Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

rollman1

Není co dodat. Hned po kině jsem měl chuť si zajít ještě jednou. Vizuální nářez, který zde dlouho nebyl. Rozhodně budoucí kultovka. ()

heyda

Moc velká očekávání jsem neměl, ale nakonec to nebylo vůbec špatné. Po dlouhé době zajímavé fantasy s úžasným soundtrackem. 80% je na místě ()

Oktavianus

Popcornová hra s popkulturou, která se rozpadá v okamžiku, kdy se konečně začne něco dít. Knihu jsem četl, ta je daleko lepší. Začátek mě dost vyděsil, když po nezbytným představení celýho fikčního světa blízké budoucnosti se nic neděje, ale postupně mě začaly do příběhu vtahovat alespoň jednotlivé hudební a filmové odkazy - především na 80. léta. Ze všech nejvíc mě potěšil svět v hotelu Overlook podle Osvícení včetně dobrých vtipů s fotkou z minulosti, pobavil mě i detail, když jeden z hráčů v Oasis vystoupí jako mechagodzilla - a v pozadí je slyšet geniální hudební téma Akiry Ifukubeho z první Godzilly. Takových momentů je tam víc, slouží trochu jako hra s divákem na pochytání všech narážek, zároveň drží pozornost. Je to třeba - příběh samotný je veskrze pitomý, předvídatelný, až to bolí, včetně snahy, aby postavy v reálném světě nebyly tak moc "hezký" - takže Spielberg sice Olivii Cookovou ozdobí něčím nepěkným na tváři, ale pak ji stejně nechá pobíhat tu v sukýnce, tu v přiléhavém tílku... prostě aby postavy byly outsidery, ale nedejbože ne zas tolik. Jelikož jde o teenage zábavu, tak padouch vůbec není padouch a je spíš směšnej, což je zásadní chyba každýho autora: vítězství o to víc vynikne, když je protivník silný, ne když to je zároveň komická figura. Ve snaze, aby všechno bylo pokud možno podle knížky a hollywoodských pravidel, ledaskteré scény prostě nedávají moc smysl. Jasně, trikově je to (jak se ostatně od Lucasovy Industrial Light and Magic očekává) na senzační úrovni, ústřední dvojice Sheridan a Cooková je sympatická, když se v druhé půli filmu začne konečně něco dít, rychle to odsýpá... osobně bych ale byl raději, kdyby se ne až tak originální nápad, přesto zajímavý varování před "virtuálním životem" neodbylo tak rutinně. ()

Darneth

RPO chce zaujmout hodně širokou část publika a to je od začátku prostě špatně. Ten film nemá duši. Jako hernímu bláznovi je mi dost věcí zřejmých a povědomých, ale v tomto ohledu si raději pustím znovu Jumanji, než znovu vidět toto. Ovšem nemohu filmu upřít jakési vhodné a dobře pojaté varování nebo-li zvedlý prst na hrozící nebezpečí, které plyne s nástupem virtuální reality. Budoucnost se zdá býti pomalu současností. Ve všem ostatním bohužel selhává, zejména v 80's feelingu, který je pouze zdánlivý a marketingově vykonstruovaný..což mi (jakožto 80's dítěti a milovnici) dosti nešmakuje. Vejvar fialovej. ()

BMW12

Viděno ve 4DX kině. Bombastický film od začátku do konce, líbilo se mi na tom snad všechno. Parádní příběh, skvělé postavy, skvělí herci, skvělé efekty ve 4D. Líbil se mi hodně James Halliday, jeho postava byla skvěle napsaná, ale to samé se dá říci i o Parzivalovi a Art3mis. Fakt luxusní film. A ty odkazy na starší filmy a postavy, prostě paráda. ()

Flego

Akoby tomu chýbalo to klasické Spielbergovo srdce... Megalomanský počítačový príbeh, pri ktorom si priaznivci hier musia cvrkať do gatí, je síce perfektne natočený, ale akosi mechanicky, bez zjavných silných scén, pre Spielberga tak príznačných. Všetko zachraňuje záverečná pointa, ktorá dala najavo, že to nebola márna práca obalená efektným príbehom. Taktiež ma potešili odkazy na súčasnú ( aj dávnejšie minulú ) fanúšikovskú filmovú exkurziu. ()

Jinny

Nebudu tu rozebírat technickou stránku filmu - je skvělá, Spielberg pořád umí akční scény a vizuál je překrásný. Můžeme popojet? Srdce filmu je jeden typický americký kluk, který (tak jako většina lidí v jeho době) před realitou utíká do světa, který je barevnější, odvázanější a můžete v něm každou chvíli být někdo jiný. Velmi dobře funguje spojení s dívkou jeho srdce, které rychlostí vývoje odpovídá jejich mládí a jejich odcizené době. I nápad se třemi klíči ke splnění úkolu a závěrečná zkouška se do filmu hodily jak p...l na nočník. První věc, co film sráží, jsou záporáci. Ne že by neměli osobnost, ale Nolan Sorrento nedostal příležitost opravdu někomu uškodit a jeho podřízená, která by skutečně měla na to někomu ublížit, má příliš málo prostoru. Druhá věc je nevyužité zpracování tématu, které je... příliš plakátové. Spielberg z námětu mohl udělat klasiku, ale jezdí příliš po povrchu na to, aby tenhle film byl něco víc než geekovská jízda. ()

