Komentáře uživatelů k filmu (1 245)

krásná odá na svobodu... Mel Gibson dost mozna natocil nejlepší historický film, musim priznat ze i vsemi opevovany Gladiator, ktery sice nebyl spatny, ale celkova myšlenka v něm ani zdaleka nebyla tak skvele propracovana, bitva na zacatku byla (neukamenujte mne) zmatena, videoklipove strihana, nic poradneho nebylo videt a kvuli par dobrym hlaskam Russela v ni ji prece nebudu glorifikovat, nedosahuje tomuto mnohem realistictejsimu, lepe ztvarnenemu, do krasne krajiny zasazenemu a opravdu uzasnemu velkofilmu ani po pas.. Mel Gibson zahral svuj zivotni vykon, jeho revolucni, lec dodnes casto nenaplnene myslenky a promluvy (ta pred prvni bitvou i presvedcovani slechticu jsou velmi uveritelne zahrany a davaji filmu hloubku), krasna a kratka lovestory a pak promena na kruteho valecnika bojujicicho o svobodu si opravdu zaslouzili oscara (zel ho nedostal, ale aspon to kompenzovala akademie temi technickymi). A zaslouzene. Kamera je naprosto brilatni, bojove sceny nejsou zmatene, hodne krvave a ze vsim, co maji bitvy mit. Taktez zabery na krajinu, Wiliamovy sny a zpomalene zabery (napr. na kopyta kone zaborujici se do bahna v desti) jsou citit poeticnosti a genialitou. Ostatni postavy, ci uz slizky nemilosrdny kral, jeho debilni syn, dalsi anglicti velmozi nebo Wallaceho spolecnici (bavil mne hlavne Ir a jeho poznamky..) a osudove zeny drzi s hlavni postavou krok a zdatne mu celi.. Ale presto Mel hraje lepe. A na konci, pri tom jednom vyslovenem slovicku, me zamrazilo. Znovu se mi vybavil cely film a musel sem si jen rict: Ano, Svoboda 10/10 PS: nesmim ani zapomenout zminit skvelou Hornerovu hudbu, ktera skvele doplnuje skotske pahorky, bitevni sceny i sceny komorneji ladene... Horner me znovu presvedcuje, ze svoji hudbou umi obraz zkrášlit a diváka okouzlit(21.5.2009)

Bravo pán Gibson, takto má vyzerať veľkofilm! Ale tá dĺžka Mel, tá dĺžka... 85% Najlepší moment: Jednoznačne moment, keď William zistí, že ho zradí človek z vlastných radov - už len ten Gibsonov výraz a hranie je dôvod, prečo sa na to pozrieť znovu, aj napriek dĺžke.(26.8.2014)

EVERY MAN DIES, NOT EVERY MAN REALLY LIVES! Jeden z TĚCH filmů. Nádherné odvyprávění příběhu, hrdinného osvoboditele Williama Wallace, který porcuje angličany na louce u Stirlingu, jako řezník prasata na porážku, co si ještě před směnou na šatně dal lajnu methamfetaminu. Co mě na filmu hlavně bavilo, tak byla hudba. Hudební doprovod je tu neskutečný a strašně vytahuje efektnost jednotlivých scén. No a co si budeme nalhávat. Nakonec skončíme všichni v slzách..(12.2.2018)

(povodný komentár: "Mne osobne sa ten film veľmi nepáčil. Je to prehnane heroické, základné dejové momenty sa dajú s prehľadom predvídať a tie bojové scény až tak nemusím... takže asi preto také nízke hodnotenie takého "úspešného filmu". ;o)") Upravujem hodnotenie, keďže po návšteve Škótska som trochu viac poznal históriu a pozadie tohto príbehu. A samozrejme som si užil to prostredie, kde to bolo natočené.(7.10.2005)

Dokonalý historický epos. Tomuhle filmu nechybí opravdu nic. Famózní hudba a hlavně úžasný příběh s dokonalým romantickým koncem (myšleno ve smyslu romantismu, kdy si hrdina stojí za svými myšlenkami za každou cenu). Pokud jsem nejvíce brečel u závěru Tance s vlky, tak tady to nebylo o moc méně proslzený:-)(10.7.2006)

Mel Gibson je borec, tady se předved ve skvělém světle a to jak před kamerou tak za ní... Skvělý historický film, dokreslovaný srdcervoucí hudbou, úžasnými emocionálně vypjatými okamžiky a perfektními vedlejšími herci, tady bych vypíchnul především Sophie Marceau, Briana Gleesona a Briana Coxe...(19.11.2006)

Skvěle natočený historický film, inspirovaný skutečnou postavou skotského národního hrdiny Williama Wallace, který se postavil do čela odboje proti expanzi anglického krále do země. Samotný děj a události sice nejsou vždycky historicky úplně pravdivé, ale to nevadí, výsledek stojí za to. Surový středověk k nám promlouvá už od začátku filmu, kdy je zabita williamova žena a z něj se pak stává nemilosrdný mstitel a zároveň i osvoboditel. Mel mi tímto filmem dokázal, že mu to jde jak za kamerou tak „na place“. Natočil nejenom úchvatné bitevní scény, ale také momenty, které člověka rozesmutní, viz. závěrečná poprava Williama Wallace. Historický film jak má být, hlavní hrdina je ztvárněn jako člověk, který má svoji lidskou stránku, není to žádný sebejistý a nezdolný génius.(17.12.2006)

