Steve McQueen dal jasně najevo, že není režisérem, který by se vyžíval v patosu, který tento žánr pravděpodobně občas potřebuje. Emoce se snaží podat skrz syrovost a reálnost, jednotlivé scény fungují, ale jako celek mě to zase nějak nevzalo. Nejvíce mě překvapil ten můj absolutní nezájem o hlavní postavu. Je to bez debat dobrý film, výborně zrežírovaný, skvěle zahraný, ale ve výsledku jsem vážně postrádala hlubší emoce. Od filmu nominovaného na 9 oscarů bych přece jen očekávala malinko víc. Slabší 4*(25.1.2014)

Je to silná téma, surovo podaná, človeku pri pohľade na niektoré veci zviera žalúdok a zo Solomonovho príbehu vás zaručene zamrazí. Ale nemôžem sa zbaviť dojmu, že to bolo až príliš zjavné, počnúc postavami, ktoré sú buď len čierne alebo biele (a to nehovorím o farbe pleti) a končiac samotným príbehom, ktorý si pomaly kráča do cieľa bez jediného momentu, ktorý by sme už nevideli niekde inde. Nedokázal sa mi dostať pod kožu a zasiahnuť ma tak, ako napríklad McQueenov predchádzajúci počin Shame. A Zimmer vykrádajúci Zimmera sa mi tiež tentokrát nepáčil.(20.1.2014)

Nejvíce se mi líbily krásné záběry na přírodu. Scénu s polooběšeným černochem vedle kterého plyne normální život si dovedu představit, jako nádherný obraz. Jinak to bohužel nemá moc dobrý děj. Prostě jen hlavního hrdinu unesou a pak furt bičujou, nebo bičujou jiné černochy. Koukáme na těžký život otroka, ale pro mě to bylo naprosto bez emocí. Natočené to bylo moc hezky, ale v životě si to nepustím znova.(6.3.2014)

Bál jsem se patetického litování černochů před sto padesáti lety, udělování políčků svědomí Ameriky a slzopudného kýče plného dlouhých záběrů na vyjedené misky nebohých otroků v době kolalokové obrody, ale dostal jsem velmi záživný film, který jednostranně nefandil "těm svejm", nenudil a dokonale zobrazoval pravděpodobnou skutečnou událost... a to mám rád. Polemiku o lidských rasách nechám na jiných. Film je to pěkný. Poctivý a v neposlední řadě k zamyšlení každého nad sebou samým, zda by vůbec Solomonovu situaci zvládl byť třeba jen na dvanáct měsíců...(29.11.2014)

Rok uplynul, dějově nějakých sto let rozdíl a po THE HELP je tu další knižní adaptace, při které se nezbývá než podivovat... Ale ten samý komentář už opakovat nehodlám. Tohle je podobná 'zábava', kde nudí snad jen Solomonův na 12 let stejně utrápený výraz. Miloval jsem střídání se známých hereckých tváří, a taky, ehm, milostné scény tu byly naprostý top. / Originalita nepříliš, ale to mně osobně bylo šumák, jen se na to znovu dívej Ameriko...(15.1.2014)

• - Brad Pitt se vedle hereckého obsazení řadí se svou společností Plan B také mezi producenty filmu. (Haretix)

• - Režisér Steve McQueen byl nominován na Zlatý glóbus v kategorii v kategorii nejlepší scénář. (hiding)

• - Hans Zimmer prohlásil, že hudbu k filmu nahrávalo 12 hudebníků. (major.warren)