I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

jh666

Tak tohle je hodně nízko. Jako ano, máme opravdu dost lepších pohádek, ale zase taková tragédie to není. Preiss byl dokonalej 60%. ()

Terva

CITÁT - Táta ve válce pad a mámu z toho trefil šlak........... Viktor Preiss s naušnicí v uchu? Vůbec se to k němu nehodí. Klasika - chytrý ke štěstí přišel, pak se vožral a ještě dlužil. Inu, pohádka. Místo Aladinovo lampy je tu něco jiného a jako bonus vícero přání, než jen tři. CITÁT - To nebude žádný chudák........ Dobré kostýmy (až na tu naušnici) a celkem slušné herecké obsazení. To je však vše. ()

evilmind

Gratuluju CT k tomu, ze se ji opet povedlo sehnat pro Stedrovecerni pohadku naprosto neschopneho scenaristu, a totalne zabit pritomny herecky talent. Stejne jako vloni a predloni. ()

Padme_Anakin

Pan Viktor Preiss si tuhle televizní pohádku naložil na svá bedra a v podstatě ji odtáhnul celou sám.. Hodnotím kladně, že mu sem tam vypomáhala Verunka Kubařová, na kterou se hezky kouká, a mladý Skopal coby sympaťák.. Kritizovat dnes večer nic nebudu, jsou přece Vánoce.. ()

DEXTER099

Šlo to,Viktor Preiss byl dobrý,Jiřina Bohdalová správně otravná a hlavně to nebylo zase v bakelitových ateliérech.Za mě celkově 60% a tři hvězdy. ()

Tryskomyš

Celkem pěkná pohádka. Zelenka dělá hezké věci. A samozřejmě zde nesmí chybět jeho dvorní herečka - paní Jiřinka Bohdalová. ()

FFilipCZ odpad!

Trapné! Každým rokem se těšíme, jak po štědrovečerní večeři zasedneme k nové pohádce na ČT, ale tento rok to teda byla bída. Takhle zprasit pohádku od H.CH.Adersena, že jim není hanba. ()

nervoznideda odpad!

lituji pana Preisse ten snad nemá zapotřebí hrát v takovéto slátanině. Bohdalová vypadala jako prasnice z Počkej zajíci Škoda 90 minut mého drahoceného času. Proč raději po 60ti letech neobarvíte Pyšnou???!!!!!!!!!! ()

hous.enka

Duch nad zlato je taková tuctová pohádka, kterou zřejmě do příštích Vánoc zapomenu ( a proto bych si sem ráda sama pro sebe sdělila, že tohle fakt znovu vidět už nechci z následujících důvodů). Začnu tím lepším: andersenovský námět je něco, co je pro mě sázka na jistotu. Jeho temnější pohádky mám ráda a, ač ta o kouzelném křesadlu nikdy nepatřila k mým nejoblíbenějším, musím uznat, ža příběh je poměrně (jednoduchý, a proto) dobrý. Co taky lze pokazit na křesadlu, ve kterém přebývá dobrý duch, který splní svému pánovi jakékoli přání. Duch Viktora Preisse se mi líbil - jeho humor, gesta, italština... dobré. ROzvíjení příběhu je už ale složitější, a to pohádce škodí. Stejně tak - zde tolikrát zmiňovaná - demence VŠECH postav. Co mě ale naprosto znechutilo, je výkon a osoba Jiřiny Bohdalové. Pořád jsem přemýšlela, jestli má tak blbě udělané zuby, nebo jestli je to naschvál. To samé ta nafouknutá a botoxem nacpaná tvář, příšerný výraz vůbec a hlavně ta mluva a herecký výkon vůbec. Tohle není Nesmrtelná teta, ale spíš hodně ošklivá parodie na hafana z Kačenky a strašidel. Tahle role/herečka (moje chyba - nejsem schopna to v případě J.B. odlišovat) pro mě posílá tuhle pohádku do odpadu a už ji nechci vidět. Jen snad... pokud někdy někdo vystříhá všechny Jiřinčiny scény. Pak o tom budu přemýšlet. ()