Ty miliony dolarů jsou znát. Nejen, že je všechno vypipláno do posledního detailu, navíc jsou tu i trošku nestandardní místa (ne že by tu nezbylo pár klišé), ale výsledný dojem stojí za to: máme před sebou nezapomenutelnou pohádku pro dospělé. Nebudu lhát, že jsem nebyl dojat. Byl, proto dávám absolutní hodnocení.(5.1.2008)

Po všech stránkách vrcholně zmáknutej historickej velkofilm. Mel v nejlepší formě.(28.2.2008)

Krásný film. Nádherný příběh o boji za svobodu doprovázený přenádhernou hudbou (jeden z mých nejoblíbenějších soundtracků). Mel Gibson výborně zrežíroval i zahrál; tleskám. 5* je jasná volba. Ještě takovou půl hvězdu by si to zasloužilo za postavu Ira (můj oblíbenec:)).(10.7.2008)

I přes některé historické nesrovnalosti (u hollywoodských filmů je to bohužel téměř pravidlem) je pro mě osobně tenhle film číslo jedna. Mám pro tyhle "historické" filmy jistou slabost a tady navíc Mel předvedl na obou frontách (za kamerou i na place) naprosto famozní výkon. Nadchlo mě zde snad téměř vše co mohlo, počínaje úchvatnou přírodou, krásnou syrovou dobovostí, vynikajícím zpracováním bitvev i skvělou výpravou. Navíc ta nezlomná vůle, statečnost a oddanost,na kterou je zde kladen obrovský důraz, člověka opravdu cvhytí u srdce. Prostě parádní zážitek a jediné mínus, které si zde dovolím napsat, je český dabing, který v určitých pasážích neskutečným způsobem ubírá na věrohodnosti.(14.12.2008)

Natočit tohle chtělo kuráž a tu Gibson očividně má, pač to není jedinné náročné téma, které si vzal do ruky.(14.3.2009)

Svobodu Skotům, vězení Gibsonovi! (Za poslední filmy.) Statečné srdce splňuje svými kvalitami kritéria zařazení mezi historické velkofilmy. Na můj vkus však film obsahuje příliš zbytečného násilí. Ač to k době patří, kazí to můj osobní dojem. Jinak nemám co vytknout a jsem spokojen.(26.8.2010)

Mel Gibson na plátně byl to, co z filmu dělalo nadprůměrnou záležitost. Pak ale s hodnocením zamává nesnesitelně dlouhá stopáž a fakt, že si toho ze zápletky pamatuji třeskutě málo. Film je to vizuálně skvělý se slušným obsazením, ale mně byl odvyprávěn nějak špatně. Ani se mi nechce dát mu druhou šanci kvůli tomu, jak je dlouhý. Mela Gibsona beru jako výborného herce, ale zvláštního, snad i mizerného tvůrce.(28.10.2011)

Svoboduuuuu!! Vzdy kdyz se pripravuju na tenhle film, tak musim mit po ruce balicek kapesniku.. Je az neuveritelny jak me to vzdycky nakonec dostane! Nevim co uz byste chteli od filmu vic!(26.6.2012)

Perfektní historický velkofilm s neuvěřitelným Mel Gibsonem !! Středověk je mojí srdeční záležitostí jak ve filmech, tak i v hrách. Dalo mě to vše co sem očekával - velké bitvy, silný příběh a plno emocí. A ten konec, no nádhera !! Vždy se rád znovu podívám... 100%(23.7.2013)

Jeden z nejlepších velkofilmů natočených v 90. letech. Boj za svobodu je zkrátka silným tématem v jakýchkoliv kulisách.(5.7.2015)

Příliš natažená stopáž. Jinak tomu není absolutně co vytknout, protože se jedná o jeden z nejlepších historických filmů vůbec. Člověk jenom žasne, jak se dřív na potkání masakrovali lidi. Z pohledu Williama Wallace to však bylo opodstatněné a stejně tak je opodstatněný trest za vzpouru. Proč to ale nešlo řešit trošku diplomatičtěji... 85%(1.7.2016)

Úžasný výpravný velkofilm s dokonale udělanými bitevními scénami. Gibson jako herec i režisér značně povíšil, Horner složil překrásnou hudbu a vůbec - film jedna báseň!(5.11.2002)

Historicke drama se vsim vsudy - laska, zrada, boj za svobodu, krev, nasili, vzorovi zaporni anglani... proste posusnani... IMO nejlepsi "stredoveke" bitevni sceny vubec, Pana prstenu mam sice rad, ale v tomhle Gibson Jacksona trumfnul...(26.9.2004)

Kamaráti z historického šermu a historici by ma ukameňovali, keby videli tých 5*, ale z hľadiska kvality filmu nemôžem dať menej. Film som videl snád 8 krát a rozhodne ho nevynechám ak ho budú znovu dávať v telke. Kam sa na tieto historické bitky hrabú Pán prsteňov alebo Trója? Každý vojak je živý! Aj keď to niekedy na pozadí vyzerá akoby sa v súbojoch šteklili, dá sa to prehliadnuť a užiť si skvelý večer.(10.3.2006)