Mammon (TV seriál)

• Norsko

Mammon

Mammon

Thriller

Norsko, 2014–2016, 12 h 32 min (Minutáž: 48–58 min)

Tvůrci:

Gjermund Eriksen

Jon Øigarden, Ingjerd Egeberg, Anna Bache-Wiig, Nils Ole Oftebro, Iben M. Akerlie, Laura Christensen, Ingar Helge Gimle, Bjarte Hjelmeland, Ine F. Jansen, Anders Danielsen Lie, Jan Gunnar Røise, Trond Espen Seim, Erland Bakker, Laila Goody, Terje Strømdahl, Alexander Tunby Rosseland, Robert Skjærstad, Lena Kristin Ellingsen, Andreas Cappelen, Terje Ranes, Dennis Storhøi, Andrea Bræin Hovig, Trond Høvik, Håkon Ramstad, Nicolas Bro, Petter Næss, Bjørn Skagestad, Anders T. Andersen, Espen Klouman Høiner, Assad Siddique, Maria Bock, Ola G. Furuseth, Kai Remlov, Hallvard Holmen, Endre Hellestveit, Håvard Bakke, Eldar Skar, Per Gørvell, Julia Schacht, Anderz Eide, Niklas Gundersen, Michael McElhatton, Ellen Birgitte Winther, Liv Bernhoft Osa, Trond Brænne, Jannik Bonnevie, Tone Danielsen, Oddrun Valestrand, Marit Synnøve Berg, Sven Henriksen, Ida Marie Bakkerud, Cecilie A. Mosli, Jon Sigve Skard, Ragnhild Gudbrandsen, Kristoffer Anker Gustavsen, Arthur Berning, Janne Beate Bønes, Shaun Henrik Matheson, Kingsford Siayor, Mahmut Suvakci, Lasse Nederhoed, Øystein Røger, Arne Vangild, Ragna Nordenborg, Robert Follin, Even Rasmussen, Pål Christian Eggen, Ulla Marie Broch, Arnhild Litleré, Heidi Goldmann, Hauk Heyerdahl, Thomas Chr. Hansen, Mattis Herman Nyquist, Anne Krigsvoll, Olea J.M. Sæter, Selome Emnetu, SiLyA, Espen Sandvik, Nader Khademi, Gjermund Eriksen, Tore Christian Saevold, Trond Halbo, Kamal Mustaffai, Andre Brunvoll, Vidar Sandem, Tim Treloar, Mads Gismerica, Morten Espeland, Torfinn Nag, Ingrid Vollan, Karl Vidar Lende, Per Berge Engebretsen, Mona Grenne Banterla, Randi Bakke, Eric Vorenholt
  • UncleG

Asi jako když se chcete podrbat na ... ehm, dejme tomu na patě... a za tímto účelem sestrojíte škrabku poháněnou parním strojem, která využívá osmnáctset rychlostních převodů a je mimochodem ještě napojena na soukolí pražského Orloje a vodovodní okruhy hadronového urchylovače v Cernu. Protože proč to dělat zbytečně jednoduše, když to jde zbytečně složitě? Mamon je podivná mixáž mystérií Dana Browna a politického thrilleru, která se utápí v bezbřehé kaši samoúčelné a strojené komplikovanosti.(22.7.2017)

• JFL

"Mammon" názorně ukazuje post-quality TV aka quantity TV v její celé nahotě. Původní ambice ze zlaté éry moderní televize, spočívající v touze vyprávět nestandardní náměty, které přitáhnou diváky k obrazovkám svými postavami, příběhy a konflikty, se změnila ve falešné umění, jak diváky přikovat k obrazovkám a nedovolit jim odejít. Nástrojem k tomu jsou vykonstruované zvraty, uhlazená forma a filmové formální prostředky, které umožňují z hovna dělat veledílo. "Mammon" by moc chtěl být dalším příspěvkem do rodu vážných skandinávských krimi se společenským přesahem, ale na rozdíl od svých vzorů má jen nedotaženou premisu, artificiální postavy s vyhrocenou minulostí, navivní víru v novinářskou etiku a především ranec absurdních zvratů, z nichž ty lepší náleží do ranku scenáristické lenosti, zatímco ty horší pocházejí z hájemství campu.(26.6.2016)

Celý seriál má poctivé škandinávske melancholicko-depresívne ladenie a zaujímavých hercov, ale pomerne dosť mi vadila prekombinovanosť scenára. Napriek tomu, že som predtým videla český remake z dielne HBO a aj tento počin pozorne sledovala, miestami som sa strácala v menách, ale hlavne v motivácií jednotlivých postáv. A ten záverečný moment, keď sa objavili nájomní vrahovia so svedomím (wtf?) už som nepobrala vôbec. Prekvapivo sa mi česká verzia pozdáva viac, možno je to lokáciami, známejšími tvárami alebo momentom prekvapenia, ale nórsky Mammon ma trochu sklamal.(1.7.2017)

Anooo, tohle jsem potřeboval! Nevědět o čem to je a jen ze tři komentářů z csfd si říct, jo to by mohlo být na cajk. A ono ku*va bylo!" Krimi, thriller ze severu, bych mohl sledovat furt, takže tohle byla jasná volba. Začátek kdy jen tápeš,brácha novinář jede po bráchovi z vysoké prachaté ligy co zpronevěří docela vatu. Poté se to rozjede, začneš pár věcí spojovat a řekneš si, "joooo tuhle konspiračku už znám." Hovno! Čím více dílu vidíš, tím je vše jinak. 6 dílu po hodině, zvratů co vše kroutí zase jinou cestou, no do konce si člověk nemuže nic být jistého.Za mě pecka, ale českou verzi od HBO asi nepotřebuji. Za mě 9/10 i když chyby se najdou. SUPER!(18.8.2015)

Zvratů - zvláště ke konci - je snad až příliš a také celé rozuzlení je dost překotné a za vlasy přitažené, nicméně "Mammon" je více než důstojným zástupcem současné skandinávské seriálové produkce, který nabízí, jak už je v žánru zvykem, nejen vysoce kvalitní profesionální zpracování, ale především napínavý a atraktivní pohled na nejpalčivější problémy spojené s korupcí v nejvyšších politických a ekonomických kruzích, žurnalistice i v řadách strážců zákona.(22.7.2017)