Old Surehand

• Západní Německo Old Surehand (více)

Banda lupičů pod vedením muže, který si nechává říkat Generál, přepadne vlak. Aby od loupeže odvrátili pozornost, vyšle Generál dva své muže postřílet pár bizonů, patřícím Komančům, aby došlo ke konfliktu mezi Indiány a bílými. Komančové zareagují ihned a muže pronásledují až k obydlí farmáře Mac Hary. Jeden z Generálových mužů zastřelí jeho syna, aby vyvolal vztek u bílých osadníků. Generál zatím odjíždí do Mason City, aby získal pozemky, na kterých se má nalézat zlato. Old Surehand, který jezdí krajem a již tři roky hledá vraha svého bratra. Náhodou se dostane v pravém okamžiku až k přepadenému vlaku a zabrání výbuchu a osvobodí lidi uvězněné ve vagónu. Pak pokračuje dál směrem k Mason City. Cestou potká zlatokopa Bena a společně jedou do města. Ben má ve městě neteř Judith a rád by získal do vlastnictví pozemek, na kterém našel spoustu zlata. Old Surehand se staví u soudce, aby se zeptal, zda spravedlnost náhodou nenašla vraha jeho bratra. Bohužel v tomto ohledu nijak nepokročili. Domnívají se však, že ho zabil starý Wabble, což Surehand zpochybňuje. Wabbleho zná jako své boty, ten by toho nebyl schopen. Do města přijíždí syn náčelníka Komančů Tou-Wan, aby se přišel zeptat, proč osadníci porušili smlouvu a napadli jejich stádo. V tu chvíli se však již městem šíří zpráva, že Komančové zabili farmářova syna. Tou-Wan čelí nadávkám obyvatel města, Surehand zasahuje. Tou-Wan přijel neozbrojen, nikdo na něj nebude mířit. Bohužel Tou-Wana zastřelí jeden z Generálových mužů, aby vyvolal hněv u Komančů. To se mu podaří. Komančové od Generála nakupují zbraně a chystají se na válku. Old Surehand slibuje náčelníkovi Maki-motehovi, že vraha jeho syna najde a žádá ho, aby s vyhlášením války ještě počkal. Zlatokopa Bena někdo v noci zabije a ukradne mu mapu se zakresleným nalezištěm zlata. Vychází najevo, že za jeho vraždou také stojí Generál. Judith a její snoubenec Toby se vydají hledat strýčkův pozemek, i když nemají mapu. Cestou jsou zajati Komanči. Osvobodí je Surehand a pošle Tobyho, aby zastavil vojáky, kteří se blíží k městu. Komančové by si to mohli vyložit jako chystání na válku. Tobyho však cestou zajmou Generálovi muži. Generál Tobyho hodlá zabít, ale naštěstí se zjevuje Surehandův přítel Vinetou a Tobyho osvobodí. Oba muži pak na vlastní uši slyší, jak Generál přiznává vraždu Surehandova bratra i to, že zabil Tou-Wana... (TV Prima)

MickeyStuma

Jak už název napovídá, titulní postavou tohoto snímku je Old Surehand, tedy zálesák známý už z předchozích dvou filmů 'Mezi supy' a 'Petrolejový princ', který dějově pátrá po vrahovi svého bratra. Mayovka tedy především o něm, což znamená, že Vinnetou, který se zde samozřejmě také vyskytuje, je spíše odsunut do pozadí. Kdyby byl vyškrtnut úplně, nikdo by snad ani nevěřil, že se o nějakou mayovku vůbec jedná. Byť se snímek prezentuje jako první díl, druhý už nikdy nevznikl. Z dobových materiálů jsou důvody dva. Nepřiměřená namyšlenost herce Stuarta Grangera, který byl na place údajně doslova nesnesitelný a vliv filmových fanoušků, kterým Old Surehand nesedl a dožadovali se návratu Old Shatterhanda. Snímek se od klasických mayovek dosti liší. Atmosféra se už hodně přibližuje západnímu stylu, byť stále za použití evropského měřítka, což je předvedeno už na samém začátku scénou přepadení vlaku. Dobrodružná romantika prvních mayovek je tedy naprosto pryč. Celkově je tedy snímek daleko drsnější a zlí jazykové tvrdí, že se snad producent Horst Wendlandt snažil přiblížit či přímo konkurovat spaghetti westernu. Leč marně. Snímek má své pro, ale bohužel převládá své proti. Hlavně fakt, že se očekávaný Vinnetou objeví až někdy po první třetině filmu a to ještě jen na malou chviličku. Jeho přítomnost skutečně vypadá tak, aby se neřeklo. Nejhorší snímek rozhodně není, ale bohužel nějak zvlášť nenadchne. Pro zajímavost, opět se tu objevuje Terence Hill, pro kterého je to čtvrtá mayovka. ()

