Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

TomPrusik1

Jak už je ,,zvykem" tak i letos jsme se podívali za našimi kamarády do Středozemě. Letos jsem se na jejich setkání těšil nejméně. Bál jsem se toho, že budu tři hodiny sledovat řezání, které mě sice možná bude zpočátku bavit a pak budu mít co dělat abych neusnul. Ještě víc jsem se zděsil při původní velikosti toho filmu (asi něco přes 200 minut). Neštěstí to byla jen kachna a ukázalo se, že se jedná o nejkratší díl z trilogie. A naštěstí taky ne úplně nejslabší. On už byl samo o sobě dost blbej nápad rozdělit toto velké dílo na tři kusy. A tak vzniklo to, že Neočekávaná cesta sebrala největší část příběhu, Šmakova dračí poušť, tak tam už to bylo spíše víc o mlácení než příběhu a tak logicky na Bitvu pěti armád zbyla ,,Bitva pěti armád". A vlastně vůbec nic jiného. Příběh je vlastně jen o sporu, kdy se nemůžou domluvit komu patří jaká část pokladu. Já bych to osobně udělal tak, jako se ,,vraceli" věci do tomboly v Hoří má panenko https://www.youtube.com/watch?v=TYfrVDH2new Ale tady přijde k řeči meče a velká kladiva a pořežou se hlava nehlava. Proč ne? Na samotnou bitvu pěti armád se vážně dobře kouká. Záběry z výšek, kde vidíte ty trpaslíky, elfy a skřety (+ epické skřety s katapultem na zádech), jsou fakt libové a stávají se největšími tahouny tohoto filmu. Skoro bych řekl, že letos nebylo v kinech nic tak trikově dobrého, aby se to vyrovnalo Hobitovi (možná trochu Interstellar). Co však filmu na kráse ubírá, jsou některé úplně WTF scény, kdy má přijít něco ,,americky nečekaného" a vy se jen chytáte za hlavu, jestli to tu mysleli vážně. No ty scény poznáte sami a bohužel jich tu není málo. Pak mi ještě vadilo to, že jsem se nedozvěděl, jak to dopadlo s tím o co se celou dobu rvali. Pokud chcete do kina na něco, k čemu se hodí třetí rozměr, tak myslím, že není jiná možnost. 70% ()

WolfR

Poslední díl hobití, velmi natáhlé eskapády, je tím nejhorším, co jsme ze Středozemě viděli, přesto je to pořád výživná fantasy jízda, i když s mnoha neduhy. Je to natáhnuté, je to předigitalizované, střet s drakem je odfláklý, jen tam přehananý Legolas na pěst, fuck logic momenty a hlavně konec bitvy je takový nějaký useknutý. Ale jinak, samotná bitva, Thorinovo šílenství, herecké výkony a samotný konec filmu, to je velmi hezky a kvalitně natočené dílo. ()

Eviator

Poslední díl Hobita a jsem asi nejvíce zklamaný z celé ságy. Přijde mi, že bitva a proud akce třetího dílu kopírují poslední díl Pána Prstenů s tím, že se děje na jednom statickém místě a propojení s trilogií Pána prstenů na které jsem se nejvíce těšil, mi přijde nedostatečné. Jinak vizuálně a zvukově si drží vysokou úroveň! Ale poprvé této středozemní procházce musím dát jen průměrné tři hvězdy. ()

forsythia

Jackson na rozdíl od Tolkiena věděl, kam to všechno povede, a tak si hezky uzavřel kruh a skončil tam, kde začal. Taky se zase trošku vrátil nohama na zem (což se pravda tak úplně nedá říct například o Legolasovi, který předvedl úctyhodné gymnastické cviční jak vystřižené z Matrixu nebo ze Želv Ninja) a do šlépějí vyšlapaných panem Tolkienem. Pasáže, kde to natahoval k prasknutí, se daly přežít a byly vyváženy několika fajn momenty, zvláště co se týče Thorina (teda kromě toho jeho psychedelického monologu, který mi div nevyrval oči z důlků). Jestli u nějakého filmu bylo trojrozměrné provedení zbytečné, bylo to právě tady. Na druhou stranu jsem se stejně musela vrátit do svých dvanácti let, kdy se mi poprvé kniha Hobit dostala do ruky, a cosi uvnitř zarezonovalo. ()

pankreminek

Tohle je přesně důvod proč miluju filmy. U posledního Hobita jsem si připadal, jako by mi zas bylo 10. Víc ani nebudu dodávat, snad jenom, že mě hrozně mrzí, že je Bitva pěti armád definitivně posledním dobrodružstvím ze Středozemě. A Evangeline Lilly je nejkrásnější elfka. ()

Ketchi

Nevím, kdo si Jackson myslí že je, že si tohle dovolí vůči předloze. Ale příště, až bude chtít vyprávět svý srdceryvný historky, tak ať z toho raději vynechá Středozem... ()

Mol

WHY DOES IT HURT SO MUCH? BECAUSE IT WAS REAL!!! Tak a dílo je dokonáno. Trpaslíci jsou konečně smrtelní, Gandalf se v tomto díle ukázal jako oficiálně nejhorší kouzelník na světě, i s jeho jindy kvalitní diplomacií, která tu shořela jako jezerní město v hrdle draka Šmaka a Legolas? Mno škoda mluvit. ()

mortak

Na papíře určitě ty závěrečné fighty dobrých a zlých vypadaly fantasticky, ale pokud Jackson odbyde jejich trikovou stránku tak příšerným způsobem, že z něho vstávají vlasy hrůzou na hlavě, je nakonec celkový dojem nulový. Legolas stoupající po padajícím mostě je prostě výsměch divákovi. To ať si to raději rozdávají ručně v papundeklových kulisách, jen když z toho bude cítit krev a pot. Tohle jsou digitální omalovánky žáka třetí třídy základní školy. ()

dr.fish

Přese všecky výtky, které tu vidím a čtu, dávám plný počet. První díl je sice asi nejlepší, ale poslední je sestaven velmi dobře, vše do sebe zapadá, a to včetně závěru navazujícího na Pána prstenů. Někomu to možná přijde laciné, ale já tomu naopak tleskám. Vidět elfí i trpasličí armády v akci jsem si vždycky přál, navíc myšlenka, že se všecky ty armády sešli před Ereborem kvůli zlatu a až v té chvíli se vlastně vůdci rozhodovali s kým proti komu půjdou, to je ďábelské. Většina hrdinů nejsou postavy veskrze kladné či záporné, to je třeba přičíst k dobru, Thranduil je povedený kousek psychopata a i další. Myslím, že se to povedlo. Napodruhé vyhodnotím definitivně. 85% ()

DannyJ

Epičnost nezná mezí. Z kina jsem odcházel s pocitem naprostého naplnění a uspokojení. K filmu mám jedinou výtku a tou je, pro mě naprosto zbytečná, postava starostova poskoka Alfrida, která má ve filmu mnohem víc prostoru, než by si zasloužila. Přesto mi tenhle charakter absolutně nemůže zkazit totálně perfektní zakončení trilogie. "Leave Sauron to me!" ()

otík

Poslední zájezd od Středozemě mám za sebou a jsem rád, že už tuto velkovýpravnou, ale obsahově poměrně prázdnou cestu nebudu muset znovu opakovat. Poslední hobití díl jasně ukázal, jak vynikající krátká předloha utrpěla roztažením do tří dlouhých filmů, ve kterých se všechno stále natahuje jen proto, aby to mělo tři díly a penízky se z kapes diváků jen sypaly. A ony se přisypou, né že né. Bohužel ale mohla také vzniknout třeba dvoudílná, zato ovšem nabušenější série. Ovšem nechci, aby to vyznělo, že tento film je špatný. To vůbec ne. Vše tu funguje tak, jak má a jak fungovalo v předchozích filmech. Úžasné velkolepé akční scény, kvalitní triky, kamera plná přeletů i velkých detailů, žádná krev, aby na to mohli i dětičky (až na ty létající usekané skřetí hlavy), působivá hudba a příjemné herecké obsazení. Jediné, co tomu od začátku chybělo, byly emoce. Především tento závěrečný díl, který měl chytat diváka za srdce a nechat jej uronit slzu, byl chladný jako elfská ocel či Azogovo srdce. Nedostalo mě vůbec nic a to je to, co mě na této sérii zásadně mrzí. Ale nevadí, stejně si DVD pořídím a časem se na to mrknu pěkně v celku. ()

okkac

No těšil jsem se na nejlepší díl a dostal nejhorší. Ale snad ještě není vše ztraceno. Zde je opravdu poznat, že se jedná o pouhé torzo něčeho mnohem delšího. Kde u prvního dílu jsem neměl pocit, že by něco chybělo, tak jsme dostal navíc jen 13 minut. U druhého už bylo pár scén, kde jsem čekal rozšíření a dostali jsme navíc 25 minut, které už vylepšili dojem z druhého dílu. U Bitvy pěti armád, je paradox, že se natažení na 3 filmy kritizovalo a u prvních dvou filmů by šlo i někde krátit, tak tady u nejkratší kinoverze zas toho chce strašně moc vrátit zpět. Jelikož Jackson ohlásil prodlouženou verzi o 30 minut ještě před premiérou, tak tuším, že byl k takovému krácení spíše nucen studiem (předtím hlásil rozšířené verze až několik měsíců po premiéře). Proto ty střihy tady už dost bijou do očí. Bohužel extended verze asi nezabrání dalším neduhům, jako absence emocí, kdy se mnou prostě smrti postav skoro nehly a přitom stačilo trochu více expresivnějšího projevu a emotivnější hudba. U pár intimnějších momentů probleskne závan LOTRa, ale další zas sraží svoji tupostí (hlavně Legolasovy kousky). Přitom třeba vystřihnout otravnou postavu Alfrida a nahradit to důležitějšíma scénama by mírně pomohlo. Takže 7/10 a čekání na extended, jelikož už i v teaseru a traileru je několik epických záběrů z bitvy, které ve filmu vůbec nejsou. ()

aniabo

"Nejlepší" scény: 1) Legolas běží po rozpadajícím se mostě jako po schodech, ňáký kočárky a Křižník Potěmkin hadr. 2) Obrovské ohnivé ženské pohlaví aka Sauron promlouvá ke Gandalfovi speciálními lsd efekty 3) Kate co už nemiluje Jacka, ale Kiliho, pláče WHY DOES IT HURT SO MUCH (ne nepodobně jako Tommy Wiseau a "You`re tearing me apart Lisa!"), moudrý Thranduil odpoví vpravdě BECAUSE IT WAS REAL. Jsem pohnuta 4) Průběh bitvy o stotisících vojáků se rezolutně obrátí, když osm zakrslejch dědků se sekyrkama vyběhne z hory 5) Kdykoliv se na scéně zničehonic zjeví zvířata, co zrovna potřebujeme: kamzíci, koně, pejsci. 6) Extrémně pokrokové počítačové zákroky, například když vypadá Jezerní město jako čokoládové město Orion, mňam! ()

ProfesorLotr

Nejslabší film ze série, který ani náhodou není slabý. Těch pět si možná později rozmyslím, protože třeba rozšířenou edicí se na nás Jackson úplně vyblil. Přestože film bych si dokázal představit mnohem lepší, cosi mě nutí tomu těch pět hvězd nechat. Takový jev Skryté hrozby. P.S. Legolas nám dokázal, že jediné propojení Středozemě s Metrixem není Hugo Weaving. :-) 99% ()

URBAN

Tak po naprosto skvostné jedničce a nepříliš uspokojivé dvojce jsme se dostali ke konci příběhu, který mi předchozí díl vynahradil. Byl jeho naprostým opakem nabitý akcí, humorem a opět svou pohádkovostí, která v druhém dílu tak něják vymizela. A to jsem si myslel že mě nebude bavit dvě hodiny v kuse koukat na to jak se všichni mlátí, ale Peter Jackson to chytnul do svojch rukou jak je tomu zvykem a udělal z toho atraktivní podívanou. PŘED SHLÉDNUTÍM TOHOTO FILMU SI ZOPAKUJTE PŘEDCHOZÍ DÍL, POKUD JSTE TOTIŽ VIDĚLI TENTO FILM PŘED ROKEM NEBUDETE V OBRAZE. TENTO DÍL SE TOTIŽ ODEHRÁVÁ HNED PO KONCI DRUHÉHO DÍLU ( 14.12.14/KINO Frýdlant nad Ostravicí/Sčítání lidu 100 a více ) ()

SeanLSD

Keď sa tak nad tým zamyslím, vidím podivuhodné prevrátenie – všetky rasy, ktoré máme radi, tu vystupujú ako zaslepení hlupáci, lakomci, narcistickí márnivci a bezohľadní sebci, zatiaľ čo ich protivníci postupujú ako jeden front s jasnou motiváciou! Škrati by vlastne mali byť považovaní za pozitívnych sprostredkovateľov, lebo nebyť ich, odporných, bezcitných hoviad určených na porážku ľudskými, elfskými aj trpasličími zbraňami, nikto by všetkým tým vznešeným vyšším rasám nepomohol vyriešiť svoje spory a dokonca sa spojiť! Iba škratí samotní, ktorým by všetci mali byť vďační, im pomohli pred vzájomným vraždením sa a preto nie sú o nič lepší. Okrem toho nevidím nič, iba všetky neduhy celej, zbytočne naťahovanej trilógie doklopýtané k záveru. ()

alchac

Že tři? Inu přiznávám, že jsem zcela vědomě neobjektivní. Silně ve mně cukalo dát podstatně méně, protože z Džeksnových výletů do Středozemě je tento dle mého suverénně nejslabší, a to na všech frontách. Ve zkratce - nezajímavé a všestranně šedivé, místy přímo nudné či do očí bijícím způsobem násilně nastavované, přeslazené tunami patosu. Hudbu už si ani nevybavím, jaká ve filmu vlastně byla (cca hodinu a půl po odchodu z kina). Celkově silně o ničem. Co se samotné bitvy týká, tak u ní jsem málem usnul. Pročež nejlepší část je (bohužel velmi krátká) osvobozovačka Gandalfa. Ráno si pravděpodobně nebudu pamatovat, že jsem nějakého Hobita viděl. Aspoň v to tedy doufám. No a za další rozepisování mi tenhle film (a je mi to opravdu líto) fakt nestojí. ()

