Okno do dvora

• USA Rear Window (více)

Fotograf J. B. Jeff Jeffries (James Stewart) je kvůli zlomené noze odkázán na kolečkové křeslo. Jeho společníkem se v dlouhých chvílích stane okno vedoucí přímo do dvora, odkud má Jeff výhled do bytů svých sousedů. Sledování osudů nájemníků z protějšího domu ho pohltí natolik, že začne podezřívat jednoho z nich z vraždy své manželky. Jeffries se spolu se svou elegantní přítelkyní (Grace Kelly) pustí do odhalování zapeklitě složitého řetězce událostí... Událostí vedoucích k senzačnímu a strhujícímu konci. (Magic Box)

Deimos

DivX/// Obsazení 9/10 Děj 8/10 Hudba 2/10 Efekty 8/10/// +prvotřídní filmařina, stupňované napětí -hodně nevýrazná hudba/// No sem překvapen, více jak 50 let starý film a dokázal mě solidně dostat. Děj je postaven hlavně na dialozích a samozřejmě znamenitém scénáři. Chválím některé nápady (kamera). Výsledné hodnocení je střízlivé. Ovšem to jestli je to třebas nejlepší Hitchcockův film budu tvrdit až je všechny zhlédnu./// Celkem 70%/// ()

Ruut

Nestrhlo mě to tak jako Psycho, ale mohu i tak v klidu konstatovat že jsem viděl výborný thriller od mistra žánru. A čím víc mám od Hichcocka nakoukaného tím častěji používám k jeho osobě přirovnání jako mistr nebo král. ()

Epistemolog

Alfyho 4.nominace na Oskara a zároveň jeden z nejlepších filmů odehrávajíc se na jedné scéně. Podobně jako v Provazu obsadil Hitch svého dvorního herce Stewarta a chtěl nejdříve točit v lokalitě Greenwich Village, ale nakonec zbudoval ozvučněnou scénu v Paramountu. 2 měsíce se stavěly obytné domy za 75 000 dolarů a vybavit byty nábytkem odpovídajíc charakteru jejích obyvatel. Problém bylo osvětlení, po vyřešení problému bylo horko na place neúnosné. Alfy kontroloval i ty nejmenší detaily. Když se točila scéna s G. Kelly v průsvitné košilce, Alfy jí sjel pohledem a řekl: ¨Ta podprsenka nevypadá moc dobře, budeme tam muset něco přidat.¨ Nakonec si vycpávky nevzala, ale jen s kostýmérkou provedla menší úpravy a když vkráčela na scénu Alfy spokojeně prohodil: ¨No vidíte, jaký je to snimy rozdíl!¨ Film jenž se stal trhákem stál milión dolarů, ale vydělal desetinásobek!! Získal Oskara ve čtyřech kategoriích (režie, scénář, kamera a zvuk). Roli skladatele z protějšího bytu si zahrál skutečný skladatel R. Bagdasarian...schválně jestli poznáte cameo Alfyho v tomto filmu. ()

misterz

Spolu s Vertigom zatiaľ môj najlepší Hitchcock. I napriek ťaživej a napínavej téme s dokonalou štúdiou všetkých možných variánt vzťahov (susedia) film oplýva aj veľkou dávkou humoru a príjemnou ľahkosťou bytia jednotlivých postáv, čo bolo dané hlavne skvelým výberom hercov (dvojka Stewart- Kelly nemá konkurenciu). Dokázali vo mne navodiť hrejivý pocit, že keď sa chce, všetko má svoje riešenie a že sa vo vzťahu dá zbaviť každého problému. Ohromne sa mi páčila aj symbolika snímku obsiahnutá v rôznych paralelách vzťahov v súvislosti so vzťahovým problémom hlavnej dvojice, v tomto je podľa mňa najväčšie majstrovstvo tohto filmu. Film, ktorý v divákovi zostane až naveky, na také niečo sa jednoducho nedá zabudnúť. ()

MIMIC

Koncom 40-tych rokov pán L.M. van der Rohe postavil neďaleko Chicaga Farnsworth House, najslávnejšiu vilovú stavbu 20.storočia. Skutočnosť, že je celá zo skla len reflektuje americkú (najmä veľkomestskú) tradíciu, kde transparentnosť pohľadu do anonymných súkromí nerovná sa transparentnosti obsahu videného. Túto svojskú a znepokojujúcu poetiku Hitchcock preniesol na plátno jednak s úžasnou ľahkosťou (Stewartova bledomodrá plus Kellyovej bledozelená) jednak s tak nekompromisne suverénnym režisérskym prístupom (zatmievačky a roztmievačky, vecné, no krajne pôsobivé jazdy ďalekohľadom, spŕška sofistikovaných rečí vystriedaná tichými koncentrovanými pohľadmi do (chvalabohu) prílišného množstva nič netušiacich domácností), že človek má sto chutí označiť súčasný filmový biznis za Mrs Thorwald... Dychberúca scéna s opakovaným oslepovaním bleskom je nadčasová nielen čo sa týka vzťahu k príbehu, ale predovšetkým kvôli márnotratnej tvorivej fantázii. Hitchcockova tvorba je v priebehu 50-tych rokov evidentne na vzostupe. Ak je "Okno do dvora" jeho 3. najlepší film, potom "Vertigo" je druhým a "Psycho" najlepším. Ak by sa mal niekedy klonovať nejaký režisér, mal by to byť Hitchcock - myslím, že tento pán by si čosi také bizarné a morbídne parádne vychutnal. ()

Vančura

Tohle je nejen naprostá klasika, ale také prostě skvělý film, nota bene pokud si člověk o něm něco přečte a dokáže docenit všechny jeho filmařské kvality. Z nich se asi nejvýš tkví mimořádná schopnost vyprávět v obrazech - kupříkladu už v úvodní expozici je mistrnou vizuální zkratkou vysvětleno, jak hlavní postava přišla k té sádře - jakýkoli jiný tvůrce by to určitě vysvětlil prostřednictvím dialogu (s těmi naopak Hitchcock zachází mimořádně úsporně, a každý dialog musí mít své opodstatnění). Skvělé je také to, jak se v závěru fotograf brání před vrahem tím, co je mu vlastní - fotografickým bleskem. Podobných momentů je tam nespočet a ten film je tak propracovaný a dobrý, že stojí i za opakované zhlédnutí. Asi jediné dvě slabiny zde vidím v tom, že není vysvětlen pachatelův motiv (kvůli milence přece člověk nemusí svou ženu vraždit - a navíc se těla zbavit tak brutálním způsobem - stačí se s ní prostě rozvést; film nenaznačuje ani, že by motivem bylo dědictví) a za druhé mi zde vadí velký věkový rozdíl 21 let mezi fotografem a jeho partnerkou, respektive obsazení těchto rolí - těžko věřit, co by oslňující 25 letá Grace Kelly viděla na šedovlasém Jamesi Stewartovi v jeho 46 letech (a zlatokopka to rozhodně není, protože finančně je na tom dost možná lépe než on) - myslím, že hlavní postavu měl prostě hrát někdo mladší. ()

Javert

Dalších 5* pro mistra Alfreda. Hitchcock dokázal na jednom dvoře rozehrát dramatickou partii při které napětí roste s každou uběhlou minutou a graduje snad až hororovým závěrem. Hlavní roli si opět s chutí střihl Alfredův oblíbenec James Stewart a jeho krásná přítelkyně Grace Kelly. ()

Goldbeater

Tak skromné a přitom tak skvělé. Ikdyž je celý film situován do jednoho bytu, jeho děj zachycuje osud celé čtvrti. Originální a úchvatný krimi thriller, který vás vtáhne do svého komorního ale strhujícího děje. James Stewart a Grace Kelly předvádí velmi dobré a přesvědčivé výkony a pěkně to mezi nimi jiskří. Jeden z nejlepších filmů Alfreda Hitchcocka, který zde ze sebe opravdu vydal maximum. ()

sochoking

Hlavného hrdinu som nemohol vystáť! Furt len chlastal a špehoval, k frajerke sa choval ako debil a hlas mal ako Kevin Costner! A ked' šeptal do telefonu, som šiel vyskočiť z kože! Herecké výkony celkovo tiež stály zahovno, ale to sa v 50. rokoch asi tak hralo. Dávam dve hviezdičky a o otvorených oknách dokorán na celom baráku + iných blbostiach sa neoplatí zmieňovať. Miestne hodnotenie mi je záhadou. ()

