Smrt ve tmě

• USA Don't Breathe (více)

Rocky (Jane Levy), rozhodnutá vymanit se z područí své násilnické matky a zachránit svou mladší sestru před životem bez jakékoliv perspektivy, ke kterému jsou obě okolnostmi odsouzeny směřovat, je ochotna udělat pro dosažení svého cíle naprosto cokoliv. Společně se svými kamarády Alexem (Dylan Minnette) a Moneym (Daniel Zovatto) mají už na svém kontě sérii pečlivě naplánovaných vloupání ve snaze získat dostatek peněz na nový život daleko od svých beznadějných osudů v rodném Detroitu. Jejich zoufalá kriminální činnost jim ale zatím příliš peněz nevynesla, takže když se jim donese informace o slepci (Stephen Lang), žijícím o samotě v opuštěné čtvrti, v jehož domě se údajně ukrývá velké bohatství, souhlasí všichni tři s tím, že se pokusí o svou největší a poslední loupež. Jejich zamýšlená oběť se ale velice záhy ukazuje jako mnohem nebezpečnější, než si vůbec dokázali představit. Zatímco je slepec nemilosrdně pronásleduje svým důkladně opevněným domem, s hrůzou zjišťují, že se v něm ukrývá mnohem více než pouhé cennosti. (Falcon)

PetrPan

Tři vyděšení adolescenti jako vystřižení z filmové příručky o zločinnosti americké mládeže.  Bohatý znuděný inteligentní Chlapec, avšak se srdcem,  chudá Dívka z rozvrácené rodiny s malou nevinnou sestřičkou a ozdobný Grázl z povolání bez větších hloubek, obvykle umírá první a umřel.  Trio se po nezbytném entrée, jež má naznačit jejich sehranou profesionalitu a drsnost (pchá),  vydává na svůj masterpiece do domu se slepým majitelem.  A všechno se samozřejmě posere.  Za sympatický se pak dá považovat vcelku originální přístup k tématu home invasion, není tu totiž jednoznačně stanoveno, kdo je hodný a kdo zlý. Jasná je jen role ošklivého.  Užívat si pak napětí, jehož byla velká kopice, bez fandění jedné či druhé straně byl rozhodně zajímavý zážitek. V závěru se pak vahadlo vychyluje spíš k vetřelcům, což zamrzí, krvavá remíza by rozhodně potěšila víc.  Celkově ale  povedený thriller. ()

Arsenal83

Na kvalitný hororový thriller netreba veľa a tento snímok je toho dôkazom. Absencia prepracovaného scenára (okrem prekvapivej genetickej vsuvky) i pár nelogických ťahov vôbec nie je na škodu. Stačí slepý veterán a zúrivý pes, niekoľko hlúpych náhod a máte tu napínavý film, ktorý sa nezastaví od začiatku do konca. Záporák je skvelý, hoci on vlastne záporákom nie je, pretože mal plné právo tú chasu celú pozabíjať. ()

SeBig

Horor rozhodně ne, to že tam parkrat "bafne" (spíš ta hudba bafne) slepej dedek v pyžamu neznamená, že to je strašidelny. Jinak chválím napětí, zpracování a sympatické herecké obsazení ačkoliv se vlastně ani nikomu moc fandit nedalo. Obě strany byli záporné. Horší průměr. ()

Chrustyn

Atmosferický, minimalistický napínák o nepovedené loupeži v domě válečného veterána, která je i přes svou slepotu nebezpečnější než se zdá. Ze začátku výborné, s přibývajícími minutami už trochu jednotvárné. Každopádně Stephen Lang je super badass. ()

classic

Tento nízko - rozpočtový HORROR výborne pracuje so samotným NÁMETOM. Je situovaný do tzv. “MESTA DUCHOV” , do skrachovaného Detroitu ( Postava spomenie, že už aj Kopecký sa zdekoval... ), v ktorom je kopec opustených domov, kde medzi nimi, je jeden, kde by sa dala zohnať veľmi veľká korisť, ktorá spočíva v podobe milióna dolárov ! Traja mladí lupiči sa v okolí špecializujú na vykrádanie nehnuteľností, kde si berú najmä hmotné - majetné veci, ktoré môžu predať na čiernom trhu, pričom jeden z páchateľov má otca pracujúceho v bezpečnostnej službe, a tak to dokážu vždy tak bravúrne všetko zinscenovať, aby to vyzeralo na bežné domové vlúpanie ! Jednoducho kľúčom si otvoria pekne dvere, následne po nabalení sa, hodia šuter do okna, aby poslušne vrátil tatkovi kľúč, a že sa ani nechumelilo ! Ponúka sa im ešte posledný JOB, kde v okolí nikoho niet, len jeden vojnový veterán z Iraku, ktorý prišiel o zrak, a tak by nemal byť problém okradnúť ho o tučný balík, aj keď má zúrivého psa, však ? Nepatrí sa to, aby si žobrákovi zobral palicu, síce je slepý, ale to ich nebrzdí v tom, aby sa na ňom mohli obohatiť, lebo jedna z trojice, je krásna blondínka, ktorej chce mladík pomôcť, aby sa čo najrýchlejšie odsťahovala kamsi do Kalifornie, preč od asociálnej matky... Háčik je v tom, že ak raz vstúpia za tmy do tohto domu, tak je možnosť, že niekto sa už von nikdy nedostane... / ...CASTING - Chalan z Jackmanovho hitu Prisoners, zlý plukovník z Avataru, sexy blondína, ktorú ani nepoznám ( no, odteraz na ňu len tak nezabudnem. ), a ešte jeden týpek s dredami v majstrovskom horore s dusnou atmosférou, s dynamickým ZVUKOM, s bravúrnou kamerou, s dlhými zábermi z úvodu s niekoľkými klišé, s ktorými film pracuje, lebo toľko aktivít, koľko slepý muž zvláda, sa mi zdá byť trochu nadnesené, prehnané, ale zároveň extrémne pôsobivé, že vidím konečne niečo nové, aj keď je to 100. krát otrepané. V starom dome som videl už veľa rôznych debilov, duchov, nadprirodzené veci, ale SLEPCA, ktorý má navrch pred svojimi sokmi, je skrátka - strhujúce ! I ten šialený rozzúrený PSISKO, stojí za to ! Aj tento bastard sa niekoľko krát pochlapí, čo dokáže, že aj slávny komisár REX, by sa hádam, zahanbil ? Neviem, ako by som sa ja choval v ich pozícii, ale asi by som sa na to nedal. Snímok geniálne pracuje s kamerou, réžiou, zvukom, i strihom, do toho sa vtesní i progresívna klaustrofobická atmosféra, najmä vďaka výkonu Langa, ktorý svojej postave vdýchol neuveriteľný a strašne strašidelný zápal po veci, aj keď je to vo veľa ohľadoch prehnané ! S filmom som aj tak dosť spokojný !!! ()

korbitch22

Tohle že je ten úžasný film, zaážitek a překvapení roku? Souhlasím v tom, že překvaperním určitě je, ale jedině v mocné debilitě svého scénáře. Začátek vypadal bez pochyby nadějně, jakmile ale ústřední trio vstoupí do domu a objeví se slepej hejhula..je konec.Spoilery....nejvíc mě iritovalo neskutečně hloupé chování všech postav a začalo to příchodem dědka dolů, vim o něm, že je to bývalý voják...vím o něm že je slepej a že mě nepozná...tak ho střelím do nohy a vymlátím z něj, kde sou prachy...nééé on ho nechá vzít si zbraň..první impuls pro mě, že scénárista mi bude další sračky cpát pod nos celej film a měl sem pravdu.Dědek netuší, jestli v domě někdo je, ale pro sichr si de zkontrolovat prachy a nacvaká kód, aby ho případný zloděj viděl.Děj sem svojí ženě odvyprávěl úplně od A do Z celej, včetně toho, že má ve sklepě tu holku, co mu přejela dceru (potažmo jak jí tam kurva vůbec dostal, kde jí našel když je slepej???).Oba přeživší ho mohli okamžitě sejmout asi 6x, ale né, nechaj se tam honit jako dva mentálové.Nejvíc mě pobavilo...když řikám ženě, ''hele, mladýho sejme a buchtu sváže ve sklepě místo ní'' ...húúúúú no né...fakt se tak děje!Další scénáristická odbočka byla zase už jen snůžka neskutečných hoven.Tohle že vydělá 130 míčů a je to horor roku?Film pro filmové retardy a za toho se opravdu nepovažuju, zklamání jak prase a vyloženě mě ten film nasral.Mrdka.35%. ()

Ghoulman

(V následujícím komentáři se mohou objevit spoilery - budiž vám to dostatečným varováním, jestliže jste film neviděli – a jestliže se na něj chystáte, mohu vám předem říct, že je docela špatný. To byste sice po přečtení mého komentáře snadno zjistili, avšak ten obsahuje spoilery. Trošku bezvýchodná situace, já vím, já vím... Nicméně rozhodnutí je na vás). Nechci ten film úplně zatracovat – ostatně v prvních dvou třetinách jsem byl přesvědčený, že to bude pětihvězdičková záležitost. O to víc mě však naštvala poslední třetina. Zpočátku jsme představeni triu zlodějíčků, kteří mají dostatečné problémy na to, aby jimi divák neopovrhoval, ale dokázal se vcítit do jejich kůže i chápal jejich motivace ke zlodějině. Hlavní hrdinka (Bloncka) chce například uniknout se svojí dcerkou do jiného města, kde chce začít nový život (aby divák nepochyboval o pádných důvodech pro tento přesun, je nám sděleno, že žije v Detroitu a je nám představena její spolubydlící (ošklivá megera) se svým nápadníkem (značně nedůvěryhodné individuum). Druhým ze zlodějů je jinak velmi slušný mladík (krom toho, že krade) a je do Bloncky zamilovaný (proto mu říkejme třeba Romeo). Ostatně co by člověk neudělal pro lásku, že? Lidé pro ni i vraždí, proč by pro ni nemohli ukradnout sem tam i nějaký ten spotřebič? Jediný z tria, který je zcela nesympatický je hlučný, agresivní hašišák, jež zanechává na místech činu svoji moč (což je mimochodem velmi neprozřetelné) a navíc brání Romeovi v naplnění jeho platonické lásky, neboť Bloncka má očividně dost špatný vkus na chlapy – tento rušivý element v podobě hašišáka je však velmi rychle odpraven (zastřelen nevidomým vojákem, ale to již předbíhám, vezměme to popořadě). Trio se dostává ke své životní šanci – chce okrást slepého veterána v neobydlené čtvrti o balík, jež vysoudil na ženě, která přejela jeho dceru. Abych to příliš neprotahoval, trojice se dostává po nějakých těch úvodech do domu veterána. Jenže to, co vypadalo zprvu jako lehká prácička se nakonec proměňuje v noční můru. Zlodějíčci totiž velmi rychle zjišťují, že válečný invalida není chudáček slepý stařeček, ale ve skutečnosti nebezpečný zabiják a aby toho nebylo málo, ještě úchylný inseminátor s mimořádně vyvinutým čichem. Přibližně do hodiny promítacího času je film téměř bezchybný – hlavní premisa je nápaditá, dům, ve kterém se většina děje odehrává je několikrát velmi dobře zmapován kamerou, což pomáhá v perfektní orientaci diváka v tom, co se kde děje. Prostor a situace jsou ve filmu celkově užity účelně a překvapivě nápaditě. Problém nastává přibližně v poslední třetině filmu, kdy tvůrci odhlédnou od brilantně vypracovaného napětí a po všech stránkách skvělé hry na kočku a myš a začnou tlačit na pilu v překvapování diváka. Postavy, které měly umřít jsou ve skutečnosti navýsost živoucí, postavení aktérů se naprosto nesmyslně několikrát obrací naruby a co je nejhorší, logické chyby jsou až neuvěřitelně do očí bijící (haha). Dám delší příklad, ve kterém ilustruji souhrn těch největších nesmyslností. Bloncka a Romeo přemohou slepého vojáka a místo toho, aby jej odpravili – nebo přinejmenším dokonale paralyzovali (omráčili, svázali ho důkladněji než Houdiniho), spoutají mu jednu ruku želízky a hurá pryč z domu. Jenže než najdou klíče veterán se z pout vysvobodí (během asi pěti sekund), poté zastřelí Romea, Bloncka vyběhne z baráku, běží jako frčka (ačkoliv v předchozích scénách měla minimálně natřikrát zlomenou nohu a mohla se maximálně plazit), za ní vybíhá slepcův pes, který byl předtím bezpečně zavřený a kterého nikdo nepustil, poté běží Bloncka do auta, kde psa po několika složitých manévrech spoutá (mimochodem tak, že jí sice nemůže kousnout do obličeje, ale jinak by ji mohl roztrhat na kusy, protože na ni doslova stojí), náš nevidomí veterán ji mezitím ve volném prostoru na ulici naprosto sebevědomě a bez zaváhání chytí, zpacifikuje a odtáhne, etc. Prostě někdy je méně více a kdyby zůstali tvůrci při tvorbě kratšího, promyšleného a soudržného filmu s méně divokými překvapeními, udělali by lépe. (No a ještě ta beruška, Bože ta beruška, to byl tak příšerný motiv! Ale to by bylo na další vyprávění...). () (méně) (více)

