30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

Muff

Na tenhle kousek jsem byl docela nadržený a nevím, zda byla moje očekávání přestřelená, nebo přestřelila režisérka, ale něco mi prostě nesedělo. Já bych skoro řekl, že to byla Jessica, představitelka hlavní role. Jak se mi líbila v Orient Expressu jako citlivá ženská, tak tady jsem jí prostě nevěřil skoro nic. Tohle má být ta tvrdá agentka, ze které mají všichni strach? To, co předvádí, má být jako vystupování tvrďáka? Ne, je to prostě moc hrané a přehnané a - bohužel - je vidět, že ženskou řídila ženská. Kathryn by měla zůstat u režírování svého pohlaví, tedy chlapů. Ke všemu je to nuda. Ne je to nuda na druhou. Ne že by nuda nemohla být zábavná, jak to ukázal třeba Jarhead, ale tohle je nuda prázdná, dlouhá a umrtvující. ()

Matlacek

Dlouho jsem zvažoval zdali ohodnotit ***** nebo ****. S blížím se koncem jsem byl rozhodnut pro čtyři, ale poslední scéna změnila můj názor. Nepochybně si tento snímek najde řadu odpůrců, ale samotný námět v kombinaci s kvalitním zpracováním a výkonem J. Chastain si toto hodnocení zaslouží. ()

jack_scott

Kathryn Bigelow umí točit dobré filmy, ale jako u Hurt locker - lehce nevěrohodné. Plytký a dlouhý začátek, bez pořádně propracovaných a dramaticky zvládnutých momentů, pak kancelářské vyšetřování - které bylo v tolika filmech o CIA,FBI a podobných organizacích ve filmech snad milionkrát -pořád je to všecko moc dlouhé, a moc nudné. Když dojde konečně na zajimavé exteriéry, vidím indické vlajky? Copak nemají tvůrci na retuš? Ne, mají, ale na diváka se kašle. To jde vidět už v tom, jak se ve filmu třeba co se týká zkratek nic nevysvětluje. Mě to zas tak nevadí, většinu jich znám, ale dámy a pánové - kdo z vás taky - a průměrných američanů, kdo z vás to zná? No, korunu tomu výsměchu dodá nášivka Rangers u vojáka při akci..LOL. Akce je sice veleznámý úspěch Seals, ale režisérka - co se týká byť jen lehce pozornějších - na diváky SERE. Samotná akce je natočena velmi dobře, opět jako u Hurt locker, a je to jediná zajimavá část filmu. No, film si aktuálních 73% zaslouží jen proto, že jako celek to nefunguje zas tak nejhůř...ale taky to mohlo být o mnoho lepší! ()

ejay

Špinonážní thriller jak má být. Akorát to mohlo trošku líp odsejpat, ale ono to asi ani jinak natočit nešlo. Za závěrečnou akci dávám hvězdičku navíc, to byla naprostá lahůdka. ()

mata77

Vedomie, že sa jednalo o skutočného vodcu teroristov, filmu dodávalo elektrizujúci náboj a vysokú mieru žalúdočnej nervozity, ktorú som pri sledovaní cítila. Je to slušne natočené, zahrané s talentom, naozaj citlivo zrežírované a možno trochu dlhé na jeden film. Zo začiatku som sa strácala v menách hľadaných osôb, súvislosti sa mi ale odhaľovali postupne, pričom nebolo treba extra premýšľať, stačilo to pozorne sledovať. Zaujímavo vyvážená politická dráma, obohatená o finálnu zásahovú scénu, ktorá vyzerala naozaj autenticky. ()

Vasyl

Už když jsem viděl, že má film 157 minut, měl jsem strach. A oprávněně. Něco opravdu dít se začne asi tak v půlce, možná i dál. Chápu, že tvůrci chtěli divákovi přiblížit to zdlouhavý, nudný a nekonečný hledání, ale takhle kurva? USA utratily miliardy dolarů, umřelo jim x agentů, zešedivělo jich několikrát tolik, a Ládínek si 10 let válí někde šunky a souloží čtrnáctky (asi). No kdyby tam místo Jessiky hrál nějakej chlap tak to vypnu. Ještěže pak Mája konečně najde stopu a začne se něco dít. Hvězdička navíc za závěrečnou vojenskou akci a herce v malých rolích co jsem nečekal (Strong, Edgerton, Adkins, Gandolfini). ()

lobo87

Moderná špionáž so skvelou Jessicou Chastain. Pre američanov bolo sfilmovanie tejto témy asi otázkou národnej hrdosti, keďže sa s ním tak ponáhľali. Do tejto témy sa nemohol pustiť nikto vhodnejší, ako Kathryn Bigelow, ktorá sa kvalifikovala filmom Smrť čaká všade... 75% ()

blondboss

Po dlhom čase jeden z tých skutočne realisticky natočených vojnových filmov s dokonalou koncovkou dolapenia najhľadanejšieho teroristu všetkých čias. Verne zobrazené skutočnosti, ktoré predchádzali honu na bin Ládina. Agentka CIA mi prišla v mnoho prípadoch až moc afektovaná, ale inak tomuto filmu nie je čo podstatné vytknúť. Hádam len tá minutáž, ktorá bola naozaj trošku prepálená, nakoľko prvú štvrtinu sa toho veľa neudialo. Vo všeobecnosti tento film ale hodnotím veľmi pozitívne. 80 % ()

Daggeron

Nenechajte sa znechutiť tým, že film má takmer tri hodiny. Materiál o hone na Bin Ládina by vydal aj na niekoľkodielny seriál. V dôsledku toho je Zero Dark Thirty výrazne zostrihaný a skratkovitý a vy uvidíte iba útržky z dlhoročného procesu, často bez detailnejších súvislostí medzi udalosťami. V prvej polovici sa navyše budete ťažšie orientovať, pretože sa v nej objavuje veľmi veľa osôb a mien a možno sa pristihnete pri tom, že sa mierne nudíte. Postupom času sa ale zorné spektrum zužuje, dej sa stáva prehľadnejší, priamočiarejší a dynamickejší. Tempo stupňuje len pozvoľna, ale vrcholí naozaj výborne natočenou a atmosféricky mimoriadne dramatickou záverečnou akciou. Vzhľadom na celkový kontext vyznie mimoriadne ironicky aj označenie postavy Jessicy Chastain ako Killer, keďže vo väčšine pasáží máte pocit, že čochvíľa skolabuje. Dielo tiež obsahuje zopár zbytočných a možno trošku iritujúcich scén (písanie čísel na okno kancelárie riaditeľa), ale i napriek množstvu nedostatkov a výčitiek - či už po obsahovej alebo formálnej stránke - je Zero Dark Thirty v rámci žánru nadpriemerným produktom. Kathryn Bigelow totiž nenatočila typickú snímku o heroizme amerických vojakov utopenom v mori pátosu. Počas celej stopáže si konštante udržiava odtiahnutý štýl rozprávania v snahe podať čo najautentickejšiu a nezaujatú výpoveď, často hraničiacu až s dokumentárnym filmom. Nečakajte tucty amerických vlajok, veľké a silné reči, klišoidné bojové prejavy, zomierajúcich hrdinov, silné emócie či depresívnu srdcervúcu hudbu. Režisérka sa tomu úspešne vyhýba a všeobecným vyznením strčí do vačku obrovskú väčšinu svojich mužských kolegov. Záverečná akcia je čerešničkou na torte. Neobsahuje takmer žiadne bombastické efekty, výbuchy a dramatické prestrelky, ale zaujímavý spôsob snímania vďaka nightvision budí dojem, akoby ste sledovali priamy prenos cez kameru umiestnenú na výzbroji vojaka. Jednoduché, priamočiare, no mimoriadne dramatické rozuzlenie, pri ktorom miestami prestávate dýchať. Naozaj škoda zložitejšej a zároveň nudnejšej prvej polovice, ale za prístup k latke a spôsob podania si to priemer nezaslúži ani náhodou. Kathryn Bigelow znovu nesklamala a po K19 a The Hurt Locker nám pripravila ďalší vojensko-armádny zážitok. Neostáva nič iné než čakať, čím ďalším nás tato pani režisérka prekvapí. ()

garry

Velmi dobře natočený film s nádechem dokumentu. Herci jsou věrohodní a dobře vybraní. Perličkou je scéna když američtí vyšetřovatelé po hodinách mučení odpočívají a dívají se na televizi kde s upřímným a pocitvým obličejem president Obama hovoří o tom že USA nikoho nemučí. Asi bylo správné, že Usámu zabili, ale řekněme si otevřeně, že si USA Al-Kaidu sami vytvořili svými válkami v muslimském světě. USA mají na svědomí životy statisíců muslimů. ()

Bajislaw

Procedurální thriller o boji s islámským terorismem a s ním související administrativě. Snímek v dobrém smyslu důležitý, divácky nevstřícný, ale zároveň nesmírně poutavý. Nad tematicky blízkými filmy z nedávné doby jako Syriana nebo Labyrint lží vyniká Třicet minut po půlnoci závažností, autenticitou i vypravěčskými postupy. Jessica Chastain ztělesňuje v postavě Mayi nesmírně zajímavou a vpravdě unikátní ženskou hrdinku. Její herectví zde překonává pouze precizní režie oscarové Kathryn Bigelow, která je momentálně v mnohem lepší formě než její slavný exmanžel. ()

baclajean

Čo dodať, film sa líši od iných s podobnou tematikou tým, že je tu viac vyšetrovania a dohadov, než samotnej akcie. Na konci som čakal, že po všetkom tom úsilí sa dozvedia, že zabili toho nepravého, no a poučenie - nikdy necestuj v autobuse s Arabom, tobôž nie v Londýnskom double-deckeri. Za veľké mínus považujem scénu, kedy bolo zabitých veľa členov posádky, v čase, keď sa mali stretnúť s dôležitou osobou - táto scéna sa tiahla niekoľko minút, kým auto dorazilo, no už od začiatku bolo jasné, že to je auto plné bômb, a bolo to jasné vďaka hudbe, akú - dosť neokrôchane - dali do podmazu tvorcovia filmu. Škoda, z prekvapenia sa stala vopred avizovaná vec, čo je vo filmoch tohto typu asi tým najhorším, čo môžu divákovi spraviť. ()

vodkasesemte

perfektní, dokonalý, strhující představení vo tom, jak americké speciální složky fungují. jsem rád, že konečně někdo natočil pravdu vo tom, jak to s bin ládinem skutečně bylo. určitě si to stáhněte alespon v arabštině, at si u toho nehoníte pero, když se vobjeví ta zrzka, a užijete si to v originále! ()

LordMack

Tomu filmu nejde filmařsky absolutně, ale absolutně nic vyčíst. Nemám slov. Pokud bychom rozebírali děj, budeme tu dlouho: co je a co není pravda, ale když se od tohoto odprostíte, dostanete jedinečný zážitek. ()

eMeMko

Na tento snímek jsem byl velmi zvědavý, zvláště po velmi úspěšném filmu Smrt čeká všude, nicméně ve výsledku jsem tolik odvařen nebyl. Herecké výkony bych nazval velmi průměrné, občas se sice našla nějaká výjimka (Mark Strong), ale hlavní představitelé mi nepřišli moc přesvědčiví. Moc tedy nechápu nominaci na Oscara pro Jessicu Chastain, ale to je asi můj problém. Co se scénáře týče, potenciál byl velký, nicméně skákání mezi tolika lokacemi, z nichž v některých kamera zůstane jen půl minuty, mi přišlo dosti zmatečné. Samotné finále (pokud se to tak dá nazvat) rozhodně nebylo vrcholem filmu a jediné uspokojení, které to divákům přinese, je fakt, že se už je konečně konec. Kamera byla opět klasicky handheld, takže kdo trpí mořskou nemocí z houpání, neměl by si toto dílo vůbec pouštět. Ale je to prostě styl Kathryn Bigelow, takže není co vyčítat. Podobně dobře je na tom střih a ostatní technické aspekty. Závěrem bych jen uvedl menší osobní poznatek. Američtí vojáci v cizí zemi, akce, která se týká jedné budovy, pád vrtulníku, závěrečný záběr z nákladního letadla na zavírající se dveře až do úplné tmy - podobnost s filmem Černý jestřáb sestřelen náhodná? ()

harycek

Skvělý skoro hraný dokument o posedlosti najít a oprávněně zlikvidovat největšího teroristu své doby, se skvělými hereckými výkony!!! ()

jkpj22

Podobné filmy existují, aby zakryly fakt, že Bin Ladin už dávno ležel mrtvý někde v mrazáku.... okrem toho jde o solidní film, který vytváří dojem, že se někde schoval a přežíval. ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu