Na hraně zítřka

• USA Edge of Tomorrow (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Mimikové, mimozemská rasa připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi, obracejí velká města v hromadu trosek a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je bez cirátů degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během několika minut je zabit, předtím se mu však podaří zneškodnit Alphu. Ač se to zdá nemožné, procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít... a tak stále dokola. Přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky a je tak odsouzen prožívat nelítostnou bitvu znovu a znovu. S každým dalším pokusem se však zvyšuje jeho odolnost a pohotovost a své rostoucí schopnosti dokáže v boji s Mimiky lépe využívat. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek Rita Vrataski (Emily Blunt), která zlikvidovala víc Mimiků než kterýkoliv jiný bojovník na Zemi. Každá další bitva je pro Cagea a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a Zemi zachránit. (Warner Bros. CZ)

berg.12

Kdyby někoho napadlo zfilmovat 'Call of Duty', lépe to nezvládne. Snad nejpovedenější přenesení principu počítačových her do filmu. ()

Kaka

Edge of Tomorrow mi pomohl uvědomit si, jak byl Matrix vizuálně a esteticky převratný a průkopnický film, protože cca po 10 letech je stále obrovskou inspirací a technicky se pokročilo jen v detailech s poznámkou, že mi akce v Matrixu přišla ještě lépe a přehledněji natočená, ačkoliv byla nepoměrně víc "uber fuckin cool" na efekt a mnohem okázalejší. Edge of Tomorrow je spíše "Saving Private Ryan" styl, kdy se snaží tvůrci hrát na autenticitu a syrovost v rámci scifi mezí. Co za poslední doby naopak nemá obdoby je skvělý scénář i timing jednotlivých scén - něco tak originálního tu nebylo velmi dlouhou dobu. To jak se tvůrci popasovali s opakujícími se sekvencemi, aniž by diváka nudili a celek působil repetitivním dojmem (ačkoliv by logicky takový být měl) je rovněž chválihodné. Cruise je čím starší tím lepší a chemie mezi ním a Blunt je vynikající. Film který nebude v učebnicích dějepisu jako výše zmiňovaná trilogie, na to je příliš málo epochální a není vzat dostatečně zeširoka a komplexně. Ale akční scifi roku by mohl zmáknout bez problémů. ()

Spiker01

All you need is kill, vlastně Edge of Tomorrow jsem velmi dlouho vyhlížel, ale nijak zvlášť se na něj netěšil. Toma Cruise mám rád odjakživa a co se týče Sci-fi, tak je celkem jistota, ale až první ohlasy mě utvrdily v tom, že bych se na to měl opět začít těšit (jelikož jsem v mezičase po přejmenování zapomněl, že film existuje). Ačkoli mě Oblivion celkem zaujal, tak musím uznat, že nový Limanův film je o krůček dál a to hlavně v převádění chytrých nápadů na plátno (s restartováním dne je prča). Jedná se sice o blockbuster klasického střihu s nepřekvapivým happy-endem a několika epickými bitvami, i když se v podstatě jedná o tu samou, ovšem vyjma konce se tento nešvar snaží tvůrci částečně zamaskovat a přesvědčit vás o tom, že jste nic podobného dosud neviděli...a celkem se jim to daří. Podle mě nejlepší sci-fi za poslední roky. Viděno v kině 2x...90%...[8.6.2014_Cinestar_Černý most] ()

Eddard

Na hraně zítřka o den více je vtipné, rychlé, zábavné, ale netahalo mě to za žádný tělesný orgán a týden po projekci si z toho vlastně nic nepamatuju. 70% ()

Jezinka.Jezinka

Milé děti, posaďte se do křesilek a podívejte se, co vznikne, když Večerníček volně do luftu pohází stránky scénářů k Hvězdné pěchotě, Na Hromnice o den více, Enderově hře, Počátku, Lásky čase, Zakletém v čase a Legendy shrabe je na hromadu, vytáhne nahodile asi tak 200 z nich a natočí film. Faktem je, že přes nedovysvětlení a záseky v existujícím vysvětlení časových skoků je to zábavná jízda plná létajících lidí (a jejich kusů), hnusných zápalných zřejmě pavouků a Toma v další nemožné misi. A pak vyčůrat, pomodlit a spát. Dobrou noc! ()

castor

Poměrně chytrý a hodně hlučný blockbuster. S výborným timingem jednotlivých scén. Střihač oba palce nahoru!! To bylo tak. Zase po nás jdou nelítostní mimozemšťané. Pustoší Evropu, dobře to nevypadá. Mezi rekruty se shodou náhod ocitne i důstojník Cage. Ač nemá žádný bojový výcvik, půjde v mechanickém bojovém obleku v první linii. Schytá to záhy, ale ještě ho potřísní mimozemská nákaza, která osudově změní vše následující. Přechází na něj totiž schopnost restartovat čas. Pořád dokola. Pamatuje si tak průběh předchozích řeží a vyvozuje z jejich/svých přešlapů důsledky ve prospěch prohrávajícího lidstva. A světe, div se, totální rutinér Doug Liman toho za kamerou moc nepokazil. Vlastně skoro nic. Ctí scénář založený na bojové videohře se smrtícími omyly. Nápad filmu je stejný jako u komedií Na Hromnice o den více a 50x a stále poprvé nebo sci-fi Zdrojový kód. Ale tady funguje jak hodinky od Švýcarů. Výsledek je svižný, sebevědomý a cynický zároveň. Když si kolegyně ve zbrani s přezdívkou The Full Metal Bitch při výcviku hlavního hrdiny myslí, že potřebuje dobít baterky, pošle na něj kulku. Takový milý cynismus se v letním kousku často nevidí. Emily Blunt znovu boduje, skočil bych do její kulky. Vítězem je ale zase Tom Cruise, který neuvěřitelná desetiletí dokazuje, že se zvládá přehrabovat ve výjimečných projektech jako žádný jiný herec!! Odvádí svůj standard, ale znovu to stačí. Věříme mu vyjukaného zelenáče i odhodlaného bijce. A sci-fi ho očividně v posledních letech láká. Ambiciózní kousky Minority Report a Válka světů se Stevenem Spielbergem v zádech mě sakra bavily, vydesignované Nevědomí nezklamalo a teď? Promyšlená trefa do černého!! ()

viperblade

Zhlédnuto v kině. S tímto filmem jsem měl podobný "problém", jako se snímkem Godzilla (2014) - čekal jsem o něco víc. Speciálně od tohoto filmu, když recenze byly a stále jsou velmi kladné. Takhle, nebudu tvrdit, že jsem se v kině nepobavil. Nebudu říkat, že Liman nedokázal vybalancovat humor s akčními scénami, nebo že ústřední duo Cruise + Blunt nebylo více než sympatické. To vše by totiž byla lež. Jenže u tohoto filmu jsem se celou dobu rozhodoval mezi čtyřmi a pěti hvězdami, celou dobu to bylo těsně na hraně a když se film blížil ke konci a vypadalo to, že MOŽNÝ SPOILER!!! někdo má koule udělat nehollywoodský konec, kdy hlavní hrdina zůstane mrtvý. Bohužel, nestalo se. Nevím proč, ale zrovna k tomuto filmu, kdy Cruise nesčetněkrát zemře, by to pasovalo. KONEC SPOILERU! Takže díky konci jsem se rozhodl udělit tomuto opravdu fajn blockbusteru 80 % s tím, že druhá projekce napoví víc. Kdo ví, možná mi pak ani ten konec nebude tak vadit... ()

ClintEastwood

Strhující a hlavně neutuchající akce, nápaditý scénář, fantastické triky a skvělé obsazení - to jsou společně s poutavým příběhem hlavní přednosti tohoto vynikající filmu, ve kterém se hlavní hrdina pořád dokola vrací časem, aby se stal lepším bojovníkem a příště mohl zúročit své nově nabité zkušenosti. Je to jako když hrajete nějakou videohru a pokaždé když skončíte, si ji opět zapnete. Už víte co vás čeká, dokážete se na to připravit a odhadnout další vývoj událostí a případné komplikace. A tak pořád dokola, dokud nejste neomylný hráč, který zdárně dokončí svůj úkol. Přesně takhle si musí připadat Tom Cruise, který se po boku Emily Blunt neustále vrací do bojové zóny a spolu se pokouší zachránit svět, před mimozemskou invazí. Dokonalost a obrovský filmový zážitek - prostě skvělá zábava. Restart. ()

*CARNIFEX*

Originálny snímok s výborným "doplnkom" časovej slučky. Tom Cruise snáď v živote nehral v zlom sci fi (a filme ako takom vôbec). Presto všetko to na 5 hviezd proste nebude. Film ma bavil, je výborný. No keď ho porovnám s inými snímkami, ktorým som plný počet hviezd udelil, z môjho pohľadu nestíha. A to najmä z jedného dôvodu. Proste mi to prišlo tak, že sa jeden a ten istý "efekt" či záber (najmä z dôvodu časovej slučky ) neustále dookola opakuje, čím vlastne neprináša nič nové. Jedna elektronická príšerka, bez mimoriadneho napätia, aj keď miestami vtipne pôsobiaci a zábavný "pukanco" snímok nepripravil žiadne orgie na záver. Ústa som ani len nepootvoril takže ... "Vojna svetov" bola lepšia ;) ()

