Divočina

Divočina

• Austrálie

Životopisný / Drama / Dobrodružný

USA, 2014, 110 min

Wild je fajn film, který se snaží říct něco, co před ním už řekli (a mnohem lépe) jiné filmy (Into the Wild) a pokud mám být hodně upřímný, tak Reese je sice zlatíčko, ale nominace na Oscara je trošičku mimo… V téhle roli si umím představit jakoukoliv jinou herečku, Reese do téhle role nepřinesla nic, co by mě donutilo říct, že tohle nemohl zahrát někdo jiný. Naštěstí film není nudný a skončí tam, kde už začne trošku nudit, takže nemůžu říct, že bych byl zklamán. Jak jsem koneckonců napsal na začátku mého komentáře, tohle je fajn film. Nic víc, nic míň. 70 %.(14.4.2015)

Into the Wild sa mi páčilo omnoho viac po každej stránke. Jean - Marc Vallée, môj obľúbenec, bohužiaľ stráca formu priamo úmerne tým, ako sa vzďaluje nezávislej alternatívnej a nekomerčnej sfére a stále viac sa dáva na príbehy, ktoré sú komerčnejšie a ktoré oslovia väčšie masy. Príroda je vo Wild krásna, príbeh ako z "americkej rozprávky", ktorý majú ľudia radi a chytajú sa naň. Nič proti Cheryl - každý dospeje do bodu, keď sa "musí nájsť", ona si vybrala túto cestu, respect... Ale že by som sa na to musel pozerať dve hodiny...(20.4.2015)

2x kino -- Magický zážitek. Film, který se mnou souzněl od začátku do konce v každém okamžiku. I Bez "wow" scén a velkých dramat si mě omotal kolem prstu a po dvou hodinách vyplivnul do reality. Reese, střih, flashbacky, hudební dramaturgie (El Condor Pasa nebude nikdy jako dřív), závěrečný voiceover. Prostě top.(30.3.2015)

Jean-Marc Vallée po absolutním Klubu poslední naděje jen těžko mohl překonat na maximum nastavenou uměleckou laťku, tak natočil cosi jako oddychový film, zkusil to oklikou přes Útěk do divočiny v ženském přechýlení. Problém ovšem vyvstal v tom, že se tu stýkají hned dva nesourodé žánry - dobrodružný film o cestě coby cíli a rodinné drama; ta linka cesty mne bavila a přišla mi návodová a povznášející, kdežto linka flashbacků ke vztahu dcera - matka a jejímu smutnému konci mne vlastně dost nudila a přišla trochu nadbytečná (chápu ale, že vzešla už z knižní předlohy a asi by se dost těžko vypreparovala), na milost jsem ji vzal až v očistné scéně s lamou, babičkou a její malou vnučkou...tam se tvůrcům povedlo dosáhnout katarze a obě linky konečně emočně propojit... Should i stay or shoud i go? PS: Jsem zvědav, kdy na fenomén filmového hikingu zareaguje česká kinematografie...co třeba příběh nějakého Čecha absolvujícího Svatojakubskou pouť z Čech do Santiaga de Compostela?(16.3.2015)

Jean-Marc Vallée po roce opět útočí na city Akademie se snímkem "o chuti do života osudu navzdory" - a mnou přitom zůstává po roce opět zhruba stejně nepochopen. I přes ty mraky flashbacků mi přišel hrdinčin vztah s matkou, a ještě spíš s ex-manželem, poněkud nedostatečně vykreslen, a ve finále na mě mnohem víc zapůsobilo po všech stránkách skromnější putování Robyn Davidson.(16.1.2015)

• - Reese Witherspoon si vybrala jako svou filmovou protagonistku skutečná Cheryl Strayed. Svou knihu jí poslala pět měsíců před vydáním, neboť byla přesvědčena, že jestli její osobu někdo dokáže ztvárnit, tak je to Reese. (vesper001)

• - Natáčelo se v parku Crater Lake National Park ve městě Oregon, Ashland a Bend. (willy1)

• - Laura Dern, která ve filmu hraje matku postavy Reese Witherspoon, je ve skutečnosti o pouhých 9 let starší. (filmsim)