže otěhotnět. Postupně se všichni tři vášniví ptáčkaři setkají a brzy zjistí, že všichni se soutěže účastní. Zatímco Brad a Stu soutěží férově, Bostick tyto zásady nezastává a je rozhodnut oběma protivníkům soutěž co nejvíc znepříjemnit... (TV Prima)

Trailer

Jara.Cimrman.jr

"Jsou to chlapi, drahá. Ti přestanou soutěžit až po smrti." Jen s obtížemi rozeznám Columba palumbus od Aquila chrysaetos, ale mám velký porozumění pro jakoukoli posedlost. Hlavně pro tu, která stojí hodně peněz, času i (ne)pochopení blízkých a jedinou odměnou za snahu je skvělej pocit. A ten já jsem při sledování tohoto snímku rozhodně měl. ()

Malarkey

The Big Year je super komedie, která má štěstí v tom, že je jiná, což tu ale mnozí z Vás odsoudili. Jenže tenhle film vůbec není o nějacích ptácích. Je o tom, že lidé jako jsme my, si rádi plní sny. Někteří ve stáří, jiní v mládí, každopádně sny jsou něco, pro co stojí žít a tak i Jack Black, Steve Martin a Owen Wilson si v jednom roce rozhodnou splnit jeden svůj sen a zaregistrovat v jednom roce co nejvíce ptáků a udělat tak rekord. Nakonec mě film potěšil nádhernými kulisami, ale především i tím, že se do něj zahrnují takové vlastnosti, jako kamarádství, klukovství a splnění snu, což u mě okamžitě vyzdvihává nahoru. A samozřejmě vše podpořeno skvělými herci, kteří sympatie rozdávají na potkání. ()

Enšpígl

Tenhle film má tak šílenou pointu, že bylo jasný, že moje smíchovody si máknou. Takovej hon na ptáky co tady předvádí trio Black - Wilson - Martin, nepořádaj ani největší predátoři týhle planety - holky a že to jsou nějaký vodbornice přes ptáky. Krom absurdní komiky má v sobě film i značnou dávku pohody no a ano, taky krapet tý romantiky, která samozřejmě eskaluje na konci filmu, ale není to žádná tlačba na pilu a film mě tak s naprostou lehkostí upravil na pohodu. ()

B!shop

Pro me znacne prijemny prekvapeni. Nejedna se o nejakou hrubozrnnou dobytkarskou komedii, jak by mohla napovidat ucast hlavni trojice, ale o vysoce prijemnej film o jedny vasni se sem tam nejakym fajn forem. Film ma celou dobu prijemny svizny tempo, herci jsou naprosty sympataci a ze sledovani ptaku dokazal reziser udelat zabavu, navic je vse vypraveny jako dokument a hezky natoceny. Takze ja se tech 100 minut skvele bavil a na 5* to sice neni, ale ty 4* naprosto bez problemu. ()

Gilmour93

Nadšené ornitologické zápolení jakožto kulisa témat: „Sběratelská vášeň v protiváze rodinných hodnot“, „I cesta může být cíl“ či „Se sponzorem za zády se nemusíš tak honit“. Trošku mě zaráží, že je v rámci prestižního klání nenapadlo navštívit například pittsburské ocelárny. Tam je ve sprchách po ranní směně tolik druhů ptáků.. P.S.: Kdo rozezná moudivláčka lužního od šoupálka krátkoprstého jen na základě konzistence exkrementu přistanuvšího ve vlasech, nechť si připočítá jednu hvězdu. Kdo po olíznutí pozná, jestli měl dotyčný opeřenec k snídani pavouka, či jen motýlí housenku, ten klidně dvě.. ()

• Chyba v českém dabingu. Stu Preissler (Steve Martin) nazve ptáka, kterého vidí z lanovky,"raven", což je v překladu "krkavec". A krkavec velký (corvus corax) je také v záběru. V českém dabingu jej ale Stu Preissler označí za havrana. (Prochy38)
  • Název hudebního CD Stevea Martina je "Rare Bird Alert". V The Ellen DeGeneres Show řekl, že se nechal inspirovat při natáčení v Kanadě. Pomocí tohoto upozornění (Rare Bird Alert) se mohou ostatní pozorovatelé ptáků dozvědět, kde se nachází vzácní ptáci. (phoebess)

Související novinky

Steve Martin se vrací před kameru

Steve Martin se vrací před kameru

23.08.2014

Čekali jsme tři roky, ale vyplatilo se! Komediální klasik Steve Martin se naposledy objevil v kinech v roce 2011, když sekundoval Owenu Wilsonovi a Jacku Blackovi v Nadějném roce. Od té doby jsme o…