Oko dravce

Kamera:

Dariusz Wolski

Hudba:

Brian Tyler

Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer (více)

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby - první z nich byl Ethan... (TV Prima)

doGof...

A.R.I.A.: We are everywhere... Polovina z I, Robot, polovina z Enemy of the State. Jen škoda, že tohle v jednom nepřišlo jako první před těmito dvěma snímky. Strhujicí, naspeedované a adrenalinové drama až do samého konce. Bohužel velmi brzy začnete tušit, kdo že to šéfuje. Po odhalení přespolního už není snímek tak atraktivním a nepřemýšlíte dál nad tím, kdo že to tak pekelně a tajemně diktuje pravidla. Škoda, tím se totiž vytrácí ta hlavní neznámá, která měla být držena v utajení co nejdéle. Srdcervoucí a mírně přestřelený konec, tak nějak už to u těchto filmů bývá zvykem. I přes to jsem si napětí při řešení daných situací vychutnal a odnesl jsem si to, pro co jsem si přišel. What, you mean your son? No, I know nothing. Just like you don't know how to drive! Use the clutch before you shift, not while you shift! [8/10] ()

Erian

Pro mě takový lepšejší průměr....vysoký akční rádius, ale občas až moc nesouvislé, v automobilových honičkách jsem nepoznala, co, ke, kdo naboural, střihy jako v reklamách, překombinováno na můj vkus, ale jinak dobré. Shia mě překvapuje, že dokáže zahrát i drsného bijce, jenom ten konec přeslazený až hrůza, měl umřít nebo měl sejmout toho chlapečka, ale to by asi Američani nerozdýchali. Jo, a pokud někdo tenhle film přirovnává k Matrixu, tak je to absolutní mýlka, Matrix je nenapodobitelný:) ()

Oskeruše

Správný akční film musí být v rychlém, ba přímo strhujícím tempu, nic proti. Ale honičky v Oku dravce balancují někde na hranici vnímatelnosti. K čemu efektní výbuchy, když má divák jen zlomek vteřiny na to, aby je zaregistroval? Mžitky před očima nejsou při sledování filmu zrovna žádoucím jevem. Připočtu-li absenci originality a přemíru klišé (svět ovládaný počítačem, Velký bratr tě sleduje, povinný patetický hold USA, ...), vyjde mi veskrze průměrná podívaná – napoprvé nenudí, ale víckrát bych ji snad ani vidět nemusela. Nicméně bylo by nespravedlivé neocenit Shiu LaBeoufa - ten kluk fakt válí! ()

merlik

Současný film s prvky scifi ve stylu technika se zbláznila a sama se pustila do "rozumných" závěrů" a pak ve jménu těchto závěrů vraždila lidi. Tak tohle schéma, to není nic nového. Mnohdy neuvěřitelné je uvěřitelné jen díky výbornému hereckému výkonu Shia LaBeoufa. Ale jako akční thriller má film spád, rychlou kameru a dobrou režii. Jen ten scénář vzbuzuje dojem znovu a znovu viděného, nic extra originálního. ()

adekcz

Fíha, to byl ale chytrej počítač. Taková elektronická verze McGivera. Ale stejně některé věci dělal zbytečně složitě. Počkat, zbytečně vlastně ne, on by film nemohl mít takový spád... Čekal jsem sci-fi akčnák, dostal jsem hi-tech (tak tomu tady říkají) akčňák. Za nelogičnosti a přežití hlavních hrdninů (na mainstreamový film, ve kterém vyhraje padouch, nebo aspoň umřou hlavní hrdninové čekám jako na zjevení) dávám o jednu hvězdičku míň. ()

TSZ

Eagle Eye se mi zpočátku jevilo jako Nepřítel státu nebo ty starší filmy s Harrisonem Fordem, kde mu vždy unesli/zabili ženu a on se pak musel potýkat se situacemi, ve kterých v životě nebyl a stát sám proti všem. Později však dojde k velmi pofidérnímu a dehonestujícímu vysvětlení celé zápletky a kdyby to všechno skončilo jen trošičku jinak, dal by se celý snímek považovat klidně i za součást série TERMINATOR. Závěr by se dal zkráceně nazvat reklamou na extrémní lacinost a protivné vlastenectví, nic to však nemění na faktu že Shia LaBeouf je jeden z největších frajerů filmového dneška a že jsem se během celých dvou hodin ani chvilku nenudil. Pořád se něco děje, stále Vás film nutí udržovat pozornost na maximu, takže v celkovém výsledku hodně silné tři body. Rád bych také zmínil výborné herecké obsazení, o současné hvězdě č.1 už byla řeč, dále tu je starý mazák BBT a i Michelle Monaghan a Rosario Dawson jsou více než fajn. ()

aik

Věčný obdivovatel Hitchcocka D.J. Caruso zkouší opět variovat na jedno z mistrových děl a stejně jako v případě Disturbie z toho vzešel takový lehčí nadprůměr. Ďábelské tempo, zajimavý námět, režijní nápaditost (i když na podobného Nepřítele státu Tonnyho Scotta to nemá ani náhodou) a vynikajícího Shiu sráží dolů hloupost a častá klišovitost (hlavně konec). ()

j.o.j.o.

Efektně natočené akční scény, ale nezakryjí fakt, že několik filmů, kdy se "vzbouřila technika" už tady bylo a většina byla smysluplnější než tento. ()

RedRose

Hi-Tech thriller ktery neprinasi sice nic moc noveho ani prevratneho ale je svizny od zacatku do konce a ani chvili jsem se nenudil... ()

Python

Ackoli mam cokoli-cyber rad, Oko Dravce je jen silena nerizena akce s dementnim scenarem, kterou nezachrani ani jinde dobry Shia LaBeouf.. Pripoustel jsem moznost, ze mi to proste jen nesedlo, ale ne - videl jsem to podruhe a je to proste spatny a nudny film. ()

Marty7CZ

Skvělý akčák, opravdu zrající LaBeouf a D. J. dokazuje,že může míchat film. žánry jak se mu zlíbí a je to pěkná koukačka... ()

Zajija

Další ze zajímavých nápadů, kdy svět ovládne inteligentní počítač. Film plný akce. Sice sem byl ze začátku trošku zmatený a moc jsem nevěděl o co vůbec de, ale i přez to se mi film nakonec líbil . **** ()

Alojs

Dokud divák neví, která bije, je to fajn. Má to matrixovský náběh, řadu scén, které leckoho z nás děsí ve snech, ale jakmile se proflákne, kdo za oním naháněním stojí, jde to dolů. Přestože to v závěru bouchá, nesmysly nelze přehlušit. Režie Carusa uspokojující, stejně tak výkony ústředního dua. Za tři. ()

štófy

Tak tento film bohužel skončí u mě v šedých vodách průměru.Je pravda,že ve chvíli,kdy se dozvíte,kdo vlastně je ten,kdo vydírá dvojici hlavních hrdinů,tak jste překvapení a unešení originalitou toho nápadu,ale jinak jde o dvě hodiny průměrného thrilleru. ()

Honba za předělávkami

Honba za předělávkami

12.12.2009

Praštit, či nepraštit kladivem?

Praštit, či nepraštit kladivem?

30.09.2008

Marvel teda umí překvapit. Když jsme naposledy psali o komiksové adaptaci Thor, ve které je student Donald Blake vlastně převtělením vikingského boha a používá k boji se Zlem své magické válečné… (více)