Hobit: Bitva pěti armád

Hobit: Bitka piatich armád

The Hobbit: There and Back Again

(neoficiální název)

Dobrodružný / Fantasy

USA / Nový Zéland, 2014, 144 min (SE: 164 min)

• gudaulin

Takhle nějak si představuju naplnění slovního spojení "digitální mor". Peter Jackson snaživě vykrádá sám sebe a ukazuje, že ve jménu finančních zisků je schopen klesnout hluboko. Už první díl Hobita ukázal všechny jeho slabiny, vycpávání děje vatou, neschopnost vést smysluplně dějovou linku a třetí díl to už jen završil. Kdo má rád atrakce, ten si jich užije, ale já cítil ke konci už jen rezignaci a znechucení. Celkový dojem: 40 %. Nevím, jak by starý pan Tolkien reagoval na Pána prstenů, ale u téhle srajdy by ho jistě trefil šlak...(13.5.2017)

Cestou z kina se mi hlavou motaly luxusní fráze do komentáře, ale teď jsou fuč a zůstala jen blažená vzpomínka na jedno z nejlepších fantasy, jaká kdy byla k vidění. Už nevadilo, že jde o vyfintěné trpaslíčky a zapomenutelnou křivdu. Byla to Středozemě v celé své kráse. Poprvé na mě dýchly stránky knihy (vidíte, na některé fráze jsem si přece jen vzpomněl). Filmu lze sotva něco vytknout. Od souboje elfích velitelů a Sarumana v Dol Gulduru, kdy zapudili Saurona do Mordoru, jsem věděl, že se jedná o výjimečné zpracování, které nemá obdoby. Pochopíte, kam směřovaly předchozí díly a uvědomíte si, že to celé jaksi vyzrálo. Samotná bitva pod horou měla neskutečný náboj a byla i chytře zpracovaná (celá bitva, lokální souboje, humorné vložky) včetně jedinečného vizuálního zpracování. Pokud jsem se díky filmu Gravitace ocitl na hodinu a půl v kosmu, tady jsem se na dvě hodiny ocitl uprostřed bitvy pěti armád Tolkienova světa. Takový je názor diváka, který jinak Jacksonovým zpracováním Hobita nedal nikdy pět hvězd. Jednou z nejlepších postav byl pro mě kupodivu Thranduil, který v druhém díle ode mě odešel s jmenným seznamem pohlavních orgánů. Když se však jako hajný Robátko hnal do boje, byl to vůdce elfů s veškerou svou majestátností a vy jste v tu chvíli věděli, že s ním to vyhrajeme. Hned za ním Thorin a jeho dračí nemoc, Bilbo na svém průměru a v neposlední řadě solidně pojatý Bard. Nejhorší postavu tam nenajdete. Snad jedině Legolas a jeho Kundabád a digitální tupouni. Ale což, už jsem si zvykl.(13.12.2014)

• Dan9K

Bylo mi jasné, že to takhle dopadne už po absolvování jedničky, takže jsem na dosledování moc nespěchal. Jedna velká, nudná, předvídatelná a bezkrevní bitva. Nic víc tady není. Ok, nikdo nic jiného asi nečekal, ale pokud mám tenhle film brát, jako každý jiný, je to k smíchu. Absolutní dějová prázdnota (hele, drak umřel, jdem válčit o jeho zlato, válčíme a pak prostě přestanem a jdem domů). Jediné linky, které něco řeší, jsou ty, které nemají v Hobitovi co dělat. Trapnost celé trilogie zde dosáhla vrcholu. Nic se nezměnilo k lepšímu. Ten film není schopen přenést žádné emoce, protože je to jen mlácení prázdné slámy a přehlídka ošklivých digitálních efektů. Totální umělotina. Celé to působí spíš jak nějaká bitevní rekonstrukce, kde je všechno jen jako a do toho jsou všechny kladné postavy superhrdiny a všechy záporné postavy, s výjimkou dvou, naprostými břídily. Vždyť bojovat proti přesile je tak snadné! A když už to opravdu nejde, někdo jistě přispěchá na poslední chvíli na pomoc. A když už se přesto umře, bude spousta času na to dotyčného docenit a deset minut plakat. A do toho hraje naprosto nulová hudba Howarda Shora, kdy člověk zpozorní jen v momentech, kdy se velmi nepovedeně převede do diegetické roviny a na konci, když se ozvou tóny z LOTRa. Howarde, to jsi opravdu tak vyčpěl, nebo ti nic nedovolili? :-((31.8.2015)

Toho Bohdá nebude, aby lid Durinův z boje utíkal! I když jeho králi povážlivě šplouchá a hrabe na maják zároveň a Peter Jackson to na mnoha místech přehání s přemírou vkusu-prostého cgi (smrt tobě, legolasí potěre), dokonce ani fakt, že Šmačičáčí začátek měl bezpodmínečně patřit k dílu druhému není věc hodná pamětihodných odsouzení... Ono je to totiž prostě pořád kurevsky skvělé... Tam kde mají své místo jednotlivé osudy fungují emoce (a to i tam, kde si PJ trpaslicko-elfí románek z prstu vycucal), tam, kde je Bílá rada zas vládne silný závan věcí budoucích, které jsme před deseti lety v Pánu prstenů viděli. ZATÍM to ještě není plnohodnotnou předmluvou pro příběh Společenstva v boji proti temnému zlu, ovšem jsem si zcela jist, že to stejně jako u předchozích dílů napraví režiserský sestřih, který udělá z ´pouhého´ výtečného fantasy rovnoprávnou součást filmové Středozemě.PS: druhá projekce 3D, to působí dosti zbytečně a nevyužitě.(13.12.2014)

Akorát jsem dočetl knižní předlohu a lze jen obdivovat, jak se scénáristům a režisérovi podařilo rozšířit (tak, aby to do děje přirozeně zapadlo), celý příběh o třeba jen naznačené věci v knize a zároveň přidat pár postav, které příběh obohatili tak, aby si i ten, kdo knihu nečetl a viděl třeba jen trilogii Pána prstenů, přišel plně na své. Všechny 3 díly mají u mě maximální hodnocení a jako knižní adaptace filmy řadím mezi absolutní špičku, kdy filmové zpracování překonává knižní předlohu.(23.7.2015)

• Ian McKellen

• - Na konci filmu se Gandalf (Ian McKellen) loučí s Bilbem (Martin Freeman) slovy: „Jste výborná osoba, pane Pytlíku, a mám vás moc rád, ale jste přece jen docela malý chlapíček v široširém světě!“ Což je naprosto identické s knižní předlohou, ve které přijdou Gandalf a Balin (Ken Stott) o pár let později za Bilbem na návštěvu. A Gandalf řekne zrovna tuto větu. (La_Valette)

• - 111letý Bilbo (Ian Holm) a 33letý Frodo (Elijah Wood) se oba narodili 22. září. Mladý Bilbo (Martin Freeman) se vrátil domů ve svých 50 letech. Frodo se stal členem Společenstva Prstenu (2001) ve stejném věku. (Zdroj: Atlas Středozemě od Karen W. Fonstadové) (Eru_Iluvatar)

• - Spoiler: Mezi literární verzí a snímkem lze najít několik rozdílů. V knižní předloze jsou jako jednou z armád v bitvě vrrci, zatímco ve filmu se skoro žádní neobjevují a místo nich je zde armáda skřetů z Gundabadu. V knize dále starosta (Stephen Fry) nezahyne během útoku draka, ale umírá hlady kdesi v Pustině poté, co uprchl s penězi, které dostal od Barda (Luke Evans) na obnovu města. (Dracconnis)