Nerd4Dreaming

Kdyz pominu, ze nemá s původní knihou Old Surehand, kterou povazuju za Mayovu nejlepší, nic spolecnyho, jedna se asi o nejlepší film se Surehandem. Jeho postava je konečně dostatecne bad-ass a ne tolik otravna. Tajně jsem doufal, ze se Vinnetou nakonec vůbec neobjeví, a jednalo by se tak o zajímavý spin-off. Co me ale překvapilo úplně nejvíc, ze jsem objevil westernovou mayovku, kterou jsem ještě nikdy neviděl. To je doslova nevidano, neslychano. ()

Kakho-oto

Jako western je to celkem v pořádku, ale jako mayovku to nelze snad ani brát. Pár postav a motivů z Mayových románů ještě nedělá z filmu mayovku. 1. z originálního záporáka Old Wabbla udělali komickou figurku, která je navíc zcela trapná a zbytečná. 2. z originální detektivní zápletky stejnojmenného románu nezbylo nic, ve filmu máme jen prostou honbu za vrahem Surehandova bratra. 3. Surehand byl v knize mladý, zádumčivý a tichý hrdina, který se nepředváděl. Navíc to byl míšenec bělocha a indiánky. 4. ve filmu chybí stěžejní postava Old Shatterhanda, která v románu vystupuje, 5. Tobby byl v knize záporák, 6. atd. Opravdu film s románem v tomto případu kulhá na obě dvě nohy. Z jednoho nejzajímavějšího Mayova románu aspoň co se zápletek týče udělali tvůrci tuctový a dokonce humorně laděný eurowestern. Takže jasné tři hvězdičky jako film a western. Mayovka to není. Apropos kdysi v pořadu Risk (později Riskuj) byla otázka: Jak se jmenovala postava, která byla pro Maye předobrazem pozdějšího hrdiny Old Shatterhanda? Správná odpověď zněla: Old Surehand... Myslel jsem tehdy, že zešílím (circa v roce 1995). Tvůrci otázek si měli přečíst román Old Surehand, kde vystupují oba dva Oldové jako dvě různé postavy. Oni si ale udělali svůj úsudek po shlédnutí tří filmů s postavou Surehanda, kde Shatterhand chybí. Opravdu no comment... 55-60 % ()

Torgal

Oproti "Medzi supmi" vidím hlavne v prvej polovici zlepšenie na všetkých frontoch - solídna výprava, dobré tempo, fajn postavy (aj titulný hrdina už obstojne funguje) - samozrejme všetko v limitoch poetiky mayoviek. Škoda, že približne od momentu keď sa k partii pridá Surehandov zdegenerovaný kamarát to postupne všetko ide čoraz hlbšie do kanála. Dej chaoticky skáče dopredu a postavy sa chovajú úplne náhodne (a väčšinou stupídne). Skvelá scéna Winnetoua robiaceho terč nefunkčným puškám už nič nezachráni. Apropo Winnetou - vo filme má bohužiaľ len väčšie cameo. 5-/10 ()

waska

Trochu slabší mayovka, které dává šmrnc Stewart Granger, který si dělá legraci trochu i sám ze sebe. Hodně prostoru dostal i Terence Hill a zhostil se toho nadmíru dobře. Jen mi v tom příběhu něco chybělo. ()

HonzaMag

Kouzlo Mayovek je pryč; Granger působí jako velmi rušivý a otravný element. Brice se svému parťákovi v podstatě jakoby celý snímek vyhýbal (čemuž se asi nikdo nemůže divit). Groteskní vyznění podtrhuje komančský náčelník Mate-Matik :-) ()

Psycho.R

Klidně bych mohl dát i tři, ale hvězda padla dolu za to, že narcistní Granger skoro nechal vymazat Vinnetoua z filmu, choval se arogantně při natáčení a to byl "hlavní" postavou filmu. Vlastně jsem rád, že nedošlo k plánovaných dvěma pokračováním Old Surehanda. ()

rublik05

Na první pohled velice zvláštní „mayovka“, od ostatních se liší nejen odsunutím náčelníka Apačů na vedlejší kolej, ale i celkovým pojetím hlavního hrdiny. Steward Granger vystupuje jako sebevědomý frajírek, který umí všechno, sám ví všechno nejlíp a nikdo na něj nemá. V tomhle se oproti ostatním „Oldům“ značně liší, nicméně jisté charisma mu upřít nelze. Vinnetou se objeví prakticky jen na chvíli, překvapivě mě jeho role vůbec nebavila a kdyby ve filmu vůbec nebyl, asi bych to ani nepostřehl a nevadilo by mi to. Příběh je jednoduchý, ne moc dobře zpracovaný, navíc je plný nelogičností, záporáci mě vůbec nezaujali, mnohem více mě bavil třeba mladý Terence Hill. Akce je zoufale málo, úvodní přepadení z toho vychází asi nejlépe. Z celé série je Old Surehand podprůměrným počinem, rozhodně ale není tím nejhorším. 3/10. ()

Ceberus

"Máte důkazy, že ho zavraždil? - Ano, slyšel jsem ho říct, že to udělal. - Výborně." No jo, no, tehdy žádná balistika asi ještě nebyla. Terence Hill poprvé v barové bitce a dostal nakládačku, protože se tehdy ještě nepotkal s Budem Spencerem. :-) Každopádně tohle recyklování herců napříč mayovkami mi přijde úsměvné - jako by je všechny točil nějaký rodinný podnik, který chce role rozdat vždy jen svým nejbližším. Na to, že jméno Pierra Brice je v titulcích hned po boku Grangera, tak se Vinnetou ukáže až v polovině filmu, což taky není úplně plus. Kdo určitě zaslouží pochvalu, tak to jsou kaskadéři, ti se vyřádili - zvlášť omdlení pěstí omráčeného padoucha ksichtem do skály jsem teda vůbec nečekal. :-) ()

donkocicak

Pro mě jedna z nejméně povedených mayovek. Postavu Old Surehanda jsem nikdy neměl moc v oblibě, ale ve filmu Mezi supy mi nijak zvlášť nevadila. Nechápu počínání tvůrců, kteří v Old Surehandovi odsunuli postavu Vinnetoua na vedlejší kolej. Nehledě k tomu, že v první třetině filmu se s ním vůbec nesetkáme ! Tvůrci si zřejmě slibovali od tohoto snímku více, po filmech Mezi supy a Petrolejový princ měla přijít trilogie s názvem Old Surehand ( všimněte si titulků, kde je napsáno Old Surehand – I. díl ), ale k té už ( naštěstí ) nedošlo. Upadající sérii nezachránil ani film s Old Firehandem, ale příjemně ji zakončil Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti. Surehand je občas trochu nesympatický, s Vinnetouem jedná spíše jako s nějakým „starým brachem“ odněkud z hospody a postava Old Wabbla není podle mého soudu dobře napsaná. V knížce jde o zápornou postavu, ale na filmovém plátně z ní udělali blbečka, který je tam spíše na obtíž. Ani finále není nijak zvlášť povedené, film postrádá napětí. ()

Rattlehead

Povedený a podceňovaný díl. Hned úvodní přepadení vlaku je velmi dobré, stejně jako některé další scény. Opět zde hraje Terence Hill, který patří ve vinetúovkách k často obsazovaným hercům. Hlavní plavovláska (tentokrát ji hraje Italka) mohla být možná výraznější, naopak na malém prostoru zaujme ona černovláska, která málem vlákala Old Surehanda do smrtelné pasti. ()

topi80

Na film je asi třeba pohlížet jako na komedii, možná i jako na parodii filmů o Vinnetouovi. Old Surehand neohroženě machruje, s respektovanými náčelníky se žoviálně poplácává, občas i slušně hláškuje za asistence dalších komických postav. Změna nastává i na straně zla, kde má šéf banditů k takovému nelítostnému Herbertu Lomovi také setsakra daleko, dokonce si z něho jeho vlastní banda dělá srandu. Jediným stínem na superschopnostech Old Surehanda je fakt, že ho za 2 roky pátrání po vrahovi svého bratra vůbec nenapadlo, že by to mohlo mít něco společného s lumpy, které má hned na ráně. Intriky, překážky a pasti jsou ve filmu průhledné jak sklo, zřejmě proto, aby žádné napětí nerušilo diváka od toho, aby se prostě jen bavil. Pokud tomu tak není, pak se něco nepovedlo. ()

eFOXsize

Zpracování předlohy poněkud diskutabilní. Nejsem velhý fanda S.Grangera v Mayovkách a jinde jsem je asi nesledovala. P. Bricea mohli vynechat, jeho "štěk" byl celkem narušující, vzbuzující otázky. Oceňuji T.Hilla, jehož výkon byl překvapivě vážný a docela tam i seděl. Pro mě 2,5*, tentokrát zaokrouhlík ale dolů... ()

helrohir

Filmový Surehand dopadol podobne ako ďalší nesympatický "hand" Old Firehand, teda s úbohým hercom, ktorý postavu stvárňuje, s Vinnetouom, ktorý akoby ani nebol Vinnetou ale len ďalšia z radu zbytočných vedľajších postáv, s príbehom, ktorý vás núti krútiť hlavou a žasnúť nad tým, ako hlboko sa dá v rámci série mayoviek klesnúť a so záporákom, ktorý je skôr ako zlá postava s detskej rozprávky, než pravý westernový "padouch". Nuž, dá sa očakávať, že ak točíte filmy tempom päť za rok, tak niektoré dopadnú takto neslávne, ako práve Old Surehand. ()

JosefTomas

Hold s tím měly přestat co nejdříve. Bohužel pro ně není Granger tak sympatický, jako Barker a ač se snaží jakkoliv, poztrácí charisma, kterým by se jen na zlomek přiblížil k Barkerovi. Brice opět skvělý, ale sám film hold neutáhne, ani tak slabý příběh. ()