Taboo

Drama / Thriller / Mysteriózní
Velká Británie, 2017, 7 h 55 min (Minutáž: 55–60 min)

Epizody(8)

Temně surreálná minisérie TABOO, odehrávající se v roce 1814, sleduje dobrodruha Jamese Keziaha Delaneyho (Tom Hardy) – muže, který byl na konci světa a zpět se vrací nezvratně změněn. Dlouho se věřilo, že je mrtvý, nyní přijíždí domů do Londýna, aby převzal to, co zbylo z otcova podnikatelského impéria a přebudoval svůj život. Dědictví po otci je však pohár plný jedu, James si musí dokázat poradit s čím dál tím více spletitými okolnostmi a nepřáteli číhajícími za každým temným rohem, aby se vyhnul rozsudku smrti. Ve víru intrik, vraždy a zrady se mysteriózní rodinné drama rozvíjí v žhnoucí příběh lásky a proradnosti. (HBO Europe)

markyzgero

taboo je bahýnko temže. probudíš se s držkou v bahně a premejšlíš, co se kurvadrát tu minulou noc stalo. nestalo se vůbec nic ()

Origrin

Atmosféra. Největší devíza prvních dílů, která vás okamžitě vtáhne do pomalejšího děje. Ke konci série už oproti prvním dílům trošku dochází dech a autoři si připravují půdu spíše pro pokračování. Tom Hardy ale exceluje a špinavý Londýn s ještě špinavějšími praktikami Východoindické společnosti vám připomenou, jak rádi žijete v současnosti. ()

Zombiepod

Taboo je seriál, ktorého sa nechcete vzdať, a sami neviete prečo. Tvorcovia Peaky Blinders nezakrývajú svoj vycibrený vkus na detailné prenesenie atmosféry špinavého a skorumpovaného Londýna 19. storočia, a Scottova produkcia robí zo série zážitok, ktorý je hodno si vychutnať aj na väčšom plátne. Problém je v tom, že i keď je seriál sebeviac zaujímavý a pútavý, scenár sa často trochu zapletie sám do seba a hluchých miest je tu tiež pomerne dosť. Faktom však ostáva, že vďaka mystike, temnote, a neustále vrčiacemu Hardymu (lepšie stvárnenie postavy Delaneyho by som si nevedel predstaviť) to jednoducho i tak donúti dopozerať až do konca. Práve posledné dve epizódy boli zlatým klincom a bezchybným zážitkom. A lepšieho záporáka ako bol Pryce len tak niekto neuhrá. Taboo je seriál, po ktorom bude mať divák zmiešané pocity, no nepochybne stojí za pozretie, u niekoho aj viac ako len na jedno. ()

DavidWebb

***Piráti z karibiku bez mora a humoru, zato plní intríg, špiny a pomsty.*** To prirovnanie sa možno až tak nehodí, ale donútila ma k nemu skvelá réžia, výprava + kostýmy spolu s dobrým castingom. Celý seriál o stratenom synovi, ktorý sa vracia z ďalekých krajín po smrti svojho otca do svojej rodnej krajiny, aby si vysporiadal dedičstvo a dlhy, samozrejme do veľkej miery stojí na Tomovi Hardym, ktorý svoju osobnú charizmu prepožičiava celému seriálu. Zaujímavý príbeh skoro až pompézne zručne natočený, ktorému ale z môjho pohľadu uberajú body nejasný cieľ a neomylnosť hlavnej postavy. Takto podaný boj jednotlivca proti záujmom vládnucich skupín so všetkými prostriedkami a vojskom k dispozícii, je síce divácky pútavý ale aj trochu nerealistický. Chcelo by to viac prekážok a zlyhaní zo strany hlavného hrdinu a šiel by som s hodnotením ešte vyššie. V každom prípade presunutie deja do iných lokalít (trochu viac slnka a mora) ako naznačil záver poslednej časti, rovnako ako druhú sériu by som uvítal. ()

boo-boo

"I have a use for you." Špina Londýna, ktorú si divák vie doslova ošahať, trochu tej politiky zo zaujímavejších čias (t.j. keď sa kreslili hranice toho čo dnes nazývame civilizovaný svet) a do toho si Tom Hardy chrčí svoje, väčšinu dialógov hrá pohľadom a keď už to vyzerá, že sme videli všetko, niekoho s chuťou a len tak mimochodom vypitvá (značne hrôzostrašným) nožom. Aj keď sa to miestami ťahalo, ja som skončil nadšený. ()

