Strach a hnus v Las Vegas

• USA Fear and Loathing in Las Vegas (více)
USA, 1998, 118 min

Cesta do hlubin amerického snu a vlastního vědomí i nevědomí. Snímek Terryho Gilliama Strach a hnus v Las Vegas je filmovým přepisem knihy amerického novináře Huntera S. Thompsona. Kultovní autor ve svém literárním díle z roku 1971 líčí bizarní zážitky, jež prožívá jako novinář Raoul Duke se svým právníkem (jemuž říká Dr. Gonzo) na cestě z Los Angeles do Las Vegas, kde má pořídit reportáže ze závodu terénních motocyklů a bugin Mint 400 a následně z celostátní konference okresních státních zástupců, věnované boji proti drogám. Oba protagonisté se po hráčském městě pohybují ve věčném drogovém opojení, které neustále přiživují z nepřeberných zásob psychotropních látek doslova všeho druhu. V tomto stavu se dostávají do nejrůznějších absurdních situací a kniha i film jsou vlastně jakýmsi zúčtováním s obdobím 60. let, onou dekádou převratných kulturních a společenských změn, neodmyslitelně spojenou s psychedelickou explozí. Při adaptování knihy se Terry Gilliam poprvé sešel se scenáristou Tonym Grisonim, s nímž později spolupracoval na filmech Krajina přílivu (2005) a Muž, který zabil Dona Quijota (2018). Při samotné realizaci uplatnil svůj výrazně vizuální filmařský styl a smysl pro inscenaci horečnatě halucinačních filmových výjevů. Obrazu drogového vnímání odpovídá hektická kamera, prudký střih a bohatá zvuková stopa. Nesporně zajímavým atributem snímku je herecké obsazení, a to především brilantní výkony Johnnyho Deppa a Benicia del Tora v hlavních rolích, kteří jsou oba téměř k nepoznání. V dalších rolích se objevují známí herci Christina Ricciová, Tobey Maguire, Harry Dean Stanton, Cameron Diazová, Ellen Barkinová, Gary Busey a další. (Česká televize)

capák

Po audiovizuální stránce nelze filmu nic vytknout. Psychedelický výlety obou hlavních postav jsou natočený velmi nápaditě a soundtrack perfektně dokresluje atmosféru příběhu. Horší je to se scénářem. Neustálý drogový úlety vás postupem času začnou nudit a co je ještě horší, v příběhu citelně schází nějakej cíl, nějakej směr, kterým by se film ubíral. V podstatě jde jen o sled výlevů dvou feťáků, a to je na dvouhodinovej film poměrně málo. Pár světlejch momentů se sice najde a přinejmenším Depp jako vždycky nezklame, ale i tak ze mě Strach a hnus v Las Vegas vyprchal stejně rychle jako joint, kterej jsem kouřil u jeho sledování. ()

Jizni Tlapa

Vydal jsem se společně se šíleným Deppem na tuhle crazy cestu drog a všeho, co ke drogám patří s nadšením a očekáváním. Celou dobu jsem se pohyboval na hraně euforie a znechucení, obohacenou o notnou dávku čehosi což bych snad nazval v momentech absťáku veliké trápení kombinované s "velmi zvláštním" humorem! Typický příklad filmu, který Vás bud dostane nebo znechutí. Ja jsem se bohužel ocitl ve skupině těch unuděných, jejichž očekávání bylo mnohem silnější než výsledek sám. Opět jsem si ověřil, že Johny je výjimečný jen a jen v rolích "šílenců" na všechny způsoby. Za něj a jen za něj pocitivých 40%! ()

Qitek

Geniální ve své halucinogenní psychóze, nic neříkající film o hovně ve své podstatě. Dívat se na ten film střízliv stěží bych jej označil za cokoli zajímavého či přínosného. Pokud se na film ale podíváte pod vlivem a´t už alkoholu, THC nebo něčeho drsnějšího, obávám se následků. Pod jakýmkoli vlivem to totiž jízda je. A jaká. Kam vás zavede, to už záleží na vašem psychickém rozpoložení. Já brečel smíchy. Benicio Del Toro je král a válcuje špatného Deppa na celé čáře. Ne, že by to byla vyloženě hrůza, jen přehrává až to hezký není. Ale znám takovýho pavouka. ()

ivan_drago

Sled psychedelických výjevů, úchylných obrazů a zvuků v geniální režii pana Gilliama za výrazného přispění veškerého hereckého osazenstva... no kde na tyhle figurky vzali inspiraci, toť otázka... ()

Tyny

Parádní jízda se sjetým Deppem a Del Torem. Tohle nepotřebuje další komentář. Naprosto ujetý film, sice bez příběhu, ale s osobitým kouzlem a drogami, co víc si přát. ()

Sfinkter

Thompsonova kniha není přehnaně záživná a snímek je podobně absurdní, výkony Deppa a Tora jsou samozřejmě ulítlé a patří do zlatého fondu 90. let. Poslední zhlédnutí 10/2023. ()

_DAVE_

Tak tohle je opravdu lahůdka pro všechny příznivce "drogových dýchanků" typu Trainspooting atd. Co tady ovšem provádí Deep a Del Toro to se musí vidět, popsat to příliš nelze. Párkrát jsem si říkal, že musí ti dva mít něco v sobě i během natáčení.. EDIT  7/2022::   Po téměř dvaceti letech jsem v hodnocení mnohém shovívavější.. Nebudu si nalhávat, před dvěma dekádama mě podobné divočiny braly mnohem více. Pokud mám vypíchnout konkrétní negativum - tím je přepálená stopáž. Takováhle jízda se mohle vejít do 100min. ()

danoo

Nezávislá, improvizovaná, hlavne šialená a najskôr aj pravdivá výpoveď o zlomenej generácii detí kvetov 60tych rokov kt. sa musia prispôsobovať podmienkam rokov sedemdesiatych. ()

Jazzzz

Naprosto dokonalé a originální ztvárnění drogových tripů všech možných způsobů. Od meditace přes návraty k minulosti k nádherně ztvárněným paranoiám. Paranoie a stíhy sou ve filmy znázorněny vynikajícím způsobem. Ten kdo požil drogu vědomě si uvědomuje i to, že může mít nějaké následky. Prostě taková uvědomělá schíza, kdy si říkáte: "Je to jen tou drogou to přejde..." Té je ve filmu dosti a je to asi nejčastější schíza. Ale to není zdaleka vše co film nabízí pokud intoxikaci přeženete může proběhnout neuvědomělá schíza, kdy nevíte, neznáte. Jedná za vás droga. A přehnat to s LSD. No prostě skvělý a dokonalý film se vším všudy. Vážná zámínka, zlehčující momenty, originální přístup filmu ke drogám. A v neposlední řadě Johnny Depp, který mě každým filmem s ním utvrzuje v dojmu, že je skvělý herec. ()

Raven0

Naprosto šílené a zběsilé. A naprosto geniálně vtipné. Kvalitu filmu nejvíce oceníte zejména jestli máte nějaké zajímavé drogové zkušenosti. Sice se může zdát, že dvě hodiny filmu, který vlastně nemá nějaký konkrétní děj, je moc, ale opak jest pravdou. Velmi sugestivní zážitek na který se jen tak nezapomíná... Zvláště úvodní scéna či scéna z baru plného ještěrů :-) Paráda. ()

wer4

Hodnotenie 3* by bolo prakticky ako hodnotenie žiadne .. prostý priemer a nevyjadrenie vlastného názoru .. ale tu to človeku nedá a musí sa prikloniť na jednu stranu .. ono to bolo prakticky dvojhodinové bezdejové blúdenie a blúznenie .. ale okrem toho deja, ktorý nie je vždy najpodstatnejší, tomuto filmu vlastne nič nechýbalo .. lol ()

Elementál

Zde bych si dovolil použít citát, který jsem se dočetl už ani nevím kde, ale perfektně sem sedne: "Totální psychedelickej nářez". Nevím, jak to jinak popsat. Drogy jsou to nejlepší, co vás může v životě potkat, ale zároveň za to platíte i těmi nejhoršími zážitky - stojí to za to? Hrdinům "Strachu a hnusu" zjevně ano. A film je to vskutku strašidelný a hnusný - jeden z nejhnusnějších, co jsem kdy viděl. A těm opomíjím řadu bezduchých splatterů s vyhřezlými vnitřnostmi a kdovíčím - ty jsou spíše smuné někdy i úsměvné. Ale tenhle kousek je hnusný psychicky - všechny bad tripy, blbé dojezdy a paranoie jsou nám tu naservírovány tak, abychom i my pocítili "jaké to je". Deprese jsou prokládány i neuvěřitelně vtipnými místy, ale občas i když byste se třeba chtěli smát, se smát nemůžete, protože ve skutečnosi to zas taková sranda není... Vynikající psychedelická kamera, vynikající Gilliam, který vzpomíná i na duševní úlety hlavního hrdiny v Brazilu a parádní ústřední duo.________Komplikovaný, nepříjemný film - zkrátka famózní! ()

Pavlínka9

Častá drogová tématika pojatá Terrym Gilliamem?? Dost velká šílenost. Spojení Terry + drogy svědčí už samo o sobě o předpokladu, že z toho bude nějaký zmatek. A přesně to podle mě vzniklo. Ale takovým způsobem, že to člověka nenechá chladným a třeba jako já se u toho pobaví. Víc slov k tomu nemám. I když, možná jedině, že doufám, že se nikdy neprobudím v podobné scéně jako hlavní představitel v závěrečné scéně filmu a okolo mě bude vytopený a zdemolovaný hotelový pokoj a budu mít připnutý dinosauří ocas :) :) ()

Maki89

psychadelicka jízda do hlbin novinarovej duse.... velmi zaujimavo natoceny film, zachytavajuci obdobie 60tych rokov v amerike... dekadentny az do spiku kosti.. a tak to ma byt... dvojka Depp a Bel Toro vyborna, uveritelna a tahajuca cely film niekam na uplne inu uroven ako keby tam boli ini herci... hudobny doprovod super, vedlajsie ulohy v podani hercov ako Maguire, Ricci a Cameron Diaz krasne ozvlastnujuce... jo a posledna vec... tento film treba vidiet bud zhuleny, alebo sfetovany - potom to clovek asi vnima inak... takze si ho na disku este necham.... "Why would I fuck with children?....They're just too small"...8/10 ()

Helixus

…aneb odysea omamných látek… Sledování tohoto psychedelického amerického snu byl pro mě jeden z nejzábavnějších filmových zážitků (pokaždé z asi pěti promítnutí). Johny Depp a Benicio Del Toro vyrážejí do Las Vegas kvůli článku o nějakém nepodstatném závodě, což je perfektní příležitost do sebe naládovat snad všechny na světě známé drogy a poznat Ameriku ve spodním prádle s lízátkem v ruce a dračím ocasem. Pro zábavu? Pro poznání sebe sama? Nebo snad pro odhalení Pravdy? Děj moc dějový není, ale přesto se tam toho vlastně děje až až. Jste-li v podobných (ne úplně legálních) záležitostech alespoň trochu zasvěcení a váš mozek již znásilnila nějaká ta halucinace a paranoia, najdete v tomto filmu jistě spoustu paralel, ale především vám královsky protřepe bránici…Doporučuju shlédnout s partou přátel – kaličů, a to pod vlivem :) Jste-li ale člověk, který považuje marihuanu za tvrdou drogu, která vás navede k braní heroinu, nebo vnímáte LSD jako látku, po které zaručeně zešílíte a vyskočíte z okna nebo jste snad politik, vyhněte se tomuto filmu obloukem a kdyby jste jej přece jen viděli, tak ho prostě neberte moc vážně. Mimochodem Johny Depp zjevně ví, co hraje…95% ()

Bobik9

Ten film se mi zdá těžce nadhodnocený. Jako Depp, Del Toro a ostatní obsazení naprosto famózní. Ovšem děj je celkově dosti zmatený a do vtipné komedie to má daleko. Zřejmě to není film stavěný pro mě a nevím, zřejmě jsem nepochopil ten hluboký význam, který všichni okolo viděli. Doufal jsem, že se pořádně zasměju, ale nejvtipnější okamžiky byly ty nejsmutnější a nejsjetější. Popravdě jsem se opravdu dost ztrácel v ději a chvilkami jsem nevěděl, jestli je to nějaký doplněk, co vysvětluje, co se stalo nebo to, co se děje. Je to zklamání pro mě. ()

uiu

Tohle že je jeden z nejoblíbenějších filmů uživatelů csfd? Já ho viděla až teď, v roce 2011, a asi je přede mnou jeho výjimečnost někde skryta. Svět očima věčně zdrogovaného Johnnyho Deppa mi nijak cool nepřišel a možná na tom má podíl už jen fakt, že nemám ráda filmy s drogovou tématikou a feťákama, protože když takový lidi poznáte osobně, začne se vám hnusit, že o něčem takovém vůbec někdo natáčí filmy. Do toho vlastně film nemá ani příběh, zápletku natož vyvrcholení, ale jen postavy ujíždějí z bodu A do bodu B a prochází si paranoidními výjevy ještěrů a úlomků zfetované paměti. Asi jsem si měla píchnout heroin, abych to pochopila. ()

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)