InJo

Vždy jsem si přál vidět krimifilm (vztahovat Okno do dvora pouze k tomuto žánru je sice určitě nepřesné, ale celkově k němu inklinuje asi nejvíce), který by se celý odehrával v jedné místnosti (a který by mě samozřejmě ani na chvíli nenudil) a Hitch mi tento můj malý sen splnil. Poutavé, zábavné, vtipné, decentní, v každé vteřině inteligentní, důmyslné a samozřejmě místy i dokonale napínavé. Žánrový počin na vysoké intelektuální úrovni a po Psychu můj nejoblíbenější Mistrův film. 100 % ()

Webb

[8/10] (Paramount, Patron) (Technicolor /// Produkce: Alfred Hitchcock /// Scénář: John Michael Hayes podle povídky It had to be Murder Cornella Woolriche /// Kamera: Robert Burks /// Hudba: Franz Waxman /// Nominace na Oscara: Alfred Hitchcock (režie), John Michael Hayes (scénář), Robert Burks (kamera), Loren L. Ryder (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Jednoduchý nápad, zato tradičně hitchcockovsky promyšlaný. Nevěřil bych, že se dá 99 % filmu natočit z jedné místosti. Fotograf James Stewart má 6. týden nohu v sádře, k smrti se nudí a může nanejvýš pozorovat, co se děje v protějším domě. Z několika indicií pojme podezření, že došlo k vraždě, svým nadšením dokáže svou mladou přítelkyni Grace Kelly i služebnou středního věku, která oplývá značně černým humorem (má pár hlášek, které v kontextu děje působí jak dynamit). Vidět pak několik lidí, jak se div nepřetahují o dalekohled, aby viděli, taky vyvolá úsměv, čehož si v nekomediích velice cením. Film není žádný extra napínák, jeho přednost je brilantně zmáknutý motiv záhady záhady – není ten chudák přece jen nevinný? # Není to ale film na sobotní odpoledne, chce to správnou náladu a klid, aby si ho mohl člověk užít. # [viděno: v noci, TV, sluchátka] # příběh 8 | hudba 7 | humor 1 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 7 ()

Jordan

dobry film hitchcock je skvely režisér, to bez pochýb scenár - tak takéto scenáre sa dnes už nepíšu, tie repliky a dialógy, ten si zaslúži aj 5 hviezdičiek, aj ten nápad je naozaj dobrý, po tomto filme už miliónkrát prerobený a použitý, a skrátka všetko v tomto filme je funkčné, sympatické, filmársky hodnotné a nespochybniteľné . . . tak prečo to na mňa nezapôsobilo až tak, ako som to očakával a ako by sa to od tohto filmu patrilo. naozaj neviem? a aj keď uznám, že je to už kultové dielo, naozaj nemôžem len z tohto dvodu prižmúriť oči. po tehnickej stránke naozaj dokonalosť, veď vravím, že niet čo vytýkať, ale . . . majstre, pri všetkej úcte, ktorú k vám a vašim filmom prechovávam . . . Rear Window - 3 hviezdicky ()

Anderton

Okno do dvora je Hitchov najprovokatívnejší a najpodvratnejší film, aký natočil. V tom zmysle, že robí z filmového diváka špehúňa, ktorý sa vyžíva v pozorovaní cudzích osudov na plátne rovnako, ako James Stewart vo voyeuristickom sledovaní súkromia svojich susedov. Rear window je film, ktorí môžu filmoví kritici rozoberať donekonečna. K tomu pridáva večné popichovanie sa so ženami vzhľadom na naše rozdielne povahové črty a postupné dávkovanie napätia až po nervy drásajúci záver. A keď si Vašu scénu v okne zoberie na paškál aj Bart Simpson, viete, že ste natočili nesmrteľný film. ()

Frajer42

Tak mi prosím povězte, co je na tomto snímku mysteriózního? Je to příběh o člověku, který se momentálně nemůže hýbat, tak celé dny tráví díváním se z okna. Až jednoho krásného večera uvidí podivné chování jednoho človíčka, které ho vede k myšlence, že by se mohlo jednat o vraha. Společně se svojí služkou a přítelkyní vytvoří ďábelskou trojku a snaží se vraha usvědčit. Celý film se tedy točí kolem získávání důkazů. Neznám mnoho lidí, kteří mají prakticky celý večer rožlá všechna světla, aby bylo dokonale vidět, co zrovna dělají, nebo koho porcují. V tomto filmu jsou večer rožnutá světla snad ve všech obydlených bytech a něco jako záclony zde prostě neexistuje, tudíž je vidět úplně kamkoli, kam se zrovna díváté. Kam oko nedohlédne, tam pomůže samozřejmě dalekohled či superzoom fotoaparátu. Celý film a chovnání postav je zde velmi zvláštní. SPOILER - Samotný vrah si počíná velmi zvláštně a neobratně. A jeho celkové doznání se všemi detaily z něj policisté mimo kameru dostali asi tak za 2 minuty. Naštěstí se mi vyplnilo tajné přání a hlavní hrdina získal další zlomeninu. Bylo to ovšem natočeno vtipněji než jsem si dokázal představit. - KONEC SPOILERU Takže kdybych to měl nějak shrnout, tak Okno do dvora je docela koukatelný film. V dobách své největší slávy určitě fenomén. Snažit se v tom vidět dnes nějaký obrovský zázrak je však asi hloupost. S ohledem na moje hodnocení jiných filmů tomuto trošku přidám. 3* ()

boshke

Psycho mne tedy dostalo víc. Ono totiž Okno do dvora ani není horor jako takový. Scénář trochu naivní (fakt, že si nikdo, včetně vraha, nezatahuje a že by si Jeffa jako "nenápadného" šmíráka nikdo nevšiml), ale i tak atmosféra poměrně slušná. Slabší čtyři... 70% ()

Kothy

Okno do dvora je dalším Hitchockovým filmem, který jsem si musel doplnit. Zatím mě ze všech zaujal nejvíc a to jak samotným zpracováním, tak neskutečným tempem ke konci. Každé mu je asi jasné, že tam něco nehraje, ale jak to dokázat? James Stewart i nádherná Grace Kelly tu předvádí skvělé výkony. Ani by mě nenapadlo, co se z takového tématu dá vytěžit. Nešlo si nevzpomenout na podobný film Disturbia. Prostě strhující. "Všechno se ti musí vejít do jednoho kufru." ()

AllShallFall

Když bych příběh, který jsem sledoval, vnímal jako povídku, určitě bych byl více napjatý jak u filmu. První půlka stála za prd. Spousta řečí a nic podstatného. Pak už se konečně začalo něco dít. Něco, co mě vtáhlo do děje. Posledních pár minut stalo opravdu za to. Maximální napětí. Co mi na filmu nesedělo, byli ty neustále otevřené okna. Ve dne v noci. A do bytu je vidět jak do pr....le. Chápu, že to bylo opodstatněné tím, že byli velká vedra. Ale to neznamená, že úplně každý bude mít vytelino do dvora v jednom kuse. Pro mě mínus. Mohlo to být zajímavější. U mě si film vybojoval jisté 3 hvězdy, neboť z více než poloviny mě dokázal oslovit. Dám však ale jednu navíc, a to za přítomnost velmi krásné, Grace Kellyové. ()

swamp

Grace Kelly to setsakramentsky sluší - to pro pořádek. :) Jinak výborná záležitost, ve které napětí střídá vysoké napětí, to celé v kanonádě dokonalých (a často velmi vtipných) dialogů ("trialogů") tria Stewart - Kelly - Ritter. Hitch zkrátka věděl, jak na to. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011