První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

Pai-Mei

Nezdieľam nadšenie väčšiny. Tento film, ako aj jeho ďaľšie pokračovania podľa mňa nedosahujú kvalitou ani na 3 hviezdy. Herecké výkony fakt smiešne a to nehovorím o niektorých scénach. Skrátka je to pre mňa hrozne nezáživné a vôbec sa nechytám. Nerozumiem celkom vysokej popularite tohoto filmu, ale zrejme ide o záležitosť nejakých spomienok alebo čo. ()

Maxmilian

Napříč územím Indiánu kmene Apačů má vést dráha "železného oře". Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat. Zde se následné zrodí přátelství a bratrství dvou nerozlučných postav - Vinnetou a Old Shatterhand. Po pár bitvách tito dva zůstanou na jedné straně a budou bojovat za spravedlnost a mír mezi bledými tvářemi a indiány. ()

ab.dul

Kdo si nehrál na indiány, když byl v děckých letech...Podníceno právě Vinnetouem a jeho pokrevním bratrem. Jak jinak by se člověk dozvěděl o životě indiánů...Samozřejmě Mayův ideál, ale velice povedený, odvážím si říct, že kultovní. ()

petrik11

Pre dietko to bolo ako z inej galaxie. Každý poznal vinetua, olčetrhena, samhaukinsa. Doba pokročila. Jedna nemenovaná TV to opakuje do omrzenia akoby to bol seriál. Okukalo sa to, ohralo. Inak samotný dej to bol však ako pre divákov z pomocnej školy, klišovité dialógy. Celé utrhnuté od reality ()

Tominni

Další klasika od Karla May, natočená po úspěšném Pokladu na Stříbrném jezeře. Vypráví příběh Old Shatterhanda a Vinnetoua od začátku. Krásné prostředí, hudba, nostalgie.... ()

Romeroo

Jak tenhle příběh o pokrevních bratrech miluju....výtečná záležitost mého mládí, a včerejší večerní projekce mě utvrdila, že jsem měl v mládí dobrej vkus :D ()

eFOXsize

Asi jako každý - nostalgie. I nu, jak jsem psala u Pokladu na stříbrném jezeře, neholduji Mayovkám, každopádně takovéhle zpracování (zřejmě i s tou nostalgií), mi navozuje pohodovou náladu, vždy oceňuji lokalitu natáčení a hercům lze také uvěřit jejich friendzone :) Když to zhodnotím ve vážnějším stylu - pohodlný, mírně zidealizovaný pohled na indiáany a bělochy a jejich vztahy/nevztahy, mírně hrdinské v takovém milém necukajícím stylu a nakonec -> 1963? Parádní (někdy těžko uvěřit jak P. Brice skončil). 4* za nostalgii a klidnou atmosféru, obecněji 3*. ()

helrohir

Z väčšiny mayoviek dýcha taká prekrásna nostalgia, že je nemožné, napriek všetkým chybám, ktoré tieto filmy majú, dať menej ako maximálne hodnotenie. S realitou divokého západu to má spoločné pramálo, všetko je to také patetické a plné nenaplniteľných ideálov, taktiež mi vo všetkých mayovkách vadili tie silené "komické" výstupy (v tomto príade reportér Tuff-Tuff), ale tieto filmy proste ovplyvnili niekoľko generácií a ja sa tiež budem navždy radiť k fanúšikom dobrodružstiev náčelníka Apačov a jeho pokrvného brata Old Shatterhanda. Mimochodom, knihy som nikdy nečítal, takže prípadné nezrovnalosti s predlohami ma vôbec nezaujímajú. ()

Guran

Vinnetou je legendární westernovka a ne jenom to. Herci, štáb, Carl May a film samotný jsou biblické pro filmy. Ikdyž se mi ze série líbí jenom - Vinnetou; Rudý gentleman; Poslední výstřel a Poklad na stříbrném jezeře je to neuvěřitelné, co se před padesáti lety natočilo. Velký klobouk dolů před filmaři. ()

Jehan

Málo platné, koukám na to po nějakých 45 letech, a je to klasika. Naivní, schématické, hlavní role hrají druhořadí toporní herci, chemlonové paruky se lesknou, oslnivě žluté a modré čelenky a bederní roušky jihoslovanských Apačů, každá rána trefí cíl... Ale je jasné, kdo je padouch a kdo ne. Padouši jsou mimochodem mnohem životnější a šťavnatější než ušlechtilí klaďáci, ale ani to na mě nezanechalo stopy a jednoznačně jsem vždy fandil klaďákům. A ještě jednu věc jsem si uvědomil. Americké westerny z 60. let jsou vlastně samá vykecávka správňáků, akce poskrovnu. Tady se střílí jako u Solferina, masové akční scény jedna za druhou, krajina stejně krásná jako v Americe. Výboná je ta indiánská férovka s proseknutou kánojí. A ta skvělá muzika! A vůbec. ()

0verseer

Tak tento film zo mňa spravil milovníka (takmer) všetkého, čo sa nazýva western . Z dnešného pohľadu naivnučké a miestami aj hlupučké, ale na týchto filmoch som vyrastal. A scény ako lokomotíva v salóne alebo závod s člnkami aj po vyše 12-13 rokoch, kedy som Vinnetou-a prvýkrát videl (a bol to asi prvý hraný film, na ktorý som sa dokázal dopozerať, keď som už vyrástol z animovaných rozprávok), stále skvele fungujú. Tá piata hviezdička je silne nostalgická, ale nemôžem si pomôcť :) ()

JosefTomas

Spolu s Pokladem na Stříbrném jezeře se jedná o nejlepší adaptaci románů Karla Maye. Aneb, když se sejde ten samý tým, nemůže vzejít nic špatného. Všechny dobré atributy, které měl PnSj jsou zde. Tento film opět dokázal nevídané a i po letech je stále živý a má něco do sebe. ()

honzia

Cítím se tak skvěle, když začne znít ta melodie Martina Bröttchera. Vinnetou a Old Shatterhand dva zcela rozdílní a přitom tolik stejní hrdinové, co bojují za společný cíl-přátelství. Částečně je to pro mě nostalgický film, vnímám tu nedokonalost, ale nemůžu si pomoc a zcela ji tvůrcům promíjím. Ten film má kouzlo. Nové zpracování Vinnetoua ve mně zanechalo chlad, ale tohle zahřeje. ()

PlayEasy

Snad pro to kouzlo integrace Old Shatterhanda do indiánské kultury a vznik jednoho nezapomenutelného přátelství (či snad bratrství) máme (z chronologického hlediska) jedničku vůbec nejraději. Ani po letech zejména díky nádherné hudbě, scenériím a snad i komicky béčkovému vzezření diváka neomrzí! ()

adamix

Nesmrteľná, hudbou stále znejúca a farebná klasika na ktorej vyrastal asi každý, čo ju hodnotí kladne. Dnes už to na mňa nemá takú odozvu, ako keď som bol malý, ale sem-tam sa patrí trochu zaspomínať... ()

ostravak30

Já myslím, že netřeba se rozepisovat. Vše, co bych napsal, bylo již jistě řečeno. Vinnetou je prostě legenda mezi legendami. Vždyť tomu bude brzy šedesát let, co film stále baví a má své fanoušky. Legendární herci, děj, exteriéry a samozřejmě nezapomenutelná hudba, která je legendou mezi legendami. U nás většina slavných indiánských filmů s Vinnetouem a Old Shatterhandem běžela rok co rok a otec je miluje. A tuto lásku na nás přenesl. V těchto filmech se nejkrásnějším možným způsobem snoubí dětská touha po dobrodružství. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015