E=mc2

Vždy si rád pozriem experimentálny nezávislý film, kde sa špeciálne efekty tvorili pekne na kolene, cez atari a 286 a napokon boli vyexportované cez Windows 1.0. Človek má razom pocit, že sa díva na old school movie z 85´. Vďaka za retro Peter. Smutné , že toto je realita a súčasný trend hollywoodu, nie retro. Prestáva sa točiť na zlatom štandarde 35 mm a 24fps. Namiesto toho tu máme nechutne umelý obraz vďaka digitálným kamerám - gýčom, ako RED a s nimi 50fps, kde plynulosť obrazu sa rovná plynulosti pohybu, aké vníma ľudské oko. Filmová estetika je ničená a devastovaná na home made porn movie, aneb dovolenkové video, či štylizácia sa posúva k forme počítačových hier a my v kine už viac nesledujeme film, ale sledujeme DVD či BlueRay s rozdielom, že to vidíme na filmovom plátne, ktoré už viac nie je filmové. Človek má z toho nekvalitného zakomponovania CGI pocit, že sa díva na nejakú pohádku ktorú produkovala TV a nie filmové štúdia. Peter Jackson nemiluje film. Nemôže. Forma mu nič nehovorí, je mu jednoducho u prdele, podobne ako Cameronovi pri Avatarovi. Nechutne gýčová práca s druhým plánom, kde v každom zábere vie skúsenejší divák rozlíšiť, či je pozadie green screen a čo je reálna scéna bez kulisy - ta v tomto filme bola hádam len na jeho samom konci, pri návrate do Kraja - Grófstva, kde bol ozajstný les!!! Naozaj! Čo sa týka deja. Bolo mi úplne jedno kto zomrie, postavy nedostali žiaden priestor na lásku na zmenu charakteru, vôbec žiaden vývoj postáv. Jediná zaujímavá postava bol Bilbo. Drak zomrel príliš skoro a príliš jednoducho - alebo mal zomrieť ešte na konci druhého dielu. Navyše Jackson sa nechutne spoliehal na to, že ak bude kopírovať štruktúru Pána Prsteňov, že mu to ľudia spapajú, podaktorý poslabší duchom to aj spapali. Každopádne, jedná sa o film, ktorý sa spolieha na bitky, nie na dej. Avšak chápem že u mladšieho publika - do 18 rokov, môže mať úspech, podobne ako u skalných fanúšikov. Pán Prsteňov je však úplne iná trieda a vďaka aspoň za ten doslovný záver Peter! Hollywood je neplodný a v sračkách, ako ešte nikdy. Poctivým filmom a filmárčine, evidentne už načisto odzvonilo. Vďaka Peter za oživenie Stredozeme, ale uznaj sám, tento Hobit bol viac krížovou cestou, než epickým príbehom. 65% Evangeline Lilly je zaujímavá herečka. I like her. Richard Armitage je zase veľmi nesympatický. Smaug sa stal zrejme mojou najobľúbenejšou a najzaujímavejšou postavou. Jackson si u mňa týmto Hobitom značne pokazil reputáciu po nádhernej a epickej ságe menom Pán Prsteňov. ()

Nivenx

Poslední výprava do Středozemě od Jacksona. Třetí Hobit začíná masakrem a zabitím Šmaka, což není překvapivé a je to celkem originálně zpracováno. Do toho přijdou elfové, skřeti, lidi z jezerního města a samozřejmě trpaslíci. Jako u celé trilogie chápu jak špatné, tak dobré hodnocení. U mě rozhodně dobré, jelikož pro Středozemi mám slabost a každý díl mám rád, i když některý více a některý méně. Tento díl patří k těm lepším! Peter se vynasnažil se co nejvíce přiblížit pánovi prstenů, jelikož Hobit je knížka pro malé děti. U prvního dílu se snažil přiblížit Společenstvu a tak jede pomaloučku polehoučku, pak přišel druhý, který nabídnul akci a roztáhnutí příběhu o kus dál. Třetí díl ukončuje a odpovídá na všechny otázky. K tomu se prohlubuje spojení s pánem prstenů. Tomuto dílu nechybí nic a vše kombinuje velice dobrým způsobem, že než dílu Hobita se to velice přiblížilo pánovi prstenů, jak typem akcí, sekáním hlav a různými masakry, válkou, tak i citama a chováním postav. Jsem rád, že to dopadlo takto a pokud někdy vznikne další díl, chci počátek! Válku se Sauronem, když byl živ a pak budu spokojený úplně! 90% ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin