Hobit: Bitva pěti armád

Hobit: Bitka piatich armád

The Hobbit: There and Back Again

(neoficiální název)

Dobrodružný / Fantasy

USA / Nový Zéland, 2014, 144 min (SE: 164 min)

Hobit bez hobita aneb ani cesta tam a ani zpátky. Více než kdy jindy je „trojka“ Hobita dílem dvou režisérů. Jednoho (říkejme mu třeba PJ), který rozumí postavám, konfliktům mezi nimi i v nich a vystačí si s přesně obsazenými herci. Jakmile mají plátno pro sebe Bilbo, Thorin či Gandalf, tak to funguje způsobem, který mnohdy přináší ty vůbec nejlepší i nejpůsobivější momenty z obou trilogií. Jenže pak je tu ještě druhý režisér (říkejme mu třeba CGI PJ), který ztratil cit pro míru dobrého vkusu. A ten si dává na celé (pře)dlouhé pasáže pohov a nechává pracovat počítače. Tam kde slouží efekty ději či výjevům, tak nelze mít výhrad. Tam kde slouží čistě „pro sebe sama“ a jsou přepálené jako v případě (bohužel ani zdaleka pouze) rádoby cool skopičin elfěte Legolase je člověku za CGI PJe skoro až stydno. Tam kde si v minulosti PJ vystačil s deseti vteřinami „cool Legolase“, tam je CGI PJovi deset minut málo. Naštěstí i tak má ten první z nich ve výsledku stále ještě navrch, ale přeci jen je (ne)poměr (ne)vkusného na pováženou. O to více, že tentokrát více než kdy jindy bije do očí, kde co chybí a bude doplněno až v prodloužené verzi; přednost dostalo vše akční na úkor postav, motivací a podobných "nadbytečností". Typickým příkladem je finále; několik minut se to efektně (a ne nutně vždy i efektivně) bije hlava nehlava, ale nic moc z toho, aby následně jedna mlčenlivá momentka posmutnělého Bilba a Gandalfa s dýmkou řekla naprosto vše. A tak je v této části se vším. Prodloužená verze je pak zajímavá především v tom, že ještě akcentuje oba ty protichůdné přístupy; a tak tu je mnohem více skvostných charakterových momentů, stejně jako i více oné odosobněné přestřelené CGI akce.(11.12.2014)

Je to vydarený akčný fantasy filmy, ktorý je záverečným dielom tejto slušnej série. Má celkom dobrý príbeh opäť pokračujúci po záverečných udalostiach dvojky, agresívny drak sa vydal zničiť jazerné mesto, čo sa mu z veľkej časti aj podarí a tak tí, čo prežili prišli o všetko a sú nútení zostať v zrúcaninách mesta pod horou, pričom dúfajú, že dostanú niečo z obrovského bohatstva zlata, aby mohli znovu opraviť svoje mesto. Lenže vodcu trpaslíkov Thorina už zlato pohltilo, má pre neho omnoho väčšiu cenu, než priateľstvo a česť, preto sa ho rozhodne s ostatnými brániť a to aj za cenu veľkej vojny. No agresívnych škretov, ktorí chcú horu za každú cenu je mimoriadne množstvo a tak sa trpaslíci, Elfovia a ľudia musia rozhodnúť, ako sa k celej situácii postavia. So spracovaním som dosť spokojný, úvod s drakom okamžite vtiahne do deja, pričom to pôsobí až prekvapivo nekompromisne, takže som mal z toho veľmi dobrý pocit. Následne sa síce nájde dosť scén, bez ktorých by som sa kľudne obišiel a to vrátane línie so skupinou trpaslíkov pri zlate, to ma vôbec nezaujímalo, ale našťastie je aspoň stále jasné, že sa chystá niečo veľké a to sa presne stane a tak keď už vypukne vojna, je sa stále na čo pozerať. Akcie je tu plno a som s ňou dosť spokojný. Je skvelo natočená, nadmieru veľkolepá, poteší aj dostatok zaujímavých nápadov a slušná choreografia súbojov. Nachádza sa hlavne v druhej polovici, ktorú už tvorí samotná vojna niekoľkých strán a síce určite musím vytknúť jej celkovú nelogiku, toto nefunguje ani v rámci pravidiel svojho univerza, ale po stránke zábavnosti sa jej už nedá moc vytknúť a sadli mi nielen sekvencie, v ktorých je dôraz na veľkoleposť, takže strety stoviek protivníkov, ale aj tie menšie, kde ide skôr o menšie súboje. A tak opäť si ma najviac získali boje dvojice Elfov, ale v akcii sa je stále na čo pozerať. S hereckým obsadením som dosť spokojný, zostalo prakticky totožné s predchádzajúcim dielom vrátane nových postáv, ktoré mi veľmi sadli, pričom majú aj podobné množstvo priestoru. Jedine Richard Armitage ako vodca škriatkov ma už tentoraz vôbec nebavil. Réžia a technická stránka si tiež po všetkých stránkach udržali štandard z predchádzajúceho dielu. A nesklame ani hudba. Toto bolo moje prvé stretnutie s touto sériou, ktorú som v jej počiatkoch ignoroval, ale nakoniec som rád, že som ju skúsil. Takže po kvalitnej dvojke prichádza podobne kvalitné pokračovanie, ktoré opäť necháva nevýraznú jednotku ďaleko za sebou. K týmto dvom pokračovaniam sa ešte rád niekedy vrátim. 78%(3.1.2015)

(spoilery) Bottoms up! Je to za náma. Třetí díl vnímám jako nejlepší z trilogie - a nejrozporuplnější. ___ Vsadil jsem se s mnoha lidmi, že to v druhém díle Jackson s láskou trpaslíka a elfky myslí jen tak jako symbolicky. Snad se neozvou s nárokem na výhru všichni. Nevadí mi, že se do sebe zakoukali. Nesedí mi ale ono pubertální vzplanutí, které za jejich láskou stojí. Ne k stovky let staré elfce. Elfům trvá, než se zamilují. Kili by se musel sakra nachodit Temným hvozdem a rozjímat o svitu hvězd, než by takovou slečnu dostal do kolen. ___ Víc mě mrzí jiná rozhodnutí, která nepasují do Tolkienova lore. Myslím, že Sauron neměl být v Dol Gulduru takto explicitně odhalen. Sauron byl zlo tušené, nikoliv odhalené všem členům Rady. Zamrzí také odhalení Galadrielina prstenu moci a jeho použití. Jak neřeším invenční nakládání s materiálem v rámci filmu, takové věci by myslím měly být dodržovány. Mimochodem se u této scény opět ukazuje až dětsky doslovné a přímočaré přemýšlení Jacksona. ___ Kdyby Legolas v nějakém díle neudělal aspoň jednu superhrdinskou totální kravinu, asi se budu cítit nepříjemně. ___ Bitvy byly vizuálně úžasné. Hltal jsem každý akční záběr. Trpasličí šiky, souboj se stínovou devítkou, elfí sparťanské jednotky SS... (elfí vsuvka: Proč byli tak synchronizovaní, když v okamžiku střetu vedli souboj individualisticky? A proč přeskočili trpasličí hradbu v okamžiku, kdy ta měla potenciál rozmasakrovat první voj skřetů pouhou setrvačností jejich běhu? A proč byli skřeti lépe organizovaní?). ___ Velkou roli v požitku z bitev myslím hrálo HFR 3D. Jako bych měl mnohem více času si každý záběr a scénu pořádně prohlédnout. I hbitý střih a rychlé přejezdy "trvaly déle". Dolby Atmos jsem ocenil snad jen při scénách se Šmakem, stálo to však za to. ___ Moc se těším na prodlouženou verzi, protože jsem vnímal na mnoha místech velkou zkratkovitost. Děje nebyly často dovysvětleny (cesta Legolase a Tauriel k pevnosti, Thranduilovy schýzy, konec bitvy Pěti armád, Bilbův návrat do kraje a tak dále). Najednou je v poměrně rozvleklé trilogii málo místa na vyprávění, což je škoda. ___ Vadí mi také, jak moc někdy Jackson rezignoval na logiku, kdy tisíce těžce obrněných skřetů padá jako hrušky pod návalem desítek v hadry oděných rybářů, kdy se z ničeho nic objeví ve vchodu do Ereboru zvon, který zničí provizorní hradbu, kdy Bilbo hodí kamenem a skřet odletí metr vzad mrtev, kdy hlásná trouba, která dominovala oslavám nad městem Dol, bez prostředků ke změně tónů slouží k odehrání celé písně, a tak dále. ___ To jsou ale věci, kterým se jenom směju a celkový dojem příliš nezkazí. To už mě víc štvou Orli, kteří absolutně degradují lidské oběti tím, jak vždy přiletí pozdě a všechno vyřeší levým pařátem. ___ Nemyslím si, že by tři díly byly ve výsledku zbytečné. V Jacksonem zkonstruovaných částech mi ale vadí slabá nápaditost, neustálé vyvařování stále stejního a tupá přímočarost, kdy povrchně kopíruje silné motivy a mechanismy z Pána prstenů (zasažení Černým šípem, Galadriel pod vlivem moci (nějakého) prstenu, atp.). Pán prstenů byl pro mě zkrátka ve všech ohledech lepší.Vizuálem, uvěřitelnou dynamika dění, dialogy i menším důraz na zážitkovou zábavovost výpravy. Nic to ale nemění na faktu, že jsem si Středozem v Jacksonově sextalogii celkově moc užil a doufám ve speciální edici prodloužených verzí, které drobnými úpravami ve střihu utvoří plynulý a bezchybně navazující jeden film.(16.12.2014)

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 3,875 // Otvárací Víkend v USA: $54,724,334 // Rovnako ako aj pri Pánovi Prsteňov, tak aj pri Hobbitovi je pre mňa posledný diel trilógie tým najlepším. Je veľká škoda, že dobrodružstvo zo stredozeme je u konca, pretože diváci ako ja by si určite našli cestu do kina aj na ďalšie pokračovanie. The Battle of the Five Armies nemôžem hodnotiť nijak inak, než na 100%(11.12.2014)

• Dan9K

Bylo mi jasné, že to takhle dopadne už po absolvování jedničky, takže jsem na dosledování moc nespěchal. Jedna velká, nudná, předvídatelná a bezkrevní bitva. Nic víc tady není. Ok, nikdo nic jiného asi nečekal, ale pokud mám tenhle film brát, jako každý jiný, je to k smíchu. Absolutní dějová prázdnota (hele, drak umřel, jdem válčit o jeho zlato, válčíme a pak prostě přestanem a jdem domů). Jediné linky, které něco řeší, jsou ty, které nemají v Hobitovi co dělat. Trapnost celé trilogie zde dosáhla vrcholu. Nic se nezměnilo k lepšímu. Ten film není schopen přenést žádné emoce, protože je to jen mlácení prázdné slámy a přehlídka ošklivých digitálních efektů. Totální umělotina. Celé to působí spíš jak nějaká bitevní rekonstrukce, kde je všechno jen jako a do toho jsou všechny kladné postavy superhrdiny a všechy záporné postavy, s výjimkou dvou, naprostými břídily. Vždyť bojovat proti přesile je tak snadné! A když už to opravdu nejde, někdo jistě přispěchá na poslední chvíli na pomoc. A když už se přesto umře, bude spousta času na to dotyčného docenit a deset minut plakat. A do toho hraje naprosto nulová hudba Howarda Shora, kdy člověk zpozorní jen v momentech, kdy se velmi nepovedeně převede do diegetické roviny a na konci, když se ozvou tóny z LOTRa. Howarde, to jsi opravdu tak vyčpěl, nebo ti nic nedovolili? :-((31.8.2015)

• - Celosvětová premiéra proběhla 1. prosince 2014 v Londýně. (Varan)

• - Kvůli poslednímu dílu trilogie Hobita nechali tvůrci v Hobitínu přistavět pět nových domečků. (Pepinec)

• - Na záběrech obličeje Legolase (Orlando Bloom) jsou jasně v jeho očích vidět čočky, jejichž okraj tvoří v bělmu viditelnou linii. (focusreviews)