Škatuláci

• USA The Boxtrolls (více)

V Sýrečkově není radno vycházet po setmění. Z podzemních doupat vylézají podivní tvorové zvaní Škatuláci, kteří kradou vše, co jim přijde do rukou. Jednou prý dokonce ukradli malého kluka! A právě tenhle ukradený klučina vám v dobrodružném a zábavném vyprávění prozradí, že to všechno jsou jen bohapusté lži a kecy v kleci. Tvůrci filmů Koralína a svět za tajnými dveřmi a Norman a duchové zase jednou popustili uzdu své vizuální fantazii a stvořili svět, do kterého se rád vydá každý. Každý, s výjimkou pana Chňapala. Tenhle nerudný chlap s alergií na sýr má se Škatuláky nevyřízené účty, a proto jim ani na chvíli nedá pokoj. Když je zrovna neloví, tak je aspoň pomlouvá. Tihle krabicoidní tvorové, nosící místo oblečení krabice od všeho možného, jsou ale velice plaší, a kdyby nepotřebovali kovové součástky pro svá udělátka, nikdy by své podzemní království neopouštěli. Lidí se bojí a drží se od nich co nejdál. Jedinou výjimkou je kluk jménem Vejce. Toho však za člověka nepovažují, protože ho jako mimino našli s krabicí naraženou na hrudníku, takže to logicky musel být taky Škatulák. Protože kořeny se zapřít nedají, podniká Vejce víc a víc dobrodružných výprav do světa lidí. Na jedné se seznámí s ďábelským plánem pana Chňapala, kterému představitelé Sýrečkova za pochytání všech Škatuláků přislíbili bílý klobouk jakožto symbol nejvyšší prestiže. Škatuláci potřebují pomoc. A ta přijde ze zcela nečekané strany. Jen aby nebylo pozdě. (CinemArt)

Luisis

Temný animák jako Koralína.Skvělá atmosféra a neskutečně vykreslené charaktery.Musím vyzvednout skvělý český dabing Mám takové animáky moc rád. Bohužel je jich jako šafránu - 86% ()

PEZ

Originálne stvárnenie banálneho príbehu. Neskutočnú robotu odviedli animátori, keďže ručne pripravili až 20 000 objektov. Celé natáčanie trvalo až 72 týždňov. Jednotlivé postavičky a prostredie su fakt originálne, ale príbehovo sa jedná o predĺžovanú nudu. Pár krát som sa uchechtol, zopár nápadov sa našlo, ale 20-minútový kraťas by bol omnoho vhodnejší. Tu som sa musel v kine častokrát pozerať na hodinky. ()

BDMarty007

Poměrně zajímavý úkaz. Způsobem zpracování a do určité míry i tonalitou se spíše vymiká současnému trendu hollywoodské produkce. Ale zase Švankmajer to také není. Někde tak mezi, blíže k hollywoodu, ale opravdu příjemné svojí jinakostí. Občas se to nebojí i drsnějších momentů, nakonec to ale nakonec to je klasika. Rodinný animák, který není taková legrace, ale je zase o něco zajímavější a inteligentnější. ()

Psycho.R

Z donucení jsem na to šel a ještě musel zaplatit. Asi tak po pěti minutách jsem začal očekávat závěrečné titulky s nevídaným nadšením. Přišli, ale až za hrozně dlouho... ()

Franc1s

Pohodová pohádka s originálním vizuálem a jednoduchým o to víc zábavným příběhem. Škatuláci vtipní(takový jiní Mimoňové) a záporák Chňapal a jeho přišluhovači bavili. Určitě mohu doporučit. 7,5/10 ()

Shaleman

Skvělá animace hlavního záporáka a roztomilých Škatuláků s pár vtipnými chvílemi zachraňuje jinak poměrně průměrný film s atmosférou hodnou Tima Burtona, když byl ještě takový, jakého jsme ho měli rádi. Škoda jen, že si druhá půle neudrží tempo té první, hvězdu bych přidal. ()

Rudyamon

Stalo se něco nepopsatelného, musím vám to ihned popsat! Viděl jsem kouzelný příběh z goudovatého města k životu, ze Sýrečkova, a byl jsem Škatuláky unešen! Byť to tak zpočátku nevypadalo, ona ta animace je opravdu trochu nezvyklá, ale už po několika minutách jsem se do toho města zamiloval. Tvůrci dokázali z dokonale pokřivených tvarů vykouzlit jedno z nejúchvatnějších měst, jaké jsem v animovaném příběhu viděl. A nešetřili ani na pokřivených charakterech. Archibald Chňapal (trpící chorobnou touhou po cylindru a unikátním sýrovým záchvatem) a jeho parta (spíš její část, jak se nakonec ukázalo - „Myslíte že škatuláci chápou dualitu dobra a zla?“) poskoků, byla ve své zlotřilosti úžasná. A tvůrci příběh neochudili ani o několik drsných výrazů - „... ohryžou vám oči, kousnou vám do kolena, sporcují střeva...“ a dobrých hlášek: „Vejceslav? Zbožňuji jména z bible!“. Hlavně ale dali světu Škatuláky, exotické postavičky žijící svým extravagantním životem pod městskou dlažbou, obklopeny neuvěřitelným bordelem nastřádaným s velikou láskou. Opravdu unikátní animáč, nelze hodnotit jinak, než 4 hvězdičky - 90%. To vám povídám: „Stalo se něco nepopsatelného, musel jsem vám to ihned popsat!“ ()

Slon Hotovson

Vynikající stop motion animace, zajímavé a netradiční charaktery, skoro žádná hluchá místa. Škatuláci pobaví děti i rodiče. Po všech počítačových animáčích s postavičkami, které mají větší oči než obličej, to je velmi osvěžující. ()

Zombiepod

Svojský vizuálny štýl, silné mená, pekný, avšak už dnes príliš tradičný rozprávkový príbeh na Oscara nestačia. Boxtrolls ide cestou skvelého animáku, ktorý však spolovice nevyužíva svoj potenciál a v závere už len tak matne prefrčí. Škoda, pretože stop-motion animákov je dnes veľmi málo. ()

dkas

Celkem příjemné překvapení. Pro děti to sice moc není, ale já si to celkem užil. Že je děj jednoduchý? To mi zase tolik nevadilo, je to přeci jen "pohádka". Viděno s dubingem, který musím pochválit. Občasný černý humor potěší :) ()

Scraffy

Pekná animácia a príbeh takisto. Bohužiaľ to musí byť priemer, kedže je príbeh zameraný výhradne na deti a dospelého človeka nemá okrem spomínaj peknej animácie ničím nadchnúť. Vo výsledku ale priemerná rozprávka. ()

Barghest

Zklamání roku? Rozhodně jedno z nich. Laika mě neoslnila ani Koralínou, ani ParaNormanem, ale tak nějak jsem doufala, že to dovedou aspoň Škatuláci. Trailery slibovaly originální podívanou, přecpanou dobrými nápady a tvůrčí invencí. Místo toho se nám dostává přehršel zoufalé nudy a nevyužitého potenciálu. Příběh přinejlepším neoslní a humor tu skoro neexistuje. Škoda promarněné příležitosti. ()

Murysek

Nádherná stylizace a naprosto neuvěřitelná ruční animace. Příběh není špatný a příjemně jsem se bavil. Škoda jen, že opravdu nejúchvatnější část, která utkví v paměti je závěr, kde se odhaluje pozadí tvorby animace. Určitě ale stojí za shlédnutí. ()

Vasyl

No nevím, děcka sledovat asi jenom s plinkama. Všechno je hnusný, skoro každej je zlej a pár sympaťáků v krabicách to do rovnováhy nedá. ()

blondboss

The Boxtrolls je veľmi zaujímavý pokus o modernú rozprávku poňatú "inak" a s netradičnými animáciami. Príbeh fajn, Syrečkovo čo by dedina vymyslené naozaj precízne a taktiež tie postavičky boli na jednej strane síce milé, ale na druhej strane a little bit strašidelné, preto neviem, či to je veľmi vhodné pre deti na dobrú noc. Jeden z tých lepších animákov, ale každopádne u mňa len lepší priemer. 60 % ()

Domas88 odpad!

Tyhle animáče mně opravdu nudí, mně to nebaví tahle nová generace filmů nebo jak to nazvat. Je to nuda a ztráta času, podívám se abych mohl soudit jen mně to vůbec nebaví a nechápu co je na tom k bavení... Příběh trapný a postavičky škaredé, originální to určitě je to ano, jen je to málo, vykašlete se na takovéto kraviny a radší mi točte Fantasy :D :D s Vinem Dieslem například :) ()

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky