Zátah 2

Prepadovka 2

The Raid 2

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / USA, 2014, 150 min

To, čím se před léty egoisticky chvástal Jackie Chan, dnes v Indonésii umí každý komparzista a kdo neovládá minimálně šestadvacet druhů bojových umění, ten ve filmu nehraje. Nehodlám omdlévat ve vlastních tělních sekretech jako mí předřečníci, leč musím pokorně uznat, že bojové sekvence byly luxusní. Ač jsem hrdé prase rozměrů nevídaných, kterému žaludkem nepošteluje ani incestní fisting, homosexuální felching, nebo obličej Justina Biebera, tak musím uznat, že tato degutantní kuchařka na 100+1 způsob, jak správně separovat mozek od lebky, byla moc i na mě. V některých obzvlášť nechutných momentech jsem tedy protestantsky sklonil hlavu do klína a pokoušel se uklidnit selfieorálem. Pátou hvězdu nedávám proto, že mi bylo absolutně jedno kdo chcípne jako další, pročež jsem v podstatě sledoval jen soubor precizně natočených bojových scén protkaných nudným tlacháním.(23.6.2014)

Gareth Evans jednotkou v podstate len rozkopol dvere aby nám ukázal čo dokáže práve v pokračovaní. Od mierneho rozpaku v dĺžke filmu cez uspokojenie vzhľadom na kvality v úvode, že to nebude žiadny odvar, až k prekvapivej spokojnosti stále lepšie a nápaditejšie natočených súbojov. Najprehľadnejší bojový film, kde každý pohyb je pastvou pre oči, hudba perfektne graduje napätie a nervná kamera dodáva scénam patričnú energiu. Jednotka bola jednoduchým akčňákom, dvojka je bojová gangsterka akú som pred pár rokmi vyhľadával v kórejskej kinematografii keď som chcel zhliadnuť mafiánsku nakladačku.(28.6.2014)

Martial Arts Bible, Chapter 2: Zjevení svatého Garetha, aneb Iko „Auvajs“ znovu jako Raid proti zločineckému hmyzu.. Jsem to ale nevděčný parchant. U jedničky jsem si stěžoval na absenci solidního příběhu a když ho ve dvojce dostanu, tak mě ve své asijské gang-insider tuctovosti neuspokojí. Nemám mu to však za zlé. On totiž jen plní funkci preludia před rozkoší a věčnou blažeností. Před rájem, kde je blátěný dvůr, vágus s medailonkem, pálkař, hluchoněmá s kladivy a velociraptoři v kuchyni..(24.6.2014)

Je to perfektný krimi ladený akčný bojový film, ktorý je pokračovaním skvelej jednotky. Má výborný príbeh o policajtovi, ktorému sa ako jedinému zo zásahovej jednotky podarilo prežiť boj na život a na smrť v budove plnej zločincov, no tým sa nebezpečie nekončí, jeho brata to stálo život a aby ochránil svoju rodinu, rozhodne sa prijať prácu v utajení, aby mohol zničiť zločineckú organizáciu od jej najvyšších miest. Preto sa musí najprv spriateliť so synom šéfa organizácie, čo sa mu aj podarí, ale následne je zatiahnutý do neustáleho boja a intríg niekoľkých skupín a tak mu ide o život na každom kroku. So spracovaním som veľmi spokojný, na rozdiel od úplne jednoduchej a priamočiarej jednotky, čo ale rozhodne neberiem za zápor, keďže svoj štýl zvládla dokonalo sa tentoraz tvorcovia rozhodli pre výrazne odlišný štýl, dejovo omnoho rozsiahlejšie prevedenie s viacerými organizáciami, plnohodnotnými postavami a intrigami. Síce to nepôsobí až tak prvotriedne, ako napríklad v prípade Hong Kongských krimi thrillerov venujúcich sa podobným témam, tam je tá chémia medzi postavami a napätie z práce v utajení, predsa len na trochu vyššej úrovni, ale to nie je väčší problém. Aj tak je to po celý čas dostatočne zaujímavé, rozhodne sa nejedná len o výplň medzi akčnými scénami, ale príbeh je plnohodnotnou súčasťou filmu, ktorý by si na dobrý film vystačil aj bez nej, navyše to po celý čas tak príjemne pomaly graduje od trochu pomalšieho úvodu až po mimoriadne dynamickú záverečnú fázu a nezabudnuteľných scén je tu nespočet, hlavne celá situácia s popravou na snehu mi svojou pôsobivosťou až brala dych. Takže táto nezvyklá dĺžka nie je rozhodne žiadnym problémom. Akcie je tu plno a je vynikajúca. Toto sa dá skutočne len chváliť, súboje sú dlhé, odohrávajú sa v rozmanitých a výborne zvolených prostrediach, majú perfektnú a nápaditú choreografiu, pôsobia mimoriadne dynamicky a drsne, dokonca mi to miestami prišlo až úplne naturalistické, hlavne akcia na blate. Ale rovnako sú úžasne natočené, pričom ma zaujala aj tá zaujímavá kombinácia dvoch odlišných postupov, keďže je tu plno dlhých sekvencií bez strihu a zároveň je to trochu roztrasené, aby to pôsobilo realistickejšie, no prehľadnosti to aj tak vôbec neubližuje, navyše tých vizuálnych nápadov je tu nespočet, každú chvíľu prekvapí niečo iné a zaujímavé. A aby toho ešte stále nebolo málo, určite musím pochváliť aj scény pred samotnou akciou, kedy sa až tají dych. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, akcia na blate, likvidácia kladivami v metre, automobilová naháňačka, finálny súboj, ale vlastne aj všetko ostatné. Tu jednoducho platí, že aj tá najslabšia akčná scéna by bola vo výraznej väčšine akčných filmov ich vrcholom. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, Iko Uwais opäť dokazuje, že konkurenciu v súčasnosti môže hľadať len ťažko, no určite musím pochváliť aj hromadu perfektných záporákov, z ktorých by si snáď každý zaslúžil aj vlastný film. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, skvelý vizuál, či už v akcii, ale aj mimo nej, skutočne perfektná kamera a často aj kompozícia záperov, čo ma v tomto type filmu veľmi príjemne prekvapilo, k tomu pôsobivá atmosféra, miestami fungujú aj emócie, tu som mimoriadne spokojný. A určite musím pochváliť aj hudbu, tá sa miestami veľmi vydarila. Takže k úplnej dokonalosti tomu ešte trochu chýba, keďže príbeh sa dal ešte trochu doladiť, no o plnom hodnotení sa tu nedá ani trochu pochybovať, nezabudnuteľný zážitok a jeden z najlepších akčných filmov vôbec. Už sa teším na ďalšie pozretia. 88%(22.6.2014)

Moc se mi nelíbí, když se moje hlava setká s cizí pěstí, tyčí, baseballovou pálkou, kladivy či kvalitním betonem, ale na druhou stranu mám slabost pro asiaty, které tyto drobnosti nijak zvlášť nevzrušují a dál zarputile kroutí všemi krky, které na své cestě potkají. Zejména boje v dopravních prostředcích byly vynikající a i když mne ta mafiánská story trošku rušila při demolici těl, tak celkově si dovolím vyjádřit spokojenost s viděným.(26.12.2014)

• - Z filmu byla vystřižena krvavá přestřelka gangů, která podle režiséra zbytečně brzdila děj. Scéna je k dispozici na internetu. (Chrustyn)

• - Alternatívnymi názvami filmu boli aj názvy The Raid: Retaliation či The Raid: Gokudo. (MikaelSVK)

• - Akční choreografii na filmu dělal Gareth Evans. (Rominator)