Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Blízká budoucnost blíže neurčené země. Už třináct let pokračují teroristické pumové útoky. Lidé si už na ně zvykli, stejně tak jako na život v paranoiou prolezlém světě, vyznačujícím se depresivní architekturou, zdevastovanou krajinou a všudypřítomnými vykonavateli státní moci. Možná že si každý člověk našel nějaký svůj osobní únik. Tak jako nesmělý úředník Sam Lowry, který se ve svých snech pohybuje v idylické zemi, létá oblohou v andělském brnění a líbá nádhernou vílu. Probuzení je ovšem vždycky víc než tvrdé, návrat do reality přetěžký. Ale i v ní, byť je to neuvěřitelné, může člověka potkat kousíček naděje. Pro Sama je jí zjištění, že jeho vysněná víla skutečně existuje. Teď už jde jen o to ji znovu najít. Jenže to v hyperbyrokratizované společnosti nebude tak snadné... Černá komedie Brazil je po Žvahlavovi (1977) a Lupičích času (1981) třetím samostatným celovečerním filmem osobitého amerického výtvarníka a režiséra Terryho Gilliama. Deprimující a rafinovaně krutá podívaná se kvůli producentské opatrnosti společnosti Universal Pictures dočkala veřejné premiéry až téměř rok po svém dokončení. Snímek, inspirovaný Orwellovým románem "1984" (pracovní titul byl „1984 a 1/2"), v sobě kloubí satiru, parodii, fantaskní motivy i dadaisticky roztodivné citace, to vše dohromady je ovšem nesmírně působivým a bohužel až děsivě aktuálním zobrazením světa, kontrolovaného monolitickou organizací, a odlidštěné společnosti, žijící v permanentním strachu na pokraji apokalypsy. Film získal řadu mezinárodních cen, nominován byl i na dva Oscary (za nejlepší původní scénář, a nejlepší výpravu a dekorace). (Česká televize)

jilda

Chcete si zadělat na depresi? V tom případě doporučuji. Velmi komplikované a špatně pochopitelné, děj v šeru a v prostředí jako od někud z litvínovské chemičky. Opravdu zvláštní film, neustálé změny děje a působivé futuristické koláže Vám nedají chvíli na vydechnutí. Nemůžu upřít několik velmi povedených vtipů a originalitu. Rozhodně lék pro fandu totalitních systémů. ()

chalp

Nech už čakáte čokoľvek, dostanete niečo úplne iné.Na sci-fi moc súčasne, na mind-fuck prekvapivo pochopiteľné. ()

Furmi

Ten film som nedokázal dopozerať. Očividne mu chýbalo všetko načom mne vo filmoch záleží. Netuším ako dokázal po takto zvláštnom diele (ktoré si ako ináč svojich fanúšikov tiež nájde) Terry natočiť úžasné Sci-Fi 12 opíc. ()

crozet

Terry si skromně vypůjčuje orwellovskou matérii, aby pro nás namaloval jakési retrosci-fi, vizi budoucnosti, jak si ji asi kreslili naši anglosaští předkové v 50. letech. Tomu se říká avantgarda.. Film je navíc po všech stránkách dokladem autorova brilantního řemesla (povinnost) a NADHLEDU (charakteristika génia), má dobrý příběh, podmanivý rytmus a je plný poněkud povědomého humoru - tedy přístupno masám, jak blahosklonné. ()

Mr.Mick

Film by mal dostať aspoň o jednu * viac pre obrovské množstvo nápadov ktoré sa tam vyskytlo ale pre extrémne nudnú výpravu ,za ktorú bol Brazil, pre mňa nepochopiteľne, nominovaný na oscara si to prosím pekne nezaslúži. Za posledné dva roky som sa pri filme tak často nepozeral na hodinky a dúfal že zaspím alebo vypadne elektrina aby som to nemusel dopozerať. ()

amfetamin

Kafkova noční můra aneb vize světa plného přebujelé administrativy, dosti bizarní svět a jeho skvělé filmové zpracování. ()

Maryinka

Fantasmagorie. Aneb když se Terry Gilliam inspiruje románem 1984 a filmem Metropolis. Brazil srší nápady, má mnoho vrstev a významů. Jonathan Pryce podává fantastický výkon a Robert De Niro jako Tuttle potěší. Výprava je velkolepá a propracovaná. Po těch 30 letech, které uběhly od natáčení, kulisy mírně zastaraly a nefascinují tolik jako musely v roce vydání, to je však pochopitelné, technika přece jenom od té doby nesmírně pokročila, a tak to nelze považovat za chybu. Kdoví, jak budeme za 30 let pohlížet třeba na Počátek. Opravdu škoda, že jsem neměla možnost vidět tuto šílenost na velkém plátně, třeba bych tak dala i plné hodnocení. Každopádně na Brazil jen tak nezapomenu. ()

Gastovski

Navzdory velkému očekávání mi film vůbec nesedl. Mám rád svět Terryho Gilliama se všemi těmi bizarními technickými serepetičkami, pofiderními postavami a ponurým dějem. Nerad to říkám, ale trailer se mi líbil víc, než film samotný. Je to prostě o ničem. Chtělo by to víc šťávy, trochu pozvednout film z té monotóně ubíhající linie. Škoda! Podle mého skromného názoru by to byla bomba, kdyby to nebylo tak ubíjející. A pozor na melodii ústřední písně Brazil - je strašně chytlavá :). ()

Saur.us

Neuvěřitelně přestylizovaná podívaná do světa ovládaného formuláři v absolutně přemrštěné formě ale v natolik geniální parodii, že nemůžu jinak než dát plný počet. Tolik filmových nápadů narvaných do dvou hodin, to se jen tak nevidí. Bizardní, perverzní, absurdní. Geniální využití nápadu George Orwella. Jen musím zmínit, mimo hodnocení, že obludnější český dabing jsem už dlouho neslyšel. ()

Mr. Sandman

Ten film jsem jednou pustil dívce o které jsem byl přesvědčen, že jsem do ní zamilovaný. Kdyby řekla, že ho nepochopila, nevadilo by mi to a cítil bych k ní to samé ba co víc, užíval bych si nejspíš roli učitele a vyložil jí, proč se podle mne jedná o vynikající mistrovské dílo. Mnohé co bych řekl přede mnou napsali jiní a já bych pouze interpretoval jejich výklad, avšak něco málo bych mohl přidat z vlastních dojmů, reflexí a zkušeností a právě za to málo by mne mohla obdivovat, ale především si uvědomit, jak důležité je o některých věcech víc přemýšlet. Nic z toho se nestalo, pouze mi podobné myšlenky prolétly hlavou zlomek vteřiny předtím, než mi sdělila, že jí ten film nudil, jelikož byl vizuálně špatně zpracovaný a téma snímku či jeho děj nebo alegorické vyznění jí nepřišli vůbec zajímavé. Četla Kafku i Orwela a chtěla na mě možná jen zapůsobit, ale já si v okamžiku kdy vyřkla ten zbrklý soud uvědomil jak málo pro mě znamenala ona (přetvářka, znuděná povrchní falešnost) a jak moc právě tento film (bolestivě krutá hluboká upřímnost). Nešlo ani tak o střet mezi láskou a uměním jako spíše mezi suverénní naivitou a pokornou zkušeností. Film který pro mě ukazuje, jak težké je v dnešním světě milovat. ()

Tomihiro

Příběh o úředníkovi, který se snaží napravit chybu v systému, díky níž byl uvězněn nevinný člověk. Sám je však označen za teroristu a nepřítele státu a musí se pokusit zachránit si vlastní kůži. Gilliam čerpá z Kafky a Orwella a výsledkem je ohromující futuretro, na které se nezapomíná. ()

Bozvav

Potenciál by tu snad byl, ale zůstal naprosto neproměněn. Pár světlých okamžiků by s našlo, ale jako celk nikoliv pohoršující a deprimijící, ale únavné a zoufale nudné. ()

Narciska

Pod tím sarkastickým, distopickým, fašistickým hávem očekávám zázračné probuzení, pramen čistého poznání nebo alespoň lásky, ale ono to tak dlouho nepřichází, že to půl hodiny před koncem vzdávám a je mi srdečně jedno, jak to skončí... Proč že je to kultovní film? Dnes už po tom snad ani pes neštěkne... ()

mls

Jedno Terrymu Gilliamovi zaprieť nemôže nikto a to, že má dokonalú fantáziu a zmysel pre originalitu. Napriek kvantám snímkov, ktoré sa opreli do spoločnosti, systému, či zobrazovali svet budúcnosti sa určite nenájde taký ktorý by sa Brazil či len náznakom podobal. Nedá sa povedať, že Brazil u mňa trafil presne do čierneho no vynikajúci de Niro, scenár a hlavne nezamiteľný koniec, robia tento film výnimočným. A hlavne...Gilliam vie vystihnúť to podstatné a jeho filmy sú "o niečom". Nie nadarmo má odo mňa tri plné hodnotenia. ()

Kochanski

Líbil se mi hlavně konec. Scéna s růžovou rakví s mašličkou je tak dokonale hnusná, až je rozkošná. Sice mi na filmu občas něco nesedlo... ale vizuální zážitek to byl úžasný - třeba ty sny! Kdybych ho tak byla viděla v originále - vidět česky šišlajícího M. Palina a R. de NIra (viz.moji oblíbení herci) mě málem zabilo... ()

Ridley Scott se vrací ke kořenům

Ridley Scott se vrací ke kořenům

05.06.2008

Tedy ke sci-fi. Vetřelec a Blade Runner Ridleyho proslavili. A teď by se k rodnému žánru rád vrátil. Prý to plánoval už dobrých 20 let, ale nedařilo se mu získat práva na předlohu, kterou už dlouho… (více)