Obyvatelé městečka Rio Bravo si již delší čas nemohou stěžovat na nedostatek vzrušení. To vyvolávají hlavně bratři Burdetové. Starší Nathan patří k největším rančerům v kraji a drží ochranou ruku nad mladším bratrem Joem. Když Joe zastřelí neozbrojeného člověka, šerif John T. Chance ho zatkne a uvězní. Prokáže tím neobyčejnou odvahu, protože proti Burdetovým lidem stojí ve městě téměř sám. Po boku mu stojí jeho dva pomocníci, věčně opilý Dude a napůl chromý starý Stumpy. Přesto se pokusí postavit několikanásobné přesile... Slavný western natočil klasik amerického filmu režisér Howard Hawks (tvůrce nezapomenutelných snímků Četař York, Zjizvená tvář, Leopardí žena a Červená řeka). V příběhu vyprávějícím o pravém přátelství, smyslu pro čest a spravedlnost, působivým způsobem využil prvky romantiky, zaujme atmosférou a psychologickou kresbou hlavních postav. Sebevědomého, tvrdého šerifa hraje John Wayne, pomocníka Dudea bojujícího také s alkoholem ztvárnil Dean Martin, úlohu přitažlivé mladé hazardní hráčky vytvořila Angie Dickinsonová. (Česká televize)

berg.12

Celkem utahaná a ukecaná záležitost, odehrávající se navíc téměř celá v kulisách, což u westernu snáším obzvlášť těžce. Snaha o prohloubení postav na mě působí celkem strojeně, navíc jde spíš o prohloubení typizací. Tohle není Eastwood či Leone a žádnou jinou žánrovou nadhodnotu film nenabízí. V celkem podobném "El Doradu" se všechno povedlo daleko lépe. ()

Lavran

Situování děje z valné části do interiérů šerifova krcálku, hotelu a jedné stáje se podobně jako nažehlené vesty, šátky, košile a další kovbojská garderóba po půl hodině přesytí. Nejinak je na tom polopatické osvětlování veškerých akcí a činů v jinak výtečných dialozích. Zbytek je ovšem bezchybný westernový prefabrikát své (dnes nutně shovívavě přijímané) doby. Už jen pro tu podezřele čistou a pečlivě sestavenou střihovou skladbu prostou disharmonického záběru, fantastickou dynamitovou přestřelku, za skvěle napsané, typizované i obsazené postavy a elegické a na klasický americký western trochu netradiční deguello, stojí zidealizované Rio Bravo za hřích, možná i dva a více. A to, i když se mistr Hawks v minulosti blýskl i v nesrovnatelně lepší kondici. Jasný, jak facka v pravý poledne. ()

sud

Špičkový western a jedna z nejlepších ukázek žánru. Někdo by se mohl ptát, proč právě tento film je klasikou, když na svoji stopáž jsou v něm pouze tři malé a jedna velká přestřelka a děj neopustí hranice města. Důvod je jasný. Nádherná atmosféra Divokého západu a hlavní postavy, které jsou propracované hodně do hloubky. Chlapácký šerif Chance (John Wayne) má problémy s půvabnou hazardní hráčkou (Angie Dickinsonová) a ona s ním. Oba se milují, ale jejich povahy jim nedovolují, aby to jeden druhému řekli. Zástupce Dude (Dean Martin) má problémy s alkoholem a druhý zástupce Šlupka (Walter Brennan) s Dudem a s Chancem, kterým musí vařit, nakupovat jim a musí hlídat ve vězení zločince Joa Burdetta (Claude Akins). Mladý pistolník Colorado (Rickie Nelson) nemá problémy s nikým, jako spíš sám se sebou. Umí střílet tak dobře, že o tom nemusí nikoho přesvědčovat. Takže shrňme si to. "Rio Bravo" je western pomalý a klidný a je v něm vše co má být (správní chlapi, záporáci, krásné ženy, láska, napětí, humor a silný smysl pro kamarádství a spravedlnost). A vše jenom dokresluje hudba Dimitri Tiomkina. Super. ()

Falko

Obcas mam chut aj na nejaky klasicky slavny western z 50-tych rokov a tento mi zrovna dobre zapadol na zlepsenie nalady. Scenar bol jednoduchy ale dobry, len keby bola trosku kratsia minutaz a rychlejsie tempo a pridal by som aj piatu hviezdicku, avsak srandovny bol dedko, ktory daval pozor na väzna v cele a obcas tam boli aj napinave sceny vratane zaverecneho akcneho finale. Na svoju dobu to malo urcite svoje caro. Reziser Howard Hawks je vsestranny reziser, ktory rad natacal rozne zanre, vratane komedii LEOPARDI ZENA (1938) s Katharine Hepburn alebo JEHO DIVKA PATEK (1940) s Carym Grantom, ktory si taktiez zahral aj v Leopardej zene. Okrem toho natocil aj slavnu gangsterku ZJAZVENA TVAR (1932) na zaklade ktorej bol natoceny aj remake s Al Pacinom v roku 1983 od rezisera Briana De Palmy. ________ John Wayne - (Šerif John T. Chance) +++ Dean Martin - (Dude) +++ Ricky Nelson - (Colorado Ryan) +++ Angie Dickinson - (Feathers) +++ Walter Brennan - (Stumpy) +++ Ward Bond - (Pat Wheeler) +++ John Russell - (Nathan Burdette) +++ Claude Akins - (Joe Burdette) +++ Produkcia: Howard Hawks +++ ()

viperblade

Westerny mám rád (hlavně ty od Sergia), ale tenhle mi (z počátku) nějak nepadl do noty. Akce skoro žádná, keců až moc a postav jak na Orloji. Postupně se to ale začalo zlepšovat a finální přestřelka mě utvrdila v tom, že bych filmu moc křivdil, kdybych mu dal jen 60 %, proto mé hodnocení navyšuji, ale i tak musím napsat, že tohle je jeden z těch slabších westernů. Nic moc hudba, nic moc výkony, ale za to skvělá kamera a jak už jsem řekl, skvělá finální přestřelka. Takže jo, takových 70 % ještě dám, budu shovívavý… ;-) ()

Artran

Je zajímavé porovnat Hawksovo Rio Bravo s Fordovými Stopaři. Tam, kde Stopaři nabídnou velkolepé záběry divočiny, nabídne Rio Bravo pouhé kulisy městečka. Tam kde Stopaři nahlížejí postavy z hlediska několika let, tam se Rio Bravo omezí jen na několika dnů. A tam kde jsou Stopaři tak úžasně dynamičtí, je Rio Bravo po celou dobu pomalé až vláčné. A přesto mám pocit, že se Hawksovi podařilo něco velkého - z minimálního námětu vydobýt pomocí střihu, barev, hudby a charisma herců nesmírně stylový western místy dotažený až k opojné kráse. Pokud uživatel Foma u Stopařů napsal, že jsou jak román od Tolstého, pak Rio Bravo připomene antickou tragédii. Wayne se pokouší udržet nad vodou svého přítele a alkoholika Martina. Podléhá kouzlu Angie Dickinsonové a zároveň zjišťuje, jak neocenitelnou pomoc získává v mladičkém Ricky Nelsonovi. Kulhavý stařík Brennan neustále skvěle kolísá mezi humornou a tragickou polohou. Čas k závěrečnému střetnutí je vtipně vyměřen barvou Waynových košil. Nad vším se vznáší smrtelně vážná melodie El Dagueiro. Mrtvých nepřátel postupně přibývá. A atmosféra pomalu a neznatelně houstne. ()

Wacoslav1

Tak nevím pro někoho westernová klasika, ale mě to dost nudilo. Do průměru to táhne pouze můj oblíbenec pan charizma John Wayne. Jinak dost ukecané, chybí tu pořádný záporák a pokud si myslíte, že po téměř 2 hodinách keců se dostaví pořádné finále, tak dostanete krátkou přestřelku s pár výbuchy. 3* víc ani nápad.55% ()

Xmilden

Jako klukovi se mě westerny jako Rio Bravo moc líbily, ukecané, postavy se do sebe pořád trefují hláškami, je tady padouch, sice ve vězení, ale nějaký je. Příběh rozhodně zajímavý. Jenže, jakmile jednou divák ochutná filmy jako Tenkrát na Západě, Divoká banda atd. S Rio Bravem už to moc dobře nevypadá, taky předpokládám že Divoká banda přidělala Johnu Waynovi nejednu vrásku na čele. Abych to zbytečně neprotahoval ...70% ()

liborek_

K tomuto westernu neřeknu víc, než: "Nezaujal mě..." Možná jsem ho nesledoval v tom pravém rozpoložení, ale prostě jsem se místy nudil a místy jsem si říkal, že na jiné westerny to nemá... Nebylo to špatné, ale prostě mě to nezaujalo...Toť vše... ()

lesumir

Když si pouštíte westernt s neohroženým Johnem Waynem, musí Vám být všem naprosto jasné, jak to dopadne. John je totiž macho, kterého chtějí ženy, protože je odmítá. Obyvatelé města ho chtějí znát a protivnící nejlépe nikdy nepotkat. On je totiž ten, který dostal od boha víc štěstí, než celá klabzubova jedenáctka. Na tom ale není vůbec nic špatného a Rio Bravo je toho dokonalým důkazem. Skoro dvou a půl hodinový western je přes absenci většího děje zábavný a nejde z něj spustit oči. Hawks prostě točit umí a právem patří mezi režisérskou elitu! Rio Bravo je klasickým příkladem amerického westernu, který je těm špageti daleko jako Moskva od Uralu. ()

LiVentura

Není co dodávat, stálá akce a neutuchající chuť spravedlivého šerifa v příběhu od Rio Brava...Brávo..:-) A ten skvěle podaný humor v originálním čs dabingu nemá chybu. ()

kinej

Ani tento film vzešlý ze spolupráce John Wayne a Howard Hawks mi moc nesedl. Jednak mi ani tentokrát nezačal být Wayne sympatický a také děj mi přišel s malými odchylkami totožný jako u El Dorado. Spousta nadbytečných dialogů a na chlup stejné postavy: zkrachovalý opilec co se pokouší začít znovu (mimochodem jediný sympaťák z celého filmu), otravný bláznivý dědek, žena co hledán nový život, mladík co umí rychle tasit a… John Wayne. Než se tyhle postavy zdárně prokecali ke konci, málem jsem usnul. Filmově také žádný větší zážitek, jen spousta nažehlených kovbojů ukazujících divoký západ tak, jak nejspíš nikdy nevypadal. ()

JohnnyD

Záverečná prestrelka je parádna, Angie Dickinson neodolateľná, exteriéry nádherné, ale väčšina filmu sa aj tak odohráva vo fádnych, umelo pôsobiacich interiéroch a tá stopáž je kolosálne prepálená. ()

Paldini

Stále mi uniká vysoká popularita prkeného panáka Johna Wayna, který svou mrštností překonává hrocha a rychlostí medvídka koalu. ()

Madsbender

Zaručený tip na to pravé naladenie na správnu vlnu. Prvý diel voľnej Hawksovej šerifovskej trilógie si nesie klasické znaky zlatej éry westernu wayneovského strihu - všadeprítomnú iróniu a nadhľad v kombinácii s jemným a príjemným humorom, vlastné pohodové tempo a nejaký ten príbeh, ktorý sa motá okolo. A samozrejme nestarnúcu legendu Johna Waynea osobne. Rovnako ako v napr. o niečo slávnejšom a ešte vybrúsenejšom El Dorade nechýba ani notorický opilec, tentokrát stvárnený Deanom Martinom, mladík, ktorý má dôvod na pomstu, a samozrejme ani ženský faktor v podobe Angie Dickinson. Ideálny film na nudné víkendové popoludnia, ktorý vám pripomenie, že je tu stále veľa skvelých filmov, ktoré sa oplatí vidieť. A hlavne John Wayne. ()

salahadin

nemám rád waynea, a tenhle film je hodně o ničem, vážně o ničem! + ten iritující šerif, nuda, nuda, nuda, ať žije Sergio Leone!!!!!!!!!!!!!!!! ()

Disk

Opět nemám co vytknout. Tohle se zkrátka i přes trochu delší stopáž vůbec neomrzí. Wayne je tradičně skvělý, další herci taktéž a Ricky Nelson s účesem Elvise Presleyho si parádně zazpíval. ()

Aky

Jeden z vrcholů westernové klasiky. Respektuje všechna pravilda žánru, není co vytknout,. Přicházejí-li výtky, pak se může jednat spíše o projevy nechuti k westernu jako takovému, než ke zpracování tohoto konkrétního přípěhu. ()

InJo

Hawksova nepříliš výživná přípravka na báječné EL DORADO (ty filmy mají tolik společného, zejména pokud jde o hlavní postavy, až by se dalo říct, že se jedná o remake). Zatímco pozdější počin dodnes působí svěže, vtipně a nápaditě, RIO BRAVO je několik desetiletí od svého vzniku v zásadě už jen názornou ukázkou skoro až krystalicky čistého amerického westernového idealismu (ploché jednoznačné postavy, přehnaně zřejmé dělení na dobré a zlé, všudypřítomná 'uhlazenost', laciné dobové divácké úlitby typu "roztomilý" žvatlající stařík, kovbojské 'serenády' apod.), mezi jehož přední zastánce patřili právě Wayne a Hawks a s nímž později radikálně zamávali tvůrci jako Peckinpah a Eastwood (ten nejdříve pod vedením Sergia Leoneho a později i sám v pozici režiséra, viz NESMIŘITELNÍ). Tím rozhodně nezavrhuji westernovou 'romantiku', jen ji mám raději v podobě prezentované například SEDMI STATEČNÝMI... 60 - 70 % ()

Anderton

Príjemný, oddychový western. Wayne je tu obklopený sympatickými ráznymi figúrkami, ktoré napriek svojej nekomplikovanosti a problémovosti pôsobia milo. Rovnako Wayne nie je priamočiary drsňák, v otázkach osobných a citových je to skôr taký "ňouma". Pôvodný dabing je kvalitnejší, na MGM išiel film s novým a stratil trochu zo svojho kúzla. Filmu by neuškodilo výraznejšie použitie nožníc pri strihu. Niekde medzi 70% a 80%, medzi moje najobľúbenejšie westerny 50tych rokov sa ale nezaradil. Mám radosť, že tentokrát vidím Johna Wayna vo filme bez vraždiacich maniakálnych indiánov, to bude spôsobené ale zmenou na režisérskom poste. Wayne je ale stále pod krídlami giganta svetového filmu. ()