Mufuck

Jonathan Pryce a hlavně Tom Hardy se svým neskutečným charismem táhnou prakticky sami celé vyprávění. To se odehrává v nádherně umouněném zašedlém Londýnu počátku 19.století, který je plný bordelu i bordelů, pochybných zákoutí a potemnělých uliček. A o bahnitém nábřeží Temže, kde občas děcka místo kraba najdou umrlce, kterého hned rovnou pro jistotu očešou, netřeba ani hovořit. To si musí každý skouknout a vcítit se do té ponuré atmosféry sám, protože tu špínu, nemravnosti nebo chudobu lze prostě těžko slovy popsat. Natož v přímém kontrastu s honosným sídlem E.I.Co.. Dobové kostýmy jsou propracované do detailu, a třeba i vy oceníte, tak jako já, Delaneyho procházky Londýnem v zabahněných botkách, rozevlátém drsňáckém plášti a se stylovou hučkou na hlavě. K tomu je vše podkresleno dobovou a místy výraznou hudbou. Hlavně ona ústřední melodie je neskutečně chytlavá. Společně s propracovanou a jistě nákladnou výpravou to jsou všechno jasné důvody pro shlédnutí, a i přes místy zbytečně natahovanou stopáž a pomalejší tempo vyprávění má dle mne Taboo hutnou atmosféru a strhující děj. Vězte, že shlédnete díl za dílem, aniž by jste si uvědomili, že vlastně koukáte na poslední osmou epizodu. A bude další řada ... Honourable East India Company? Hmmm... ()

-henry-

Je těžké neocenit jistou nekompromisnost, na druhou stranu nemohu odfiltrovat mírné zklamání: spletité politikaří, konspirace a všudypřítomné hrozby jsou nakonec natolik nebezpečné, nakolik to potřebují skoulet scenáristi, aby to ještě jakštakš dávalo smysl. Ke konci se mi kouzlo seriálu začalo vytrácet a v lesčem podobný KNICK tak zůstal nepokořen :) ()

playboy_05

Vetsi ztratu casu jsem za posledni dobu asi nevidel...atmosfericky vysponovane nic, hrajici si na neco vyjimecneho...jasne, ta atmosfera a celkove namet jsou uhrancive, ale asi presne 4 epizody...kdyz se ani potom nic vyznamneho nestane, zacne vas to dost srat...nenapadlo by me, ze miniserie dokaze byt takhle predlouha...problem Taboo je, ze je obsahove naprosto o nicem a tahnou to jenom vyborni herci, atmosfera a dlouhe cekani na grandiozni finale, ktere ale bohuzel neprijde ()

groz122

Celé je to jedna velká One man show! Nebýt Hardyho, tak se seriál plácá někde v lehkém nadprůměru. Hardy je ale neuvěřitelný.Jasně ukazuje, že je poslední roky ve své životní herecké formě. Kolikrát nemusí ani jeho postava promluvit a přesto na vás udělá jeho výkon mrazivý dojem. Depresivní a tajemný děj, který klade spousty otázek vytváří skvělou atmosféru a antihrdinou neopovrhne nikdo. Špinavý Londýn, špinavá politika, špinavé úmysly a jeden velmi odhodlaný muž s pochybnou minulostí a nejistou budoucností. Dokonalé ? Posuďte sami. 92% ()

tynuska37

Na Hardyho se kouká moc pěkně, jen co je pravda, hlavně když se jako temný bůh pomsty promenáduje ponurým Londýnem, jeho slovní zásoba se po většinu času omezuje na "hmm", "huh" a "vrr", intrikuje na každou stranu a kuchá lidi na potkání. Tři čtvrtě seriálu bylo supr, protože pořád po kouskách gradovala atmosféra a člověk čekal na všechna ta rozuzlení tajemství minulosti a zakázanou dark romance s Oonou Chaplin a tak. Z tajemství minulosti se jich ale nakonec rozuzlilo jen pomálu, Oona se ukázala být tou nejzbytečnější postavou seriálu (asi tvůrci chtěli přihodit něco opravdu taboo, ale pak najednou nevěděli, co si s tím vlastně počít) a grandiózní finále, kdy to lišák Tom všem natřel a pak se mezi sebou poprali, bohužel popravilo grandióznost všech předchozích epizod. Ale na další sérii se určitě podívám ráda, jen doufám, že to tvůrci udrží v duchu těch prvních sedmi částí, a ne té jedné poslední. ()

Shaqual

Pokud máte rádi Toma Hardyho a nevadí vám explicitní násilí, nahota, drsný slovník a poněkud upřímnější vyobrazení anglické společnosti v 19. století, tak se vám Taboo bude líbit. Pokud máte rádi Toma Hardyho a již zmíněné výjevy se vám moc nezamlouvají, tak Toma Hardyho asi rádi mít přestanete. Já mám naštěstí tak trochu divnou slabost pro obojí, takže tenhle seriál jsem si dokázal oblíbit ještě během první epizody. Po herecké i technické stránce je to na dnešní konkurenci minimálně dostačující, ale upřímně mě docela zklamala dějová linka, která je na osmidílnou sérii až moc jednoduchá a občas i dost blbě odvyprávěná. A to je moc škoda, protože jinak jsem z toho mám fakt velkou radost a další série mají fakt velký potencionál. Tak snad ho tvůrci naplní. ()

Zl0

Parádne vygradovaný seriál. Prvé diely sú ako za trest, ale stále som chcel vedieť čo bude ďalej a porozumieť tomu čo sa stalo. Oplatilo sa a posledný diely sú chuťovka, zaslúžená odmena. Vynikajúce postavy. ()

MAAUZ

Tady Hardy opravdu neskutečně káže. To jeho usrkávání, vystupování a styl mluvy. Sice musíte mít na seriál opravdu náladu, protože je dost temný, depresivní a zasazený do začátku 19. století, ale když se rozkoukáte, zamilujete si ho. Jo a David Hayman vypadá dost sešle, ale Hardyho pomocníka hraje skvěle. ()

rezzzy

Jednu chvíli mi Taboo přišlo vyzývavé a svěží, než jsem přišla na to, že ten seriál vlastně není ničím jiným než Tomovo Hardyho opusem na Toma Hardyho. Místem, kde ostatní postavy vystupují do počtu jako Hardyho křoví a žádné z nich se nedostává samostatně speciální pozornosti a samostatného rozvoje. A pokud děj náhodou na nějakou postavu poukáže, tak proto, aby nastavila zrcadlo opět Hardymu a jeho samozvané velkoleposti. Jak už tady hodněkrát zaznělo, Hardy se nechá ve stopáži hodně natahovat, ale ve finále mu to víc škodí než prospívá. Protože nakonec namísto excentrismu, který ten šamanský prvek a téma incestu načaly a na který jsem prve fascinováně civěla s otevřenou pusou, zůstávám znuděně koukat a ťukat si na čelo, že je to jen prostý magor. Nepředvídatelný, se všemi těmi svými haldami. Jakkoliv jsem mu v Revenantovi přála Oscara víc než Leovi, tady byl vážně jenom zbytečně nesnesitelný, nic víc. ()

BFG2000

Naprosto geniální a nevídaný počin, který prakticky nemá obdoby. Je to tak jiné, je to tak svěží vítr do plachet dnešní seriálové tvorby, že musím vážně smeknout. A kdybych měl Tomův parádní klobouk, tak bych to vážně udělal. Když je řeč o Tomu Hardym... je to zkrátka borec. Celých těch skoro 9 hodiny si krade pro sebe a kdykoliv se na scéně objeví, tají se dech. Jeho charisma je nekonečné a jeho chraplák strašidelně podmanivý. Herecky si to nesmírně užívá a já nechápu, jak mně tento klenot mohl celých 5 let unikat. Seriál má úžasnou atmosféru, skvěle padnoucí hudbu, krásné kulisy dobového Londýna, opravdu nádhernou kameru, skvělé herce, kdy Hardymu perfektně sekundují zejména David Hayman, Jonathan Pryce a krásná Jessie Buckley. Ale ani v dalších vedlejších postavách není vyloženě žádný přešlap a hercům role sednou náramně. K tomu všemu prakticky absence humoru, který se dnes cpe téměř do všeho, dostatečná dávka brutality a dokonalé kostýmy. Třešničkou na dortu je celé to promyšlené pletichaření a politikaření a já se nemůžu dočkat Season 2! Vyčetl bych jen absenci kvalitního pěstního souboje, který by se sem vyloženě hodil a fakt, že se celá první Season drží tak nějak při zemi a o Nootka Sound jen slyšíme. Nicméně, pokud Season 2 udrží laťku a bude mít ještě větší rozmach, budu muset jednu přidat. Zatím si ji šetřím! Někdo tu psal, že se těší na Nootku. Nezapomeňte, že nyní se vydáváme na Azory! PS.: Dost lidí tu kritizuje, že to je natahované a dlouhé. Osobně tedy tento názor nesdílím a kdyby se dvě epizody přidaly, abych některé zkratky zmizely, bylo by to jedině fajn. ()

J.e.r.e.c

Essential Tom Hardy vs East India Company (pravděpodobně první a historicky i jedna z nejsilnějších nadnárodních korporací všech dob) feat. předjezdci CIA with special guest star princ regent, toho času vládce Anglie. Lesk a bída století páry. Móda, smrad & špína průmyslové revoluce dochucené špetkou afro/indiánské mystiky na pozadí studené války mezi starým a nově vznikajícím impériem. To zní cool, ne? Víc než uznalé zamručení za atmosféru, herce a rozšíření kulturně-historických rozhledů to ze mě ale nedostane. Je to fajn, ale mohlo a mělo to být rouhačsky dobré! Hrátky s tajemnem a magií hardyžel slouží jen jako lesklá cetka, která sice hezky vypadá, ale žádné pořádné voodoo z ní nevykřešete, v intrikaření má hlavní hrdina z neznámých důvodů snad ještě větší převahu než Spacey v House of Cards a stěžejní sourozenecká linka místo zakázaného vyvrcholení zmizí kamsi pod hladinu. Druhou řadu si dám až podle ohlasů (pokud tedy vznikne). 75 % ()

nadalv

Po první epizodě jsem byl natěšen na další. Jenže děj se posouvá rychlostí šnečího prdu, takže ostatní díly jsem prospal. Víc vám k tomu nenapíšu. Dal jsem šanci 4 epizodám. Pátou už nemusím. ()

bavs

"Hmmmmm"...skvělej Hardy a díl od dílu stoupající kvalita, poslední tři epická podívaná. Bylo to temný, mělo to atmosféru, napětí by se dalo krájet, jsem zvědav jestli bude následovat další série! Justice! ()

Tom Hardy a Zazie Beetz v severské krimi

Tom Hardy a Zazie Beetz v severské krimi

04.02.2023

Hvězdný Timothée Chalamet nedávno natočil reklamu o tom, jak všichni slavní a uznávaní herci pracují pro Apple. Nyní to technologický gigant s bezednými kapsami a vlastní streamovací službou Apple TV… (více)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (více)

Tom Hardy si zahraje válečného fotografa

Tom Hardy si zahraje válečného fotografa

24.06.2016

Ačkoliv Tom Hardy seká jednu velkou roli za druhou, teprve letos se dočkal první oscarové nominace. Na rozdíl od Leonarda DiCapria šel sice domů s prázdnou, i tak mu ale Revenant pomohl k dalšímu… (více)