D.Moore

Trochu škoda, že se film, který byl od začátku tak neskutečně nápaditý, dynamický, vtipný a strhující, v posledních minutách stal další klišovitou podívanou se vším, co k hollywoodskému popcornu patří. Za tohle finále tedy jednu hvězdu ubírám, nicméně jinak je Na hraně zítřka samý klad. Tomem Cruisem počínaje a fantastickou technickou stránkou konče. Vyjmenovávat vše, co mě nadchlo, by bylo na dlouho - pokud jste ale v životě hráli třeba jen jedinou videohru, ve které jste donekonečna procházeli obtížný level (nabízí se Den D v Medal of Honor), tak snad nemůžete být zklamaní. Pro našince navíc film skýtá jeden vypečený (ačkoliv nechtěný) fór navíc - obzvlášť tedy pro ty, kteří viděli komediální klasiku všech klasik Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.__P.S. Až teď jsem si uvědomil, že jsem Na hraně zítřka viděl den před sedmdesátým výročím vylodění v Normandii. ()

Dan9K

Hodnocení a komentář zvažuju dva dny po dokoukání (což je dost dlouho) a pořád nevím. Film jsem si dlouho šetřil znaje pouze jeho hodnocení a onu mechaniku "loadování pozice" a jinak jsem nevěděl nic (dokonce, ani že tam hraje Cruise). Po dosledování filmu mi došlo, že mi ostatní věci byly utajeny možná právě proto, že už nic jiného zajímavého prostě nenabízí. Příběh je plytký a nevyvíjí se poutavě. Nejzábavnější je to na začátku. A poslední a dost dlouhá část, kdy se ztratí ona loadovací mechanika, tak se z toho stává prakticky tuctový akčnák, kdy mě úplně přestalo zajímat, co se stane dál. Autoři si asi mysleli, že to bude hrozně napínavé v momentě, kdy si budeme myslet, že už je to jako naostro. Jenomže to funguje přesně opačně. Do té doby byl člověk jako na trní, protože nevěděl, jak a kdy hrdina umře tentokrát, a že někdy je to opravdu vtipné, od té nešťastné chvíle však už bylo jasné, že hrdina všechno přežije a stane se z toho blbost. Samotný konec celkovému dojmu taky teda nepřidává. Na druhou stranu je ona mechanika strašně super a jakožto letitý herní pařan ji maximálně oceňuju. Filmu se u mě skvěle podařilo přemýšlet o představě, jaké by to bylo zažít na vlastní kůži a že během hraní si člověk tolik neuvědomuje onu brutalitu quickloadu, jako když to vidí ve filmu (i když je pravda, že ve starých Tomb Raiderech jsem po dvousté smrti o tom přemýšlel taky). S Emily Blunt jsem toho doteď mnoho neviděl a za mě velmi sympatický výkon. Nemůžu se však zbavit představy, že je velká škoda promarněného potenciálu, neboť dát do filmu zajímavější obsah, než první věc, která mě napadne, byla by z toho velká pecka. Vlastně se trochu divím, proč nevznikají další díly, které by používaly stejný princip, ale byly by úplně o někom jiném a řešily by se jiné věci, protože prostor by tu určitě byl, ale bohužel už by to nebylo zase tak neokoukané. 3 a půl. ()

kulyk

Efektně i efektivně uhňácaná skyfárna. Jde žánru až na dřeň zakopaného pudla, nesere se s žádnými philosophickými ptákovinami (na rozdíl od anime výpotků ze země vycházejícího sumce), Tomík chcípá, leckdy i překrásně bolestivě, kam jen vkročí.... no nekupte to. Možná časem v hodnocení popustím o jednu níže, ovšem chvilku po projekci plesám jako Somálčik po vylodění na lampeduské pláži. ()

Janchor

Největším morem počítačových her jsou střelnice na kolejničkách, největší brzdou jinak neotřelýho a v řadě ohledů emancipovanýho spektáklu totéž. ()

troufalka

Byť nejsem milovníkem počítačových her, ani obdivovatelka Toma Cruise, tohle na mě překvapivě fungovalo. Bavila jsem se dobře, i když často jinak, než to tvůrci zřejmě zamýšleli ... ()

