Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu

• USA A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (více)

Kristen, Kincaid a Joey se utkali s Freddym Kruegerem již v NOES 3. Tentokrát jsou zpět v normálním životě, ale Kristen znova začíná mít noční můry... V jedné z nich se prochází Freddyho domem, dojde až do kotelny a tam vtáhne do svého snu Kincaida i Joeyho. Po útoku psa se Kristen probouzí s ošklivou ránou na ruce... Během další noci se Freddy znovu "vrací k životu" a Kincaid a po něm i Joey se nedosní rána... To je však jen začátek a Freddy se už těší na další mladé maso, samozřejmě s Kristen v čele... V roli Kristen se představí Tuesday Knight, která také nazpívala titulku "Nightmare" (úvodní titulky). (5150)

lennyd

Kristen (Tuesday Knight), Kincaid (Ken Sagoes) a Joel (Rodney Eastman) se po vítězství nad Freddym snaží vrátit zpět do normálního života. Ale Kristen začíná mít znovu noční můry, a díky své schopnosti vtáhnout ostatní do svých snů s ní tyto noční můry prožívají i ostatní. A každé malé dítě ví, že to co se stane ve snu, stane se i ve skutečnosti - a smrtí Kincaida a Joela to začíná. Není pochyb, Freddy je zpět ... Jak jsem si u NMES 3 lebedil, jak se po zpackané dvojce opět příběh rozjel na plné obrátky, u čtyřky už tomu tak není. Sice jednotlivá úmrtí teenagerů jsou docela zajímavá (utopení ve vodní posteli asi nebude příliš obvyklá smrt), nicméně ani to nezvrátí hořkou pachuť, která mi po skončení filmu zůstala na jazyku. Tak nějak jsem doufal, že Rene Harlin, jakožto jeden ze známějších režisérů zabývající se touto sérií, ma trochu na víc. Ani herecké obsazení mi tentokrát nesedlo, výměna Patricie Arquette za Tuesday Knight nebyla úplně nejšťastnější volbou, a zbytek hereckého osazenstva mi lezl na nervy už úplně ... ()

demented

Renny Harlin vpichol do žíl Freddymu poriadnu dávku adrenalínu a naštartoval tým jeho ďalšiu kariériu. Po neprekonateľnej jednotke je to druhý najlepší diel celej série. ()

Danny F.

Tak toto dílo je naprosto slabé. Podivný děj, napětí pomizelo nebo alespoň polevilo a co ten závěr? Velice podivné usmrcení Freddyho. Taky mi ve filmu neseděli jakési flashbacky, kdy se jedna scénka opakovala nesmyslně dokola. 70% ()

darek kartac

Svěcená voda kříže ani pohřbení ostatků nestačilo. Vrátil se a chce si vše co mu patří vzít. Noční můra pokračuje a Freddy je opět zde s velkým elánem a chutí zabíjet občany ELM STREET. ()

VanTom

Standardně prostá/pitomá dějová osnova, která musí co nejrychleji zase nějak oživit Freddyho a postavit ho proti partičce nevyspalých středoškoláků, rozhodně neohromí. V nápaditosti bizarně nechutných snových smrtí už je lepší a s přibližující se akční "kung fu" konfrontací (s oblékáním/vyzbrojováním jak z Komanda :-)) šlape na plyn velmi slušně. Hodně jí samozřejmě dodává dynamická Harlinova režie, "raimiovsky" kinetická kamera a i po 30 letech dobré triky a výprava. Za díly 1 a 3 mnoho nezaostává, lepší 3*. ()

lykan9

Vládce snu není špatným hororem. Film už se však posouvá trochu do jiné roviny a již se nejedná o čistě temný horor, ale spíš o akční podívanou s komickými prvky hlavně v postavě Freddyho. Další věcí, která mě mrzela, bylo přeobsazení Kristen, a to nejen proto, že se mi moc líbila Patricia, ale nová protagonistka byla velmi nezajímavá. Jinak v rámci žánru lehký nadprůměr. ()

KasparekZabijak

Scénáristům čtvrtýho dílu týhle kultovky jak kdyby už ze začátku trochu docházel dech, chvilku je to palba jak ve trojce, pak zase místama odfláklá dvojka, výsledkem je ne úplně špatnej mix obou předchozích pokračování. Freddy je v dobrý náladě, sem tam utrousí i vtipnou hlášku, zajde si na pizzu, případně vyleká zpovykance v převleku za sestřičku v nemocnici. Celkově to na mě chvílema působilo jako horrorová komedie, což zřejmě nebyl záměr tvůrců, ale ve výsledku mi to vůbec nevadilo, podařený pokračování. ()

J.Lajner

Nejakčnější a mému srdci nejbližší díl z celé série. Patrně za to může fakt, že jde o první film s Freddym, který jsem před mnoha a mnoha lety objevil na ošuntělé VHS mých rodičů. Přeskakování obrazu, jednostopý rychlodabing, jo to byly časy. Budoucí tvůrce akčních hitů Renny Harlin to tady vzal pěkně od podlahy a filmu tahle odlehčená poloha celkem sedí. Dobrá je i zakomponovaná parafráze na Alenku v říši divů, která se jako nit táhne celým filmem. Soundtrack ctí hudební motivy z prvního dílu a je navíc obohacen o spousty soft rockových pecek z osmdesátých let. Prostě pohoda, která však za předchozím výborném dobrodružství o kus zaostává. ()

pfa

Noční můra je vůbec poměrně dobrá série hororů, tu lepších epizod, tu horších, na kterou je docela pěkně slyšet. [8/1O] (A Nightmare On Elm Street 4: The Dream Master, USA, horror) ()

jenik71

Na vrakovišti aut, kde končí předchozí díl, jsou ostatky obávaného zabijáka vyhrabány psem a Freddy se znovu vrací. Nasazuje si slušivý klobouček a dělá si zálusk na poslední mladé z ulice Elm Street. Tento díl je o trochu horší než předchozí, přesto jsou tu k vidění na tehdejší dobu zajímavé triky. Třeba takovou pizzu od Freddyho bych si asi nedal. ()

jefff

Docela slušný díl, s fajn gore scénami, ale příběh je hodně levný. I Fredy by mohl být na plátně víc a vtipnější. Ale stejně pobavilo. ()

Opsha

Bohužel tohle pokračování je dost nudné. Nápady tu sice jsou (pizzerie, přebírání schopností padlých) a scénu s broukem jsem měl docela problém rozchodit, ale prostě lépe nemůžu. ()

Mr.Jackass

Když vezmu v potaz v jakém věku jsem tento film viděl a co to se mnou několik následujích nocí udělalo tak nemůžu dát méně než 4*... ()

kenkaku

Jakožto ne-fanda hororů mě Freddy tak nějak obecně zaujal a neminul. Viděl jsem tedy všechny "noční můry" a musím přiznat že pro tu čtvrtou v pořadí mám slabost a považuji za nejlepší. Důvodem je to že je "jiná" než ostatní a to tím že se Freddy změnil. Jak bych to tak popsal... je "hravější". Není to jen děsivá postavička ze snu krčící se někde ve stínu, ale i škodolibý zmetek co si užívá "výsluní" (příklad za všechny - loupání jablka rukavicí). Renny Harlin (Cliffhanger, Smrtonosná past 2) tedy udělal Noční můře skvělou službu a příjemně sérii oživil. Co navíc vůbec neškodí je nenásilně provázání s předchozí neméně zdařilou trojkou. ()

sedm.1

Z prvních čtyř dílů je Vládce snu tím jednoznačně nejslabším pokračováním. Tvůrci zde nepřišli prakticky vůbec, ale vůbec s něčím novým, nedozvěděli jsme se tu nic ani o Freddym samotném, ani nic z minulosti, ani o obětech, prostě se tu na place objeví několik starších, a pár nových „teenů“, aby měl co Krueger dělat a postupně je poměrně nezáživně likviduje, bez nějakého většího úsilí a bez nápadu, nehledě na to, že Freddyho mordy navíc tentokrát působili i hodně neefektně a třeba konkrétně o proti trojce i vyloženě lacině a dokonce zmizeli i ty jeho supervtipné sarkastické hlášky, pro kterého mají Freddyho diváci tak rádi, takže tu bez nich působí až polovičním dojmem. Zápletka by se jinak dala označit za doslova nulovou, bez děje, prostě jen plytké vraždění za účelem, aby se vůbec něco dělo. Co se postav týče, ty mi přišli vážně nesympatické, nudné a nevýrazné, napětí se ze čtyřky vytratilo úplně a atmosféra pak sice zůstala zachována, ale i u ní byla znát jistá ztráta působivosti. Čtvrtý díl tak na mě zkrátka zapůsobil jako zcela zbytečné pokračování, které tuto sérii absolutně nikam neposunulo, které mi připadlo opravdu prázdné, bez nápadu, bez energie, prostě jako taková horkou jehlou spíchnutá rychlovka, jen aby něco nasypala, dokud se oslík otřásal. ()

Han22

A další výborný díl. Poté co zabije hrdinky z třetího dílu, začíná Freddy zabíjet další děti z Elm Street a sbírá jejich duše. Proti němu ale stojí Alice, která získává jejich sílu a připravuje se na rozhodující boj. EDIT: Opět skvělé postavy, vynalézavé schopnosti a smrti (karate, švábi), opět nový způsob fungování světa snů, který není v rozporu s předchozími díly a především ultimátní finále, kdy se hrdinka naštve a vydává se za Freddym vyříkat si to s ním jednou provždy. ()