Bratři Earpové ženou stádo dobytka do Kalifornie. Po cestě odmítnou nízkou finanční nabídku starého Clantona na jeho odkoupení a na pár hodin se zastaví se v městečku Tombstone. Když se v noci vrátí zpět, jejich stádo je pryč, na místě nacházejí pouze těžce zraněného nejmladšího bratra Jamese. Proto Wyatt Earp přijímá ve městě místo šerifa, které je mu nabídnuto. S ním tu zůstávají bratři Morgan a Virgil, aby společně našli vrahy Jamese a zloděje svého dobytka. Na nového šerifa navíc čeká setkání se známým stárnoucím pistolníkem Docem Hollidayem, za nímž přijíždí půvabná Klementina...
Film natočil klasik americké kinematografie režisér John Ford (který zaujal i svými dalšími westerny Přepadení, Fort Apache, Měla žlutou stužku, Rio Grande, Muž, který zastřelil Liberty Valance a Podzim Cheyennů). Ten příběhu z Divokého západu vtisknul zcela nový dech a působivost. Pod jeho vedením úlohu Wyatta Earpa ztvárnil Henry Fonda, který zde předvedl jeden z vrcholů svého hereckého umění. (oficiální text distributora)

Havenohome

Grandiózny western, vybrúsená filmárčina po všetkých stránkach. Človek sa nečuduje, že Forda obdivovali masy divákov ale zároveň bol aj jeden z hŕstky obľúbených režisérov frfľoša Bergmana. Čo na tomto filme zaráža je, aký je štylisticky moderný napriek tomu že to je klasický Hollywood, miestami to má až leoneovskú estetiku respektíve vidieť z čoho asi Leone čerpal, keď tvoril prvé špageťáky. Tak napríklad už len záverečné vystúpenie hrdinu zo závoja prachu je vizuálne identické s obrazom, keď vystúpi z prachu Eastwood v prvej dollárovke. Potom napríklad práca so svetlom a kompozície. Je to ešte klasický "štvorček" čo sa formátu týka, ale keby mal Ford širokouhlý formát a farbu, tak si myslím, že by to vyzeralo vizuálne úplne rovnako ako napríklad Vtedy na západe. Ford krásne pracuje so svetlom a s jednotlivými plánmi, jeho obrazy majú miestami až komiksovú grafickosť. Film je zároveň nesmierne krutý a necháva vám zomrieť pred očami nevinné postavy. Určite jeden z najlepších Fordových westernov, preto sa čudujem vlažnému hodnoteniu. ()

Sawy

Všechny westerny nejsou jako Tenkrát na Západě.Některým jde místo o umění a nadčasovost jen o to,aby se u nich divák dobře bavil.A to se filmu Můj miláček Klementina rozhodně povedlo.John Ford je velký a významný režisér,o tom nemůže být sporu.A Doc Holliday,to je krásná postava.A Henry Fonda je velký herec,který dokázal Wyatta Earpa zahrát s přirozeností a nadhledem.Díky krátké stopáži film rychle uteče a i když ve vás nic moc nezanechá,mě jako milovníka westernů zaručeně potěšil.A to se sakra počítá! 85 % ()

Morholt

Obsazení je sice zajímavé, závěrečná přestřelka slušná, ale tím pozitiva končí. Pro mě, coby amatérského filmového earpologa to bylo vesměs utrpení, protože příběh Wyatta Earpa, Doca Hollidaye a dalších je tu podán přesně tak, jak se nestal a WE tu byl přesně takový, jaký nebyl. Jasně, já chápu, že doba si žádala Earpa jako absolutního klaďáka - budiž. Ale i tak se dají černobílé westerny, a teď nemám na mysli filmový formát, podat zábavně a ne tak jako tady, kdy jsem co deset minut zíval a sahal po ovladači s cílem film popohnat. Ani můj druhý střet s Fordem nedopadl zrovna nejlépe. 30% ()

MrCreosote

My Darling John Ford... po Stopařích jeho vůbec nejlepší film. A může za to především angažmá Henryho Fondy, jehož jemnému a klidnému projevu se Fordův režijní styl skvěle přizpůsobuje. Hrát roli Wyatta Earpa John Wayne, jednalo by se zřejmě o siláčtější a možná i komediálnější film, ale myslím, že kvalit téhle verze by nikdy nedosáhl - stačí se podívat na průměrné kavaleristické snímky Měla žlutou stužku nebo Fort Apache (kde hráli Fonda a Wayne bok po boku). Naprosto lehce a plynule ubíhající western, který mě překvapil svou střídmostí a umírněností - nevím, jak jinak to napsat. Nicméně nejlepším Docem Hollidayem pro mě zůstává Kirk Douglas z Přestřelky v O.K. Corralu. ()

liquido26

Hezký romantický western, který mě podruhé bavil snad ještě víc než poprvé. Z klasického příběhu o Wyattu Earpovi si bere jen velmi málo, věk bratrů Earpových je totálně překopán, jejich protivníci jsou pouze Clantonovi a další pistolníci jako třeba Johny Ringo se již vytráci. Přesto je však tato verze stokrát zfilmované legendy velice zdařilá. Především svým zasazením do krajiny Monument Valley. Henry Fonda je sympaťák a jeho sebejisté houpání na židli je dost stylové, Linda Darnellová je prvotřídní bábovka a Victor Mature v roli tuberkulózního Doca Hollidaye rovněž exceluje. ()

corpsy

Dobre plynúci príbeh, ktorý sme už neraz na plátnach videli, sa môže oprieť hlavne o herecké výkony všetkých zúčastnených. Paradoxne sú tu najsilnejšie scény, ktoré neobsahujú akciu, alebo prestrelky. ()

Cimr

Kromě toho, že je to jeden z mála (ne-li jediný) western, ve kterém se cituje Shakespeare, není tenhle film ničím originální. Je tu Wyatt Earp, šerif s kolty proklatě nízko, jsou tu krávy, koně, lasa, klobouky, pistole a s nimi související přestřelky, rozladěné piáno, barová zpěvačka, krásná děva Klementýna, písek, kaktusy... Přesně tak, jak mě to nejvíc nudí. ()

MikO_NR_1909

Majstrovsky zostavený western o jednej z najznámejších historiek divokého západu (Kto iný si môže povedať, že natáča film podľa skutočnej výpovedi samotného Wyatta Earpa? Nikto). Dominancia režijných a vizuálnych zručností, Fondova geniálna reč tela, psychologická presnosť postáv atď atď..., akurát je škoda, že táto klasika je pre laika (vďaka častej absencii hudby) iba priemernou záležitosťou. P.S.: Taká malá poznámočka... Ak máte veľa bodov na čsfd a komentujete na prvej strane, skúste sa trocha zamyslieť nad konštatovaním o "ďalšej resp. koľkátej už legende o Wyattovi Earpovi", "odľahčený western", "stokrát ohraný námet", "už koľký film o prestrelke pri O.K. Corral a príbeh Tombstonu"... Ak si v tom spravíte jasno, až potom sa môžeme "baviť" o filmoch... ()

kaylin

Výborný western, kde se mi ani nechtělo věřit tomu, že Henry Fonda bude v roli Wyatta Earpa uvěřitelný, ale samozřejmě jsem se mýlil, protože on je tradičně zábavný. Je v něm něco dojemného, stejně jako chlapského, silného. Výborný příběh mužů, kde ženy jsou hlavně krásné. A krásné opravdu hodně. ()

YURAyura

3/10 Tak to slo nejak zcela mimo mne. Cekal jsem klasiku a vysledkem je utahana nuda bez jakekoli gradace nebo naznaku atmosfery. Vsichni jsou strasne prirozeni a nenuceni, to ano, ale v pripade, ze vam jde o krk, tak to pusobi jaksi nepatricne, kdyz uz nehrajete kwrdaka. Kdybych si dal tu praci asi bych nasel i jakasi pozitiva, ale ty minusy opravdu prevazuji - naprosto za oci tahajici sceny odvadejici dej k civilnimu zivotu - karban, tanyny, putyka a jeste jakesi radobyfilozofovani - to je vazne strelba do kra. ()

Wiliem

Rokem vzniku jeden z prvních filmů o legendě Západu Wyattu Earpovi, tuším. Fonda se do role trochu rozpačitého, puntičkářského, respekt budícího pistolníka hodí náramně. 70% ()

Skip

Jedna z mnoha filmových podob o legendě Wyattu Earpovi. Výborný Henry Fonda a skvělá režie Johna Forda. ()

Vědma

.... na zahrádce něco ryla, řikali jí Klementajn. S westerny to mám asi tak jako s avokádem. Nemůžu se rozhodnout jestli je mám opravdu ráda. Ale John Ford je John Ford. Nevím jak je možné, že se na divokém západě nějaký muž dožil vysokého věku při hustotě létajících kulek. Clementine sice byla titulní role, ale jinak naprosto nedůležitá. Zařazená asi kvůli začáteční písničce. ()

radektejkal

Další příběh o Earpech a mastičkáři a karbaníkovi Hollidayovi a westernovém městečku Tombstone, které se zde vyslovuje jako tůmbstoune... Dostal jsem novou televizi s úhlopříčkou 105 cm a tak jsem si myslel, že by to mohla být dobrá premiéra. Ale nebyla. Dokonalý černobílý obraz se mi moc nelíbil a "klasický" westernový příběh typu "zabili mi bráchu a tak jm dáme přes držku", také ne. Pobavil jsem se akorát, když jsem si vzpomněl na archaické slovo "monoskop".... No, nechám to v roztracovaném stavu, snad se k tomu ještě vrátím. ()

d-fens

Možno nie plne presvedčený, ale dávam 5*, pretože tak nízke hodnotenie na csfd si tento bravúrny film nezaslúži. Kamera vynikajúca, príbeh bez nadmerného pátosu a machovstva, ľudia - ženy, pištolníci, šerifovia, barman, holič - všetci tu pôsobia priodzenejšie ako v klasických westernoch. Menej streľby, viac ticha a psychológie, a pre mňa vynikajúci výkon Victora Matureho (Doc Hollyday), ktorý dáva filmu príchuť pravej zemitosti a vyzdvihuje podstatu Západu ako symbolu úteku pred sebou samým s túžbou začať na novo. Jeho výkon je pre mňa ozdobou tohto filmu, a jeho tvár stačí vidieť raz, a človek na ňu nezabudne. Herec s menej známym menom, no veľkou hereckou charizmou (niečo podobné ako Lee Van Cleef) ()

OG_Swifty

Neni potreba nijak zvlast popisovat jeden z nejlepsich klasickych westernu vsech dob.. Henry Fonda spolu s Bondem a Brennanem bavi a clovek uplne zapomene, ze se jedna o totalni sci-fi, pokud se jedna o skutecny pribeh z mestecka Tombstone... ()

Martin741

My Darling Clementine nie je ani tak historicky film, ktory sa verne drzi predlohy, ako klasicky US western "se vsim vsudy". A na westerny bol reziser John Ford /Bylo jednou zelene udoli 1941 a Grapes of Wrath 1940/ ako velikan svetovej kinematografie predsa ekspert. Film bol natoceny 2 roky pred legendarnou Fordovou kavaleristickou trilogiou Fort Apache 1948 - She wore a Yellow Ribbon 1949 - Rio Grande 1950 a vlastne tejto trilogii predchadzal. My Darling Clementine sa tak stava krasnym prototypom buducich westernov /napriklad z neho tusim cerpa aj Kostnerova Krajina Strelcu, ale to len na okraj/. Roly Wyatt Earpa sa zhostil Henry Ford, ktory bol proste vyborny herec a tuna vyslovene aj elegan. Doc Holliday v podani Victora Mature podal tiez obdivuhodny vykon, ktory som mu osobne sezral aj s navijakom. Kulisy su na urovni, vidno, ze sa tvorcovia s nimi pohrali, neodflakli ich, a silueta westernoveho mestecka bola tiez na urovni. Sympaticky bol aj ten fakt, ze nuda prakticky nedostala priestor a bola uspesne stlacena na minimum. Zaroven je My Darling Clementine westernom, v ktorom smrt prichadza ako nepozvany host /to casto aj v realnom zivote, ze jo/, ale nikoho to ekstra netrapi, tak to proste chodi. Az tymto filmom sa John Ford ukazal ako talent na westerny po vyslovene priemernych filmoch ako Bylo Jednou Zelene Udoli 1941 a Grapes of Wrath 1940, zaroven vsak uz naberal skusenosti nielen s reziou ale aj s vedenim hercov. Linda Darnell samozrejme krasna. 83 % ()

Deverant

Klasický Fordův western, klasické téma, totiž přestřelka u O.K. Corral, klasická struktura. Tu opakuje třeba Costnerova Krajina střelců nebo Eastwoodovi Nesmiřitelní. Patrně Fordův nejpoetičtější pohled na Západ, jako na takový, jaký mohl být, spíš než na takový jaký byl. Například se není co divit, že Chihuahua po Docově operaci zamřela, vzhledem k tomu, že Holliday byl zubař. Ford Wyatta Earpa osobně znal, a tvrdil, že film odpovídá tomu co se sběhlo (např. obchvat pováděný Virgilem a Docem se měl opravdu odehrát), přesto však nesporně natočil spíše legendu, než přepis událostí. Ale skvělou legendu. ()