Zátah 2

(festivalový název)

The Raid 2

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / USA, 2014, 150 min

,,JESTLI CHCEME VYČISTIT TOHLE MĚSTO, MUSÍME MÍŘIT VÝŠ. NA VŠECHNY...“ /// Než Rama zláme první hnátu, chvilku to trvá. Taková infiltrace, to chce čas. No a tak celkem trpím. V úvodní hoďce akce pomálu. Samo, když je, je to zábava, ale když není, tak to uspává. Dost lidí se tady tváří drsně a maj dost času. Bodejť ne, když to má 2 a půl hodiny! To voni totiž gangsterky mívaj – dlouhou stopáž, táhlej děj, než si všechno řeknou, než se navzájem podrazej… a tady to je navíc (nebo naštěstí!) vokořeněný akcí. V ní taky hraje dost velkou roli faktor náhody (v tý ruční práci ne, to buď umíš, nebo …). A tak celkem nechápu – já, milovník akčních píčovin a peru jen 3 hvězdy?! Když vona i dobrá akce potřebuje zajímavej děj a ne jen haldu mrtvejch. Zlatej (bezdějovej) panelák! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že i z hašišáka může jít strach (zvlášť, když má v ruce mačetu). 2.) Páč všichni tvrděj, že je to nejlepší akčňák! (Kromě mě!). 3.) Thx za titule ,,urotundy“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ ne(24.6.2014)

Nejlepší mlátička od prvního Raidu, ale zároveň upgrade snad ve všem. Jednička byla krutá, ale měla blboučký děj a prostě jí, slovy sportovních komentátorů, chyběla kvalita. Na tohle evidentně měli více prachů a využili je na max. Bitky jsou fakt neuvěřitelně dynamický a opravdu hyperbrutální. Týpek třeba zarazí nešťastníkovi basebalku přímo do ksichtu naplocho a ta mu tam pak zůstane trčet :) Hodně se mi líbila např. i scéna, kdy majitel jakéhosi undergroundového pornobrlohu běží po stole a vy si říkáte, co tím sleduje a on najednou naprosto nečekaně proskočí sklem přičemž kamera jde furt s ním. Úplně vás to vtáhne do dění. Navíc to má i docela slušný děj. Fungovalo by to i bez těch bitek, jako klasická detektivka hongkongského typu. Jediné, co mi tam trošku drhlo bylo zbytečné intermezzo s vlasatym záporákem z prvního dílu. Každopádně na to jde koukat i bez znalosti prvního dílu. 9/10(6.7.2014)

Je to perfektný krimi ladený akčný bojový film, ktorý je pokračovaním skvelej jednotky. Má výborný príbeh o policajtovi, ktorému sa ako jedinému zo zásahovej jednotky podarilo prežiť boj na život a na smrť v budove plnej zločincov, no tým sa nebezpečie nekončí, jeho brata to stálo život a aby ochránil svoju rodinu, rozhodne sa prijať prácu v utajení, aby mohol zničiť zločineckú organizáciu od jej najvyšších miest. Preto sa musí najprv spriateliť so synom šéfa organizácie, čo sa mu aj podarí, ale následne je zatiahnutý do neustáleho boja a intríg niekoľkých skupín a tak mu ide o život na každom kroku. So spracovaním som veľmi spokojný, na rozdiel od úplne jednoduchej a priamočiarej jednotky, čo ale rozhodne neberiem za zápor, keďže svoj štýl zvládla dokonalo sa tentoraz tvorcovia rozhodli pre výrazne odlišný štýl, dejovo omnoho rozsiahlejšie prevedenie s viacerými organizáciami, plnohodnotnými postavami a intrigami. Síce to nepôsobí až tak prvotriedne, ako napríklad v prípade Hong Kongských krimi thrillerov venujúcich sa podobným témam, tam je tá chémia medzi postavami a napätie z práce v utajení, predsa len na trochu vyššej úrovni, ale to nie je väčší problém. Aj tak je to po celý čas dostatočne zaujímavé, rozhodne sa nejedná len o výplň medzi akčnými scénami, ale príbeh je plnohodnotnou súčasťou filmu, ktorý by si na dobrý film vystačil aj bez nej, navyše to po celý čas tak príjemne pomaly graduje od trochu pomalšieho úvodu až po mimoriadne dynamickú záverečnú fázu a nezabudnuteľných scén je tu nespočet, hlavne celá situácia s popravou na snehu mi svojou pôsobivosťou až brala dych. Takže táto nezvyklá dĺžka nie je rozhodne žiadnym problémom. Akcie je tu plno a je vynikajúca. Toto sa dá skutočne len chváliť, súboje sú dlhé, odohrávajú sa v rozmanitých a výborne zvolených prostrediach, majú perfektnú a nápaditú choreografiu, pôsobia mimoriadne dynamicky a drsne, dokonca mi to miestami prišlo až úplne naturalistické, hlavne akcia na blate. Ale rovnako sú úžasne natočené, pričom ma zaujala aj tá zaujímavá kombinácia dvoch odlišných postupov, keďže je tu plno dlhých sekvencií bez strihu a zároveň je to trochu roztrasené, aby to pôsobilo realistickejšie, no prehľadnosti to aj tak vôbec neubližuje, navyše tých vizuálnych nápadov je tu nespočet, každú chvíľu prekvapí niečo iné a zaujímavé. A aby toho ešte stále nebolo málo, určite musím pochváliť aj scény pred samotnou akciou, kedy sa až tají dych. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, akcia na blate, likvidácia kladivami v metre, automobilová naháňačka, finálny súboj, ale vlastne aj všetko ostatné. Tu jednoducho platí, že aj tá najslabšia akčná scéna by bola vo výraznej väčšine akčných filmov ich vrcholom. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, Iko Uwais opäť dokazuje, že konkurenciu v súčasnosti môže hľadať len ťažko, no určite musím pochváliť aj hromadu perfektných záporákov, z ktorých by si snáď každý zaslúžil aj vlastný film. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, skvelý vizuál, či už v akcii, ale aj mimo nej, skutočne perfektná kamera a často aj kompozícia záperov, čo ma v tomto type filmu veľmi príjemne prekvapilo, k tomu pôsobivá atmosféra, miestami fungujú aj emócie, tu som mimoriadne spokojný. A určite musím pochváliť aj hudbu, tá sa miestami veľmi vydarila. Takže k úplnej dokonalosti tomu ešte trochu chýba, keďže príbeh sa dal ešte trochu doladiť, no o plnom hodnotení sa tu nedá ani trochu pochybovať, nezabudnuteľný zážitok a jeden z najlepších akčných filmov vôbec. Už sa teším na ďalšie pozretia. 88%(22.6.2014)

Ani ve snu by mě nenapadlo, že akční film, který má dvě a půl hodiny (!) může po celou dobu fungovat. A on funguje, jak po stránce příběhové (v rámci tohohle poněkud podměrečně inteligentního žánru to je minimálně obdoba Shakespeara), tak po stránce akční, kterážto je NESKUTEČNĚ skvostná a tam, kde by mohl ruční styl Ika Uwaise (Iko Uwaia? Ikeho Uwaise? Jak se to sakra skloňuje?) začít nudit, přicházejí na řadu neskutečně zábavné postavičky ve stylu páru, který rozličnými způsoby masakruje co jim přijde pod ruku a dorozumívá se znakovou abecedou. Je to výtečnej nářez, který je sice o něco méně kulervoucnější, než-li jednička (která má výhodu v koncentrovanější stopáži a funkční jednoduchosti), ale neméně dobrá. A komu se to nelíbí, nechť si začně pěstovat cvičené krtky. Howgh.(24.6.2014)

Jednička byla dílem výborného choreografa, dvojka výtečného režiséra. Jednička je takový test reel pro tenhle těžkotonážní matroš. Jasně, má jednodušší strukturu a tím i zdánlivě větší tah na branku, jenže tam, kde Evans v prvním Zátahu prošlápl podlahu plynovým pedálem po pár minutách (a po dalších pár minutách lehce monotónně hučel), předvádí ve dvojce precizní tůrování mašiny, která se na závěr dostane do otáček, u kterých říkám zcela zodpovědně: nic lepšího, vymazlenějšího, kontaktnějšího a brutálnějšího jsem v akčním filmu neviděl. Kinetické svinstvo, na které má jen třetí Bourne. Evans se navíc ukazuje být i dobrým vypravěčem, když už ne scenáristou - výborně pracuje s hereckým materiálem (návrat muže-makaka!!!), lahůdkově tahá atmosféru mrtvolných neonových setů i v klidných pasážích a z hlavní postavy se mu daří vymačkat víc než loktovací kombajn. Prostě navzdory celkem vražedné stopáži a velmi průhledné zápletce drží za ohryzek a nepustí. Ten film má pod neskutečně vymazleným estetickým povrchem velmi jednoduché, ale brutálně účinné emoce. Zaháčkoval mě natolik, že kuchyňskou scénu jsem s Ramou (spolu a chutně) prožíval fyzicky - pro mě je to taková Vesmírná odysea bojových scén. The Raid 2 není jenom levelová hříčka, ale monstrózní a uhrančivý svět, něco podobného, o co se s mnohem menším úspěchem pokoušel Refn v Jen bůh odpouští. Tohle je pro mě zásadní žánrová událost, před kterou se konkurence jen třese digitální a drátovou hanbou. [95%](30.7.2014)

• - Při filmu nebyly použity žádné digitální efekty a ani žádná digitální krev. Režisér Gareth Evans prohlásil, že chtěl film natočit ve stylu "old school" a veškeré údery a kopy ve filmu jsou čistě realistické. Během natáčení probíhala minimální práce s technickým vybavením, pouze byla kontrolována rychlost a síla úderů, aby nedocházelo k destrukčním zraněním během natáčení. (Yoshitsune)

• - Dle slov producenta Aria Sagantora je ve filmu k zhlédnutí téměř 60 druhů zbraní. (Linkyc)

• - Rama (Iko Uwais) nosí hodinky značky Hamilton Pan Europ. (dyfur)