Do malého městečka El Dorado přijíždí pistolník Cole Thornton (John Wayne). Ten dostal nabídku práce pro místního bohatého rančera Barta Jasona. Jenže Colea přímo v městečku varuje před přijetím této práce jeho starý přítel, místní šerif J. P. Harrah (Robert Mitchum). Bart Jason je zákeřný zbohatlík, který má zájem získat zdroje vody patřící už několik generaci místních rančerů, MacDonaldovým. Po této informaci Cole Jasonovu nabídku odmítá. Při zpáteční cestě do městečka však dojde k nehodě. Mladík, Luke MacDonald, který hlídá přístupové cesty okolo MacDonaldovy farmy, usne na stráži a Coleův příjezd ho vyleká. Rozespalý Luke na Colea vystřelí. Stojí ho to život. Colea Lukeova smrt mrzí, proto jeho mrtvolu i s vysvětlením přiveze na farmu MacDonaldových. Podrobnosti nehody, které Cole vysvětlí Lukovu otci, starému MacDonaldovi, jsou tak přesvědčivé, že MacDonaldové Colea nechají jít. Jediný, kdo se s vysvětlením Lukovy smrti nesmířil, je Josephine (Joey) MacDonaldová, sestra mrtvého. Ta si proto na Colea počíhá v divočině a postřelí ho. Cole je sice zraněný, nicméně by Joey mohl bez jakýchkoliv problémů zabít. Cole to ale neudělá a posílá dívku k otci domů. Po nezbytném ošetření rány odjíždí z městečka. O několik týdnů později se Cole v malém baru kdesi na západě setkává s pistolníkem Nelsem McLeodem. Ten mu také nabízí práci. Opět se jedná o práci pro Barta Jasona. Cole práci sice odmítne, ale dozví se, že se Jason opět rozhodl získat přístup k vodě. Dřív se bál šerifa J. P. Harraha, teď ale šerif propadl alkoholismu, a tak Jason opět shání pistolníky pro svou malou válku proti MacDonaldovým. Cole se ihned rozhodne jet MacDonaldovým na pomoc. Je mu jasné, že jeho přítel-šerif má co dělat sám se sebou. Ke Colemu se přidává mladík, který si nechává podle svého původu říkat Mississippi. Cole mu totiž pomohl s McLeodovou bandou. Ve městečku Cole zjišťuje, že jeho přítel-šerif je už několik týdnů v lihu. O bezpečnost ve městě se stará jeho pomocník Bull. Cole s Bullem a Mississippim rázně udělají šerifově pití utrum. Mississippi umíchá jakýsi dryák, který nalijí opilému Harrahovi do hrdla. To velmi rychle postaví pijana na nohy. Šerif, který má úděsnou kocovinu, zjistí, že se mu směje celé městečko. Nikdo nemá pro jeho pijáckou epizodu kvůli záletné ženě pochopení. Co je však horší, ze šerifa nemají respekt ani McLeodovi muži, kteří se ve městě setkávají se svým povedeným zaměstnavatelem, Jasonem. Ve chvíli, kdy tito pistolníci zaútočí na šerifa a jeho pomocníky, Bulla, Colea a Mississippiho, se zlou se potážou. Léčka, kterou McLeodovi lidé na šerifa a jeho doprovod připravili, skončí smrtí tří pistolníků a zatčením Barta Jasona. Teď je ale jasné, že McLeodovi lidé určitě přijdou zachránit svého zaměstnavatele před jeho vydáním státnímu zástupci... (TV Prima)

gogo76

John Wayne je starý cowboy a v tomto dobre obsadenom westerne hraje zaujímavého, rýchlo tasiaceho chlapíka, ktorý je po zásahu čiastočne ochrnutý na ruke. Ruka ho väčšinou neposlúcha práve vtedy, keď ju potrebuje a aj z tohto dôvodu je omnoho uveriteľnejší ako mraky iných, podobných filmov o ostrostrelcoch. Štvorica hlavných hrdinov sa bránia presile a navzájom sa podpichujú vo vtipných dialógoch. Zvlášť sa vydarila posledná tretina, kde dosť veľkú úlohu hraje chlast a na mol opitý a smradľavý šerif v podaní R. Mitchuma. Určite jeden z najlepších kúskov žánru. 80%. ()