poz3n

Bohužel, můj odpor k používání CGI je natolik velký, že mě s jejich využitím nezabaví ani samotný Spielberg. Ale nadměrná přítomnost počítačových efektů není jediným problémem, který zapříčinil, že mě osud hrdinů téměř vůbec nezajímal. Děj je totiž (pokud odstraníte tu prvotní wow bublinu) extrémně neoriginální, dokonale předvídatelný a tím pádem nezajímavý a ještě k tomu v mnoha momentech docela dost hloupý. Výsledkem je tak pro mě spíš 2 a půl hodinový výplach mozku, než nějaký úžasný blockbusterový zážitek. Spielberg tráví ve virtuálním světě příliš velké množství drahocenného času a kvůli výše zmíněným důvodům nejsou ve výsledku nijak zázračné ani ty občasné chvíle ve světě reálném. Možná už jsem podobně přihlouplým dobrodružstvím odrostl, ale spíš si myslím, že má averze k nadužívání CGI efektů pracuje jako můj osobní filtr, který podobné počítačové bordely vyhodnocuje jako příliš zbytečnou podívanou. Nicméně na Spielberga se nezlobím, jak je vidět, mé hodnocení je spíše ojedinělé a vzhledem k tomu, jak se před pár měsíci předvedl s The Post, nemám o jeho tvůrčí schopnosti zatím žádný strach. 4/10 ()

rikitiki

Film o hledání easter eggs je plný easter eggs. A tím to zhruba končí. Kvůli tomu, abych nacházela narážky na kulturu z osmdesátek nemusím platit lístek do kina, když film nic jiného k objevení nemá. Je to snímek pro děti a rodiče, aby se na dětském filmu neunudili k smrti. Vzpomínka. Pohlednice. Vtípek. ___ Ale jinak: zoufalství. Příběh na pikaču s moralizujícím poselstvím, že virtuální realita se fakt nevyrovná reálnému kontaktu. ___ Nebavilo mě to a naštvalo mě to. Poselství o důležitosti normálního lidského soužití a komunikaci je podaný jako virtuální hra. Tohle myslíte vážně? Nejprofláknutější motivy o zlovolné korporaci a světu chudých, který se proti ní bouří? Aby co? Aby mohl dál pokračovat v tom, co zlovolná korporace chce? ___ Reálný a virtuální svět si neodpovídají, protože dle všeho jsme v jakési apokalypse, která není reálně nijak vysvětlená. Zatímco jinak se tam vysvětluje furt. Stále nějaká pravidla, jak tenhle svět funguje, když přitom působí dojmem domečku z karet v uragánu. ___ Nuda, přeplácanost a nesmysly. ()

honajz

Kdyby měli tvůrci pohádky Princové jsou na draka několik desítek milionů a zručné programátory, vzniklo by zhruba tohleto. Samozřejmě, pokud by zařadili československé popkulturní odkazy. Pohádka, kde se nejvíc vyřádili počítačoví animátoři, a tzv. realita je pohádkové klišé jak sviň. Btw, teď mne tak napadá, jak může režisér režírovat digitální b.ordel? :-) Zlatý původní Tron. Tak hlavně nezapomeňte, v úterky a čtvrtky jít do offlinu. Bye. ()

Othello

Trochu mě děsí, že za poslední rok již nejméně potřetí používám pojem "pravděpodobný vrchol současné nerd-service kultury" a jestli to použiji někdy znovu, tak už fakt nevim, jak ten film může vypadat. Narozdíl od Marvelu (který zákeřně ještě většinou odkazuje sám na sebe, čímž si vlastní sektu vyvolených uměle vytvořených nerd-pochechtávačů vytváří sám) naštěstí Spielberg dokáže využívat statisíce produktů osobního vlastnictví v takové rychlosti a kontextech, že neutrpí tolik neznalý divák (snad s výjimkou nešťastníků, jež minul Kubrickův Shining) a i pokud jste neviděli/nehráli sedmdesát odkazovaných titulů, jež se objeví během automobilové honičky na začátku, garantuju, že málem vytrhnete sedačku. Ta sekvence je neuvěřitelná a naopak mi připomněla jeden ze dvou filmů na světě, na který v Ready Player One není narážka, a to Ben Hur. Jinak pořád vyjící hudba najednou úplně utichne a převezmou její otěže jen zvuky nárazů a destrukce. Závod prakticky postrádá zpomalené záběry i přesto, že se během něj děje v pohybu několik věcí naráz a hlavně na rozdíl od Speed Racera má vše, co se jej účastní, hmotnost, a tedy neselhává fyzika. Tuhle scénu už film není schopný dohnat a upřímně jsem už po zbytek filmu jenom lovil rozličné plusy, abych se udržel na pětihvězdí. Bohužel, nehledě na Spielbergovo formální mistrovství (všimněte si dialogových scén, které jsou často v jednom či dvou záběrech, kde kamera odhaluje plynulým pohybem věci a postavy, které daná scéna potřebuje, aby byly vidět a do toho se ještě často děje něco zásadního v druhém plánu), selhává celé univerzum za oponou, kde si vlastně uvědomíte, že se celý vnější svět odehrával na jednom dvorečku, tvořeném sídlem zlé korporace, chudinskou čtvrtí, kde žije protagonista a mezi nimi vede taková dlouhá šedivá ulice, kde pobíhají lidi s oculama na gesichtu a ačkoli napodobují veškeré to pobíhání, bojování a saltování ve virtuální realitě, vždycky se nějak udržej na chodníku, nepomlátěj se o nic špičatého ani jinak si neublíží. Nemluvě o tom, že film příliš nenabízí alternativní čtení a významově nejde za obvyklé "hrajte si, ale nezapomeňte co je důležité - sluníčko, zdraví, přátelé a láska. Jo a korporace jsou špatné Ltd." V tomto film stále předhání hollywoodská satira Sucker Punch (hlavně v SE) či radikálně bezútešná vize ztráty lidství v The Gamer. Navíc Ready Player One ještě přichází s jednou, sekundární pastí, a to bolestivý zážitek veřejných projekcí, kde si všichni navzájem budou afektovaným smíchem dokazovat, že jim došla ta či nejaká narážka. Bože! PS: až budu pánem vesmíru, první co zakážu, bude využívání klasických písničkových hitů během výbušných finále, bojim se, že tyzhle zmrdský podkuřovačky teď budu mít na talíři pořád [EDIT 2022] Je to naprosto fenomenálně nasnímaná příšerná sračka, která se tváří nakolik není geekovská, přičemž její děj se odvíjí od současné uměle vytvořené vize nerdství jako něčeho, co nakonec dokážete v reálném světě zužitkovat a dá vám to náskok před ostatními. Což je smyšlenej korporátní bullshit, který byl vytvořený proto, aby se dokola mohly točit MCU a SW filmy s navázaným merchem. Podstata nerdství je právě naopak věnovat vědomě veškerou svoji energii a čas něčemu, co vás pro skutečný svět nijak nevybaví, ba právě naopak. Nedokážu si ani představit, jak kreténská musí být knižní předloha. () (méně) (více)

Ivoshek

Spielberg je dobrej a v jakékoli dekádě ví, co a jak. Ten film není hlubokomyslnej, je to zábava. Ale jaká! Nasadíš 3D brýle a jsi tam a bavíš se stejně jako pětiletej, desetiletej, nebo čtyřicetiletej (tzn. jsi na tý hudbě a Atari hrách fakt vyrostl). Skvělý! ()

Deschain

Neviem, či ma to nechytilo preto, lebo tie OASIS avatary Wadea a Samanthy (a vlastne avatary v OASIS všeobecne, hoci Aechov dizajn bol cool) mi boli také odporné, alebo preto, že som čítala knihu a kniha (kvôli nej som začala hrať WOWko, true story) ma bavila viac, alebo prečo. Nebolo to zlé, ale... Hoci druhý quest so Shining bol parádny, to bol fakt dobrý nápad, malo to silnú atmosféru aj napätie. (Cinema City Polus - 14.5.2018) ()

Pítrs85

Chápu, že se to současnýmu průměrnýmu divákovi musí líbit- je to barevné, hýbe se to (ve zběsilém tempu) a hlavně se u toho nemusí moc přemýšlet. Ale já bych od filmu chtěl přeci jen o trošku víc. Třeba nějaký příběh. Ta jedna hvězda za Duke Nukema, Laru Croft, T-Rexe, DeLorean, Jasona, Freddyho a za další pop kulturní odkazy, který jsou cool. Tenhle film není. ()

Rattus Rattus

Plochý CGI blockbuster, kdy filmy z herního prostředí nemusím, ale hvězdička navíc za soundtrack - moje oblíbené songy z osmdesátek + jejich perfektní použití ve filmu a samozřejmě Shining. ()

Janek

Už dlouho mnou tak dobře provedený film neprosvištěl jako zrovna nový Spielberg. Neutkvělo mi nic. Radši bych se do nostalgie přivodil tím, že bych si nějakou tu osmdesátku vylovil a pustil. Tady je té emocionální nostalgie hrozně málo (vzhledem k té rychlosti sledu nejrůznějších narážek a odkazů). Žádný z hrdinů (kromě Marka Rylance, vždy výborného) se vám nedostane dostatečně pod kůži, aby to celé nebralo trochu přesah. Je to procházka Matějskou poutí, děti to budou milovat. Ale věřím, že to může uzrát a že se to za dvacet let bude vnímat jako mezníková pocta filmu. ()

hansel97

Těžko se to hodnotí, je to parádní jízda, ale nezvládá úplně zakrývat, že je to jako příběh vevnitř prázdné. Naplno to vím, ale přesto hodnotím takhle, protože vizuálem a svou zábavností si mě to získalo. No a Olivia Cooke za to částečně může taky. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018