Krt.Ek

Zatím, totiž pár minut po doznění závěrečných titulků ověnčených zpěvem Viktora Preisse bych řekl, že Duch nad zlato patří k tomu, co nazývám snesitelnou pohádkou, ba možná víc než to, nad procentuálním ohodnocením nezbývá než kroutit hlavou. Že bych sledoval jiný film? Na každý pád s finálním verdiktem a komentářem, v němž se pochlubím, čím jsem byl uspokojen a co mě naopak zklamalo, seznámím všechny (i sebe) až po zhlédnutí Sněžného draka a Modrého tygra, filmů pro dětského diváka, jež naše veřejnoprávní médium vysílá o prvním a druhém svátku vánočním... Přesto si na truc škarohlídům dovolím udělit provizorní tři hvězdičky a s radostí očekávat další pohádky... Podrobnější sumář, pokud zajímá, očekávejte po svátcích... ()

depony

Když u snímků, které se pyšní zařazením "pohádka", trpím jako pes, pak musím říct, že tady jsem měl sílu dokoukat to jenom proto, abych viděl, kam až se trapnost může dostat. Preisse mám rád, ale naprosto nechápu, proč jeho postava musela celou dobu něco žvatlat italsky (nebylo mu navíc rozumět a nemyslím si, že děti chápou, co říkal), proč postava pana krále byla tak hloupá, až by se z toho Hloupý Honza rděl a Bohdalka byla tak otravná, podobně jako tulák Vojta, že jediný, kdo mi tam připadal sympatický, byli ti sirotci u pana hospodského. Nedomyšlené dialogy, nelogické jednání. Fakt se divím, že jsem nedal "odpad". ()

MartinezZ

Nu, tak hrozné, aby to aktuálně muselo mít jen 38%, mi to, kupodivu, zase nepřišlo. Jako základ bylo použito Andersenovo Křesadlo, přičemž tahle česká pohádková adaptace u mě těžila z toho, že si předlohu moc nepamatuji. Přidaný humor mi nevadil, nebyl ani nijak zvlášť uřvaný a Preiss to zahrál fakt moc dobře, ostatně jak jinak :) Hrušínského král sice už byl trochu přespříliš upitvořený blb, i na pohádkové poměry, nicméně ho přehlušila namaskovaná Bohdalka, která i s hutným nánosem makeupu přesvědčila děti, že 'Nesmrtelná teta' umřela a po smrti takhle napuchla, ugh. Dokonce mi přišly i pěkné exteriéry i interiéry. Prostě zámek vypadal jako zámek (nebo hrad), byl vyzdobený, čistý, žádné rozvaliny, kdy si moderní pohádky šetří rozpočet na tom, že princezny, princové a králové pobíhají v totálních rozvalinách, připomínajících leda tak neudržovaný statek JZD bez i pozůstatků střechy. Skanzen, lesy, jeskyňka, ~~~ Sečteno, podtrženo, taková trága to určitě nebyla. Pokud vezmu konkurenci nedávných vánočních pohádek, tak 'Duch nad zlato' byl určitě pohádkovější než Láska rohatá (bodejť, když "Křesadlo") nebo O pokladech, což bylo spíš víc umělecké než pohádkové; rozhodně méně uřvaný než Dvanáct měsíčků, kterážto pohádka mi přišla natočená nějak až příliš moderně; zajímavější a zase pohádkověji zpracované než Peklo s princeznou, kde mi jednak nesedla příliš moderní Tereza a druhak mě bylo skoro až špatně z nápadu Stránského dvojrole. Pak už si z posledních let vzpomínám jen na dva pohádkové, řekněme mezníky: Micimutr, kterážto se pevně usídlila na chvostu moderního pohádkového hnoje, a než na ní, je lepší mít 89 minut prázdnou černou obrazovku bez zvuku, a Anděl Páně, která po mnoha letech a zase na mnoho let přinesla na vánoční obrazovky pohádkový příběh s nápadem, humorem, snesitelnou modernou, pěkný na pohled i na poslech (a kde skoro nebylo vedlejších rolí :) - V tomhle ohledu z toho vyšel 'Duch nad zlato' ještě se ctí. Vidět byl, bych si tipl, i větší rozpočet, než u mnohých dalších Zelenkových pohádkových... zpracování. ()

