Slavný, extravagantní, virtuózní klavírista a bavič Liberace v sedmdesátých letech minulého století zaujal americké publikum svými působivými i provokativními výstupy tak jako málokdo. Byl hvězdou na pódiu i na televizní obrazovce, v soukromí si nejednou dopřával nákladné výstřednosti. Měl velký úspěch především u ženského publika. Jednoho dne se Liberace zamiluje do svého mladého řidiče, ten je zase okouzlen světem, v němž se pohybuje. V době, kdy nebylo možné veřejně přiznat homosexuální orientaci, společně tajně prožijí pět let... Životopisné drama, vyprávějící o komplikovaném, dramatickém vztahu dvou rozdílných mužů, natočil známý režisér Steven Soderbergh, jenž film postavil na kombinaci hereckých hvězd. Hlavní dvojici pod jeho vedením ztvárnili Matt Damon a Michael Douglas. (Česká televize)

dopitak

Božínku. Chybí tomu hlubší fokus na toho, o kterém film má být, Liberace. Nemyslím si, že by si to chlapi nějak užívali, jak tu někteří naznačují, ani jsem necítil erotický dusno (ještě aby), nicméně herecké výkony jsou jedničkové. Více v mojí externí recenzi pro prázdninový kult. ()

Chrustyn

Musím uznat, že ze Soderbergha se v mých očích stává režisérská jistota, která zaručuje vynikající filmový zážitek. Po vynikající "Nákaze" a skvělých "Vedlejších účincích", přichází s životopisným snímkem o (pro mě naprosto neznámém) homosexuálním pianistovi a jeho mladičkém partnerovi, v době, kdy byla homosexualita tabu. Vyobrazení jejich bohemského života je prakticky dokonalé a výkony (a to převážně Douglase) skoro až nadpozemské. I přes pro mě nepříliš poutavé téma, nevšední zážitek. ()

Arsenal83

Buzerantský film o buzerantovi, ktorý si vlastne nezaslúži pozornosť. Jeho život bola stoka a bozkávajúci sa Damon s Douglasom, to mi nechýbalo. Hoci ten Douglas podal naozaj pozoruhodný výkon, možno aj životný. Čo je paradoxne smutné. Na HBO vraj film od dvanásť rokov. Takže dvanásťroční hošani sa majú pozerať na análnikov, ako si to rozdávajú. Rodičia musia byť pyšní, že médiá zabezečujú ich deťom takú skvelú výchovu. ()

lillien

Douglas to dokázal. Toto byl ďábelský herecký výkon. Nebudu raději pitvat, jak moc musel pro tu přirozenost homoprojevu sahat do svých osobních zkušeností, ale ať už se Matt Damon špulil a prdelil na kameru sebevíc, nesahal tomu starýmu prasákovi ani po kotníky. Výborná ukázka toho, jak se na geniálním hereckém koncertu nechá postavit celý film. Páč samotný životní příběh nevkusné estrádní transky z konce sedmdesátých let zas tak zajímavý není. Pustíte-li si jakékoli video Valentina Liberaceho, odnesete si přibližně stejný umělecký zážitek jako z Mupet show. Asi by mi bylo milejší absolvovat okresní přebor v imitaci Elvise, než jeden Liberaceho "koncert" a kdyby bylo úplně nejhůř, vydržela bych raději i čtvrt hodinku Eltona Johna, nicméně tím nechci případné zájemce nikterak odradit. Tenhle film je stejně především natřískaný romantickým gay dramatem a spolu s vynikajícím Douglasem tudíž výborná zábava. ()

jojinecko

Soberbergh má v roku 2013 skrátka formu a dokazuje, že je skvelým rozprávačom a najmä- jeho filmy opäť bavia! Zvlášť keď má k dispozícii tromf - oskarovo hrajúceho Michaela Douglasa, ktorý v tomto filme omladol tak o 20 rokov:) ()

