Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

Sany33

Po nečakanom úspechu filmu sa Hopper s Fondom stali hviezdami, čo najmä pre Hoppera nebolo to najlepšie, keďže už počas natáčanie bol závislý na LSD a so slávou prišli ďalšie a ďalšie možnosti, ako sa dostať ku drogám. Hopper to už prestal zvládať, až nakoniec skončil na odvykačke, ktorá ale v jeho prípade trvala viacero rokov. Aj napriek tejto skutočnosti zostáva Easy Rider skvelým filmom, ktorý vystihuje dobu svojho vzniku, ukazuje aká je voľnosť krásna a obsahuje aj morálne posolstvo, že aj keď je človek iný ako my, nemáme ho hneď začať odsudzovať. A preto je tento film aktuálny aj v dnešnej dobe. 79% ()

ravenir

Film, který vám dojde asi až později, vynikající srovnání vnitřní svobody a zabedněnosti a malosti amerického venkova. Ty Hopperovy tripy byly výtečné! ()

liuk

Šileně přeceňovaný film, ve kterém se vůbec nic neděje, postavám o nic nejde a divák neustále kouká na hodinky. Věřím, že to Hopper točil totálně na hadry, protože jinak by takový paskvil nemohl nikdy vzniknout. Ale tak hlavně, že můžeme rozebírat, co autor myslel příšernou scénou na hřbitově, zatímco on při ní nemyslel vůbec. Hodně špatné 2* jen za hodně dobrý soundtrack. ()

Spock

Cesta dvou motorkářů za svým snem a hledáním svého světa. Nejde jenom o přesvědčivé výkony hlavní dvojce, vlastně bych mohl napsat trojice, o hudební složku filmu, ale zejména o myšlenku film. Touha po tom být svobodný, sám sebou a užívat si se střetává se světem, který jí není vždy otevřen, viz. „křupani“ v maloměstě. Byl pro mě tragický konec obou hlavních hrdinů překvapivý? Když se nad tím zamyslím tak asi ne. Kdo hledá inspirativní snímek o hledání svého místa ve světě, nemůže být tímhle filmem zklamán. ()

jitrnic

Moc hezky se mi na ten film kouká, hudba je perfektní a to je asi tak všechno. Hlavní hrdinové jsou mi stejně lhostejní jako hrdinové Vlasů, opět mi přišlo, že se místy chovali svým způsobem dost agresivně s tím svým "poselstvím svobody" nebo čím a to jejich filozofické rozjímání... Ale když člověk příliš nemyslí, je to moc pěkná podívaná. ()

mcleod

Film by bylo možné popsat jako hudební hippie motorkářský film. V součtu asi polovina filmu je tvořena záběry ubíhající krajiny s motorkáři podkreslenými muzikou 60. let. Bohužel druhá polovina filmu nepřináší moc převratných myšlenek, většinu času zabírají pouze rádoby moudré, ale naprosto zfetované debaty. Zajímavé na filmu ale je jeho celkové hipísácké pojetí (kamera, střih, scénář, režie, výborné herecké výkony všech postav bez rozdílu) a zobrazení reakcí "obyčejných" lidí na projíždějící máničky. K těm se také váže snad jediná myšlenka celého filmu (vyřčená Jackem Nicolsonem), která poukazuje na neschopnost lidí přijmout opravdovou svobodu, přestože mají pořád o svobodě plno řečí. Naopak, když potkají svobodné lidi, obrátí vůči nim svůj hněv, protože sami takoví být neumí. Otázkou však je, zda jde u hlavních postav o příklad hodný následování. Nic proti takhle krásnému svobodnému životu, ale získat ho prodejem drog? To není ideální začátek... ()

Autogram

Dvaja maníci predajú nejaké drogy z Mexika a potom sa bohatí vydajú na bezstarostnú jazdu. Niekoho stretnú, niekde sa zastavia, niekde aj pobudnú. Nič viac a nič zaujímavé, polovicu času predstavuje jazda a prehliadka krajiny. Tú dobu som nezažil, motorkám neholdujem, komunita hipisákov mi pripadala divná, nemalo ma čo osloviť. Ich obrábanie polí rozhadzovaním osiva na piesku bolo milé, ale museli sa veľa modliť, aby sa im niečo urodilo. ()

vyfuk

No tenhle film mi toho zase moc nedal. Rozhodně to nebyla špatná podívaná, ale určitě to nebylo něco z čeho bych si sedl na prdel. Obecně, film o tom jak kluci prodají drogy, jedou na fesťák a zažívají věci, což je v pohodě, ale je to pojmuto takovou tou ujetou formou, která mi zase vůbec nesedí. Škoda. Dobře myšleno, ale lehce promrhaný potenciál. ()

Ludivitto

Beztarostná jízda byla sice v době svého vzniku "revoluční", ale dnes je to jen nudná road movie s vynikajícím herci, ale ničím jiným:/ ()

jatamansi

Tady se začala má láska k Jacku Nicholsonovi, i když jsem to ještě netušila. Fondu mám raději tatínka a Dennis je stále Dennis, teď i za 20 let. Ale Jack a jeho mnohotvárné a košatící se herectví mne fakt dostalo. A dostává při každém novém filmu. (A to ho prý najali až tak nějak na poslední chvilku a ještě myslím jako náhradníka, plete se mi to z nějakého dokumentu.) Přenést se tak do jejich doby a moci si někdy projet třeba route 66, a možná kvůli pohodlí raději na Harley. A třeba i bez trávy. ()

Aqualung

Co dodat k tomuhle krásnému dílu? Vážení, když tohle vznikalo, tak my tady jsme prd věděli o čem svoboda a marihuana je.Alespoň drtivá většina národa.Dva borci jedou kamsi do nikam, přiberou třetího, navštíví další a cosi krásného inhalují a pijí naplno a dodna.Ale sakra, co čert nechtěl, na dně čeká smrt z rukou nějakých buranů, kteří nepochopí ani dlouhé vlasy .Takhle nějak bychom měli mít možnost také žít.A ta nádherná hudba........Ale kdoví, třeba je život o tom všem, včetně konce filmu s ohněm a rozbitou motorkou.Hodnotím vysoko ! ()

vincent

Nezvládnutý film, ktorý mi nič nedal, postavy ma neoslovili (tie dve hlavné by som zastrelil aj sám), a kvalitne ma nudil. Podľa mňa sa len priživuje na Hippies hnutí a deťoch kvetov. To sice robili aj Doors ale to sa dá aspoň počúvať. ()

ethos

Celkom dobre malo to myslienku aj vsetko, ale trosku mi miestami vadilo take striedanie tych psychadelickych scen s takymi pohodickovimy, avsak to bolo v podstate len na zaciatku a konci. Inac to bolo dobre miestami mozno trosku moc rozvlacne. Zo vsetkeho bola najlepsia hudba kto ma radi 60 roky tak aj vam sa bude pacit. ()

BMAJTZ

Paradni bezstarostna jizda celych 94 minut. Takova pohodovka s rozjimanim o zivote a tak vubec. A priznam se ze ze zaveru me opravdu zamrazilo na zadech. ()

Arius

Mal som chuť na tématiku hippies a teraz keď som siahol po Easy Rider si nie som úplne istý či išlo o správnu voľbu. S autenticitou doby som spokojný,správne ospalá atmosféra,zopár songov,brutálne minúty po nástupe Nicholsona na scénu,návšteva u hipisáckeho stopára či LSD scéna boli najvydarenejšími aspektami. Pozitív sa našlo dosť no celkový dojem je u mňa len na priemerných troch,viem si tú jazdu predstaviť ešte bezstarostnejšiu a žánrovo by som radšej uprednostnil Strach a hnus v Las Vegas.Zavrhnutia hodne dávam tri hviezdy a príjmam kritiku že Bezstarostná jazda je výpoveď doby. ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června