rollman1

Můj velký milník (2000 ohodnocených filmů) jsem musel potvrdit něčím vyjimečným. A to tenhle kousek určitě je. Od začátku jsem seděl přibitý jak hřebík a ani nedýchal, abych náhodou nevydal nějaký zvuk. Stephen Lang je v roli dokonalý a takového člověka bych si opravdu znepřátelit nechtěl. Atmosférická, klaustrofobická pecka. Od Lesního ducha velký posun vpřed. ()

heyda

Posledních 15 až 20 minut mě trošku zklamalo, ale do té doby naprosto famózní napínák tak, jak se sluší a patří. Atmosféra by se dala krájet, zpracování na jedničku s hvězdičkou, prostě konečně nějaký subžánr hororu, který si zaslouží pozornost. Normálně bych dal asi 4 hvězdy, ale já ten konec zkousnu a dám maximum. Prostě se mi to líbilo :) ()

Oktavianus

Přemýšlím, jestli jsem náhodou nebyl na jiném filmu, když tady vidím ty nesmyslné chvalozpěvy. Ale ne, název i děj sedí, správnej film to byl. Tak dumám, zda jsem to teda na rozdíl od ostatních nepochopil (jako kdyby bylo co k chápání, já vím). Ale kdepak. Tak proč mi to přišlo jako zcela tuctový thriller, který bych čekal v půlnočním vysílání obskurních českých TV stanic (třeba Horror Film), ale určitě ne v kině? Třeba proto, že ani zdaleka to NENÍ ORIGINÁLNÍ nápad. To sledujete hororovou produkci posledních asi pět let, že jste podobnej námět ještě neviděli? Už třeba před sto lety se tři zloději vloupají do domu Hrůzného starce v Lovecraftově povídce - a povede se jim tam zle nedobře. A od té doby jich bylo docela dost. Souhlasit se dá s tím, že dobře natočený je pořádně dirty vizuál, kamera, Stephen Lang je ukázkovej magor a napětí nechybí. Jenže co dál? I vzhledem ke stopáži fakt, že jsem v závěru neposedně sledoval hodinky, kdy už bude konec té nudy, není pro film dobrým vysvědčením. Závěrečná půlhodina byla protahovaná, natahovaná, aby to mělo aspoň celovečerní rozměry, jenže zcela bez gradace, bez nějaké invence, celých 60 minut se ve filmu děje stále to samé - dědek honí nesympatický sígry. Nic víc. Žádná exploatace, jen dětinsky blbej vtip v závěru (spoileruju, leč nemůžu jinak) při pokusu o inseminaci. Kdyby se tohle ukázalo v teenage komedii, všichni to společně odsoudíme jako blbost. Ale tady se zdejší hodnotící tváří, že takovou kravinu asi přehlédli. Hm. Nemluvě o logických blbostech, které nemám chuť teď rozepisovat, to si schovám až pro popravčí recenzi v Týdnu. Suma sumárum, adorace tohohle filmu je neskutečně nafouklej hype. Je to blbost, která se řemeslně stěží vyšplhá k padesáti procentům, ale víc ani ťuk. A pro Alvareze po trapárně s názvem Evil Dead další palec dolů. ()

Flego

Úvodné minúty patria vysvetleniu motívov a v okamihu sa ocitáme v drsnom survival kolotoči. Fede Alvarez sa stále učí a ide mu to dobre. Postavil hutný príbeh bez hluchých miest s originálnou zápletkou. Postavy sú sympatické, dokonca aj samotársky slepec má charizmu. Posledná polhodina síce tlačí na pílu, ale to nevadí. Oceňujem aj prácu s kamerou, zvukom a hudbou. ()

Jinny

Stylový horůrek o krádeži, která se poněkud zvrtla. Téma tří mladých lidí snažících se zajistit si lepší budoucnost na účet někoho, kdo měl být snadný cíl, je slibné. Prostředí domu plného pastí je bezesporu působivé. Fede Alvarez se ale příliš spoléhal na klasické hororové postupy a nevyužije dostatečně ani záporákovy slepoty, ani vyprofilování postav mladých zlodějů. Mohl vzniknou lepší film, kdyby měl vyšší ambice. ()

rikitiki

Už od Ramba snad platí základní poučka: Nikdy si proti sobě nepoštvi válečného veterána. Může mít v zásobě pár nehezkých triků a možná i vlastní ošklivá a důkladně ukrývaná tajemství. Jako dobrý. Vše se odehrává ve tmě, scény jsou zabarvené zeleným filtrem, působí to stísněně. Ale taky nerealisticky a zejména, všechna atmosféra jde do kopru při závěrečném boji, kdy je jako zbraň použitá i jedna amatérsky vyrobená oplodňovací pipeta. Ne, vážně, když u thrilleru vyprsknete smíchy, tak se vyznění snímku asi nepodařilo tak, jak mělo. ()

TheEvilTwin

Hodně svižný a tempový thriller s dost nevídaným tématem a špičkovou kamerou. Psychopatický slepý veterán a parta tří teenagerů, co jej jdou vykrást prostě nemá chybu. Velkým plusem je akce už od začátku až do konce, jediné co mi ale vadilo, že film víceméně pořád “oživoval” postavy, o kterých si divák myslel, že jsou už mrtvé. Taky mohl být trochu lepší konec. Jinak ale přehledný, logický a napínavý filmík, který určitě stojí za to vidět. ()

honajz

Vydržel jsem koukat do konce, protože napínavé to je a postavy se chovají povětšinou - na podobné home invasion - logicky. Jenže je tu pár "ale", kvůli kterým ten film nemůžu hodnotit výš. Za prvé netušíme, nakolik má slepec dobrý sluch - třeba bez zaváhání opraví zámek, přibije prkno na rozbité okno, takže spánek musel předstírat a vše slyšel. Jenže pak chodí kolem vetřelců, jako by o nich neměl tušení, kolikrát je mohl chytit daleko dřív. A pak mi vadilo, že je porušeno Vonnegutovo pravidlo a ani jedna postava není kladná, že bych jí jako divák fandil. Slepce mi tvůrci museli nakonec taky zhnusit, ten jediný, zásadový mladík se zachová jako pitomec (doufal jsem, že se nevrátí) a docela by mě zajímalo, jestli téhle partičce pošuků fakt pomáhal jen proto, že do té baby byl zamilovaný. No a mám snad fandit násilnické babě, která touží pouze po mamonu, jen proto, že má malou dcerku a bydlí u nějakých vypatlanců, kteří ji obírají o výplatu? jak jsme viděli, prázdných domů tam v té čtvrti byla hromada, klidně se svou výplatou a dcerkou mohla bydlet tam, ne? Našlápnuto ten film docela dobře, ale celkově mne zklamal. ()