pepo

Obrovská pecka a jeden z najlepších amerických westernov všetkých čias. Úžasné postavy a dokonalá interakcia medzi nimi, až po veľkú dávkú humoru dáva spomenúť, že Hawks začínal pri screwball komediách a vyrojilo sa aj mnoho spomienok na Sedem statočných. Až tak dobré to je. 10/10 ()

Xmilden

Trošku nerozumím proč se režisér rozhodl prakticky znovu natočit trošku jinak Rio Bravo, ale budiž. Prostředí a hodně zápletek téměř identické se zmiňovaným filmem. Ve filmu je spousta luxusních dialogů. Místo zbraní zde má daleko větší účinek dobře načasovaná hláška. Zejména starý pomocník šerifa je v tomto směru nedostižný. Nicméně westerny Howarda Hawkse se nedají brát nějak moc vážně. Oproti nim je i takový Vinnetou dramatem. Ani se nedivím jak muselo být ve své době zle Johnu Waynovi, když se objevila Divoká banda. El Dorado je zábavou spíše pro dospívající kluky. 75% ()

LiVentura

Milý, klasický "wayneovský" western s logickými ironickými poznámkami traperského zástupce a věčného trumpetáře Bulla... :-)) ()

cheyene

John Wayne je western, western je John Wayne. Symbióza či rovnice, která fungovala, funguje a věřím, že vždy fungovat bude. Klasický western, který nepostrádá naprosto nic, co má snímek tohoto žánru mít! V roli jednoho ze 4 nejrychlejších pistolníků se tu objevuje největší kovboj všech dob John Wayne a jeho hereckými kolegy jsou neméně skvělí Robert Mitchum a James Caan alias Mississippi. Za tónů příjemné hudby sledujeme divoké přestřelky prokládané výborným, nenuceným humorem, který odlehčuje povedenou (leč v ničem novátorskou) zápletku. Stopáž je zpříjemněna i ženskými postavami, jež opět neunikají pozornosti hlavní mužské trojice. Charismatický je tu i protějšek Thortona - další z oněch 4 nejrychlejších pistolníků - McLeod, což je veliké plus. S hodnocením vůbec neváhám. Nedostatek: Šerif J. P. je v jedné scéně postřelen do levé nohy a také na ni po většinu času logicky kulhá. V jedné scéně (dost dlouhá nato, aby to divák postřehl) si však můžeme všimnout, že po levé - poraněné - noze chodí a pravé odlehčuje. ()

kinej

Jak já to vidím, je El Dorado sice povedený, ale ničím mimořádný oldschoolový western. Možná je na můj vkus ještě starší než ty, kteým já říkám stará škola, každopádně po filmařské stránce film působí jako dobový standard. Charisma Johna Waynea mě úplně míjí (byť to asi nemohu posoudit úplně objektivně, viděl jsem bohužel jen dabovanou verzi). Působí na mě jako vypraný a nažehlený starý nesympatický chlap,co umí dobře jezdit na koni a všem jen rozkazuje co jak mají dělat. O nic víc mi do noty nesedl ani „indijánobijec“ Bull a takový Mississippi v podání J. Caana, mi byl zvlášť po svém rasistickém „čínském“ fórku úplně proti srsti. Nejsympatičtější je tak ožralecký šerif Roberta Mitchum, u kterého mi jako u jediného z nich nebylo jedno, jestli ho nezastřelí. Zápletka je takový standard, navíc od začátku nekompromisně směřující k happy endu, každá ženská postava je tu napsaná tak předvídatelně, že je otázka času než se dá dohromady s někým z hlavní partičky a usadí se s ním. Možná, že jediný problém je v tom, že je film už trochu zastaralý a nemá holt ždáné parametry nestárnoucí nebo nadčasové klasiky, protože je to prostě tucťák. ()

Fiftis

Môj obľúbený Jamec Caan v jednom z jeho prvých filmoch. Western podľa môjho gusta obsahuje súboj dobrých so zlými, svižnú streľbu, chlapácke hlášky a nejakú tú pohľadnú sexi kovbojku. El Dorado toto všetko ponúka a tak si síce môžem povzdychnúť nad tým, že záporáci neboli zase tak veľmi zlí, ale radšej si to nechám od cesty a znovu si vychutnám skvelé hláskovanie Mississippiho a znechutené bonmoty nedobrovoľne triezveho šerifa. Záverečná prestrelka je celkom slušná. Stopáž je tiež celkom prijateľná. Skvelé herecké obsadenie - John Wayne, Robert Mitchum a James Caan. Toto proste muselo fungovať a tiež to funguje. Dobrý príbeh, dobrý western a výborní hrdinovia, na ktorých vás baví sa pozerať. Sú tu aj vtipné momenty, takže je to pekne odľahčené a je to taká westernová klasika svojej doby. ()

lamps

Krásný příklad toho, proč nemám rád klasické americké westerny. Slabý scénář, pomalé a nezáživné zpracování, nulová gradace příběhu a charaktery všech postav natolik totožné, jako by byly všechny z jediné rodiny. Velkým pozitivem je pouze dobře vložený a příjemný humor a sympatičtí herci v čele s tahounem Waynem, ožralou Mitchumem a mladým Jamesem Caanem, kteří se velmi dobře doplňovali. Jinak se mi tady jasně ukázalo, jakým je Tenkrát na západě nedotknutelným westernovým klenotem.. 60% ()

Madsbender

"Přes půlnoční hory do El Dorada!" Oficiálne prvý mnou videný film s westernovu legendou Johnom Wayneom a druhý s Robertom Mitchumom. Plnohodnotná zábava z Divokého Západu s vynikajúcim scenárom, skvelou réžiou a brilantnými hercami (včetne Jamesa Caana, Arthura Hannicata a Christophera Georga). Nič viac, nič menej. ()

petaspur

Starý dobrý kovbojský příběh o souboji dobra se zlem, chlapské cti, nutnosti pomáhat slabším a to vše je dochucené špetkou trefného humoru. Opilecký šerif J. P. Hara (bývalé střelecké eso) se svým pomocníkem by ve městě nikdy nenastolili pořádek, kdyby na pomoc nepřijel bývalý kamarád Thorton (stárnoucí střelecká jednička) se svým učněm Mississippim, který sice s obtížemi trefí stodolu zevnitř, ale nadšení pro cokoliv mu rozhodně nechybí. Ve čtyřech se to lépe táhne, nějaká ta láska se taky objeví, trocha střelby s originální fintou nesmí chybět a hrdinský závěrečný pochod tvrďáků podepřených berlemi klidným městem je vždy doprovázen mým spokojeným úsměvem. ()

HAL

Jako seriálová epizoda by to bylo dobrý, jako cokoli víc tolik ne. Tady se to stáří filmu i unavenost hlavního herce podepisuje fakt hodně, John Wayne ty westerny sekal jak Baťa cvičky a najít na nich něco opravdu výjimečného je trochu potíž. Připomnělo mi to dětství kdy jsem četl westernové rodokapsy od G. F. Ungera, připadá mi to jako zhruba podobná spotřebka. 7/10 ()

InJo

Můj nejoblíbenější film s Johnem Waynem. Poutavý děj, pár originálních nápadů, vtipné a odlehčené dialogy a hlášky a skvěle načasované a kvalitně zpracované akční scény. Western, od kterého jsem čekal jen průměrně odvedené řemeslo a dostal jsem dvě hodiny svěží zábavy. Láska na první pohled. Wayne s Mitchumem se skvěle doplňují, ale ještě lepší "chemie" funguje mezi Waynem a mladičkým Caanem. A k tomu ukázkově charakterní a zásadový záporák, kterého jsem si zamiloval (McLeod). Jeho představitel ho ztvárnil příjemně minimalisticky a elegantně, žádná zbytečná velká gesta nebo přehrávání, které by narušovaly uvolněnou a poměrně klidnou atmosféru filmu. Nelze odolat. 90 % ()

Šakal

Takovouhle zvonkohru, kterou přichystali pánové Harra a Thorton nezvaným hostům městečka El Dorado, jim můžeme pouze tiše závidět i my, častí to návštěvníci Pražské Lorety. Chvíli jsem v tom (než někdo začne(te) hned něco namítat, rovnou podotýkám, Rio Bravo jsem neviděl nebo si to alespoň nevybavuji) musel hledat zřetelný otisk H. Hawkse, ale od momentu „je úzká, tvrdá a nepohodlná, ale nikdo s ním nebude pohazovat“, nebylo nejmenších pochyb. Tohle opravdu není Leone, kde se dobře váží každé slovo, nejprve se většinou koná a až potom případně (i) mluví, tohle je Hawksova typicky suchá (westernová) konverzačka s legendárním duem J. Wayne-R. Mitchum, přičemž troj resp. čtyřlístek doplňuje „zelenáč“ J. Caaan resp. starej bard A. Hunnicutt. Pokud k tomu tak i přistoupíte, nemůžete býti zklamáni. V opačném případě vás může čekat nejedno nemilé překvapení. A jentak mimochodem, mládí neporáží stáří, ono mu „pouze“ náramně přihrává. Přičemž SPOILER (jako prase) v tomto případě se ani člověk nemůže na Hawkse dvakrát zlobit, že tu „lehce“ nesourodou sympatickou ústřední trojici, v závěru „nezeštíhlil“. Ostatně nemáte ten pocit, že Mitchum (když pominu skutečnost, že od jisté chvíle si nemohl dopřát už ani hlt) si beztak (v křečích) vytrpěl dost, Wayne s olovem tlačící na páteř to neměl zrovna taky dvakrát příjemný a poeta J. Caan je ještě příliš mladej na to, aby líbal hlínu?! 5-tou * nedávám za lehce uspěchaný (před)závěr (tu závěrečnou přestřelku jsi mohl, né že ne, Howarde (pro nás fajnšmekry) maličko protáhnout) a absenci alespoň jedné kulervoucí (památné) scény. Na druhou stranu, bavil jsem se královsky to nepopírám, to včetně posledního záběru. 88,8% ()

Anderton

No jóó, v El Dorádu, tam to kdysi žilo....pre nás, mladších divákov, je El Dorádo zaujímavé tým, že sme viac zvyknutí ako "spoznávači" starších Waynových westernov na jeho mladšiu verziu a rovnako aj na Mitchumove sebavedomejšie typy z 50tych rokov, ako na ich "kotle" a otrhanejšie šaty. Rovnako máme zafixovaného Caana ako starého mentora, rozdávajúceho rady svojim potomkom a podriadeným, takže v tomto smere je El Dorado dosť paradoxný zážitok. Popravde je obľúbenosť tohoto aj napriek humoru viac menej klasického westernu daná obsadením a chémiou medzi hlavnou štvorkou, nemám pocit, že by som v ňom našiel omnoho viac, ako napríklad v podobnom Rio Bravo. Diváci roku 1966 mali určite radosť, že si mohli pozrieť sto razy videný príbeh, išlo o to, že to mohlo byť s Johnom Wayneom v takejto úlohe naposledy. Len neviem, či je tá dĺžka na škodu alebo filmu prospieva, pretože mi čím ďalej, tým viac mi prirastali títo starí (a jeden mladý) harcovníci k srdcu. ()

Frajer42

Spoilery! Nějak mi nejde do hlavy, proč udělali tvůrci z druhé poloviny tohoto filmu kopii filmu Rio Bravo. Kromě stejných rolí nechybí opět problémy se ženami, s alkoholem, ba dokonce ani tolik očekávané čekání na okresního maršála. Je naprosto jasné, že tento film mnohonásobně více docení všichni, kteří neměli se starším bratříčkem tu čest. Alespoň bych očekával, že když dělám stejný film, tak ho udělám lepší, což byl v tomto případě neřešitelný úkol, protože Rio Bravo moc prostoru ke zlepšení neumožňoval. Mise byla tedy neúspěšná a v tomto případě mi přišly všechny provedené změny, jako změny k horšímu. Všichni vybraní herci mi přišli o pořádný skok méně sympatičtí. Snad jen s výjimkou Wayna, který mi přišel stejně sympatický jako Wayne z Rio Bravo. Jen měl jako šerif větší šmrnc. Myslím si, že kdyby tento film nevznikl, tak filmové svět nepřišel vůbec o nic. Dívat se na něj samozřejmě dá, protože Howard Hawks nedokáže natočit sračku, ani kdyby se moc snažil. ()

Kothy

Další ze série westernových klasik s Johnem Waynem. Zápletka mi přišla dost podobná jako v Riu Bravu. Tohle se mi ale líbilo o něco víc. John je opět v roli klaďáka a i když není šerif, snaží se hájit spravedlnost a dělat správnou věc. Ono sejmout padoucha není jen tak a už vůbec ne, když má hrdina zdravotní problémy. Závěrečná přestřelka je celkem slušná. Stopáž je taky docela přijatelná. "Kdybych měl v té pušce víc nábojů, zahraju vám písničku." :D ()

Mariin

Howard Hawks stvořil variaci na svůj nádherný western „Rio Bravo“ z roku 1959. Ačkoliv zde nacházíme podobné prvky i hlavní myšlenku - totiž, že zastánci zákona a spravedlnosti nakonec zvítězí i přes své značné handicapy - je tento film přece jen o hvězdičku níže. Zdálo se mi, že nemá jasnou stupňující se gradaci, jakoby předčasně vrcholil a pak zase znovu vznikala nová zápletka. No, a je to tak nějak zbytečně dlouhé. A pak, odpusťte mi: Angie Dickinsonová v Rio Bravo svým půvabem daleko převyšovala Charlenu Holtovou v El Doradu. Jinak i tu ke kvalitám patří herci John Wayne, Robert Mitchum, „lidské“ pojetí příběhu, sympatické „chlapské“ vystupování i vtip (zvláště hezká je scénka, kdy se šerif koupe). I tento western rozhodně patří do zlatého fondu žánru. ()

nascendi

Úplne sa stotožňujem s názorom weetya, že ide o klon filmu Rio Bravo. A nie je mi známy ani jeden dôvod, pre ktorý by som mal dať klonu viac hviezdičiek, než "originálu". Videl som mnoho westernov, ktoré sú kvalitnejšie, než zmienené dva. ()

PetrPan

El Dorado bylo pro mě díky matné dětské vzpomínce s podtitulem "Nuda k uzoufání" dlouho symbolem mé nechuti ke klasickým americkým westernům. Po letech tedy druhá šance  a tentokrát to bylo přece jen o něco lepší. Schematický westernový příběh s jasně rozdanými kartami nijak nepřekvapil, stejně jako  Wayne v nažehlené košili s vestičkou, tedy  zásadně zásadový čestný chlapák se srdcem na pravým místě.  A jeho "přelidštěnou a přectnou" postavu pak považuju paradoxně asi za největší slabinu celého filmu Třeba převelice patetickou a nadbytečnou scénu s mladým sebevrahem, která měla zřejmě dodat Waynovu Thorntonovi na tragičnosti, bych rozhodně vyškrtnul. To  na Jamese Caana v roli hejska s brokovnicí či na Mitchumova ožralu už to byl přece jen jinší pohled a (nejen) jejich postavy celému vyprávění dodávají na barvitosti a životnosti.  Akční scény pak nejsou nijak bombastické či pamětihodné, ale Hawks umí pracovat s napětím, dají se tedy rozhodně užít.  Pár amerických klasik si asi ještě střihnu, na tři broky v pr.. pravém předloktí to rozhodně je. ()