Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch svých milovaných dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti. Najdou se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a stávající situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce. Děj strhujícího a velmi aktuálního snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, neboť zkorumpovanost, stejně jako malost a vypočítavost vládnou světem bez ustání. (A-Company CZ)

Necrotongue

Vidím to tak, že bude můj komentář dost schizoidní. Na film se mi dívalo vcelku dobře, učitelka Zuzany Mauréry byla na pěst (a to ženy navzdory rovnoprávnosti nebiju) a setkání různých charakterů na třídních schůzkách bylo poučné. Potud tedy klady. Jenže já si svoji základku z osmdesátek ještě docela dobře pamatuji (neuvěřitelné, co?) a vím, že to bylo tak trochu úplně jinak. Život nebyl černobílý ani rudobílý, většinou to byla jedna velká šedá zóna. Jasně, byli tam někteří absolutně záporní (soudružka zástupkyně naší soudružky ředitelky byla fakt snová), ale nikdo nebyl dušínovsky čistý (i když dva případy byly hodně blízko). Každopádně si myslím, že si to scénárista s režisérem hodně usnadnili, a protože šlo o drama- dva kousky. U komedie bych byl benevolentnější. ()

luka4615

Mrazivě podávaná sonda do doby ne tak dávné, jež se může bez obav opřít o civilní herecké výkony a syrový scénář. Učitelka je tedy skvěle natočenou delikátní záležitostí, která svou formou a pojetím aspiruje na jeden z nejoriginálnějších československých počinů. Skvělá práce! (Netflix) ()

mm13

A tak ako ukážka toho, ako dokáže režim (či systém? - a kiežby len ten komunistický) skurviť človeka a ako sa tento ochotne podriadi, prispôsobí až je z neho nakoniec hybná sila celého svinstva a korumpuje ostatných, takto to zafungovalo skvele, celý čas som nemyslel na nič iné. Čím je to podľa niektorých čierno-biele netuším, je to príbeh svojej doby, ktorá takým sviniam robiť tieto veci umožňovala. Nie každej svini, nie za všetkých okolností, ale ten priestor tu za priaznivej konštelácie bol plne postačujúci. Áno, je to dramatizované, ale žeby sa tu príliš tlačilo na pílu som nezaregistroval. Vadil mi tak vlastne iba záver, malo sa to celé skončiť prípitkom v riaditeľni. To by bola skvelá bodka. (SPOILER - Nasledujúci scénu by som vynechal a ak chceli epilóg, z učiteľky už mala byť riaditeľka... alebo vyučujúca zástupkyňa, ktorá sa v novej triede pýta svojich žiakov, kde pracujú ich rodičia... pretože takáto bezostyšnosť je dodnes bežnou praxou). ()

Morholt

Nakolik je to podle skutečného příběhu nevím, ale nepochybuji o tom, že se v komunistickém školství nacházela celá řada podobných sviní. Učitelka je vyloženě nasírací film se smutným koncem, což je dáno nejen tématikou, ale i fantasticky odpornou Zuzanou Mauréry, kterou chce člověk po celou dobu strašně moc týrat a potom dlouho škrtit až do sladkého konce. A výborní jsou i ostatní herci, ačkoliv jejich charaktery jsou i přes jistou snahu až příliš černobílé. Ale to se dalo v pohodě přežít. Jediná výraznější výtka směřuje k malému prostoru pro minipříběhy jednotlivých dětí, které tu měly být i za cenu delší stopáže. Pak by byl celek komplexnější. Takhle si člověk musel až na jednu výjimku vesměs domýšlet. Ale i tak se jedná od dua H+J o hodně slušnou práci. 80% ()

malylada

Tak v poslední době od Hřebejka moc nečekám, ale tohle byla česká pecka a pro mě v půlce roku nejlepší český film !!! Jednoduché drama, kdy se mi hned objevila podobnost s dvanácti rozhněvanými muži. Vystižení komunistické mozaiky doby, poměrů, prospěchářství, ničení životů. Scéna hádky v ložnici byla perfektní a herec Martin Havelka je v těchto rolích skvělý. Méně mě bavila dějová linka kolem astrofyzika a jeho syna, proto nedávám plné hodnocení.....8/10 ()

6thSun

Obrovským failem tohoto filmu je fakt, že pokud se oné učitelky týká, (BROJLER ALERT!) zůstává jen a pouze u výhrůžek, nikdo, kdo jde proti ní, nakonec není poškozen v logické souvislosti s tím, jak je celou dobu démonizována, jak je naznačováno, že má málem nadpozemskou moc. Právě tahle věc zabránila tomu, aby šlo o (dost možná) nejlepší český počin roku, páč jinak tomu není moc co vytknout. ()

Lacike

Skvele zrezirovany neskutocne otrasny schematicky scenar. Behom filmu sa mi niekolkokrat chcelo zvracat z tych dialogov, ktore su nuteni prednasat nasi spickovi herci. Az som sa za nich hanbil a lutoval som ich. Mal som z toho pocit akokeby ich Hrebejk s Jarchovskym zneuzili. Mali by sa radsej drzat komedii. Tie im idu, ale ked sa dali na cistokrvne dramy, tak to malokedy dopadlo dobre. A uplne najviac film znova trpi absenciou definitivneho zaveru. Zase je ich tu pomaly viac ako v tretom diely Pana prstenov. Z hercov ma najviac uchvatil Martin Havelka a prakticky len kvôli nemu som to dopozeral. 3/10. ()

BoPo

Jan Hřebejk si chcel natočiť českú verziu prechváleného filmu Dvanáct rozhněvaných mužů. Za ústredný problém si vybral vlezdoprdelkovanie a zneužívanie pozície k vlastnému pohodliu. Tým, že je to celé hodené do vážna, tak toto nedramatické téma nevyvoláva žiadne výrazné emócie či uvažovanie nad sebou samým. O tri roky neskôr prišli Vlastníci a tam už všetko zaklaplo ako malo. ()

Baxt

Nechápu, jak mohlo Jarchovskému s Hřebejkem uniknout, že za těmi rodičovskými rozhodnutími vězí láska k vlastním dětem a ne přání za každou cenu se sčuchnout s nejbližší komunistickou ikonou. Takhle dochází k diametrálnímu dělení na zlé a dobré, přičemž ty zlé karikatury jsou zlé prostě z podstaty a hodné karikatury protirežimní vzory ctnosti držící ochranou ruku nad svými dětmi. Myslel jsem si, že tyhle zkratky jsou překonané, někteří naši tvůrci ale stále dokážou překvapit! :-) ()

argenson

Nejsem si úplně jistej, jestli zvrácenost komunistického režimu může fungovat takhle personifikovaná do jedné "obyčejné" ruštinářky. Jestli to v téhle podobě osloví mladší generaci (nebo naopak pamětníky, kteří se chtějí tvářit, že komunismus byl hrozně fajn). Na mě to zapůsobilo velmi, i když jsme těsně před revolucí měli ruštinářku mladou, výbornou a normální, která k nám do pohraničí přišla z Prahy za trest. Úplně drobnou výtku bych měl ke castingu - doba osmdesátých let byla taková, že rodiče osmáků byli ve věku max do čtyřiceti, takže tady to s věkem účastníků třídní schůzky malinko přepískli. Což ovšem nic nemění na tom, že například Martin Havelka byl výbornej. Stejně skvělá byla i Zuzana Mauréry, především v historce s partyzánem a v závěrečné scéně, která nádherně ukázala zvrácenost i doby porevoluční. A poslední pohled učitelky do kamery před titulkama, to je ksicht na Oscara. ()

Dale

Duo Hřebejk-Jarchovský opäť zvláda obzretie za minulosťou výborne a po dlhšom čase natočili vydarený film. Tretí najlepší Hřebejk. ()

Pink.Panther odpad!

Kdybych se díval na slovenskou televizní inscenaci z roku 1989, mohlo by to být angažovaných 102 minut. Ale doba je jinde. Celý tento pokus o drama svědomí je stejně primitivní výkřik jednoduchého antikomunismu jako „proletáři všech zemí vyližte si prdel.“ Zasazení děje do doby socialismu je zavádějící. Jako alegorická kulisa by to mohlo fungovat, kdyby film byl více než jen pondělní inscenací, kdyby měl uměleckou hodnotu - ale taková tvorba vyžaduje od autorů už nějakej fištrón. Tezovitost prostupující celý film je vidět i v poslední scéně objevující Ameriku a přesvědčující přesvědčené – (autoři nás tu poučili, že zde neproběhla důsledná dekomunizace). Didaktické filmy pro základní školy a tisícidílné televizní seriály to je parketa pro Hřebejka. Produkce: RTVS ()

JohnCZ

Retrospektivní způsob vyprávění působil u českého filmu neotřele a svěže. Film dokáže rozesmát a naštvat zároveň, je dobře zahraný, atmosférický a režijně dobře ukočírovaný. A hlavně, postavy mají určitou hloubku. Velmi mi to připomnělo jednoho zdánlivě usměvavého a vtipného učitele z mého mládí, který však uměl naprosto stejnou měrou udělat vybraným žákům ze života peklo a zákeřně je šikanovat (akorát neměl naštěstí podobnou moc a oporu v režimu, jako paní učitelka z filmu). ()

Padme_Anakin

Zuzana Mauréry mě překvapila a otevřeně přiznávám, že ve všech ohledech. Za prvé tedy její herecký výkon byl jedním slovem úžasný, za druhé nenechala mě ani na vteřinu na pochybách, že bych pod jejím diktátem skončila s hlavou v troubě a v neposlední řadě otevírá spoustu zajímavých témat a otázek, které zůstávají platné i dnes. ()

