Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Colchack

Klamal by som keby som tvrdil, že to bolo bezchybné. Nebolo. Bolo tam veľa zbytočného, ale na druhej strane tam bolo aj dosť svetlých momentov. Síce je to najkratší film zo Stredozeme vôbec, ale ani jemu by neuškodilo keby bol ešte o pár minút kratší. Záverečná bitka pekne natočená, no aj tak to nebola tá pravá EPIC bitka akú som čakal. Podľa môjho názoru len škoda, že Bilbo nedostal na pľaci viac miesta - čo je na škodu - lebo veď o ňom to vlastne celé bolo...Vo veľa recenziách som čítal, že sa vraj jedná o najlepší film z hobitej trilógie...na to môžem odpovedať jednoducho: "leda tak kuloví" :P Nechám si to uležať v hlave a kto vie či upravím alebo neupravím hodnotenie po druhom zhliadnutí. Videné v kine 2D + slovenské tit. ()

Maniik88

Bál som sa, že celý tretí diel bude o vojne a bitkách. Stal sa žiaľ absolútny opak. Veľkú časť filmu sa riešili chujoviny. Vypichnem tú najviac do oči bijúcu a tou bol dokola ukazovaný slizniak, aký je bezcharakterný, aký zbabelý a tak. Lenže ten žltozub bol absolútne totálne nezaujímavý a pre príbeh zbytočný. Prečo s ním Peter zadrbával čas? Samotná bitka 5 armád je pre mňa obrovským sklamaním. Ukázali z nej minimum. Zábery boli chaotické a megalomanstvo Petera maximálne prestrelené. Digitálne postavy boli slabo spravené vo všetkých dieloch. V Pánovi Prsteňov boli zväčša škreti poctivo zamaskovaní ľudia a boli absolútne prirodzení. Tu máme hordy digitálnych nezaujímavých postáv, ktoré sa hýbu menej prirodzene ako v nejakej hre. Ďalšia podivnosť, škreti tu sú lepšie vyzbrojení ako gondorčania, používajú vlajkový systém a taktické manévre. Hm, žeby o 100 rokov boli hlúpejší? Na nešťastných trpaslíkov, ľudí a elfov nabehne kopec obrov, jaskynných trolov a tu ich vraždia pár šípmi, či údermi (v PP dal zabrať aj jeden maličký jaskynný obor). Nepáčilo sa mi ani naťahovanie okolo zošaleného kráľa, potom ich separátne bitky, umieranie pol hodinové. Bolo proste vidno, že sa muselo strihať viac než je zdravé. Tak ako by som privítal skrátenie predošlých filmov, tu by som kľudne pridal pol hoďku na lepšie prekreslenie samotnej bitky. Snáď director cut zlepší moje mienenie. A najviac ma sklamalo absolútne odchýlenie od knihy a 5sec ukážka kožeňomenca. V knihe zvrátil celú bitku a zo zadu narobil paseku s nepriateľmi, 3 roky som sa tešil ako ho spravia a on si nakoniec jumpne z orla a prestrih na ďalšie sračky. ZHRNUTIE: Začnem s tým čo sa mi páčilo: hlavní herci dobre vybraní, skvelý drak, výborná scénka s glumom a pár skvelých momentov. Celkovo Hobit nemala byť trilógia, domyslené veci nezafungovali, graficky to bolo slabšie ako 10 rokov starý Pán Prsteňov. Žiaľ prevláda sklamanie. Nedivil by som sa, ak by skutočne potomkovia Tolkiena nechceli predať ďalšie príbehy. UPDATE: Director cut priniesol najmä čas poslednej bitke a boli to scény hodne dobré. Najmä útok trpazlíkov na elfov, alebo potom bitka na voze a zamrznutej rieke. Oplatí sa vidieť. Takže aj by som dal 4*, ale porovnávame s Pánom prsteňov a je to proste aj tak o 2 triedy horšie. Žiaľ ()