Flakotaso

No tohle. Soderbergha jako režiséra vůbec nemám rád a navíc ve spojitosti s tématem jsem čekal slabý a otravný film, ale tohle mě překvapivě hodně bavilo. Příběh sice tisíckrát viděný a nemá čím překvapit, ale Soderberghovi tady stejně šlo spíše o dokonalé naplnění škatulky životopisného filmu se všemi jeho proprietami, což se povedlo. Velmi suverénně a stylově natočené i zahrané, montážní scény s hudebním podmazem skvělé. Ale nejlepší byl Rob Lowe, vždy když se jeho hlava objevila v záběru, tak jsem chytal záchvat smíchu :). Jenom ten konec s létajícím Douglasem byl už fakt trošku over the top. ()

evulienka3

Konečne po dlhšej dobe životopisný príbeh, aký mám rada. Teda idúci pod povrch a ukazujúci súkromný život, bez veľkých príkras. Iste viem si predstaviť, že životný štýl "Waltera" Valentina Liberace nemusí byť každému po chuti a radšej by na plátne videl inú verziu jeho životného príbehu. Mne osobne táto podoba filmu vôbec nerušila ba priam naopak, bavila ma. Každý človek je svojím spôsobom výnimočný a je skvelé ak filmár dokáže túto jeho výnimočnosť ukázať. Zvlášť ak je ukázaná tak, že by sa nepáčila ani tomu o kom je... ()

Flego

Romantická love story ako z červenej knižnice, o ktorú by som nezakopol ani náhodou, keby nebolo toho parádneho obsadenia. Je to práve dvojica Douglas-Damon, ktorí bezosporu ťahajú celý film a svoju prácu robia náramne dobre. Ale sledovať životné osudy dvoch homosexuáloch a v podstate tak nudne, ako to vykresľuje snímok, ma príliš nebavilo. ()

Roman.Ticka

Co na to říct? Život hvězd není procházka růžovým sadem, ač to tak vypadá a nabádá okolní svět k závisti. Zvláštní příběh o zvláštním člověku, který přes všechny své manýry a rozmary, žil naplno a život užíval plnými doušky. To už je k závisti pořádný důvod, ne jeho tantiémy, bohatství, sláva, ale..."Miluji tě nejen pro to, kdo jsi, ale pro to, kdo jsem já, když jsem s tebou. Miluji tě, protože jsi toho udělal tolik, abych byl šťastný. Udělal jsi to jen tím, že jsi byl." Životy slavných hvězd podobné jako vejce vejci, jsem zvědavá jak se někdo někdy popere s tím JEHO. Snad to zvládne se ctí bez ohledu na cokoli! ()

Kmotr

Ničím neurazí, ale ani nepřekvapí. Život slavného pianisty, jehož jméno bude většině českých diváků neznámé, je ideální látkou k filmovému zpracování. Těžko by ale někdo hádal, že se režie bude chtít zhostit právě Steven Soderbergh. Skvělé vybrané herecké obsazení na němž je celý film postaven, je však pro režiséra takového formátu poněkud málo. Film svým rychlým tempem nenudí, ale díky mělkému přístupu k tématu a žánru s kterým se nepracuje nějak zajímavě, jde jen o další z mnoha biografií. ()

anais

Všechno je tu rozdané jako v klasickém životopisném filmu - slavní herci v předem oscarových rolích, na první pohled dojemný příběh, dobová látka... Soderbergh ale směřuje jinam než do jistých vod patetického usmíření. Nebojí se zajít do bizarní krajnosti fyzické přeměny hlavního hrdiny, který podlehne lásce zhýralého pianisty. Na konci Liberaceho zbude zvláštní, až nepříjemný pocit. ()

