Hobit: Bitva pěti armád

Hobit: Bitka piatich armád

The Hobbit: There and Back Again

(neoficiální název)

Dobrodružný / Fantasy

USA / Nový Zéland, 2014, 144 min (SE: 164 min)

Predĺžená verzia je asi tak trikrát zábavnejšia ako ten pološit v kine. Mám teraz pocit, že keď strihali pre kino, vyhodili z toho filmu všetko vtipné a Jacksonovsky hravé. Plus asi tak sto mŕtvol, pričom niektoré skapali skutočne krvavým spôsobom.(25.11.2015)

Zábavnosti dvojky to nedosahuje, ale aspoň jsem se nenudil. Natočit místo trilogie jeden super tříhodinový biják, mohli jsme mít pecku na úrovni Pána prstenů. Na druhou stranu možná ani to by nepomohlo. PP byl projekt dělaný s láskou, z Hobita jsem ten pocit ani na chvíli neměl. 70%(1.1.2015)

Nevím jestli za to mohlo debilní 3D, ale já se u toho vařil. Slepenec bitek, které by vypadaly hezky jako in-game intro v nějaké mlátičce, mě prostě už nebavil. Krátka akční sekvence monumentální bitky z prvního Hobita je mnohem lepší, než celej tenhle film. Emocionálně fakt úplně prázdné, bylo mi u prdele, co se tam děje. Jedinej opravdu skvělej moment bylo Thorinovo vyražení z bran Ereboru na skřety. Navíc mě štvalo, že všichni skřeti maj nabušený brnění, ale dostanou v podstatě facku od nějakejch špatně vyzbrojenejch sedláků a chcípnou. Absence krve je taky hroznej fail, vypadá to nepřirozeně. Prostě Jackson už nevěděl kdy přestat. Hezky to ilustruje např. scéna finální bitky Thorina s Azogem, kdy na něj Thorin udělá fintu s ledem. Jak tam pak plave ta mrtvola pod ledem, tak je to naprosto epickej, komorní moment a já v duchu prosil ať to nezkurví tim, že se ten skřet probere. No samozřejmě, že na něj vybafne a stojí to za hovno...(14.12.2014)

No dobre, dám 80 %, ale nedám ich rád. Po vizuálnej stránke žranica, ale to v dnešnej dobe už nie je nič extrémne výnimočné. Jacksonovi sa ani do tretice nepodarilo naplno využiť viacerých členov družiny, sú tu proste len preto, aby scéna nebola prázdna. Peripetie s mimoriadne nudným drakom sú našťastie vyriešené už na začiatku a zvyšok filmu sa nesie v prípravách na gigantickú bitku a nakoniec, prirodzene, na samotnú bitku. Tá je chaotická a nezmyslená, plná šialených strihov, ale aspoň sa neustále niečo deje a Legolasa je stále akčný borec, hoci Orlando Bloom je už pekne vypapkaný. Od konca som čakal oveľa viac, myslím čo sa dojatia týka. Tak a je to za nami. A ani to moc nebolelo. Ale nečakali sme nový míľnik kinematografie? Ja som čakal. A dostal som toto. Nuž... môj problém(21.11.2016)

No, název sedí. Neočekávaná cesta nabídla nostalgii a nosný dějový oblouk, Šmakova dračí poušť snaživé digibláznění bez hlavy a paty a v Bitvě pěti armád... se to řeže. Nečekejte plnokrevný třetí film. Spíš jde o druhou polovinu dvojky, která kašle na expozici a snaží se stát na Thorinově podivné cestě k šílenství (uf). Jackson se ale někde v půlce probere a začne sypat z rukávu to, co všichni chtějí vidět. Samotná bitva sice zásadně neoslní, protože se v ní řežou akorát digitální skřeti s digitálními elfy a trpaslíky. Asi 45 minut před koncem filmu se ale pár hrdinů vydá na osobnější misi a díky bohu z toho vypadne velmi nápadité a osudové finále, u kterého konečně přestanete nadávat na zelená pozadí a začnete Thorinovi, Legolasovi nebo Kilimu fandit jako o život. Jackson tak doslova za pět minut dvanáct sebere poslední režisérské síly. A vykřeše z tuhých soubojů a osobních momentů fajnovou rozlučku s jednou z nejoblíbenějších ság 21. století. Úplně zázračné zlepšení samozřejmě nečekejte a pořád platí, že se x věcí mělo provést úplně jinak. Závěrečný druhý dech (a všudypřítomný magor Alfrid!) ale za poslední návštěvu kina přeci jen stojí. (7/10)(11.12.2014)

• Ian McKellen

• - Snímek měl být prvním filmem ságy Pán prstenů a Hobit, který by nebyl v kinech uveden ve vánočním období a také prvním filmem ságy, před kterým nebyla tradiční roční pauza. Avšak tvůrci filmu nakonec posunuli termín premiéry z léta 2014 na tradiční vánoční období. (gogos)

• - Ve scéně, kdy se skupina trpaslíků v čele s Thorinem (Richard Armitage) připravovala na závěrečnou bitvu, všichni trpaslíci se celí navlékli do brnění. Když však vyběhli z hory, nebyli zdaleka tak obrnění jako předtím. (Jyrka)

• - V závěrečné scéně stojí bílý skřet Azog se svými poskoky na vyvýšené plošině s prapory. Jeden z poskoků vyvolává zvukem rohu příchod jejich armády. Zvuk rohu je jasně slyšet, přestože poskokovi leží roh jen na rameni a nefouká do něj. (focusreviews)