Othello

Bravurní žánrové cviko, které vyniká přesně v tom, co daná škatule potřebuje, totiž že přes všechny ty drobné nápady, napínavé scény, nečekané proměny situací a celkovou intenzitu úplně opomenete vnímat nejednu logickou barikádu. Detroit se navíc začíná po It Follows či Only Lovers Left Alive stávat mojí oblíbenou hororovou destinací. Prázdné domy, prázdné ulice, prázdní lidé a pocit, že když tam zabloudíte, již nikdy vás nikdo neobjeví, to celé v pozadí trudné čerstvé soc-ekonomické historie celého toho místa. Suck it Blumhouse, takhle to má vypadat. ()

anderson

Tunajšie žánrové zaradenie do škatuľky hororu je úplne mimo a predikuje v divákovi absolútne mylné očakávania. S morálne pochybnými postavami sa navyše dá len veľmi ťažko stotožniť. O napätie ale v žiadnom prípade núdza nie je. A musím oceniť aj značne originálny, ale pre mňa nadmieru úchylný námet. Každopádne po otrasnom pokuse o remake mojej obľúbenej klasiky, vykročil režisér oveľa sľubnejším smerom. Prizval si na pomoc skvelého Langa a dokonca sa mu podarila aj jedna scéna pri ktorej som skoro zvracal (čo sa mi nestalo už nekonečne dlhú dobu). Neviem či to bol účel, ale režisér (možno nechtiac) skvele poukázal aj na prehnanú politickú korektnosť, kvôli ktorej hlavná hrdinka takmer "zařve", hoci jej parťák mohol všetko poriešiť kladivom a jednou presne mierenou ranou. Záver nám navyše sľubuje pokračovanie, na ktoré som veru dosť zvedavý. (4.4.2017) ()

Ivoshek

Asi to není správný, ale celou dobu jsem fandil tomu slepci, aby jim dal co proto. Spíš než horor je to napínavý film, taková schovávačka. Ale docela zábavná. ()

SOLOM.

Výkřiky o tom že jde o jeden z nejlepších hororů minulého roku, jsem vůbec nebral nevážně. Fede Alvareze mám zaškatulkovaného nepovedeným remakem Evil Dead, takže ani tentokrát jsem mu nedával moc šancí. Zvláště když prvních dvacet minut bylo docela nezáživných. Potom však nastal zlom, který mě velmi mile překvapil. Od chvíle kdy se poprvé dostane slepec do křížku s mladými lupiči (potažmo jedním z nich) se odstartovala opravdu dobrá atmosféra, která mě doslova přikovala k obrazovce. Napětí se začalo stupňovat a terorizování naivních teenagerů nabíralo správné obrátky. Stephen Lang se své role zhostil opravdu dobře a já jsem tomuhle zvrhlému parchantovi fandil až do samotného konce. Byla jen velká škoda, že těch lupičů tam nebylo víc. Mohli bychom se tak totiž vyvarovat několika nelogickým a do očí bijícím tvůrčím přehmatům, které se zde tu a tam objevili. Chápu, že Alvarez chtěl své dílo co nejakčnější, ale občas to nadělo více škody nežli užitku. Zvláště ve chvíli, kdy měl slepec první zbraň a já si začal myslet, že má nekonečný zásobník. Blbost jeho protivníků však přímo vybízela k jejich rychlé eliminaci – on si s nimi však chtěl pohrát jako kočka s myší. Smrt ve tmě je tak sice filmem, který nám nabídne velké množství přehnaných scén a několik téměř nesmrtelných postav (to co přežili ti dva zloději i samotný slepec se jen tak nevidí), ale zas na druhou stranu se od dvacátá minutý rozpoutá atmosférické „peklo“, které se jen tak nevidí. Pro tentokrát dokážu mávnout rukou nad tvůrčími přehmaty, protože já se při sledování tohoto filmu vážně bavil. Nevidím to sice na TOP film roku 2016, ale o nadprůměrnou záležitost jde každopádně. 70% ()

ARI50

Výborně od první minuty začíná myšlenka na zločin a po chvíli se jde na věc první ukrutná nečekaná rána a hned boj o holi život, celou dobu mě film držel v takovém napětí že sem až dýchal za ně, pořád jsem jsi přál aby přežil aspoň jeden ale pořád se to oddalovalo čím víc ke svobodě tím to bylo složitější nervy drásaly neskutečnou rychlosti jak to dopadne, co se týče domácího mazlíčka no posral bych se , neskutečně povedené tohle se Alvarezovi povedlo. Já bych se dědy v prvním okamžiku lekl a bylo by po mě. ()

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

21.01.2020

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

16.10.2016