Marsik

Noo, pane Hřebejku. Tentokrát zase trefa do černého. Sice se zde dramatickými momenty a zvraty šetřilo, ale i tak to byl jasný 4-hvězdičkový biják s velmi dobře hrající Zuzanou Mauréry, které jsem roli kantorské komunistické mrchy zblajzl. Duo Jarchovský+Hřebejk opět odvedlo dobrou práci. 77% ()

hous.enka

Někde jsem četla přirovnání Učitelky k Pelíškům... Tak to ale rozhodně není. Ne každá paní, která má retro účes, je Simona Stašová se zapálenou prskavkou, že ano... Učitelka nabízí pohled na jednu smutnou ženskou, která zůstala sama, a tak ví, že musí spoléhat sama na sebe, ehm... Nebo tak nějak. Přeskakování mezi vypravěči mi zezačátku nesedlo, ale když mi došlo, že příběh není důležitý, už to šlo. No a to je asi můj problém s Učitelkou. Je to pro mě nedějové, spíš dokumentárně natočené. Bez zajímavé hudby, bez okamžiků a scén, které si budu pamatovat. Dokonce už teď (dva dny po zhlédnutí) jsem měla problém vzpomenout si na název filmu. Učitelka nejsou Pelíšky, ani Musíme si pomáhat - byť k tomu má blíž. Je to prostě takový pokus vydat se jinou cestou a myslím, že na tuhle cestu by se měl Hřebejk vykašlat. ()

spaceboyCZ

Velmi překvapivý návrat ke kvalitní produkci, která Hřebejkovi poslední jedno desetiletí fakt chyběla. Film mohl být o dalších 15-20 minut delší a nebál bych se více rozvést kapitolu "po podpisu". Přece jen soudružka učitelka si určitě snaživě došlápla i na ostatní, ne jen jedním výlevem na Václava. Co už, nevadí. I tak díky za skvělé drama aktuální a poplatné i dnešní době. ()

NinonL odpad!

Zase komunisti, jděte s tím už do háje. Mě zajímá dnešní doba a dnešní problémy školství. Nehledě na to, že jak scénáristovi, tak režisérovi bylo v době pádu socialismu malinko přes 20. Co zažili, že mohou o době točit filmy? Skoro nic, všechno mají jen nastudované z dnešní propagandy. Většina ostatních protagonistů dtto. ()

Krt.Ek

Mým problémem s „Učitelkou“ je, ve zkratce řečeno, že nic k ničemu nepřidává, jen a pouze papouškuje to, co již bylo řečeno jinde a lépe, tj. ne tak didakticky, takovým tím podbízivým se, schematickým antikomunismem (kdy odpor ke komunismu vytváří pohoršující situace, nikoliv pohoršující situace odpor ke komunismu). Je-li třída mikrokosmem tak řečeného reálného socialismu, tak vše, co se v ní odehrává (resp. to, co reprezentuje) už bylo vstřebáno a nyní je opečováno jakožto veřejná historická paměť – tak slušný člověk dávno ví že: a) komunistická moc manipulovala a zneužívala (nejen) dělný lid (soudružka učitelka Drazděchová vyžadující protislužby za svůj přístup k dětem); b) za tichým (nedeklarovaným) souhlasem se skrýval strach z trestu (nezainteresovaní rodiče, kteří nechtějí hlasovat proti soudružce učitelce, aby na sebe neupozornili vs. aparát KSČ, který stojí za soudružkou učitelkou); c) jediným důvodem spolupráce s komunistickou mocí byl oportunismus (zelinářka Vojáčková a kadeřnice Bártová); d) největší svině byli agenti a lidoví soudci (soudce Malinovský, Kindl); e) ve skrytu duše si každý uvědomoval, že reálný socialismus byl neefektivní, když už o tom nemohlo být pochyb, zhroutil se poslední důvod k opatrnosti (slabší výsledky u přijímacích zkoušek a podpis petice); f) demokracie nemůže být plně funkční, dokud nebude spravedlnosti učiněno zadost, tedy se nevyrovnáme s exponenty minulého režimu (kariéra Marie Drezděchové po revoluci). Že jsem něco nepochopil a pánové Hřebejk s Jarchovským se obecně vyjadřují k tématu zneužití moci a nerovným vztahům? Mimotextová odbočka, to by v sérii „Pozadí události“ nesměli dělat na totéž téma trapné humory (zlé feministky nám zakazují lásku X problémy se zneužitím moci na dnešních VŠ školách)! Co mohl film udělat, aby byl lepší, objevnější, nechutnal jako kavá z podruhé převařeného lógru? Tak třebas neposílat Drazděchovou za Littmanem, aby z vrozené pomstychtivostí vyhrožovala, že moc v rukou mají jí podobní, a tak že budu rád, pokud jeho synovi dovolí vytírat hajzly na hlavním nádraží. Bez této situace by bylo možné číst Drazděchovou jen jako hloupou ženskou, která si možná ani neuvědomuje, že lidem ubližuje. To by pak nabídlo to čtení, že komunismus je zřízení, v němž vládnou hlupáci, jako čas spánku rozumu. To by byl za mě osobitý přístup k věci, další morálně nerelativizující (jež se nechová jako alibi) strategie, jak se vyrovnat s historií. Ale ne, my si prostě hrajeme na manichejce, kdy na jedné straně máme agenty světla, na straně druhé agenty temnoty, a ty diváku sleduj, jak byl zachráněn svět! Aby se nám to nevymstilo! 60 % [dafilms] ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka