Do malého městečka El Dorado přijíždí pistolník Cole Thornton (John Wayne). Ten dostal nabídku práce pro místního bohatého rančera Barta Jasona. Jenže Colea přímo v městečku varuje před přijetím této práce jeho starý přítel, místní šerif J. P. Harrah (Robert Mitchum). Bart Jason je zákeřný zbohatlík, který má zájem získat zdroje vody patřící už několik generaci místních rančerů, MacDonaldovým. Po této informaci Cole Jasonovu nabídku odmítá. Při zpáteční cestě do městečka však dojde k nehodě. Mladík, Luke MacDonald, který hlídá přístupové cesty okolo MacDonaldovy farmy, usne na stráži a Coleův příjezd ho vyleká. Rozespalý Luke na Colea vystřelí. Stojí ho to život. Colea Lukeova smrt mrzí, proto jeho mrtvolu i s vysvětlením přiveze na farmu MacDonaldových. Podrobnosti nehody, které Cole vysvětlí Lukovu otci, starému MacDonaldovi, jsou tak přesvědčivé, že MacDonaldové Colea nechají jít. Jediný, kdo se s vysvětlením Lukovy smrti nesmířil, je Josephine (Joey) MacDonaldová, sestra mrtvého. Ta si proto na Colea počíhá v divočině a postřelí ho. Cole je sice zraněný, nicméně by Joey mohl bez jakýchkoliv problémů zabít. Cole to ale neudělá a posílá dívku k otci domů. Po nezbytném ošetření rány odjíždí z městečka. O několik týdnů později se Cole v malém baru kdesi na západě setkává s pistolníkem Nelsem McLeodem. Ten mu také nabízí práci. Opět se jedná o práci pro Barta Jasona. Cole práci sice odmítne, ale dozví se, že se Jason opět rozhodl získat přístup k vodě. Dřív se bál šerifa J. P. Harraha, teď ale šerif propadl alkoholismu, a tak Jason opět shání pistolníky pro svou malou válku proti MacDonaldovým. Cole se ihned rozhodne jet MacDonaldovým na pomoc. Je mu jasné, že jeho přítel-šerif má co dělat sám se sebou. Ke Colemu se přidává mladík, který si nechává podle svého původu říkat Mississippi. Cole mu totiž pomohl s McLeodovou bandou. Ve městečku Cole zjišťuje, že jeho přítel-šerif je už několik týdnů v lihu. O bezpečnost ve městě se stará jeho pomocník Bull. Cole s Bullem a Mississippim rázně udělají šerifově pití utrum. Mississippi umíchá jakýsi dryák, který nalijí opilému Harrahovi do hrdla. To velmi rychle postaví pijana na nohy. Šerif, který má úděsnou kocovinu, zjistí, že se mu směje celé městečko. Nikdo nemá pro jeho pijáckou epizodu kvůli záletné ženě pochopení. Co je však horší, ze šerifa nemají respekt ani McLeodovi muži, kteří se ve městě setkávají se svým povedeným zaměstnavatelem, Jasonem. Ve chvíli, kdy tito pistolníci zaútočí na šerifa a jeho pomocníky, Bulla, Colea a Mississippiho, se zlou se potážou. Léčka, kterou McLeodovi lidé na šerifa a jeho doprovod připravili, skončí smrtí tří pistolníků a zatčením Barta Jasona. Teď je ale jasné, že McLeodovi lidé určitě přijdou zachránit svého zaměstnavatele před jeho vydáním státnímu zástupci... (TV Prima)

andrii

Rádo - nerado koleduje si o Waynovy vybrané finesy. Bylo - nebylo. Až do rána bílýho. Nabíledni je. Vybílit býlí z obydlí jeho. ()

senor

Poctivý klasický western, téměř stejný jako Rio Bravo. Slovní humor mezi Waynem, Mitchumem a nakonec i Caanem je fajn. Možná ale trochu zbytečně dlouhé. A ta písnička je super. ()

Mrkvič

Opravdu nadčasová záležitost, na kterou se dá pořád příjemně koukat. Mitchum s Waynem jsou výborní jako vždy, ale mnohem lépe vypadají díky skvělému příběhu. Všechny ale zastiňuje James Caan, který je s českým dabingem prostě dokonalý. Nechybí motivy cti a přátelství a to dokonce i v případě hodně charismatického pistolníka na té špatné straně. ()

st.verka

Kdo má rád tyhle starší westerny, tenhle by si neměl nechat ujít. Pistolníci s profesionální ctí, celí chlapi, krásné dámy, přiměřená dávka humoru a skvělé herecké výkony. A samozřejmě, že dobro, i když poněkud pochroumané, zvítězí nad zlem. ()

Mirokukii

Může být nějaký western víc westernovej? Dva rančeři a jejich spor o vodu. Drsní, i vtipkující kovbojové. Nejrychlejší pistolníci. Na to, který je lepší si samozřejmě musíme počkat. Ochlasta šerif. Krásná dáma. Trocha napětí, humoru, přestřelek. Na rub jde pouze podoba s předchozím Rio Bravo. Avšak oba snímky jsou velice kvalitní a výborné. ()

Mr.Bulanek

První hodinu a půl jsem měl 4* chutě. Mladý J. Caan hrál lepe než staří mazáci Wayne, Mitchun. Když kupovali zbraň pro někoho kdo neumí mířit, napadla mě brokovnice, ale že bude upilovaná to mě nenapadlo. Poslední 45 minutovka plná vtipů a nějaké té přestřelky, mě přesvědčila o plném hodnocení. ()

neoBlast

No musím uznat, že moji trochu přehnanou adoroci tohoto filmu způsobilo dětství prožité s několika "vyvolenými" VHS. A El Dorado jsem viděl skoro tak často jako Překvapujícího Asterixe a Harleye Davidsona s Marlboro Manem. Ale Howard Hawks má s jedním ze svých nejznámějších filmů co nabídnout i v 21. století. Jde především o (ne)vzájemnou [sic] chemii ústřední trojice Wayne-Mitchum-Caan. A musím také zmínit povedený český dabing, který jsem si v mládí zamiloval 85 % ()

Compadre

Ještě o něco lepší než Rio Bravo, tak co vám mám povídat. Naprosto skvělej western, šmrncnutej ve správný míře komedií. Robert Mitchum je jako šerif notor tak přesvědčivej a zábavnej, že jsem si celou dobu přemýšlel, jestli neni nalitej doopravdy :)) opravdu třída. John Wayne ani komentář nepotřebuje, to je klasik..Jako bonus funguje i výborná hudba. Úvodní znělka je dechberoucí. Megakumšt. ()

Brain-D

Vtipnější svižnější, lépe obsazenější než "Rio Bravo", takže musím přihodit další *. A zároveň konstatuji, že jde o nejlepší western s Johnem Waynem. V závěsu s opilím Mitchuem a upilovaným Caanem je radost se koukat. ()

JohnSmith

Jeden je skoro ochrnutý a druhý má křeče z protialkoholního lektvaru. Králové westernů spolu, ale bohužel to nebylo nic moc. Začátek byl šíleně roztahaný a téměř až od poloviny filmu to mělo to správné tempo. ()

VasaX

El Dorado je záležitost, která by rozhodně neměla uniknout žádnému fanouškovi žánru. Bohužel na rozdíl od Velké země je na něm vidět, že ve zkoušce času prochází jen tak tak. Modernímu diváku budou podvědomě (a možná i vědomě) vadit některé zde nefungující principy (aneb příklad za všechny šerifova "vazební věznice": hlavní hrdinové jsou zde v úkrytu před okolním ohrožením, avšak s nimi spřízněné= postavy za nimi vyrazí, ač je to nebezpečné, riskují, pro dobro hlavních hrdinů. Moderně by se využilo jejich obětí a tyto postavy by byly za tohle chování "ztrestány", když ne na poprvé, tak alespoň na podruhé, v zájmu gradace děje. Jenže tady ne, postavy se producírují tam a zpět, a na gradaci se čeká do definovaného okamžiku. Aneb najednou to nedává smysl - v kontextu zápletek moderních akčních snímků. Takhle přeci ty příběhy nefungují! :-)) Humorné odlehčení není bohužel na dnešní dobu dostatečné, a celkově má El Dorado hluchá místa a táhne se. Ač všeho všudy j to nadprůměrný western, v dnešní době už ztrácí dech více, než někteří z jeho "generace". Je to ale škoda, protože alespoň za jedno lehce nesoustředěné shlédnutí stojí. ()

fefee

Klasická kulisová westernová promenáda s trocha kŕčovitým hraním nehraním v hlavnej úlohe so solídnym Waynom. ()

J-o-k-e-r

Se starším snímkem Rio Bravo nejlepší a nejoblíbenější western s J. Waynem. U mě další srdcovka. Ústřední dvojici tvoří spolu s Waynem taktéž výborný R. Mitchum, a oba dva staré mazáky doplňuje mladý J. Caan. Opět film přeplněný humornými scénami, úžasnými postavami i krásnou hudbou. H. Hawks zkrátka uměl točit kvalitní westerny, a právě ty v dnešní době chybí. ()

Kosmik 1

Tak El Dorado se s mnou nedávno viděnými Stopaři nedá vůbec srovnávat. Jak mi role Johna Wayna ve Stopařích nesedla, tak tady jsem si ji dokonale užíval. Pohodový chlapík, který nikdy nikoho neprosí, nikdy se neomlouvá, zároveň je ale strašný dobrák a neuvěřitelně vtipný. No a samozřejmě je to pořádný ranař, který prakticky nikdy nemine a je nejrychlejší z celého širého okolí. Od chvíle, kdy se dají dokupy s parťákem přezdívaným Mississippi, to je panečku podívaná a nebál bych se El Dorado nazvat legendou westernu. Místní šerif je taky pěkné číslo. V momentě, kdy mu míchali nápoj proti kocovině, jsem myslel, že umřu smíchy. Z toho, co v něm bylo, se mi dělalo pěkně šoufl. :) Tihle tři chlapíci, když pak byli pokupě, tak to byla pořádná jízda a já čuměl s otevřenou hubou. Thorton: "Trefil jsi ho?" Mississippi: "No, trefil jsem ceduli a ta trefila jeho!" Thorton: "To snad není možný, jak jsi mohl minout?" Mississippi: "Zranil jsem ho, kulhal!" Thorton: "On kulhal už předtím!" Mississippi: "Aha..." :D Takových hlášek je tu desítky a prakticky pořád se při sledování usmíváte, někdy se popadáte za břicho. Pro mě krásný a nezapomenutelný zážitek. 95% ()

Autogram

Tento western nie je celkom záživný, ako by sa na taký žáner patrilo. Priveľa štúdiových dialógov a len niekoľko prestreliek. Jedna, kde sa gulkami rozkývu a rozozvučia zvony, tá nad ostatnými vedie. Tiež ženský parťák v zbrani nie je bežná záležitosť, podobne ako kovboj, ktorý zbraň neovláda, a tak dostane zbraň najničivejšiu. Zvyšok je bohužiaľ len bežné westernové klišé. ()

m.a.t.o.

„Trafil si ho?“ – „Noo, keď utekal preč, tak kríval.“ – „Kríval už keď sem prišiel.“ Dobre zrežírovaný a na svoju dobu až nezvyčajne nahláškovaný western so sympaticky synchronizovanou ústrednou dvojkou John Wayne / James Caan. 75 % ()

Šakalík

John Wayne natočil westernů mraky, ale tenhle je přece jen v mnohém výjimečný. Především na rozdíl od jiných má docela zajímavý příběh, kde není zpočátku tak úplně jasné, kdo je ten dobrý a kdo zlý, což ve westernech nebývá obvyklé. Pravda, časem se nám ta zápletka patřičně zjednoduší, ale vše je vyváženo báječně odlehčeným tónem, který mají na svědomí především mladý vrhač nožů Mississippi a šerifův asistent Bull Harris. Některé scény jsou nezapomenutelné (třeba když Thornton učí Mississippiho střílet nebo když se ti dva snaží vystřízlivět šerifa :-)) Osobně považuju El Dorado za vůbec nejlepší western, ke kterémuž přesvědčení nemalou měrou přispívá i mimořádně povedený český dabing (a to říkám já, který dabing obecně přímo nesnáší – viz můj profil). ()