Škatuláci

• USA The Boxtrolls (více)

V Sýrečkově není radno vycházet po setmění. Z podzemních doupat vylézají podivní tvorové zvaní Škatuláci, kteří kradou vše, co jim přijde do rukou. Jednou prý dokonce ukradli malého kluka! A právě tenhle ukradený klučina vám v dobrodružném a zábavném vyprávění prozradí, že to všechno jsou jen bohapusté lži a kecy v kleci. Tvůrci filmů Koralína a svět za tajnými dveřmi a Norman a duchové zase jednou popustili uzdu své vizuální fantazii a stvořili svět, do kterého se rád vydá každý. Každý, s výjimkou pana Chňapala. Tenhle nerudný chlap s alergií na sýr má se Škatuláky nevyřízené účty, a proto jim ani na chvíli nedá pokoj. Když je zrovna neloví, tak je aspoň pomlouvá. Tihle krabicoidní tvorové, nosící místo oblečení krabice od všeho možného, jsou ale velice plaší, a kdyby nepotřebovali kovové součástky pro svá udělátka, nikdy by své podzemní království neopouštěli. Lidí se bojí a drží se od nich co nejdál. Jedinou výjimkou je kluk jménem Vejce. Toho však za člověka nepovažují, protože ho jako mimino našli s krabicí naraženou na hrudníku, takže to logicky musel být taky Škatulák. Protože kořeny se zapřít nedají, podniká Vejce víc a víc dobrodružných výprav do světa lidí. Na jedné se seznámí s ďábelským plánem pana Chňapala, kterému představitelé Sýrečkova za pochytání všech Škatuláků přislíbili bílý klobouk jakožto symbol nejvyšší prestiže. Škatuláci potřebují pomoc. A ta přijde ze zcela nečekané strany. Jen aby nebylo pozdě. (CinemArt)

sir-dave

Viděno ve 3D Studio Laika si dalo záležet na suprovní animaci a prostředí. Škatuláci jsou tak škaredí, až jsou hezcí a roztomilí. Nejsou tu vysloveně žádné záporné postavy. Samotní Chňapalovi poskoci si neustále pohrávají s myšlenkou, že konají dobro. Postava Winnie je napsána úplně dokonale, typická ženská :-) Škoda dabingu a zaniknutí Elle Fanning. Pan Gristle vypadá jako L.R. Harvey z Lidské stonožky. Samozřejmě nechybí humor, nenásilný, trefný. V po titulkové scéně ukázka náročné výroby. Těší mě že vás poznávám, až mě to netěší. ()

alchac

Výtvarně nádherné a precizně animované loutky, lahodně zasmrádlý sýr a rezavá ozubená kolečka - lze si snad přát více? ()

tatanapope

Takové roztomilé potvůrky a taková nuda , škoda někdo zase dal víc na zpracování než na děj samotný . Postavy a jejich povahy byly nesympatické a zkrátka na facku a celý děj byl taky trapárna . No podruhé to rozhodné nezkouknu , jak se říká jednou a dost ! ()

chelseaman22

Nevšední animák s nevšedním zpracováním. Trollové a v krabici od sardinek? V tomhle snímku je možné úplně všechno: pekelný vůz na chytání trollíků, skluzavka míli pod povrch do útočiště trollů či chlapec, jež věří, že když má na sobě tu krabici, tak je prostě troll a jeho povaha je veskrze trollská. 75% ()

Mrkvič

Začátek mě teda celkem vystrašil, ale s postupem času se ukazovalo, že Škatuláci nebudou jen ujetým příšerně divně se tvářícím loutkovým filmem. Samotní škatuláci byli docela roztomilí a i spíš nechutné ostatní postavy (včetně samotného záporáka) dokázaly přirůst k srdci. Ale vzhledem k tomu, že jsem u filmu podřimoval, tak to není žádný šlágr. ()

Ryuuhei

Na základě zdejšího hodnocení a komentářů bych se na to býval nepodíval - a to by byla velká chyba! Za mě velice příjemný animovaný film s myšlenkou. Určitě ne tak temný, jak tu tvrdí někteří a určitě ne dostatečně pohádkový, jak zase jiní. Je to pohádka - vývoj děje je dost předvídatelný, braný odlehčeně a s humorem, a dobro zkrátka nakonec zvítězí nad zlem. I tak příběh přináší nejeden překvapivý okamžik, jako třeba odkrývání pravdy za tím, co stálo za někdejším únosem hlavního hrdiny. Postavy sympatické, člověk si oblíbí i některé vedlejší a bude jim v tom všem počínání držet palce. Steampunkové zasazení do vertikálně stavěného města navíc honosí specifická, leč precizní animace na pomezí té počítačové a ruční - v dnešní době a při snaze ušetřit klobouk dolů za tak úchvatně vyvedenou práci! Dobře se mi na to koukalo, nenudil jsem se a i když měl snímek daleko od geniality jiných, rozhodně bych jej nezařazoval do pouhého průměru. ()

terunka003

Roztomilé, poutavé, zajímavé, neobvyklé, akurátní, milé, sympatické. To bylo skvělý! Trolíci jsou sympatičtí tvorové, děj je jednoduchý - nějaká podlá lotrovina, hrdinské kousky i shledání s rodinnými příslušníky. Jednoduchý film, který zaujme, nejsou hluchá místa, a zpracování alá Tim Burton hodně vylepší neobvyklost pohádky. Bavila jsem se. ..a pro nás, trpiči s intolerancí na laktozu, je film ze sýrového městečka vyloženě..asi tak jak dopadl šéfík na konci.. ()

elanius

(14/2015) / Tak odporne navrhnuté a naanimované postavy som teda ešte nevidel, s problémami som vydržal pol hoďku. Rovnako tak "krabičáci" zásadní pre celý film totálne nesympatickí a tupí. Fail. A móže mi byť jedno koľko umenia a námahy sa za animáciou skrýva. (2/10) ()

venison

Vcelku milá blbinka - příběh nic moc, ale celkem to vynahrazovaly charaktery postav. Škatuláci byli super - vtipní, šikovní i roztomilý.. Jinak klobouk dolů lidem, kteří si na tom mákli klasickou loutkařskou metodou.. Příjemný zážitek :-) ()

Pavlínka9

Je to tak jiné než ostatní "animované" filmy cca za posledních 10 let. Nesnaží se to nějak extrémně zaujmout, ale má to ohromné kouzlo. To, jak je to všechno vytvořeno, jak je to temné, potemnělé a zároveň děsivé bez zbytečné sladkosti...Jsem ohromena :) Film je vtipný a ukázka manipulace (ať lidské či nelidské) to je pro mě hlavní téma tohoto příběhu. Vážně jsem se zasmála, jelikož je tam plnom "hloupých" a zároveň vtipných momentů a hlavně jsem si všímala detailů, které mě nejvíce zaujaly :) Rozhodně to není pro malé děti - hlavně i vzhledem "škatuláků", ale celkovým prostředím, ale rozhodně to doporučuji :) Myslím, že Koralína by se tam vyřádila ;) Džemíííík :) ()

uiu

Větší volovinu jsem už dlouho neviděla, měla jsem pocit, že se dívám na pokračování Mimoňů nebo alespoň na film, kterým se tvůrci Mimoňů nechali inspirovat. Škatuláci jsou jacísi trollové, kteří neumí mluvit a vydávají pazvuky jako Mimoňové, dělají kotrmelce a skopičiny jako Mimoňové a stejně tak na ně neplatí všechny fyzikální zákony (hlavně, aby to bylo směšné pro děti) jako na Mimoně. ()

VanTom

Škatuláci mají poutavý, přestože naprosto standardní příběh pro děti i dospělé, živé postavy a dialogy, nicméně nad čím jsem se úplně rozplýval, to byla vizuální stránka, design, hmotné kulisy a především úchvatná ruční stop motion animace, čirá nádhera! ()

VasaX

Boxtrolláci jsou fajn! Zajímavý námět, jednoduchý příběh, kouzelné zpracování skrze stop-motion animaci a sympaticky obsazený dabing. Samozřejmě, Boxtrolls nejsou žádné kouzelné CGI od Pixaru s promakaným příběhem, ale přesto si mohou dovolit pár opravdu promyšlených scén i pop-kulturních narážek (nejokatější "Exterminate!"). A když už nic, tak stop motion je opravdová makačka, což nám po (prvních) titulcích závěrečná scénka velmi hezky a naprosto názorně předvede (sledujte jak se mění oblečení ;-)). Obávám se ale, že na děti jsou Boxtrolls příliš divocí a neuchopitelní, a narážky pro dospělé jsou velmi nenápadné a inteligentní. Takže se to prostě nezavděčí ani u dětí, ani u rodičů. Škoda. Přitom Boxtrolls jsou fajn, námět je fajn, animace je fajn. Jen by to chtělo o kapánek více propracovat do hloubky... Ale i s těmito vadami na kráse jsou Krabičáci :-) příjemná pohádka. ()

Mishqo

75-80% ... Milé, vtipné a originálne. A navyše oceňujem keď film príde s animáciou, ktorá nie je úplne main-streamová/klasická ale iná. :) ()

Zagi20

Příběhově nic převratného ovšem řemeslně zvládnuté na jedničku. Jen to chtělo trochu víc humoru, škatuláci jsou fajn, ale asi se z toho dalo vytřískat trochu víc vtipných scének a situací. Neurazí ani nenadchne. 55% ()

TroiMae

Rodiny... a hrdinové… mají různé tvary a velikosti… dokonce obdélníkové. Příběh o tom, jak se škatuláci vyoutovali. Get out of the closet… I mean boxes! Winnie Portley-Rind sice chyběly potoky krve a hory kostí, ale nechyběla dost gore mluva, upalování dětí, skupinové… aktivity nahých škatuláků, nebo bombastická sebevražda kouskem sýra. Travesty included… A přitom to bylo letos již druhé autentické, ač groteskní podobenství o rodinách a odlišnostech… A děckám se to líbí, protože tomu rozumějí nejlíp. A nechybí vymazlená před titulková scéna s existenciálním přesahem... ()

Hollohlaway

Úžasná vizualizace mě donutila místy téměř tleskat ručičkama a výskat radostí. Skvělá kombinace steampunku, hororu a pohádky s bláznivými postavami jak od Lewise Carrola. Dialogy jsou plné narážek a vtipů a bavil jsem se parádně. ()

tommmy89

Hneď od začiatku mi Boxtrolls (Škatuliaci) pripomenuli o dosť lepšiu Koralínu. Mal som ten pocit, že bude na čo pozerať, no neprešlo veľa času a už sa javila pravda o tom, že škatuliaci sú len "silný nápad a málo práce". Myslím, že téma bola dosť silná a motivujúca na to, aby sa dalo so scenárom vyhrať do detajlov a tak prekvapiť nielen detské, ale aj dospelácke oči. Som milovník animákov, viem doceniť aj ručnú grafiku, ale tento kúsok so mnou ani len nepohol. Bolo to len jedno cesto čapnuté na stôl v jednom kuse. ()

Trapper33

Vcelku příjemná pohádka, která ale ničím extra nevyniká. Poučná moc není, vtipů je poskrovnu. Co jí ale dělá dobrou, je rozhodně atmosféra Sýrečkova, protože ten se povedl a pan Chňapal coby padouch exceluje. ()

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky