• Francie

Drama / Romantický / Historický

Francie / Velká Británie, 1989, 137 min

Po technickej stránke filmu niet veľmi čo vytýkať. Na tento typ kostýmových filmov veľmi nie som, ale Forman ma už vo filme Amadeus dokázal vyviesť z omylu. Tam bol ale zaujímavý príbeh. Tu ho máme tiež, ale už zďaleka nie tak pútavý. Čakať, či C. Firth niekoho pokefuje alebo nie, mi neprišlo také zaujímavé. Čakal som od filmu podstatne viac ako som nakoniec dostal, ale aspoň záver by sa žiadalo vygradovať viac. 60%.(19.3.2012)

Valmont jako klasický Formanův hrdina v opozici. To ale funguje! Forman se naprosto vykašlal na moralizování a udělal z Valmonta kladnou postavu se všemi formanovskými svérázy. Mě toto pojetí naprosto šokovalo, protože v Amadeovi, Larry Flyntovi či Muži na Měsíci si vlastně říkámě: vždyť ono svým způsobem jde o kladnou postavu. Ale tady? To by snad nikoho jiného nenapadlo. Po moralizování ani stopy, ale ani žádný opačný cynicko-pitoreskní efekt se bohudík nedostavil. Tohle dílo a jeho konec jsou nečekaně silné, i když narozdíl od ostatních Formanových děl poněkud zakryté jeho trochu samoúčelným humorem (dle mě jediná chyba filmu). Silné svou nejednoznačností, hodnotovou adaptabilitou a nenásilným výsměchem. Závěrečný souboj mi evokoval Barry Lyndona - a s přehledem ho svou ironií porazil.(30.6.2005)

Tento film mi majster Forman ušil na telo. Neverila som, že je možné, aby mi niekto skrz skvelý scenár a réžiu predniesol moje vlastné predstavy o cynickej, liberálnej či zvrhlej spoločnosti, kde morálka znamenala len akýsi pojem zastrčený v zaprášených poličkách monumentálnych knižníc. Nebudem porovnávať predchodcu s Malkovichom, Valmonta beriem ako samostatný filmový útvar so špecifickými Formanovými vychytávkami. Dívať sa dve hodiny na impozantné kostýmy, cukríkovú výzdobu či počúvať strohé tóny neromantického baroka, mi prinieslo také potešenie, že by som sa aspoň na jeden deň do toho obdobia s nadšením presťahovala :-) Perfektné herecké výkony, perfektný scenár, kde sa nevinná mladá hrdinka stáva terčom chladu neľútostných dospelých, perfektná kamera. Forman mi ulahodil, pre podobné historické kúsky s presným vyobrazením spoločnosti, mám neuveriteľnú slabosť. Dvomi slovami: Som nadšená!(14.8.2010)

Tak to byla mrcha ta markýza de Merteuilta. Zametala s lidma poměrně nechutně, ale zase jí omlouvá to, že byla sexy. Třeba panům / teda až na mě / tento fakt stačí k tomu, aby ze sebe dělali před podobnou ženskou smetí. On teda Valmont byl taky slušný lidský prasátko, takže ty jejich intriky měly docela koule.(2.7.2007)

Román Chordelose de Laclose – Nebezpečné známosti – je plný intrikánských hrátek. Nečetl jsem ho, ale jeho obsah je mi znám. Zároveň jsem taky viděl adaptaci Nebezpečné známosti od Stephena Frearse. Této ne dvakrát romantické tematiky se chopil nekorunovaný král velkolepých kostýmních dramat Miloš Forman a problém je na světě. Forman se díla chopil po svém a nelze mu zazlívat „jiný pohled“. Už od počátku dává hlavní dvojici jasně své sympatie, líčí je sice jako dvojici „hnusných intrikánů“, ale staví se k nim se zaujatým pohledem. Nedá mi to, abych to alespoň částečně nesrovnal s Frearsovou verzí. Frears na rozdíl od Formana nikoho nesoudí, ale představuje postavy takové jaké jsou, takže jich charaktery každý záhy pochopí. A navíc Frears udělal mnohem zdatnější krok ve výběru herců, ne že by snad Colin Firth a Anette Benning nebyli dobří herci, ale jako dvojice, která má spíše vzbuzovat diváckou nevoli, nejsou tou nejlepší volbou. Přece jenom John Malkovich a Glen Close jsou o něco lepší „hráči“. Ale abych Formanovi jenom nevytýkal V nádherných kostýmech Theodora Pištěka se ztratí mnohé, v každé scéně na sobě mají herci jiné oblečení a rozmanitost a pestrost si v ničem nezadá s oscarovým Amadeem. Se svým hodnocením Valmonta bych i rád zůstal ve stejné rovině jako u Nebezpečných známostí , ale na to se Formanovi příliš nepovedl konec, ve kterém se za celkovou utahaností ztrácí i původní myšlenka a nic na tom nezmění, že výsledek souboje zůstal stejný.(30.6.2005)

• - Celosvětová premiéra proběhla 13. listopadu 1989 v New Yorku. (Varan)

• - Zatímco Forman se svým scenáristou Jean-Claudem Carrièrem spíše volně vycházeli z románu „Nebezpečné známosti“ z roku 1782, Frears se držel známé dramatizace Christophera Hamptona. Stejnou látku adaptoval do tehdejší doby také Roger Vadim pod názvem Nebezpečné známosti (1959). (Kubrickon)

• - Ve Velké Británii byla premiéra Valmonta odložena kvůli filmu NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI, který se právě začal v kinech promítat. (fannah)