Škatuláci

• USA The Boxtrolls (více)

V Sýrečkově není radno vycházet po setmění. Z podzemních doupat vylézají podivní tvorové zvaní Škatuláci, kteří kradou vše, co jim přijde do rukou. Jednou prý dokonce ukradli malého kluka! A právě tenhle ukradený klučina vám v dobrodružném a zábavném vyprávění prozradí, že to všechno jsou jen bohapusté lži a kecy v kleci. Tvůrci filmů Koralína a svět za tajnými dveřmi a Norman a duchové zase jednou popustili uzdu své vizuální fantazii a stvořili svět, do kterého se rád vydá každý. Každý, s výjimkou pana Chňapala. Tenhle nerudný chlap s alergií na sýr má se Škatuláky nevyřízené účty, a proto jim ani na chvíli nedá pokoj. Když je zrovna neloví, tak je aspoň pomlouvá. Tihle krabicoidní tvorové, nosící místo oblečení krabice od všeho možného, jsou ale velice plaší, a kdyby nepotřebovali kovové součástky pro svá udělátka, nikdy by své podzemní království neopouštěli. Lidí se bojí a drží se od nich co nejdál. Jedinou výjimkou je kluk jménem Vejce. Toho však za člověka nepovažují, protože ho jako mimino našli s krabicí naraženou na hrudníku, takže to logicky musel být taky Škatulák. Protože kořeny se zapřít nedají, podniká Vejce víc a víc dobrodružných výprav do světa lidí. Na jedné se seznámí s ďábelským plánem pana Chňapala, kterému představitelé Sýrečkova za pochytání všech Škatuláků přislíbili bílý klobouk jakožto symbol nejvyšší prestiže. Škatuláci potřebují pomoc. A ta přijde ze zcela nečekané strany. Jen aby nebylo pozdě. (CinemArt)

Jaro_slav

Hezky se na to kouká, hezky se to poslouchá (hlavně ty hlasy známejch herců), ten nápad se sýry vč. závěrečný titulkový árie je skvělej a pro mě dost originální; a na konci je úžasně vtipnej dialog. Takže jsem filmu odpustil tu dějovou nudu. Škoda, že mě to nenadchlo víc. 70% ()

Lovely.Bones

Studio Laika se bohužel stále zhoršuje :-( Jejich prvotní kousek, Koralína, byl skvost režírovaný Henry Sellickem a dostal se dokonce i mezi moje TOP 10 filmů. Druhý film studia (Paranorman) mě už tolik neuchvátil, a to díky tomu, že ve stejné době se u nás dával i Frankeweenie, který byl stylově dosti podobný, a po všech stránkách lepší. Třetímu počinu jsem se dlouho vyhýbal, skrze jeho špatné recenze. Potom byly Škatuláci nominovaní na Oscara a začal jsem se o ně znovu zajímat. Tak jsem se konečně odhodlal, a opravdu je to zatím nejhorší Laika film. Ale pořád to je slušný film, o tom žádná. Animace je dobrá, příběh hezký a charaktery propracované. Hudba není nic extra a tvůrci už si nehrajou tak zajímavě s kamerou jako ve starších kouscích. Nedoporučuji všemi deseti, ale stále jsem si to docela užil ;-) ()

bobstock

Povedeně temná pohádka o špičatém městečku Sýrov a jeho lidských občanech sužující podivná krabicová stvoření z podzemí. Však v pohádkách ale nebývá vše jak se zpočátku zdá, a tak se nechte unášet bubu atmosférou a naprosto výbornou vizualizací skutečné loutkohry zkombinované s pokročilou 3D animací. Za tohle tleskám trikařům. 75% ()

Wancohoff

tvorcovia si dali pracu s animacou, bohuzial u mna prave ta animacia spravila tu rozpravku nepozeratelnou a ani som ju nedopozeral.pretoze aj dej, ma nezaujal. nebudem davat preto ale odpad . ()

Hepy13

Stejně tak jako u Koralíny, si nedovedu představit že se na Škatulaky dívají malé děti. Spíš se vám doma budou schovávat strachy do krabic. Jsem zvědavěj s čím přijde studio Laika v budoucnu. Třeba naváže na podobnou slávu jako tenkrát Pixar. ()

Mona-Lisa

Jakmile po plátně pobíhá divný kluk a morbidní holka, mluví se neustále o sýrech a při některých scénách jsou jinak otravně hýkající a šustící ratolesti v kině jak přikované na svých místech s touhou zmizet ze sálu - jsem nadšená a dusím v sobě jásot. A navíc po tomto zážitku se v mých očích vyšvihla na trůn mezi animacemi ta ruční - krásně na ni, na krasavici, dívá. ()

kostej_

Animace většinou odpudivá, vtípků je pomálu a když už, tak jsou ihned zabité následnou reakcí okolí. Množství hollywoodských hvězd namlouvajících postavičky neodpovídá kvalitě animáku. ()

JohnBruk

Boxtrolls/škatuláci jsou nejen po technické stránce vyjimečný počin. Výborná kombinace klasické/moderní loutkové animace a moderních vfx postprodukčních postupů. Skvělá hudba a atmosféra. Tento velmi povedený stopmotion animák má dvě roviny. V první dětské rovině je tu úžasně stylizovaný svět obývaný ošklivými a zároveň roztomilými hrdiny. Pohádka, která není tak prvoplnávaně vyžehlená a prosluněná, aby divací neustále propadali v dojetí a rozněžnění z roztomilosti a nadutosti vtipů, tak jak tomu bývá pravidelné u jiných animáků (Oslík z Shreka, Veverka z IceAge, Minionové z Padoucha,...). V druhé rovině je tu inteligentní přesah a zamyšlení, které tak často chybí u dnešní tvorby. Svět v kterém tyto roztomilé a zároveň odpudivé postavičky žijí není totiž zdaleka dokonalý. Obyvatelé města, kde se příběh odehrává, jsou paralizováni a ovládáni strachem z neznámého. Strach je předáván z rodičů na děti a podporován účinnou propagandou, kdy se lidé dobrovolně zbavují svých svobod. Zneuznaný strůjce tohoto všeho není motivován ničím jiným než sebeprosazením a touhou po uznání a moci. Právě děti jsou ale schopni prohlédnout vratké nohy tohoto "boje proti zlu". Není totiž vše, jak by se zdálo. "Dospěláci" mají ale příliš "starostí" než aby poslouchali své ratolesti a nastavený systém jim vyhovuje. Vyřešení problému tedy zůstává na dětech... Protože, jak film říká : "Můžeme se změnit". Podobně kvalitní počin s přesahem určený nejen pro děti je pro mne například animovaný film Nocturna - Ztracená hvězda ()

Ydrosten

Mind-fuck ( sice vůbec netuším co to znamená, ale všici to píšou u dobrých filmů. Nechtěl jsem vypadat jak buran, tak jsem to napsal taky, protože todle dobrý bylo ) Škatuláci, jsou spíše pro dospělé, protože ta temnost a drsnost, kterou snímek nabízí se asi k dětem moc nehodí. Jestli jsem pochopil titulkovou scénku, tak to bylo dělaný starou dobrou poctivou ruční prací. Za to asi velká pochvala. U mně za 4. ()

BOURQUE

Slušný príbeh so všetkým čo k tomu patrí, ale ten plus esencia chýba. Slušne kreslený ale občas dosť „antidynamický“. Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

Faila

Zajímavý příběh se zajímavými postavami a ještě zajímavějším zpracováním. Takové animáky mám opravdu ráda a mám z nich vždycky velkou radost. ()

Iriquindae

Pokud máte dost světů, kde je vše uhlazené a přeslazené, potom jsou Škatuláci rozhodně dobrou volbou. Navíc je to chytré a skvěle animované. Ty stroje! Konečně se tady také někdo zaměřuje i na tu utajovanější stránku dítěte. ()

JetDryerFan

Když Vás nějaká pohádka donutí jít do kina třikrát, je jasné, že nemůžete jinak - pět hvězd. Dokonalá animace, krásný příběh, úžasný soundtrack - nic víc si člověk nemůže přát. Pro mě nejlepší animovaný film letošního roku. ()

darkreider

Ja som mal tušenie, že to bude nuda a žiaľ som sa nemýlil. Nebavilo ma to. Humor veľmi vlažný, ak vôbec nejaký a vizuál ma nezaujal. Pričom to je asi najväčšia devíza. ()

Torgal

Laika si razí to svoje, nepozerá naľavo, napravo, a točí na úmorný stop-motion a bizarný vizuál, ktorý už začína byť trochu opozeraný. Tentokrát som už mal pocit, že to nie je ani tak o nejakom umeleckom zámere, ale hlavne o vlastnej zaťatosti a vystrčení prostredníčka celému svetu digitálnej animácie. Proti Paranormanovi je príbeh jednoduchší a až príliš ľahko predvídateľný, no na druhú stranu má zábavnejšie postavy a je viac "user friendly" k detskému i dospelému divákovi. V súčte je ale celkový dojem z oboch filmov zhodný. 6/10 PS: Jedna z postáv sa volá Mr. Pickles, kto to pozná humory navyše. ()

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky