Plán útěku

Útek z väzenia

Plán úteku

Akční / Thriller / Mysteriózní

USA, 2013, 115 min

S tím návratem bych to nepřeháněl. Do intenzity nového Ramba má tady Stallone daleko. Není to ani komedie, ani dostatečně akční, ani vychytralý zlodějský snímek. Je v něm příliš mnoho náhod a je příliš prvoplánový. Různé dějové vsuvky jsou příliš na efekt a okaté. Akce málo a musí se na ní čekat x desítek minut. Pár solidních scén tam je, ale zdaleka nezvednou adrenalin tak, jak by se od staré akční školy čekalo. A nemá to nic co společného s věkem hlavních hrdinů. Jejich akčnost je úplně ok. Jen ten scénář měl být mnohem lepší - i na poctu osmdesátkovým béčkům. Bravurní Jim Caviezel.(26.10.2013)

Ešte pred pár rokmi by nejeden milovník akcie osemdesiatych rokov zalamoval rukami nad tým, že Arnie už uvidí kameru len pri politických debatách a Sly už bude točiť len filmy direct-to-DVD. Jedným z najväčších sklamaní a nenaplnených očakávaní bol však fakt, že si tieto dve ikony akčného žánru nikdy na striebornom plátne nezmerali sily. A pozrime sa čo tu máme dnes. Trilógiu Expendables, no pre naplnenie túžby vyznávačov oldschool akcie je práve tento film životným míľnikom. Kupodivu sa nejedná o žiadny vydlabaný scenár, ale celé to má zmysel, hlavu aj pätu. Vďaka-bohu, týmto nesmrteľným akčným legendám nejde dnes len o bezúčelné filmy a svoj drahocenný čas venujú snímkom, ktoré na sklonku kariéry dokážu naplniť ich hereckú a osobnostnú karmu. Borci teda nesklamali a veľmi dobre sa na to pozerá. Všetci (vrátane ústredného dua) vedia, že herectvo nebude stavebným pilierom tohto filmu, tak je z toho cítiť prirodzenosť a pohodová atmosféra. K tomu navyše prirátajte zaujímavý námet, dobre odvedené akčné scény, fungujúce zvraty, trefné hlášky a s radosťou prižmúrite oko nad tými pár dierami v scenári. 85%.(1.2.2014)

• tron

Hlúpe, nudné, tuctové. Schwarzenegger a Stallone tak dlho otáľali s nakrútením spoločného projektu (ak teda neberieme do úvahy Arnieho skôr cameo, než "klasickú" rolu v sérii Expendables), až to ich fanúšikov prestalo zaujímať a keď sa konečne obaja páni na staré kolená rozhýbali, ich prvý "poriadny" spoločný film prešumel kinami bez výraznejšieho diváckeho záujmu. Vizuálne odporné prostredie "futuristickej basy", nesympatické vedľajšie postavy, prakticky nulová chémia medzi dvoma legendárnymi akčnými titanmi. Ich vzájomné doberanie sa a hláškovanie pôsobí dojmom, že to písal 14-ročný chlapec ("Biješ sa ako vegetarián." - wtf, to akože malo byť vipné???). Vedľajšie postavy, hrané Caviezelom, Vinniem Jonesom a Samom Neillom o ničom. Akcia sa dostaví v podstate až na konci a to je už jednak neskoro a jednak stojí za kus hrdzavého železa. A aj to je lepšie, lebo ho môžete streliť v zberných surovinách. Sklamali ste ma, chalani. A čiastočne sa vám spätne podarilo ponížiť moje detstvo, kedy som vyrastal na vašich peckách.(15.11.2016)

Fucking awesome! Rambo a Terminátor hromadně atakují hranici 135ti let pozemského života, ale já tak nějak začínám tušit, že tato monstra nejsou odsud... Jinak si prostě nedovedu vysvětlit, jak je možné, že jejich těla vydrží takový fyzický i psychický nápor. A když nakouknu do jejich diářů (pravidelně jsem s nimi v kontaktu přes facebook) a vidím jejich plánované budoucí filmové projekty, nezbývá mi než konstatovat, že Sly a Arnie nejsou Expendables, nýbrž Immortals (alespoň filmově). Plán útěku je přímočará akce, po okraj naplněná ´over the top´ a ´more over than over the top´ scénami, ale! ... já jsem, sakra, přesně tohle chtěl vidět, sedlo mi to fakt dobře. Všichni si svoje role masakrálně užívají a byla radost pro mě na to koukat. Vidět ty dvě ikony vedle sebe (hlavně závěr na pláži), nemá chybu... určitě doporučuju, pokud chcete vypnout nebo se vrátit o dvě desetiletí zpět do svých akčních -nácti let... tak a chcete vědět, jak jsem jednou napsal písemku z matiky, aniž bych byl přítomen ve školní lavici?? No potřebujete tři věci: 1/ spojence, 2/ zvyky učitelky při písemce, 3/ znát záklopný mechanismus kliky u dveří vaší třídy... je tam takový malý plíšek, který když se o kousek posune doleva...(10.1.2014)

Dva z nejdrsnějších borců, jací se kdy objevili na filmovém plátně a akční legendy se spolu ocitnou v "supervězení." Sly je odborník na útěky z vězení a Arnie je zase místní kápo. Chlapi dají hlavy dohromady a začnou plánovat, jak "z toho" ven. Sestava ostatních členů vězeňské sebranky je vskutku pestrá. Máme tu elegantního, necitelného parchanta, ředitele nápravného "ústavu", Jamese Caviezela, ultradrsného Vinnieho Jonese, který si tu opět střihl jednu ze svých rolí, v nichž dává na obdiv svůj ukázkový ksicht šíleného masového vraha a možná přijde i Dr. Alan Grant:) A dokonce zde nechají velkého Arnolda hovořit německy. A že to jeho modlení vážně stojí za to:) Asi nikdy jsem neviděla Arnieho tak špatně hrát, jako právě zde:) Ale co, vždyť je nezničitelný. On se vrátí...:) Plán útěku je v rámci možností dobře promyšlený, vizuálně podmanivý, scénář je také slušný, i když těch hlášek mohlo z rukávu vypadnout více, když už se sešly takové dva formáty jako Rocky Balboa a Terminátor:)(15.3.2015)

• - Spoiler: Rottmayer (Arnold Schwarzenegger) zabil vo filme 18 ľudí, kým Ray Breslin (Sylvester Stallone) 7. (skipercak)

• - V pasáži, kde Ray Breslin (Sylvester Stallone) vysvětluje, z čeho odvozuje lokaci vězení, vychází mimo jiné z faktu, na jakou stranu se točí spláchnutá voda v toaletě. Umístění však na směr toku vody však nemá vliv, voda odtéká dle tvaru mísy. (dandislav1991)

• - Už v polovici 80. rokov sa uvažovalo o tom, že Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger by mohli natočiť spoločný film, no i napriek tomu, že vzniklo viacero rôznych scenárov, k samotnej realizácii natáčania napokon nedošlo. Podľa samotného Schwarzeneggera sa tak nestalo hlavne preto, že obaja boli v tom čase príliš veľké hviezdy a v spoločnom filme by jeden zatieňoval druhého. (m.a.t.o.)