rikitiki

Steven Soderbergh možná tvrdí, že chtěl ukázat, jaký úžasný umělec Liberace byl, ale je to tvrzení licoměrné a prostě a jednoduše prolhané. Jediné, co ukazuje, je život sebestředné hvězdy, která měla v osobních vztazích na své milence absolutně drtivý dopad, když si z nich udělala otroky, které dokonale odšťavila a poté odkopla. Snímek je standardizovaným životopisem, který se honí za lacinou bulvární povrchností a ne za celkovým pohledem na jednoho bizarního klavíristu. Vybírá z jeho života jen část deseti let a nenabízí nic navíc, pouze ukazuje peripetie jednoho nerovného vztahu, který podává z pohledu mladého milence, nikoliv Liberaciho. Ten je směšnou figurkou v hýřivých kostýmech, s přehnanými gesty, opíjející se vlastní slávou. Mladík zase překvapuje až masochistickou podřízeností. ___ Tenhle snímek vůbec nemusel vycházet ze skutečných událostí, je tak plytký, že ho klidně mohli napsat scénárističtí rutinéři podle vlastní /ne/fantazie. ___ Závěrečná snová scéna se do celkové koncepce vůbec nehodila, protože byla jediná svého druhu v celém filmu, takže vlastně rušila. ()

Deschain

Dobrý pocit som mala už pri úvodných tónoch I Feel Love od Donny Summer. Dobrý pocit pretrval až do konca, aj keď niekde v polovici to trochu stratilo tempo. Douglas ako Liberace bol výborný, v rámci svojich postáv nezaostávali ani Damon a Lowe. Taký bling ako Liberace nemal ani Bling Ring. (Lumiere - 06. 08. 2013) ()

Havenohome

Soderbergovo vyobrazenie slávnej hviezdy showbiznisu Liberaceho lavíruje medzi kritikou jeho egomaniactva a zmierlivým pochopením pre osamelosť campovej celebrity. Pocit prirodzenosti navodzuje režisér nevyhroteným rozprávaním, keď sa neustanovujú žiadne deadliny ani plány a následnosť obrazov nie je striktne podriadená pravidlu nevyhnutnosti. Postavy sa nedostávajú pod tlak, čo poskytuje priestor pre psychologickú drobnokresbu a to sú najvtipnejšie momenty celého filmu. Herci dodávajú plastičnosť svojím postavám precíznymi detailami správania v súkromnom obývačkovom živote, grotesknými mimickými gestami. Žánrovo to nie je biopic, nejedná sa o klasické predstavenie kanonizovaných udalostí v živote osobnosti. Na pozadí finálnej etapy života Liberaceho režíruje Soderberg skôr psychologickú drámu, kde vlastne nie je hlavným hrdinom Liberace ale jeden z jeho milencov - obetí Scott Thorston. Práve cez neho máme možnosť spoznať všetky príjemné aj nepríjemné stránky božského Liberaceho. Zobrazenie gajov vo filme je na začiatku mierne stereotypné a dalo by sa mu vytýkať, že ich ukazuje optikou heterosexuálneho publika ako zženštilých afektovaných kenov. Na druhú stranu film ale vystihuje pokrytectvo showbiznisu, keď hviezdy vynakladali milióny dolárov, aby sa nikto nedozvedel, že sú gay. ()

mm13

Michael Douglas je frajer. Matt Damon nezaostáva, ale frajer je Michael Douglas! Naviac je celý film veľmi pohodovo natočený aj čo sa homosexuality týka; intímne scény sú snímané rafinovane (na rozdiel od Milk alebo Skrotenej hory - kde ale istá explicitnosť mala svoje miesto), vďaka čomu mnou ani raz netrklo a dokázal som si celý príbeh naplno vychutnávať (napriek tomu, že homo je dnes na môj vkus príliš v móde). Bavilo ma to, skvelí boli! ()

Morholt

Gekko píchá Bournea, Bourne píchá Gekka. Ani jedno mi nedělá dobře. Tyhle sondy do nablýskaného světa prominentních teploušů prostě nejsou pro mě. Něco zajímavého se dělo až v posledních dvaceti minutách, kdy došlo na právníky a Damon ze sebe shodil tu hošanskou slupku. Ale jinak se na to nedalo koukat. 10% ()

Katullka

Nádherně průměrný biografický snímek, který jsem prožila ve velmi špatné skupině lidí. A to se promítlo do celého vnímání. Ach! // QFF Mezipatra, Brno, 2013 ()

maseer2

this movie is so gay... Damon výborný, Douglas nadpozemský (co takhle oscarová nominace?).. ve finále by tomu ale slušela o 20 minut kratší stopáž, protože to zejména ke konci působí poněkud rozvlekle.. trochu lepší trojka ()

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)