Český žurnál

• angličtina Czech Journal
Česko, (2013–2020), 30 h 50 min (Minutáž: 52–84 min)

Série(6) / Epizody(30)

Recenze uživatele Spinosaurus k tomuto seriálu (3)

Život a smrt v Tanvaldu (2013) (S01E01)

Jednostranný dokument, který spíše než o incidentu pojednává o rasismu obecně. V tomto ohledu se věnuje výpovědím různých typů obyvatel Tanvaldu. Toho se drží celý film, až to časem začalo být stereotypní a nudit. Proč místo toho tvůrci nevěnovali pozornost rekonstrukci činu, či hledání vysvětlení, jak to tehdy bylo, je mi záhadou. K tomu se dostáváme až na konci, kdy proběhne rozhovor se střelcem a anonymním svědkem. Výpovědní hodnota dokumentu je tak nulová, zůstává zde jen otázka soužití s Romy, kterou jsme mohli vidět v několika předešlých a lepších dokumentech. Ještě přidám svůj názor na incident. Opravdu vám přijde normální, aby důchodce (který dle výpovědí Romů terorizuje malé děti) chodil po nocích střílet cikány? Nebylo to třeba tak, že parta podnapilých výrostků (s tučným trestním rejstříkem a podle výpovědí minimálně jedním feťákem) si prostě šla cestou z hospody vybít svojí agresivitu, případně (se zbraněmi) loupit? A že následně střelec nemá čisté svědomí? Vy byste měli čisté svědomí, pokud byste někoho i v sebeobraně zastřelili? ()

Dělníci bulváru (2014) (S02E01)

Vít Klusák se po jednom velkém průseru (Život a smrt v Tanvaldu) vrátil do starých kolejí. Určitě zajímavý dokument, jen by tam toho mohlo být trochu víc. ()

Hranice práce (2017) (S05E04) odpad!

Skutečně mimořádně kvalitní dokument. Nikoliv však o pracovních podmínkách nízkopříjmových skupin, ale o moderním marxismu. A nikdo jiný ho nemohl názorně vyobrazit lépe než trio Rychlíková, Uhlová a Tožička. ()