An Adventure in Space and Time

(TV film)
Ukázka z filmu

Film zachytáva príbeh vzniku britského  fenoménu Doctor Who. Dramatická rekonštrukcia zachytávajúca hlavných tvorcov ako aj začiatky nakrúcania vznikla z príležitosti 50. výročia premiéry pôvodnej verzie najdlhšie vysielaného sci-fi seriálu všetkých čias. (The M)

Ukázka z filmu

noriaki

Troufnu si tvrdit, že příběh o nesnadném začátku kultovního pořadu by obstál i sám o sobě, aniž by se musel opírat o půlstoletí rostoucí legendu. S ní v zádech jde o úžasně emocionální záležitost, tím silnější, čím větší fanoušek seriálu jste. Netradičně pochválím casting, protože podoba Davida Braleyho s Williamem Hartnellem mi vyrazila dech. I když jsem si časem oblíbil i další herce, pro mě bude První Doctor pořád můj Doctor, a on ho vzkřísil v celé jeho složitosti a tajemnosti. ()

kareen

Na seriálu jsem vždycky mezi jiným obdivovala to, že mě dokáže dojmout jako nic na obrazovce či velkém plátně a přitom nikdy nemám pocit, že by to bylo podbízivé nebo nedej bože dokonce kýčovité. A stejný dojem jsem měla z tohoto stylového dárku BBC svým věrným a zapáleným fanouškům. Moc hezký výlet do časů, kdy měl Doctor Whu ještě daleko do toho stát se britským fenoménem, kdy Daleci ještě vzbuzovali v divácích nefalšovaný strach a Tardis byla ještě v plenkách. A jako přídavek k tomu, smutný příběh stárnoucího muže, který by myslím mohl oslovit i seriálem nedotčené diváky, jen by těch 94% měli brát s rezervou. A když se na konci William Hartnell na pár vteřin setká tváří v tvář s Mattem Smithem, nevěřím, že by se našel jediný whovian, kterým by to nepohnulo. ()

Bane_Boss

Nádherné.Wonderful. Brilliant. Fantastic. Doufám, že pan Hartnell(rád bych napsal Bill, ale bohužel jsem ho nestačil poznat osobně) někde nejakým způsobem vidí, jaký fenomén započal a jaké dědictví zanechal. Jestli David Bradley nedostane BAFTU nebo nějakou cenu za jeho neskutečný výkon, tak to tady mrdám a stěhuju se na Mars. Moment, kdy se střetne pohled prvního a stávajícího doktora, je tak silný, že mi krásným bolestivým způsobem ROZBIL SRDCE tak na 11 tisíc kousků a nevím, jestli ho ještě někdy seskládám dohromady. Uronil jsem při tom řeku slz.....možná i tak na dva obrovské rybníky. ()

Pítrs85

V BBC tyhle dobové životopisné filmy prostě umí a v případě jednoho z jejich největších klenotů, Doctor Who, to platí dvojnásob, nevím, jestli náhodou taky nedisponují nějakou tou Tardis, protože při tomto máte zkrátka pocit, jako kdybyste se vážně dívali na záběry z roku 1963. David Bradley je jako první Time Lord naprosto excelentní a když na sebe obleče onen ikonický oblek, tak od Williama Hartnella takřka k nerozeznání. Film mapující začátky DW zaujme nejenom fanoušky, ale především oni dokáží docenit všechny ty perličky jako je vznik zvuku Tardis při startu (ono slavné :-)) nebo třeba její interiér. A to, že ani Doctor Who nezažíval zrovna růžové začátky, už tak nějak patří ke koloritu věci. Úžasná pocta tomuto světovému fenoménu, výteční herci, spousta všem Whovianům důvěrně známých propriet, zkrátka zážitek a když se v závěru asi na dvě vteřiny objevil i Matt Smith, aby symbolicky převzal od Williama štafetu, tak už jsem měl co dělat, abych zase jednou nemusel hledat kapesník... Hail to the King, hail to the Doctor. "CS Lewis meets HG Wells meets Father Christmas." ()

HAL

Fanoušci Doktora si přidají jednu až dvě hvězdičky, přesah nad rámec pocty a zachycení vzniku jednoho z největších televizních kultů tu moc není, dobovka o natáčení televize v době kdy byla ještě černobílá je to jen povrchně - o fungování BBC v šedesátkách se tu nikdo moc nedozví, a drama o překonávání šovinismu a rasismu doby je také jen lehce naťuknuto. Prim tu hraje první Doktor a jeho hledání sebe sama, kreativní proces původních autorů, spousta odkazů a perliček, těžkotonážní nostalgie, a závěrečné laskavé pomrknutí ze kterého vyjekne nadšením každý fanda. 8/10 ()

• Větu z filmu „I don´t want to go", kterou pronesl David Bradley (William Hartnell) v závěrečné pasáži, kdy bylo rozhodnuto, že v roli Doktora Who končí a bude nahrazen, pronesl v obdobné pasáží i seriálový Doktor Who (David Tennant), když měla proběhnout jeho regenerace. Věta ve filmu není náhodou, v následující scéně v Tardis se setká s dalším doktorem (Matt Smith). (P. J. D.)
  • V prvním díle se třináctým Doktorem Who (Peter Capaldi) v seriálu Pán času (od r. 2005) se objevil dinosaurus. Je to vzdání pocty prvnímu dílu, který byl v pravěkém období. (P. J. D.)