Ta zápletka je fakt zvláštní. A poměrně nakažlivá. Mám doma atlas ptáků Šumavy a Novohradských hor a první, co jsem měl chuť po zhlédnutí filmu udělat, bylo objednat si nějaký dobrý dalekohled a rozjet lokální verzi hry. Díky tomu nás ale film protáhně zajímavými prostředími a hodně nám toho ukáže i řekne. Mile vzdělávací forma. K tomu všemu ještě hodně zajímavé obsazení, jak hlavních, tak i vedlejších rolí. Možná stárnu, ale Jack Black mi přestává být nesympatický. Takový malý velký milý film, který se nevnucuje, ale když na něj náhodou narazíte, je to kámoš. Má sílu donutit se zamyslet. Přehodnotit. A možná si i něco přiznat. I když, kdybych si měl vybrat mezi honěním Upupa epops nebo Rosamund Pike doma v ložnici...(20.4.2016)

Ornitolog zrovna nejsem, ale tenhle snímek, který se věnuje jedné americké "ptačí" soutěži a feel-good atmosféra z něho prýští na kilometry daleko, si mě ihned získal. Nejenže Jack Black, Steve Martin a Owen Wilson zde vystupují v poměrně civilních rolích, které jim ovšem náramně svědčí (na rozdíl od někdy předimenzovaného humoru posledních let), ale komediálně laděný snímek nabízí i něco více než jen přehlídku ptáků a pár povedených dialogů. Nabízí totiž přirozený a neagresivní humor, který je zabalen sice v tradičním, ale osvědčém hávu běžných životních pravd [jako například, - že je lepší pozorovat ptáky s tím, koho milujete - nebo, že některé věci jsou v životě důležitější nežli soutěž v pozorování ptáků - to je moudro:-) ]. 10/10!(23.1.2012)

• tomeš

Mám rád Jacka Blacka (jedna hvězda) a s hlavními představiteli sdílím hobby (druhá hvězda). Takže mě potěšilo, když nám Big Year po obědě naservírovali. Ale ani jedno, ani druhé nestačilo na to, abych se dobře zabavil. Přišlo mi to takové utahané, předvídatelné, herecky zcela podprůměrné (Owen Wilson mi začíná poslední dobou nějak vadit, on prostě hraje pořád to stejné pořád stejně). Ne ne ne.(4.4.2012)

Obsadenie (aj trailer) trochu klame telom, humor je len poleva pohodového rodiného roadmovie o troch nadšencoch do divného koníčka. Človek zmierený s tým, že sa gejzír gagov jednoducho nedostaví si v pohode užije peknú prírodu s preletmi ako z Pána Prsteňov a neškodnú americkú klasiku (alá Hlava rodiny) na nedeľné popoludnie. Jeden s prepadákov roka, hlavne kôli tomu že sa dolármi nešetrilo, ale tej muziky je akosi pomenej a ešte aj hrá potichu. 65%(20.2.2012)

• MATADOR

Aby bylo jasno, ptáci jsou tu vedlejší. Hlavní je, že tu hraje super parta, která se příjemně doplňuje a každá má svůj kvalitní prostor. Za vykreslení hlavních postav určitě palec nahoru. Jenže scénář celkově působí dosti fádně a neuvěřitelně (v negativním slova smyslu). Takže i když se pořád něco děje, legarace je to minimální. Nebýt pěkného závěru, tak tomu šoupnu jednu hvězdu. Jo, a fakt to skoro neutíká!(21.10.2012)

• - Chyba v českém dabingu. Stu Preissler (Steve Martin) nazve ptáka, kterého vidí z lanovky,"raven", což je v překladu "krkavec". A krkavec velký (corvus corax) je také v záběru. V českém dabingu jej ale Stu Preissler označí za havrana. (Prochy38)

• - Jako vyzvánění svého telefonu má Jack plack píseň “Surfin Bird“ od kapely Trashman z filmu ,i>Olověná vesta (1987). (SLOTH)

• - Název hudebního CD Stevea Martina je "Rare Bird Alert". V The Ellen DeGeneres Show řekl, že se nechal inspirovat při natáčení v Kanadě. Pomocí tohoto upozornění (Rare Bird Alert) se mohou ostatní pozorovatelé ptáků dozvědět, kde se nachází vzácní ptáci. (phoebess)