PinokKio

Už dlouho se mi nestalo, abych v kině vrněl blahem .. a to jsem díky jménu režiséra film tak trošku dopředu zatracoval .. jenže tohle je setsakra koukatelný, chytrý a hlavně úsměvný sci-fi lehce vykrádající nápad z filmu Na hromnice o den více. A dokonce i ten Cruise tam není jen na ozdobu .. ()

Spooner

Přesně takhle si představuju letní popcornový sci-fi film. Tempo uhání po představovacím úvodu nekompromisně vpřed, divák nemá vlastně ani kde vydechnout, střídmě dávkovaný humor funguje na jedničku a větší akční nářez už letos asi jen tak neuvidíme. Celý příběh je navíc hodně šikovně vystaven a i když by se tady jistě daly najít díry v logice, tak je v tomto špičkově zrežírovaném blockbusteru prostě hledat nechci. Tom Cruise už pak dlouho nebyl v takové formě, Bill Paxton na svém malém prostoru neskutečně hláškuje a Emily Blunt je až nečekaně drsná. Škoda malinko zmršeného závěru, který k dosavadnímu ději a stylu příliš nesedí. I přesto se ale dá této sci-fi jízdě jen máloco vytknout. Index zábavnosti je totiž po celou stopáž na naprostém maximu. ()

Faustka

Chtěla jsem být, jako Linda Hamilton ve dvojce Terminátora, teď by mi stačilo vypadat, jako Emily Blunt. Bohužel; chybí mi dobrý trenér a Alph taky není nazbyt. ()

Wacoslav1

Ano je to tak. Máme tu další šíleně vyhypovaný film. Nebo takhle ono to vůbec není špatný, ale z těmi 89% jste se trochu posrali v kině ne? Já celou dobu váhal mezi 3* a 4* protože některý dnešní moderní prvky mi prostě vadí a nesžiju se s nimi. Hlavně nepochopím proč musí už dneska skoro v každým filmu kde je akce jet střihač jak o život? ty akční scény jsou prostě brutálně nepřehledný. V tomhle ohledu je to třeba ještě horší než Elysium. Já vím všechno se přizpůsobuje tomu 3D posranýmu a je to prostě proto aby jsme se vyrochnili v 3D efektech hmm... díky nechci, ale není třeba být zase přehnaně negativní. Cruise a jeho postava opět hodně v pohodě (já toho chlápka poslední dobou fakt můžu) přerod jeho osobnosti ze zbabělce v hrdinu je sice klišé jako prase, ale je to zajímavě podaný. Hlavně chápu Cruisova hrdinu, že chce přijít na to jak vyhrát a přežít, protože si dokážu představit co je to za peklo bejt 50x zabitej a pokaždý se vzbudit, když na mě nějakej negr řve vztávej červe! Já dám tu 4* hlavně za to jak je ten film úžasně vychcanej. Tváří se jako inteligentní sci-fi ale těží vlastně jenom z toho, že přichází z něčím novým a jiným máme tu jeden příběh a ten se furt dokola recykluje. no a lidi to žerou i s navijákem já tvůrce sice prokouknul, ale uznávám, že je to fakt dobrej tah. Navíc s tím, že se některý scény doslova opakujou, tak tipuju, že na skoro dvouhodinovej film stačilo natočit tak 75 minut materiálu což je svým způsobem další geniální tah. Takže tenhle film není chytrej svým obsahem. Tenhle film je chytrej tím jak na to jde a nikdo to neprokoukne. To však ve finále nevnímám jako chybu a paradoxně za to tu hvězdu přihodím.75% ()

Davies182

Nesmrtelní hrdinové - polovina legrace! Což v hektické režii paradoxně neznamená, že by to celé dokonce byť i na minutu nudilo... Opatrně zvedám na čtyři a těším se na home projekci; zkroušeně přiznávám, že jsem si kino-premiéru a celkovou atmosféru snímku kvůli pár rušícím individuím, šustícím pytlíky od chipsů, zdaleka tolik neužil, na hodnocení se to mohlo lehce odrazit :). ()

pepo

Výborný blockbuster so skvelým scenárom a vynikajúcimi hercami.Je to akčné, napínavé, vtipné, romantické, skvelo sa pri tom chrúme popcorn ale dve slová tomu bránia stať sa nadčasovou klasikou ( a je na ňu veľmi nabehnuté). Doug a Liman ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

27.06.2021

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

01.03.2019

Po nedávném oznámení plánu natočit hned dva nové díly do série Mission: Impossible současně to zdánlivě vypadalo, že veškeré ostatní rozdělané projekty Toma Cruise půjdou k ledu. Server Heat Vision… (více)