Černobylské deníky

• USA Chernobyl Diaries (více)

Černobyl, 1986: Když vypukla nejhorší jaderná katastrofa v dějinách lidstva, evakuovaní obyvatelé blízkého města Pripjať neměli čas ani na to, aby si sbalili osobní věci. O 25 let později šest mladých turistů se svým průvodcem navštěvuje Pripjať, aby tu společně prozkoumali trosky zničeného a zdánlivě opuštěného města. Když je okolnosti přinutí zůstat na místě přes noc, brzy zjišťují, že tu možná nejsou sami. Spoluautorem scénáře a koproducentem šokujícího filmu plného děsu a hrůzy je Oren Peli, tvůrce snímku Paranormal Activity. (oficiální text distributora)

PetkaW.

Po dlouhé době jsem měla chuť na pořádný horor. No... tak volba bohužel nevyšla. Takhle laciný film jsem už dlouho neviděla. Nějaká akce přišla až v posledních 20 minutách filmu a i ta byla dost slabá. Zkrátka nuda, mizerná atmosféra, po technické stránce taky hrůza, herecké výkony horší než v divadle zkomponovaném mateřskou školou, dialogy, člověk se vlastně ani pořádně nedozví, koho se teda má bát, protože na zmutované lidičky není žádný pořádný záběr (asi chtěli ušetřit na maskách), klepající se kamera, která nevypadá ani jako amatérské záběry, ani jako profesionální nafilmování... prostě... ne. Tohle se vážně nepovedlo... ()

chaometic

Naprosto žádná horrová atmosféra, na kameře nebylo vidět jediné obludárium......... SPOILER:::: Týlpka něco pokouše a on neví co to bylo. Scénář pod psa.. Divým se proč vůbec točí takové filmy.... ()

oRi11

Na Chernobyl Diaries, jsem se těšil hlavně kvůli atraktivnímu prostředí, bohužel ve filmu tento potencial moc nevyužili. První polovina, ve které se děj teprve rozjíždí, je celkem zábavná. Zato druhá polovina nepřináší nic nového, je nudná, plná nelogického chování postav, které si pouze chodí pro smrt. Výsledkem bylo to, že jsem se těšil až všichni poumírají, místo toho, abych někomu z nich fandil. ()

ProgLaney

Další z řady teď tak populárních hororů, který se tváří trochu jako dokumentární a snaží se navodit autentickou atmosféru rozklepanou kamerou, kterou zcela výjimečně nedrží jeden z protagonistů a jejíž záznam se zcela výjimečně nenajde někde ležet. Celkově vzato mám dokumentární horory rád, ovšem u "Černobylských deníků" se dostavilo trochu zklamání. Že jsou hlavními hrdiny opět banda tupých, mladých lidí, kteří dělají pro tyto filmy tak klasické, většinou fatální chyby, by mi tak nevadilo, nějak se ten spád navodit musí, že ano. Co už mi vadí víc, je fakt, že okolí Černobylu a Pripyat konkrétně jsou super atmosférická místa a film z nich nevyždímal maximum. I přes nesmírnou atraktivitu místa tak film nijak nevybočuje ze škatule všech těch Tunelů, Ghost Encounters a Blair Witches, ačkoliv exteriéry Pripyatu nabízejí tisíce možností. Nápad zmutovaných pacientů není špatný - co nechápu, proč - když kameru nedrží jeden z nich - nejsou záběry na tyto mutanty lepší, aby krom lekaček vynikly také efekty a dostavilo se trochu toho zhnusení z toho, co by tak eventuelně mohla radiace způsobit. Místo toho je všechno nejasné, točené asi mobilem, který ale nedrží nikdo z "hrdinů". Lekačky jsou další věc - je jich ve filmu pomálu, sem tam stín, sem tam postava, samozřejmě nesmí chybět obligátní postava (nejlépe dítě, ano) stojící zády ke světlu (jen jsem čekal, kdy se otočí a uvidíme černé oči, protaženou černou tlamu a tak)...paradoxně jsem se nejvíc lekl asi medvěda. :-D Pak už jen útěk, vyvražďovačka...HODNĚ se mi LÍBIL konec, to bez ironie. Ten měl nápad a díkybohu za unhappyend. Celkově vzato - průměrný horor z nadprůměrného prostředí, jehož potenciál nebyl dle mého plně využit. ()

mosnak

Ono by to jako nebylo zase tak špatný :-) jen kdyby; za a) byl tento film natočený před Pádem do tmy a Záhadou v Blair Witch, za b) byl natočenen např. španělama a za c) kdyby to nebylo,tak americky blbé - 60% ()

