Univerzální voják 4: Odplata

• Česko Univerzální voják: Den odplaty (více)

John je bývalý voják a žije poklidným životem se svou rodinou. Jednoho dne je však přepaden a jeho rodina nemilosrdně postřílena, sám je těžce raněn. Jediné, co mu zůstane ve vzpomínkách, je, že vrahem je jeho kolega z armády Luc Deveraux. Po několika měsících se John zotaví a jeho jediným hnacím motorem je pomsta. Vše kolem Johna je však velice divné a nepochopitelné. Jakási dívka jménem Sarah tvrdí, že spolu mají poměr, ale John si nic nepamatuje. Postupně si však nějaké okolnosti vybavuje. Vše je ale docela jinak... Kdysi byl vládou vybudován projekt „univerzální voják“, v němž byli všichni účastníci speciálně vylepšeni. Tento projekt se však vymkl kontrole a samotní poloroboti se rozprchli mezi normální lidi. Po nějaké době se Andrew Scott pod vedením Luca Deverauxe snaží shromáždit všechny z programu a zřídit si svou vlastní komunitu. John se postupně dozvídá věci, které nechce slyšet, a v opuštěné chatrči nalezne své „dvojče“, které zabije. Po všemožných útrapách se konečně John dostane do tábora, kde se shromažďují  všichni vojáci z projektu... (TV Prima)

Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 2/10 Hudba 1/10 Akce 4/10/// PLUS: ....už nějak moc dlouho přemýšlím jaké to má klady, je s podivem že tu je Lundgren, který hraje záporáka, Van Damme, který hraje ještě zápornějšího záporáka a naklonovaný Scott Adkins, který dokud není naklonovaný tak se na nic nezmůže, akce, přesněji souboje pokud už na ně dojde jdou koukatelné MÍNUS: Van Damme vypadá hrozně, připomínal mi Dartha Vadera, atmosféra je nicotná, vůbec mi to ničím nepřipomínalo Univerzálního vojáka tak jak si ho pamatujeme, nuda je to však převeliká, chtěl jsem si taky něco implantovat abych to vydržel do konce, herci (rozuměj: univerzální vojáci) jsou nějaký ruský komparz z posilovny, podle toho to i vypadá./// Shrnutí: Proto že jsem u třetího dílu měl velká očekáváná a dočkal jsem se jen koukatelné akční mlátičky, od čtvrtého filmu jsem raději nic neočekával, snad jen opět koukatelnou mlátičku. Té jsem se sice opět dočkal, ale je zabalna do tak otravného a nijakého příběhu v němž vám nikdo nevysvětlí motivaci postav, ani jejich jednání. Teď se na řadu dostává spousta otázek proč, ale nejsem si jist, jestli mě stojí za to na ně hledat odpovědi. Univerzální voják už nikdy více./// Celkem 25%/// ()

HAL

Hodinu a půl! Hodinu a půl se čeká než přijde konečně pořádná akční řežba. Což je od béčkové rubanice trochu podraz... sice tam něco málo už před tím je, ale je to jen několikrát dokola nevyužitý Adkins vs. Arlovski. Jinak se jen řeší příběh... který je ovšem naprosto bizarním a fantasmagorickým způsobem povedený. Zcela vážně, na papíře to musel být v základu myšlenkami solidně nabouchaný scénář. Pak se ho samozřejmě chopil vyprávění neschopný režisér a hraní neschopní herci a všechno šlo do prdele, ale jsem si jistý že nějaký schopný scifista by z tohoto dokázal vykřesat solidně vtahující drama. Takto ovšem... hodina a půl zbytečného blábolu a pak pětadvacet minut levné, ale velepovedené akce. Rychloposuv je zde tedy důrazně doporučení-hodný. 4/10 ()

mzss1

Ještě před vznikem filmu jsem měl obavy jak film dopadne, už jen tím příběhem Van Damme jako záporák, bál jsem se, že to nedopadne moc dobře a moje obavy se celkem zcela vyplnily. Příběh filmu je děsný, vůbec mi nesedl, ve filmu jsem viděl dost nesrovnalostí, vůbec jsem některé věci nepochopil. Nemá cenu dále tu rozvádět komplikovaný příběh. Film má téměř dvě hodiny, což je další chybou, scény jsou natahované. Co můžu hezky pochválit jsou skvělé souboje. Dva souboje mezi skvělým Adkinsem a Arlovskim (ten druhý je lepší). Souboje s univerzálními vojáky jsou bezvadné, Adkins se zde opravdu neuvěřitelně předvede, bláznivý souboj s Lundgrenem, který se celkem vyvedl. Mimochodem Lundgren byl nejlepší ze všech herců krom Adkinse. Souboj Van Damme vs Adkins je perfektní, ikdyž se mi nelíbila vyzáž Van Damme - byl nabarven jak klaun nějakej. A ještě jedna slušná naháněčka autem. No, bohužel ale tyhle hezké souboje nejsou všechno. Adkinsův klon a klon agenta na konci filmu to ještě více pokazil, jinač bych hodnotil o trochu lépe. Takže pro mě podívaná naposledy. Hodnotím přesto na slušných 47% = ** ()

kingik

Aktivujte instalatéra Andreia Arlovski a ten sice toho moc nespraví, ale zato všechny brutálně pokosí. I takový, až téměř bizarní příkaz, vydá v dalším pokračování akční scifi federální agent, ale nezůstane zdaleka jen u něj. A syn slavnějšího otce, nadějný režisér John Hyams, který upřednostňuje akci před dialogy, brutalitu před sofistikovaností a pružného Scotta Adkinse před stárnoucí dvojicí Jean Claude Van Damme & Dolp Lundgren, jež stáli u zrodu série, se vyšvihl podle mě k nejzajímavějšímu dílu. Nejdříve jsme svědky vyhlazení rodiny hlavního hrdiny, o kterém toho mnoho nevíme, zde již definitivně negativně pojatým Lucem Devereauxem. Pak už se vřítíme do brutálního vyhlazení bordelu, kde narazíme na Andrewa Scotta (Dolph Lundgren), který si buduje armádu geneticky upravených vojáků, Deveraux se zjevuje hlavnímu hrdinovi jako podivná halucinace v mihotavém světle (nic pro epileptiky), do hry vstupuje vymývání mozků, pak se o erotické dusno postará spoře oděná Mariah Bonner ve striptýzovém baru a tak dále, až do finálového střetu všech tří hrdinů, ve kterém se zřetelně pružnější Adkins musel evidentně podřídit svým dvěma "artrózním" kolegům. Nabušený Scott Adkins film jednoznačně táhne svým charisma a neskutečnou fyzickou kondicí, ale přece jen to trvá, než vymění invalidní hůl za přesné kopy a smrtící údery. Od závěrečného střetu jsem si sliboval víc. Dolph Lundgren celkem neohrabaný, ale relativně nezklamal, ale Van Damme tentokrát ano. Ve filmu byl mimořádně nesympatický a jeho vizáž s holou hlavou a podivně zmalovaným obličejem mu příliš sympatií nedodala, ale naopak ubrala. Právě závěrečný souboj Adkinse s ním je asi nejslabší scénou z celého filmu. Stejně jako souboj s Lundgrenem, je také krátký, zlomkovitě sestříhaný a Van Damme na svého soupeře ztrácel snad ve všech ohledech. Nicméně, vše před touto sekvencí mělo náboj, zajímavost a ještě spoustu překvapení čeká na diváka, o kterých se blíže šířit nebudu. John Hyams ukazuje, že v béčkových akčních vodách by mohl být žralokem, zajímalo by mě, jak by zvládl áčkový akční spektákl, kdyby mu ho někdo svěřil. Brutálně krvavou akci totiž zvládá bravurně. Mé hodnocení: 90% ()

dr.horrible

Strašne nudný film. Tupý, divný, o ničom... Navyše sa stále tvári, akoby šlo o niečo neviem jak hlbokomyseľného, a pritom je to len céčkový brak, postrádajúci nadhľad aj logiku. John Hyams my ass. ()

InJo

Vážně nevím, jestli jsem někdy potřeboval vidět zrovna Univerzálního vojáka stylizovaného do utahaného (a blikajícího!) psychohororu, v němž se z Van Dammeova hrdiny stane rádoby parafráze plukovníka Kurtze z Apokalypsy... Akční scény jsou díky choreografii a kameře chvílemi velmi dobré (navíc opravdu hodně krvavé a násilné), bohužel jich je na skoro dvouhodinovou stopáž poměrně málo (navíc stárnoucí Lundgren při souboji s mrštným Adkinsem viditelně nestíhá) a prakticky vše mezi nimi je nepříjemně rozvleklý a otravně nabubřelý pokus udělat z opakovaně vydojené béčkové látky dílo, nad nímž budou mohutně onanovat milovníci festivalových bizárů. 40 % ()

Kudly4

Šílenost !! Tohle mělo fakt koule. Adkins je tady neuvěřitelnej !! Tomuhle řikám Akční masakr od 18+ A právě za ten masakr a gore, který jsem vůbec nečekal (bitka Adkins vs Arlovski byla parádní !!!) dávám 4. hvězdu. ()

Frajer42

Až na 4 velmi pěkné akční scénky je to naprostá kokotina. Až tak debilní příběh jsem skutečně velmi dlouho neviděl. Čekal jsem, že dva výše zmínění herci dostanou podstatně větší prostor. Místo nich tam chaoticky pobíhal kurevsky nesympatický idiot. Nedá se nic dělat. Musím jít téměř až k odpadu. ()

predators

A jééé! Jako, já jim to moc a moc přeju, aby se ti dva (Lundgren a JCVD) dostali tam, kde byli před deseti, patnácti lety, ale s podobnými sranci si to jen stěží dokážu představit. V tomto případě je zde všechno stejně prázdné, jako mozky UV. Kdo ještě na něco má, tak je to Scott Adkins, zbytek je šit! 35% ()

Claw

Co na tom, že to nemá s původním námětem už opravdu nic společného. Co na tom, že Van Damme a Lundgren zde hrají jen menší okrajové role. V hlavní roli je nová "krev" - Adkins sice první celou hodinu neví, která bije a "vo co gou", pobíhá zmateně "po filmu sem a tam", ale v druhé půlce si vzpomene, jak je dokonale vytrénovaný a pak už to jede... Perfektní souboje, závěrečný masakr asi 20ti vojáků těma nejneuvěřitelnějšími způsoby, čím dál víc zběsilejší a nasraný, od hlavy až k patě od krve to pak ve vzteku nandá i obrovskému Lundgrenovi a pořád ještě relativně svižnému Van Dammovi... Adkins je třída v rámci filmových bojových umění, kamera snímá, nepoletuje, střih je tak akorát a pro mě to bylo obrovské překvapení. Druhým překvapením byla brutalita a gore, což mi přišlo jak nějaká neoficiální pocta Fulciho či já nevím. Fakt husté záběry, a to i na akční film. Pořád je to Béčko, škoda té dlouhé pasáže, ta mi vadila, ale jinak hodně dobré. /60%/ ()

klerik

Tak to bolo fakt niečo! Johny si napozeral pár ačkových akčniakov, niekoľko áčkových hororov a natočil takmeráčkovú zábavu. A to aj vďaka tomu, že sa vykašľal na tatkovu výpomoc (i keď spolu celkom zvládli tretieho, po správnosti piateho Univerzála). Van Dammov producent Moshe Diamant zrejme čo to zarobil na UNIVERZÁLNOM VOJAKOVI: ZNOVUZRODENIE a tak máte pocit, že sledujete hollywoodsky akčný triler (veľmi odlišný od predošlého UV), občas podobný AGENTOVI BEZ MINULOSTI. Dokonca je tam kopa psychologických scén (ktoré síce spomaľujú tempo, ale určite ich nemôžem odpísať). Celkovo je film skvelo gradovaný - pomaly pribúda počet i kvalita bitiek, stúpa množstvo zbraní a nepriateľov. A režisér stále znovu potvrdzuje, že presne vie, čo robí. Dolph už v predošlom filme mal skvelý štek, tu je ešte výraznejší (jeho fight je vrchol filmu), Van Damme je tu skôr ako tajomná eminencia niekde na pozadí (ale s mačetou to vie). Keď je Adkins oholený, stále viac mi pripomína Bena Afflecka, ale konečne ukázal, že je prudko použiteľný i v hlavnej úlohe. Treba povedať aj to, že bieloruský pitbull Arlovski je tu len ako vedľajšia postava a jeho výstupy "len" oživujú tempo. Netradičná bojovka, ktorá prekročila tieň žánru a bavila ma (kvalitou, nie humorom) omnoho viac ako iná pocta hrdinom osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, EXPENDABLES 2... ()

SeBig

Celej film levnej a suchej, minimum akce, minimum JCVD, akorát nakonci jim tam Adkims naruší nějakej rituál. Blbost. ()

korbitch22

Ještě horší než jsem si vůbec myslel.Psychadelický žvást, který nemá s prvním a vlastně ani druhým a vlastně ani třetím dílem vůbec nic společné.Odporný parazitický vřed který akorát těží a saje z klasiky, na které jsem vyrůstal a která pro mě znamená hodně.Bastard s nulovým talentem John Hyams si hraje na kokoty Cronenberga a Lynche, míchá akční tupé céčko s imbecilním scénářem dohromady s ´´artovou´´ psychadelií a myslí si asi, že tvoří umění.Kdyby se tohodle projektu účastnilo pár kaskadérů a jmenovalo se to třeba Imbecil Soldiers: Day of Rectal Cocking, necekl bych ani slovo a samozřejmě bych se na to ani nikdy nedíval.To že nulový herec Adkins veme za vděk takové sračce chápu, ale že Lundgren s Van Dammem nechají vlastně plivat a znásilňovat jejich nejslavnější postavy tím ubohým bastardem je smutné a až zvrhle odporné.Jako oddaný fanoušek starých klasik na tenhle shit seru, bliju a chčiju.Zatracovaná dvojka je vlastně pořádný a klasický Van Dammův oldschool a o proti trojce a čtyrce vlastně skvělý a promakaný akčňák, který si na nic nehrál a bavil a hlavně pokračoval tam, kde první díl končil a ne že nula bez nápadů a talentu si prostě píše co chce, šuká s klasikou a co ne nejzvrhlejší, ti idioti mu v tom pomáhaj.1* nepokrytecky ocením až neuvěřitelně zajímavou kameru, hudbu a maximální brutalitu a skvělé fajty, bohužel v konceptu, jenž mi zvedá žaludek a protáčí panenky.10%. Na Verbala sem čekal :D ()

Chrustyn

I přes přítomnost Van Damma a Lundgrena to s původními díly nijak nesouvisí (Van Damme je tentokrát dokonce hlavní záporák) ale přesto se ve výsledku jedná o slušné, nízkorozpočtové akční béčko s podařenými souboji tělo na tělo. Adkins umí a přidat více akce nebo ubrat na délce, mohlo to být ještě lepší. ()

mcb

Naprosto odzbrojující transformace céčkového paskvilu do halucinogenního, psychedelického a velmi pevně režijně uchopeného tvaru. Hyams se po nezvládnuté trojce rozhodl trochu vybočit z řady a pohrát si s konceptem brakového akčního filmu a po tunách břeček, které nám každoročně tento subžánr nabízí, se jej rozhodl ozvláštnit. Výsledek si hodně pomáhá audiovizuální stránkou - hlavně neustávající temnou ambientní hudbou či dynamickým snímáním obrazu (to ani nemluvím o perfektně využitých POV záběrech). Některé stylistické prvky dokonce názorně připomenou postupy Gaspara Noe nebo Davida Lynche, a to už je co říct. Sice jde pořád o přímočarou slátaninu bez hlavy a paty, ale netradiční souhra všech prvků dělá tuhle předvídatelnou bojovku něčím víc, než jen (pod)průměrným žánrovým počinem. Za zmínku také stojí velmi naturalisticky ztvárněné souboje s perfektní choreografií. ()

honajz

Zbytečně explicitně násilný film, kde dětskou herečku nechají dvakrát zastřelit a nechat z ní jednou kapat krev (mně se ekluje využívání dětí ve filmech i reklamách, zvláště v podobném stylu), film bez nápadu a příběhu, psychedelicky natočený, ublikaný, nepříjemný. Nelogický. Závěr ve stylu počítačové hry. Zbytečně přepálená stopáž. Fuj, že jsem se s něčím takovým vůbec zahodil. ()

GigaPudding

Kdyby se to nejmenovalo Universal soldier, tak by to nepotřebovalo pro tenhle film úplně zbytečného Lundgrena a hlavně by to mělo určitě lepší hodnocení, protože by k tomu lidi nepřistupovali s představou, že půjde o nějakou děsně akční vandamovinu :). JCVD tady taky byl asi tak pět minut všehovšudy a ke všemu ještě svou bojovou scénu snad ani netočil, krom detailních záběrů :) ale překvapivě nebyl nějak hroznej a jeho postava měla i smysl narozdíl od té Lundgrenovy. Tahle halucinační parafráze na Heart of darkness není a ani nemá být nějaký osmdesátkový akční film, ale nešťastně se jmenuje Universal soldier a má ještě nešťastnějšího Lundgrena :), jinak to totiž není taková hrůza jak to tu někteří prezentují a dokonce kdyby se to netáhlo jak sopel v druhé půlce, tak bych tomu snad dala i **** :). ()

eraserhead666

Zpočátku to bylo velmi zajímavé. Trochu netypické uchopení, tak odlišné od předchozích UV. Snad až lynchovské pojetí nejistoty, nevědomí a objevování nových a nových věcí, mi přišlo hodně fajn a až se mi nechtělo věřit, že tohle může fungovat. Jenže... Scénáristé dobře, nápaditě a nezvykle rozjetý příběh nedokázali ukočírovat ke stejně pojatému konci. Někde cestou jakoby vyčpeli a tak to ukončili samospásným závěrem. Na první pořádnou akční scénu si divák musí počkat skoro hodinu (ale stojí za to, rvačka ve sportovních potřebách je super). Pomalé tempo vyprávění by bylo fajn, ale u takřka dvouhodinové stopáže příběh nepříjemně rozplizne. Van Damme zde vypadá, že je již pět let po smrti(ale možná to byl záměr). Lundgren je fajn, ale jeho postava je až moc (nechtěně?) komická. Kdyby to bylo kratší a fakt se toho chopil Lynch, byl by to další z jeho překvapivých a nečekaných kousků. A hrozně fajn film. Takhle je to jen připálená voňavá pečínka. ()

ARI50

Je to škoda tolik zkažených dílu, mohla to být dlouhá akční jízda bohužel už se na ni jenom práší a spíše mě to sere zkr herce. ()