Hobit: Bitva pěti armád

Hobit: Bitka piatich armád

• Austrálie

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Dobrodružný / Fantasy

USA / Nový Zéland, 2014, 144 min (SE: 164 min)

No dobre, dám 80 %, ale nedám ich rád. Po vizuálnej stránke žranica, ale to v dnešnej dobe už nie je nič extrémne výnimočné. Jacksonovi sa ani do tretice nepodarilo naplno využiť viacerých členov družiny, sú tu proste len preto, aby scéna nebola prázdna. Peripetie s mimoriadne nudným drakom sú našťastie vyriešené už na začiatku a zvyšok filmu sa nesie v prípravách na gigantickú bitku a nakoniec, prirodzene, na samotnú bitku. Tá je chaotická a nezmyslená, plná šialených strihov, ale aspoň sa neustále niečo deje a Legolasa je stále akčný borec, hoci Orlando Bloom je už pekne vypapkaný. Od konca som čakal oveľa viac, myslím čo sa dojatia týka. Tak a je to za nami. A ani to moc nebolelo. Ale nečakali sme nový míľnik kinematografie? Ja som čakal. A dostal som toto. Nuž... môj problém(21.11.2016)

Bitva pěti armád je mohutná, než se k ní děj ale dopotácí, stihne divák sežvýkat středně velké balení popcornu (doporučuji vřele, žehlit nebo plést v kině nemůžete a bez doprovodné činnosti se první hodinu budete nudit, a to i pokud jste muž a tudíž zvládáte jen jednu činnost naráz). V první hodině je 'drak mrkef' a přilétnou havrani. Pateticky tam toká Zelený lísteček 'když ona, tak i já', což předvede ještě tolikrát, že to otravuje. Pavéza ukáže, co se stane, když se trpaslík dostane ke zlatu, Pratchett to v Zeměploše dokonale dotáhl k absolutnu popěvkem zlato, zlato, zlato, zlato, zlato. Kde že se to zasekl Gandalf a jak dostat ježka z klece ven? Ještě že je tu svaz elfích turistů, který vede Galadriel se svým vysoce loajálnim zetěm z Roklinky. Když se holka naštvala, říkala jsem jí v duchu: "Zklidni se, Samaro!" Jenže tady tím kruhem jsou jen prsteny moci. Kdo je z kouzelníků ten, na kterém toho ve finále visí nejvíc? Podle očekávání ten, který pochopil, které zvíře vyniká magickými schopnostmi. Drak, jednorožec ani pták Noh to nejsou, tím zvířetem je totiž králík. (Jaká je přirozená reakce vnímavé lidské bytosti, když vidí králíka? "Ten je kouzelnej!" vidíte, ví to každý.) Elfové by byli skvělí spartakiádní cvičenci, to, co předvedli, by museli secvičovat nejmíň dvě sezóny. Museli by, pokud uvěříte na elfy, což vám nějak nebude lze. Abych nebyla na elfy jen zlá (ale tak nějak mě iritovali, že bych je nejradši vyvraždila do posledního), jízda na sobovi je královská. Kdyby místo toho nádherného zvířete v boji zemřela Tauriel, byla bych spokojenějším a určitě i méně ubrečeným divákem. Na téma smrt si jistě nějaký zdatný angličtinář pohraje se slovy kill Kili a vytvoří ostrovtipnou slovní hříčku. Velmi mi v té bitvě chyběla krev, nejsem krvelačná, ale takhle ta smrt v dramatickém hávu vypadá jak boj několika oddílů slaměných panáků. Ať se propadnu do Západního Německa, jestli tomuhle věřím. Tam se tedy snažil propadnout hlavně Legolas. Zatímco hrdinní hrdinové bojují, nehrdinný, o to však reálně statečnější, hobit v postavení Pierra Bezuchova u Borodina dumá, kam si stoupnout, aby nepřekážel. Pak zazní známé hudební motivy a následuje hromadný funus těch, kteří byli v ději zapamatovatelní jen proto, aby si pozůstalí ušetřili tesání náhrobků. V závěru děje Gandalf s Bilbem sedí na schodech a to, co předvedou, až děsivě připomene závěr mnohé epizody Sexu ve městě. Jistě se najde mnoho skalních fandů, kteří až do zfilmování Pána prstenů o Tolkienovi ani neslyšeli, za vrchol fantasy považovali O letadélku Káněti, zato nyní budou mít mnoho hypertrofovaných pochval i k tomuto příběhu ze Středozemě. Já se u posledního filmu z téhle ságy (zapřísahám Tě, Petere) společně s Alfridem ptám: "Myslel někdo na děti?"(14.12.2014)

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 3,875 // Otvárací Víkend v USA: $54,724,334 // Rovnako ako aj pri Pánovi Prsteňov, tak aj pri Hobbitovi je pre mňa posledný diel trilógie tým najlepším. Je veľká škoda, že dobrodružstvo zo stredozeme je u konca, pretože diváci ako ja by si určite našli cestu do kina aj na ďalšie pokračovanie. The Battle of the Five Armies nemôžem hodnotiť nijak inak, než na 100%(11.12.2014)

Jak to vyjádřit. Kouzlo Pána Prstenů, kvůli kterýmu se na Hobita hrne kritika, je nepřekonatelný. I u mě je LOTR trilogie srdcovka, ke který se - narozdíl od Hobita - budu vracet mnohem častěji. V LOTRovi všichni čučeli na ty epický bitvy, na dechberoucí hudbu, triky, trochu těch komickejch scének a strhující a perfektně zachycenou mytologii. A protože ohromnej úspěch LOTRa potvrdil, že na tohle budeme slyšet, Hobit od všeho servíruje ještě víc a tak nějak se očekává, že zase budeme všichni padat na kolena. Jenže to kouzlo něčeho novýho, co z LOTRa dělá legendu, je pryč. LOTR se točil z Jacksonova zápalu a nadšení pro látku, Hobit proto, aby se Středozemě vyždímala do posledního materiálu, když se ukázalo, jak to sype. A právě tenhle rozdíl dělá podle mě nejvíc. Ale i tak vřele díky za Hobita a je dobře, že točil Jackson, jen není na místě čekat, že budeme opět všichni paf jak malí jardi. Tu jednu hvězdu strhávám za naprosto PROSRANEJ potenciál draka. První díl vnadí, druhej díl vnadí a dá nám trochu ochutnat a ve třetím to po deseti minutách odpíská? A přitom právě Smague byla nejlepší postava i záporák celýho Hobita. Tohle mě teda nasral. Ta obr bitva byla sice parádní, ale radši bych čuměla na draka, co demoluje na co přijde. A pak ještě - proč udělali z Gandalfa takovýho senilního dědu, co stráví půl filmu v kleci? Kde je ten respekt, co z něj v LOTRovi šel? Ale vyzdvihuju Lee Pace, jehož Thranduil si sice mohl odpustit kecy o lásce, ale i tak je to suverénně největší machr filmu a jeho způsob sekání hlav parožím je mi velmi sympatický. Několik krásnejch scén - trpasličí formace a výskok elfí linie, fajfka, sympaťák Bard - výraznější než všichni trpaslíci - umoudření Thorina a jeho vstup do bitvy a i Azog je fajn. Ovšem 3D je strašně otravný a zcela a naprosto K HOVNU! Už se na to vyserte, sakra, a točte postaru!(10.1.2015)

Musím priznať veľké sklamanie, hoci nerád. Úvodným Hobitom som bol nadšený, druhý diel trochu povolil a osud chcel, aby mi až po záverečnej časti došlo to, čo iní vedeli už dávno predtým. A to, že tak tenká kniha naozaj nepotrebuje 3 trojhodinové filmy. Rozmýšľal som nad štvrtou hviezdou z ľútosti, ale koho chcem klamať, sám seba? Priznávam, že ma párkrát oblial pocit trápnosti, čo sa mi v tejto sérii nestalo. Celá "Bitva piatich armád" diváka názvom naozaj neklame, bitku naozaj dostanete, ale kto sa má na to dookola pozerať vyše 2 hodín? Záver Hobitej trilógie prakticky nemá žiadny dej. Všetky postavy sú smiešnym komparzom a jediná postava, ktorá počas tejto série prešla nejakým vývojom je Thorin. Celý film je jednou nekonečnou akciou, prehliadkou trikov a všemožných postáv, ktoré filmom iba preletia. Po pár minútach to začína byť jednotvárne a v duchu som ďakoval vždy, keď akcia na chvíľu povolila a zaznie zopár dialógov, ako napr. ten Thorinov, kde mu hlas splýva s hlasom draka. Zabite ma, ale ja som nenašiel jedinú scénu, ktorá by ma chytila za srdce. Hudba je iba bežným remeslom, ktorá splnila účel, žiaden chytľavý motív nečakajte. Legolas? Absolútne zbytočná postava. Gandalf? Áá..., na chvíľu sa ukázal. A tak je to tu so všetkým. Trpaslíci na čele s Thorinom? Koľko bolo tých malých hajzlíkov ? Desať? Oni otočili vývoj bitvy proti takým hovädám ako je Azog?? Úvodný Hobit by som nechal tak ako je, ale 2. a 3. diel by som zostrihal a urobil z neho jeden film. Keď zoberiem do úvahy ako som sa tešil na koniec série a vydanie blueray diskov s predĺženými verziami...Teraz by som z filmov ešte strihal, na rozšírené verzie nemám chuť a blueray disky som sa rozhodol nekúpiť. Jackson, pekne si to na záver posral...60%.(23.12.2014)

• Evangeline Lilly

• - Poslední díl hobití trilogie dle svého děje pokrývá pouhých 48 stran knižní předlohy. Největší část příběhu je odvyprávěna v první části Hobit: Neočekávaná cesta (2012) - celkem 103 stran. (ricky4)

• - Mezi představiteli přeživších obyvatel Jezerního města se objevili i rodiče Leeho Pace, který si zahrál Thranduila, kteří přiletěli na Nový Zéland navštívit svého syna a po večeři se scenáristkou filmu Philippou Boyens velmi rádi přijali Jacksonovu nabídku se natáčení zúčastnit. (Coleator)

• - Zeměžrouti – v knižní předloze červodlaci – vypadají trochu jako Šaj-hulúd z filmu Duna (1984). (Kesijop)