Phorbo

Klasické očekávání po pěkném traileru, který nabídl ty nejzapeklitější momenty celého filmu (a to nejaká čistá stopáž 80 minut bez reklam a titulku), mění očekávání v totální debakl. Tendle jednoduchý, laciný a ohavný kus, který má znázorňovat kdo ví co, nevypadá vůbec na to, že by byl z ruky Orena Peliho. Todle fakt napsal on? To měl snad nějakou slabší chvilku. Casting, kamera, hudba, střih... ono to všechno stojí za totální houno. Reakce některých postav, hlavně teda Paula a Amandy (no vlastně uplně všech), jsou fakt hrozné, odporné a zavádějící, jestli todle nemělo být myšleno jako nějaká parodie na Pripjat nebo vlastně co. Paul si stěžuje na to, že přestává vidět a stejně potom je metr a pul od jedny bloncy (když byly v grupě dvě) a ví přesně že je to ta Natalie, potom vidí mutanty, kteří jsou dobrých 20 metrů daleko a když na ně přiběhnou ozbrojenci tak na ně mluví čistě anglicky, když bydlí tak dlouho na Ukraině. To přece dává všechno logiku. Ono si to ani tu jednu hvězdu nezaslouží. Ale za Marilyna na konci, kterej mi zhoršil mínění o celé crew, která natáčela film, dávám jednu hvězdu, za to jak moc jde zpackat tak hezkej motiv. ()

mazadlo

Neschopnost tvůrců se rozhodnout co vlastně točí vedla ke schizofrenímu survival horou sa prvky přírodopisného dokumentu. A přitom nabízí "černobylské universum" snad nevyčerpatelný zdroj inspirace. Přesto tu Bradley Parker poskakuje s kamerou jako kamzík a neví co dřív točit. Nakonec to domasakruje jakýmsi pseudo mutantem, který mohl klidně běhat na ulicích Prahy a dopadlo by to stejně. Ona příchuť trapnosti je doplněna i faktem, že postavy jsou napsané jako skicy panáčků, které můžeme zabít. V podstatě tedy k žádné z těch postav nepřilnete natolik aby vám některé z nich bylo líto. Vůbec. Od začátku jsem čekal kdy půjdou do karbanátků s očekáváním a tleskotem. To na horor z okolí elektrárny, která nám změnila život, je trochu málo. Konec je obrovské banální klišé. Je vidět, že Parker viděl spoustu hororů a zapamatoval si spoustu scén, které násilně ukradl a vložil do jakéhosi National Geographic dokumentu v zajímavé lokaci. Ostuda celého filmu je pak hlavně v tom, že nápad okolo Černobylu by snad nezmrvil ani nejhorší amatérský filmař z ČR....a tady se to prezentuje jako profi snímek. Ajajaj. ()

TwoFace

Film měl tak obrovský potenciál, který ovšem ve výsledku zůstal naprosto prázdný. Slabý děj, nejlepší postava z celého filmu (Yuri) zemře hned jako první, Pripyat na kterou tvůrci lákali naprosto neodpovídá realitě (myslím si, že natočit pár scén ve skutečné Pripyati by nebyl zas tak velký problém). Černobylské deníky mohl být bezvadný, děsivý horor, místo toho bylo natočeno něco, co se jen tváří jako skvělý film. Musím ale pochválit dobrou atmosféru (asi největší plus celého filmu), a to, že jde nejspíš o jediný horor odehrávající se v Černobylské Zóně. Nyní doufám, že se jednou dočkáme pořádného hororu natočeného ve skutečném, nebo alespoň věrně ztvárněném prostředí Zóny. ()

Santino7

Čo som si z filmu najviac zapamätal, bola asi tá roztrasená kamera, ktorá mi vadila po celý čas. Absolútne zlý výber, pôsobí to zbytočne chaoticky - i keď na druhej strane ten všadeprítomný chaos a zmätok je viacmenej jediné (spolu s prostredím), čo film drží nad vodou, keďže film ako taký postráda akúkoľvek obšírnejšiu zápletku. Je mi jasné, že bolo zámerom, aby to pôsobilo tajomne, lenže aj tajomné filmy mávajú v druhej polovici nejaké to rozuzlenie. V tomto prípade sme sa k niečomu dopracovali dajme tomu až v záverečnej minúte, keď to bolo ako tak načrtnuté (a zvládnuté celkom fajn), lenže to je príliš málo. Ale na jedno pozretie to s prižmúrenými očami ujde, hlavne vďaka nie premrštenej dĺžky, ktorá je tak akurát. Vzhľadom na divácky "príťažlivú" tému sa však z toho dalo vyťažiť omnoho viac. 2/5 ()

Magika82 odpad!

Žargónovým humorem vzato: "Už jsem viděla koně tancovat, medvěda na housle hrát, ale takovou pitomost ještě ne." Otázka hodna Shakespearových postav: "Proč jen někdo s pár groši v kapse umem svým stvoří skvost, kdežto jiný měšcem se zlaťáky obtěžkaným, stvoří dílo, jenž je ducha i myšlenky prost?" Prosím o Odpadkový koš! ()

qxkamo

Viac zamakat na scenari, pridat viac napatia a malo by to este o jednu hviezdicku viac. V tomto pripade je aj dobre, ze to nebolo tocene ako FF. Koniec by vsak mohol byt iny. ()

kebom

Vcelku som sa zabavil, chcelo by to viac sympatických hercov a trochu menej absurdných rozhodnutí postáv. Oceňujem udržanie napätia. ()

Jiu

Skupinka tupých teenagerov, zjavne úplne absentujúca schopnosť racionálne myslieť skúma každú dieru v rádioaktívnom mestečku. Môžete trikrát hádať ako to skončí. ()

wampire23

Rozmýšľal som medzi jednou a dvoma hviezdami. Nakoniec som ostal pri slabších dvoch. A to z dôvodu, že existujú aj horšie horory podobného typu. Takisto to zachraňuje krátka stopáž. Prvá polovica má dokonca akú takú atmosféru a Černobyľ tu vyzerá naozaj strašidelne a tajomne. Avšak niekde za polovicou sa to zvrtne a nastane bezhlavá tmavá naháňačka so strácaním postáv a s totálne debilným koncom. Holt, scenáristi sa príliš nenarobili. Ale som rád, že to nie je točené klasickým digitálom ako PA a podobne. To jedno pozretie sa dá, ale nič veľké od toho nečakajte. ()

Ronaldo79

Dost mi to připomínalo o rok starší Evidence, který je o level lepší a hlavně svojí atmosférou a dynamičností neporovnatelný, ale i tak Chernobyl Diares za jednu projekci stojí. 55% ()

Flopik

No neviem myslel som že to bude lepšie.3 hviezdy len pre tú atmosféru a skvelé miesto na natáčanie.Čo am nasralo je to že ten mladší brat a jeho žena umreli ako prvý no druhý.To som mal vážne nervy lebo oni tam ani veľmi ísť nechceli.Neviem slabý horor , vlastne ma nič nevystrašilo.Akože nápad to bol dobrý ale výsledok no nič moc. ()

arcticsky

Velmi dobrá "základní" myšlenka příběhu a působivé prostředí - to jsou klady tohoto filmu. Ale zpracování je skoro katastrofální. Než dojde k nějaké akci, musíte přežít zdlouhavé a věčným hádáním a hysterickými výstupy vyplněné mezihry s nesmyslným pobíháním v přítmí různých sklepů. Partě afektovaných rozmazlenců začnete zhruba po polovině filmu přát co nejhorší konec a ten se také dostaví.... ()

pytrisss

Cely film vypada a pravdepodobne byl natocen s rozpoctem dvou plechovek koly a jednech orbitek. Odrazi se to na vykonech hercu, kameramana, strihace a vlastne i bubaku. Achjo... ()