Wysch

* Preiss + Kubařová, ostatní je totální sračka. A to i s ohledem na český subžánr "štědrovečerních sraček"... ehm, pohádek. To i to Peklo s Mádlem dřív odpoledne byla lepší věc. Chjo. Natočte už konečně nějakou štědrovečerní pohádku, která bude plnit svůj účel i bez toho, že by prachsprostě kopírovala, kradla, držela se jakýchsi zaběhnutých kolejí, pospíchala do finále a zabíjela přítomný herecký ansámbl. Chjo, pane Zelenko, co jste to napsal? Co jste to natočil? Průjemnou štědrovečerní věc, na kterou si za patnáct minut už nikdo raději nevzpomene. ()

oondra odpad!

No tak díky Česká televize...větší píčovinu na Vánoce už jste asi natočit nemohli,co? Přijde mi, že nové vánoční pohádky jsou rok od roku horší, minule Micimutr, teďka tohle, to se uplně děsim co nás čeká za rok! To abych ani nezapínal televizi a nekazil si Vánoce. Ani výkon Preisse s Dejdarem to nezachránil, protože Rákosníček a Hrušínský to zase stáhli dolu...doufam, že hůř už opravdu být nemůže!!! ()

ABLABLABLA

Sama si připadám trochu zlá, že dávám české pohádce 1*, ale když to bylo tak strašné, až to bolí. Svou "kvalitou" mi to připomnělo Micimutr, i když je fakt že tohle je tak o půl hvězdy lepší... tak jo.. tak 1,5*, aby se neřeklo. Je ale smutné, že výjimečně nejlepšími herci tu byli děti - zvláště ten jeden klučina, což právě na české poměry je vzácnost.... tady jako jediný stál ten Zmizík za to, zatímco všichni ostatní byli otřesní - především postava Vojty aka hlavní hrdina. Ještě ušel Preiss, ale tak ten to nezachrání. Hrozné bylo vše, od příběhu (byl tu nějaký?), přes výkony herců, až po dialogy. Vše moc umělé a nepřirozené. Hlavní hrdina akorát furt zkuhral, nehledě na to jak byl blbý a naivní.... a když byl například svázaný, tak si rukama dokázal sundat tu pásku z oka, ale roubík z huby si vyndat nemohl že? Vážně logické. ()

kaylin

Televizní pohádka pro rok 2013 rozhodně není nic velkého, ale musím říct, že jsem se celkem bavil, hlavně tím, jak se jedná o celkem fungující pohádku, která kombinuje prvky "Olivera Twista" a "Aladina". Někteří herci jsou příšerně vybraní, hlavně ústřední hrdina není nic moc a Jiřina Bohdalová je ve své roli neskutečně protivná, stejně jako přízvuk Viktora Preisse, ale jinak se dalo na pohádku koukat. V poslední době se Česká televize na nic moc lepšího nevzmohla a trikově je pohádka překvapivě dobrá. ()

blackrain

Na tuto pohádku jsem se hodně těšila. Ale zklamala mě. Čekala jsem od ní mnohem víc a to jsem nedostala. Bohdalová zahrála svůj klasický standard, ta už ničím nepřekvapí. Preiss nad všemi vyčníval, ten odvedl dobrou práci. Kubařová se Skopalem jsou sympatičtí mladí herci. ()

..Lucas..

Herci jsou fajn, ale pohádka vás nedokáže pořádně zaujmout. Škoda, těšil jsem se na ni. Ne že by mě vůbec nebavila, ale čekal jsem mnohem víc. ()