The.Splash

Začátek filmu vtáhne do děje epickým soubojem draka s městem a jeho jediným ochráncem Bardem. Protože jak se zdá, tak z minulého dílu se někam vytratila městská posádka, a proto na nebi neuvidíme jiné šípy, než ty Bardovy. Netrvá to dlouho, a už se nám schyluje k něčemu, o čem vypovídá samotný název filmu. Bitva pěti armád. Tedy spíš je to šarvátka na pozadí, zatímco se film zaměřuje na hlavní postavy. Bitva jako taková působí spíše jako kulisa, kde se digitální elfíci a trpaslíci řežou se zástupy skřetů, které stačí lehce postrčit mečem a svalí se na zem v okamžité smrti. Bohužel to samé ale neplatí i o Azoku Znesvětiteli a jeho kumpánu, kteří toho vydrží až nerealisticky hodně. Film celý je dost nerealistický, a to i na fantasy. Legolasův výběh po padajícím mostě tak popírá zákony gravitace, a měl by působit jen jako lahoda pro oči. Ani to ale nefunguje, když se kameny pod Legolasovými nohami zastavují ve vzduchu aby se o ně mohl odstrčit a pak se znovu dávají do pohybu. Co se týče emocionální stránky filmu, tak ani tam film neboduje. Za zmínku stojí snad jen Thorinova dračí nemoc a smutný odchod Kiliho, který trošku shazuje rádoby milostný vztah s Tauriel. Zlehčování odchodu ostatních postav tím, že si Gandalf láduje svoji dýmku je dost trapné a nevhodné, a tím shazuje emocionální stránku filmu ještě na nižší úroveň. Za zmínku stojí snad jen epický souboj trojky Galadriel, Elronda a Sarumana proti Sauronovi a jeho devítce. Film tedy není ani pohádka, jako která byla napsaná a ani není akční film, co z toho dělá Jackson . Je to něco mezi tím, a to na mizerné úrovni. Rozumný příběh a motivace postav se nám z filmu vytratili a zbývají jen efekty bitvy, které se film příliš nevěnuje. ()

dagondrive

Třetí Hobit: Bitva pěti armád mohl být společně s druhým dílem natočený najednou, mohlo se to celé zkrátit a byl by to velmi dobrý film. Takto mám pocit, že třetí film byl dobrý, bitva byla trošku delši a malinko nepřehledná a taky to mohli lépe zakončit nějakým ještě lepším příběhem. Jinak film hodnotím celkově velmi dobře a hodnocení dávám 85 %. Viděl jsem v kině. ()

JimDeNiro

Málo se to stává, ale věřte,. že já neviděl předchozí dva Hobity, a než jsem se nadál, tak mě vytáhly do kina a tak to dopadlo tak, že nezasvěcen do předchozích dvou dílů, hodnotím vcelku kladně.. Samozřejmě musím skouknout předchozí díly, ale i tak hodnotím 80%... divné??? No Pána prstenů miluju, a už podle shlédnutí třetího Hobita, je mi jasné, že Pána prstenů to nedožene... ()

hamir0

Bylo to přesně takové, jaké jsem to čekal. Místy dobré, místy vtipné, ale hlavně (stejně jako dva předchozí díly) zbytečně dlouhé. Na tohle do kina rozhodně nechoďte a radši si počkejte, až někdo schopný celou třídílnou ságu sestříhá do formy jednoho dvouapůlhodinového dílka a vyvěsí na YouTube. Pak se na to teprve bude mít smysl podívat. ()

Lilien

Tak posledná cesta do Stredozeme je za nami, a v najbližších rokoch sa do nej tak ľahko nepozrieme. Síce Hobit nezaujme také miesto v mojom srdci ako LOTR, ale aj tak som si každú časť rád pozrel. A samotná tretia časť je povinným dojazdom plný akcie. ()

hero_bk

Nejhorší díl série, nejhorší film ze Středozemě, a to nejhorší o parník!! Tohle se mohlo shrnou ve 20-30 minutách na konci druhého dílu a nebylo třeba to tu rozmazávat na dvě a půl hodiny... Nemá to děj, je to příšerně odosobněné a digitální a kromě Bilba není komu fandit. Největší zklamání roku! ()

nick_sekac

Jsem fanda filmů ze Středozemě, proto také zatím 4* za pár pro mě užasných scén, ale tohle Jackson vyloženě odflákl. Nechápu například, proč dostávají ve filmu tolik prostoru obyvatelé Jezerního města, kteří až na Evanse nikoho nezajímají. Obzvlášť zaměření na Alfrida absolutně nechápu. Při scénách s nimi se mi do hlavy vkrádal Troška. Možná měli dodat emociální rovinu, ale ve výsledku je stejně celý film studený jako psí čumák, bez osudovosti a nepůsobí vůbec kompaktním dojmem jako předešlé díly Hobita. Párkrát mi přišlo, že i samotný herci neví, co mají dělat a to si takových věcí obvykle při shlédnutí nevšímám. Jestli plánuje Jackson nějaký další film ze Středozemě a chce takto pokračovat, ať si raději skočí na párek a vykašle se na to. ()

PavelH

Jsme zmlsaní. Viděl jsem lepší hodnocení u horších filmů. Každý se na posledním hobitovi snaží najít nějaká negativa a najdou se, to se ví. Jak to čtu, musím spoustě dát za pravdu, ale já když jsem na tom byl v imaxu, tak jsem se fakt bavil. Proto to hodnocení. Takhle jednoduchý to je... ()

El Patron

A je to za mnou, Peterova filmová éra ze Středozemě končí, a já viděl jeho poslední kousek umění. On to vlastně nebyl kousek, ale pořádný kus jeho krásného díla. Hobit, bitva pěti armád je opravdu vrchol trilogie, naprostá erupce emocí. Prokreslení postav na prvním stupni, vizuálně se to slovy nedá popsat, Howar Shore na pozadí čaruje atmosféru a všechno to má výborný spád, časově tak akorát. Freeman sice trochu slabší, ale všechno vyplňoval Thorin alá Richard Armitage, kterému sedí role více než komukoliv jinému(samozřejmě Gandalfa nepočítám). Ano, mohlo to být delší, trochu méně umělé a více z Peterova srdce než do jeho šrajtofle, ale stejně jsem se u bitvy, spíše čtyř armád než pěti emočně uspokojoval. A srovnání s Pánem Filmografie, tedy Prstenů? Není třeba, věřím že Jackson chtěl trochu něco v jiném kabátku ale stejně zábavné a to se mu povedlo. Nemůžu se dočkat až si to někdy ve stáří pustím, a zavzpomínám na tu chvíli, kdy jsem se těšil do kina na tuhle parádní záležitost. ()

Miagy

Bitka piatich armád je asi najkratším, najrýchlejším a efektami najnabitejší film z celej trilógie a možno prekonáva v mnohom i Lotra. Osobne by som filmu nemal moc čo vytknúť, keďže do Stredozeme sa vrátim vždy rád a znova a je mi fuk, či je to natočené na zelenom plátne alebo s gopro kamerou, dokonca ma urážajú komentáre všetkých tých "odborníkov a hejterov CGI"...ale budiž. PJ si zaslúži neskutočnú poklonu, Bitkou ukončil ďalšiu trilógiu a docielil to, čo sa už asi nikomu nepodarí...Hoci si myslím, že Hobit nie je prelomovým filmom ( tak ako bol Pán prsteňov), ale vrátil nás do Stredozeme, do krajiny Tolkiena, drakov, ohyzdov a vznešených elfov...do krajiny kúziel, mágie a nadprirodzených bytostí. Bitka je pre mňa krásnym zavŕšením trilógie, ktorú sme tak všetci dlho očakávali. K filmu: samozrejme na filme je vidieť, že z útlej knižky sa jednoducho takmer 9 hodín natočiť nedá, PJ to však dokázal, hoci niektoré scény boli natiahnuté, filmu však nenudí. Bitka stavia hlavne na bitke:). Obsahuje niekoľko logických "nezmyslov" ( trpaslíci sa nevzoprú Thorinovi, radšej čakajú v zbroji a do boja sa vydajú bez nej, v knihe hral Gandalf pomerne dôležitú rolu, vo filme bol skôr vedľajšou postavou, Orly - nič o nich nevieme a predsa vždy priletia...atď). Osobne mi vo filme najviac chýbal Gandalf, z ktorého urobili skôr nejakého tlmočníka medzi národmi ako čarodeja. Scéna v Dol Guldure s Galadriel bola epická, takisto sa však nič o jej ďalšom osude nedozvedáme...Dúfam a verím, že sa do Stredozeme ešte vrátime, hoci aj na oranžovom plátne... ()

sWONDER

Všetko je ako má byť a dalšie velkolepé "pokoukaníčko" s fantastickými trikmi, nádhernými scenériami a obrovskou porciou akcie je tu. Aj keď je diváka už tažké nadchnúť, Jackson je majster a opäť ponúka kopec nápaditosti. Príbeh je dobrý, len sa tu toho akosi vela zomelie, samozrejme na úkor kvality, hlavne rozprávania. Škoda že Peter upustil od rozdelenia na dve časti, určite by to ako celku pomohlo. Nikto asi nečaká, že Bitka piatich armád bude nuda, ale ja som ku koncu paradoxne začínal sledovať hodinky. Pod štyri určite nejdem, to mi láska ku stredozemi a obdiv Jacksonovej snahy nedovolí už iba z princípu, no po ukončení, môžem s čistým svedomím a trochou nadsázky konštatovať, že Hobbit je oproti LOTR na tom asi ako Porsche 911 v porovnaní s Maybachom . ()

BrianMorello

Jakožto velký fanda této série, jsem si před návštěvou kina projel jako přípravu na epické finále celou "středozemní ságu", což se zpětně ukázalo jako veliká chyba. Kromě lepšího docenění provázanosti jednotlivých dílů (asi jediná věc co se opravdu povedla), jsem totiž o to více viděl ten kvalitativní propad.. od naprosto vynikajícího Pána prstenů, přes povedenou Neočekávanou cestu a naprosto průměrnou Šmakovu poušť, až k tomuto naprosto WTF finále.. Obrovské zklamání. A to jsem se snažil jít tomu naproti jak jen to šlo. Odmítal jsem si zkrátka připustit, že by se to mohlo nepovést (stejně jako s dvojkou) a tak jsem celou dobu přihmuřoval oči a všechny ty trapné dementní scény si snažil nějak "vysvětlit".. Finále mohlo leccos zachránit, ale naopak stupeň retardace se zde vyhoupl ještě o stupínek výše a Azog vyskakující z vody, Legolas běhající prakticky ve vzduchu, celá ta "miluju trpajzlíka" sekvence a další a další už zkrátka nešli ignorovat a já se musel začít smát. Tohle totiž byla především parodie. Jestli Návrat krále měl pro někoho zdlouhavé finále (pro mě bylo odpovídající), tak zde je to pravý opak a spousta příběhů zůstává tak nějak nedořešená.. asi je na nás si to domyslet, či počkat na prodlouženou verzi.. Fuck off!! Po naprosto neskutečném a umělém natahování každé scény již od prvního dílu až k prasknutí, jen aby byla délka filmů dostatečně dlouhá a odůvodnilo se tak roztržení děje na tři díly, se v závěru na tohle čas najít mohl. A to, že i hudba (kromě motivů z Pána prstenů) je nijaká a nevýrazná je jen třešnička na dortu. Nejslabší díl série, čemuž odpovídá i hodnocení, které je ale stále přestřelené. Tomuhle může dát více jak tři hvězdy snad jen člověk mající plakát Legolase pověšený nad palandou.. Těch lidí bude tedy asi hodně :) ()

Mr.Baboon

Trojka na mě ze všech tří dílů udělala největší dojem. Jako asi všechny zde přítomné mě mrzí rychle odšmáknutej boj s drakem, ale co, to hlavní byla bitva a tu jsem si užil jako už dlouho nic. Především dialogy při bitvě se mi neskutečně líbily. A jednoznačně nejlepší postavou filmu - Thranduil. Nevím proč, ale je to prostě tak - a to bych mu ve druhém díle nejradši strčil tu jeho dřevěnou korunu do jeho elfí prdele, ale v Bitvě z mého pohledu předčil absolutně všechny. Vypíchl bych jen některé do očí bijící počítačové scény (Legolas skákající po ulamujících se kusech mostu, nevěrohodný oheň při Šmakově demolici města). Na to, jak jsem si při LOTRovi Legolase oblíbil, tady mi lezl neskutečně na nervy a to už jen svou přítomností (to samé platí pro druhý díl Hobita). Nicméně musím filmu dát plný počet *, protože prostě splnil svůj účel - dechberoucí bitva o Horu, skvělé dialogy, povedené akční i (některé) počítačové scény, ...a tak dobře, i ten 'souboj' se Šmakem stál za to. No prostě shrnuto sečteno, nejlepší film posledních let který plní svůj účel i jako samostatný. - 80% ()

