Old Shatterhand

• Západní Německo Old Shatterhand (více)

Vinnetou usiluje o uzavření mírové dohody mezi indiány a bělochy. Tomu se však snaží zabránit kapitán Bradley, jenž se za tím účelem spolčil s desperátem Dixonem. Ten ve spolupráci s proradnými Komanči přepadává osadníky a na místě masakrů nechává těla zabitých Apačů, jež mají Vinnetouův kmen očernit. Do zajetí protivníků upadl Vinnetouův adoptivní syn Tujunga, ale zachrání ho hrdinný Old Shatterhand. Ten se vydává za míšenkou Palomou, kterou má doprovodit do bezpečí, ale zjistí, že u ní nalezl útočiště syn pobitých osadníků, jenž by coby svědek mohl mít zásadní roli v celém konfliktu. Vinnetou mezitím ve snaze zabránit otevřené válce mezi Apači a Komanči vyzývá na souboj muže proti muži svého rivala, náčelníka Velkého medvěda… Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře podnítil k natáčení dalších mayovek nejen původního producenta Horsta Wendlandta, ale i jeho největšího konkurenta Artura Braunera, šéfa společnosti CCC Film. Ačkoli Wendlandt vlastnil práva na veškeré Mayovy knihy odehrávající se na Divokém západě a měl na účinkování v nich smluvně vázané i hlavní hvězdy Pierra Brice a Lexe Barkera, Brauner prostě přišel s projektem Old Shatterhand. Jelikož žádná kniha s tímto názvem neexistovala, nemohl Wendlandt proti tomu nic dělat. Výrobu filmu provázela řada nesnází, především pak opakované výměny scenáristů, kdy poslední dokonce proběhla ještě v první den samotného natáčení. Podobné průtahy provázely i angažování režiséra, ale bez komplikací se neobešlo ani samotné natáčení, stižené různými nehodami i nepřízní podzimního počasí. Částečně kvůli průtahům, ale především díky vysokým ambicím Artura Braunera i finančním nárokům Lexe Barkera se film Old Shatterhand stal nejnákladnějším projektem v celé sérii mayovek z šedesátých let. Rozpočet byl ale vyrovnán úspěchem snímku a jeho prodejem do desítek zemí, dokonce včetně bývalého Sovětského svazu. (Česká televize)

Torgal

O niečo výpravnejšie ako ostatné mayovky, ale v dnešnej dobe sú už štandardy na inej úrovni. Fungovať tak môže len na nostalgickej úrovni, ako pripomienka detských čias, kedy sme knihy od Karla Maya a filmy na ich motívy hltali. Nevýhodou tohto filmu je aj to, že je tu málo Hawkinsa a žiadny Castlepool, takže sa nemá kto starať o odľahčenie. A to pri dĺžke takmer dve hodiny chýba. 5+/10 ()

HawkeyP

50%. Dá se na to dívat, ale ve srovnání s "Pokladem na Stříbrném jezeře" nebo "Posledním výstřelem" je to slabota. ()

donkocicak

Mayovka, která působí vedle klasiky Poklad na stříbrném jezeře jako z jiného světa. Zůstali naši klasičtí hrdinové včetně Sama Hawkense a poety (který se tu jen párkrát mihne a vůbec neveršuje), ale přesto je na filmu znát úplně jiné pojetí. Ano, jde spíše o western a Vinnetou je zde tvrdší a vážnější než v jiných filmech (kupř. když bojuje s náčelníkem Komančů v boji na život a na smrt, nemilosrdně ho usmrtí, nedaruje mu život jako jindy). Film pro svou mamutí délku občas nudí, ale po "zlaté čtyřce" je to velmi solidní pokračování a spolu s Údolím smrti patří k tomu lepšímu z filmových mayovek. Potěší i kvalitní český dabing a František Filipovský opět jako Hawkens. A ústřední melodii ještě dlouho nedostanete z hlavy, ať už si ji oblíbíte nebo ne :) ()

Jan.S.Harold

Scénář zdá se být složen z vystřižených momentů z ostatních vinnetouovských filmů a díry mezi jednotlivými příhodami jsou proloženy dloooouhými záběry lokací (zdravíme Manos). ()

Psycho.R

Velmi dobrá Mayovka, na které je vidět vyšší rozpočet, jen ta hudba je debilní, hraje neustále dokola a hlavně zcela nevhodně, při smutnejch scénách optimistická melodie, tak to neE! ()

Lupes

Na naléhání svého syna jsem udělal osudovou chybu a po zlaté (a socialistickou devizovou nouzí kdysi dobře vybrané) čtveřici (Vinnetou, Poklad, Rudý gentleman a Poslední výstřel) jsem zabrousil do dalších natočených epizod. Ovšem naposledy, tohle byla hrůza, Vinnetou se tam choval jako nemyslící primitiv, útok na pevnost se stal diváckým utrpením a vlastně i děti to přestalo záhy bavit. Vtipné je snad jen vzdychání žen, ledva se Olda objeví na scéně. A překvapivá zase syrovost, s jakou zde umírají neviní a dokonce i děti. Bohužel to nemá žádné využití v zápletce a scénář je nejspíš důvodem, proč se tento film blíží odpadu filmové produkce. A když k tomu přidáte i tristní herecké výkony všech zúčastněných (obzvláště přestřelka Oldy s přesilou na ranči je odfláknutá), není pravda příliš důvodů se na to vůbec dívat. ()

Marek06

Tenhle díl se od ostatních tak trochu liší. Hraje tu jiná hudba a taky je ve filmu víc násilí. V dětství na mě hodně zapůsobila vražda malého Toma a útok na vojenskou pevnost, který teď ale vnímám jako nejlepší akční scénu ze všech mayovek. Navíc tu jsou i super záporáci, bandita Dixon a padouch ve vojenské uniformě kapitán Bradley. ()

rublik05

Old Shatterhand se absolutně nemůže měřit s trilogií Vinnetou či s legendárním Pokladu na stříbrném jezeře. Nemá bohužel moc zajímavé záporáky, herci hrají tak nějak na půl plynu, má hned několik hluchých míst, stopáž je delší, než by musela být. Mezi klady lze zařadit opět nádherné prostředí, vcelku dobré souboje a přestřelky. Finále je jednoznačně nejlepší část filmu. Přepisování scénáře se na snímku rovněž podepsalo, logika místy trochu hapruje, snaha o velkolepost je více než patrná. Na víc jak průměr to u mě není. Není to nejlepší, ale ani nejhorší „mayovka“. 5/10. ()

kyLuke

Ještě před zhlédnutím tohoto snímku jsem zjistil že mayoky jsou v podstatě stále o tom samém.Přitom základní zápletka právě z tohoto filmu je to co se stále opakuje.Příběhy o banditech,jenž chtějí napadnout bandu přistěhovalců a svézt to na rudochy,však pocházejí (v podtatě) z tohoto filmu.Proto 90%. ()

sima275

Nevím proč ale Mayovky jako knihy mě nikdy nezajímaly, i když filmy s Vinnetouem mám strašně rád. Někdy bych chtěl být jako Old Shatterhand. Tahle Mayovka je určitě jedna z těch lepších, co kdy byly natočeny. Má výborný děj, taky docela dobrého záporáka a hlavně jako u všech Mayovek skvělou hudbu. Lex Barker jako vždy zahrál dobře a Vinnetou taky nezklamal. Taky je tady výborná závěrečná bitva o pevnost. Old Shtterhand je povedený film, kterému nechybí akce, výborný děj a skvělé herecké výkony. 90% ()

Lilien

Samozrejme trilógiu pozná každý,či Poklad na Striebornom jazere ale táto Winnetou-ovka je kvalitná a má čo ponúknuť aj po 50 rokoch. Krásne prostredie,hudbu,kultových hrdinov,akciu či romantiku divokého západu. ()

Rattlehead

O trochu slabší než čtyři nejslavnější díly, ale pořád povedené. Film působí syrověji než Reinlovy díly a také více americky, nabízí dokonce lehce erotickou scénu koupání. Dozvíme se zde také, jak se do Sama Hawkinse jednou zamiloval jelen... ()