Nešpi

První půle výborně táhla, nebyla jen vyplněná nějakou vatou, ale mělo to drive, bylo to akční a dalo se na to koukat, půlka se přehoupla a nastal příběh, který už v knize není. To je zde kamenem úrazu, nijak zvlášť povedené triky, které i mé lajcké oko ruší, zdlouhavé hledění kamsi a nekonečné avšak krásné záběry Nového Zélandu. Od finále bych čekal více akce. Film by se v klidu vešel do 1,5 až 2 hodinového formátu a ne klasicky Jacksonovsky dlouhé stopáže 150 min +. Film se kvalitou vůbec neliší od předchozích dvou ba naopak je téměř identický, ale musím dát o hvězdu méně, protože to je finále a jsou zde opakovány stejné chybky. ()

Knor

Je to velkolepý zakončení, o tom není pochyb, ale nevytvořil jsem si ani k tomuto dílu nějaký pouto. Všechny tři díly tak nějak utekly, bylo to fajn, rád jsem se na to kouknul, ale že bych kvůli tomu začal psát verše..to asi ne. Hobit není špatný jen se extrémně tlačí na efekty a akci samotnou než na větší propojení s dějem. Možná se na Hobity ještě někdy podívám, ale když si budu moct vybrat určitě sáhnu raději pro Pána prstenů. ()

kyLuke

Po shlédnutí všech tří filmů mě samozřejmě jako první napadla otázka: "Který Hobit je nejlepší?". A dost překvapivě je to naprosto jednoznačně druhý díl. Ten nepostrádá pestrost, rychlost a dynamiku. Naopak film první všechny tyto klady postrádá a zaujme prakticky pouze po vizuální, hudební a dějové lince. A třetího dílu jsem se už i kvůli na "Jacksonovské" filmy nízkému hodnocení obával, že to bude jedna velká akce. Nestalo se a jsem velice rád..... Film začíná famózní akcí v Jezerním městě a je vlastně škoda, že tvůrci vyplýtvali to nejlepší hned na začátek. Ovšem po dějové stránce film sám o sobě také obstojí a i následujících 45 minut rozhodně stojí za řeč. A závěrečná hodinová akce? Kdyby se zkrátila na půl hodiny a ubralo by se i něco z děje, mohl by se film bez problémů odvysílat ve spojení se zkrácenou jedničkou. Ale teď už pojďme k celé trilogii. Třetí Hobit rozhodně nezíská 11 Oscarů, jako třetí "Pán prstenů". Nepřišel totiž s ničím přelomovým, ovšem trilogie si rozhodně zaslouží, aby si jí lidé připomínali i za několik let. Vlastně v případě zkrácení třetího a prvního dílu mohly vzniknout dva geniální filmy, jenže Peter Jackson na to šel chytře po finanční stránce a v tom případě se mu mnohem více vyplatí tři kvalitní( nikoli geniální) filmy. V celku by my tedy celá trilogie vyšla zhruba na čtyři hvězdičky, s tím, že třetí díl má opravdu slušně čtyři( slušnější než díl první). I přes všechny vady na kráse, které tato trilogie má je výborným filmařským dílem! ()

Jozka7 odpad!

To, čeho jsem se bál před 15 lety, když jsem se poprvé dozvěděl o natáčení hollywoodské verze Pána prstenů, nastalo. Peteru Jacksonovi zaslouženě patří nehynoucí sláva za věrohodné a velkolepé zhmotnění Středozemě na filmovém plátně v první trilogii. Což ale nijak nezmenšuje obrovské zklamání z jeho současného počinu. Kéž by Hobita co nejdřív natočil někdo jiný... Po vzoru Mattyho odkazuji na komentáře jiných uživatelů ČSFD, které vystihují i moje pocity: flanker.27 (zábavnější a věrohodnější než celý film), kaka (sednoucí srovnání s LOTR), Arbiter (skvělé postřehy), gogo76 (také bych stříhal), Honzua (velmi, velmi trefné), exhoubus (ani já vrrky neviděl), mecano (podepsal bych), Sygauras (mně taky), Fallanga (shodná WTF), Lege (podepsal bych). ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin