Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

poz3n

Koukat se na Easy Rider v neupraveném stavu vědomí je celkem výzva. Vyjma základní myšlenky, která by se ale taky dala sdělit třeba v jedné větě na papíře, jsem celou dobu postrádal cokoliv, co by mě donutilo se u filmu bavit. Na malý okamžik se to zdál být Jack Nicholson, ale ten těžko vynahradí zhulený a především nudný děj, několik nepochopitelných a pitomých scén a dost podivné a prázdné dialogy. Jako zakonzervování let šedesátých zajímavé, jako film s dějem žalostné. 3/10 ()

honajz

94minutová oslava nespoutaného života, avšak jen v hippies normách, což znamená, že můžete i ubližovat druhých a otravovat je, protože na to přece máte svobodné právo. Jenže ona je to spíše anarchie. Proto mne potěšil konec, ale čekat na něj celou tu dobu je zbytečně dlouho. ()

MM11

I dnes ohromně bezprostřední film s jasně definovaným postojem. Nikoli však nedotknutelný, klonit se na tu či onu stranu bez problému můžete. A je pravdou, že kritizovat se dá pěkná řádka věcí. Počínaje od chatrné dějové linky k poněkud sobeckému životnímu stylu založeném na naprostém odhození odpovědnosti konče. Prášit dálnice na motorkách je parádní věc, ale ve světě provázaných vztahů i luxus pouze pro vyvolené. Účastnit se toho znamená sám sebe považovat za běžný koncept nehodného. Je-li právě toto pozérství nechť uzná každý sám. V současné době bych s kladnou odpovědí asi neváhal, ale elektrizující konec šedesátých let se vším, co k tomu patří, zkrátka dělá svoje. Můžeme se bavit o hudbě či o režie Dennise Hoppera. Je to jedno, všechno je dokonale autentické a uvěřitelné. Nikdy jindy by to tak nefungovalo, je to film, který je do své doby zažrán jako jen málokterý. ()

Scrytcher

Peter Fonda praví: ,,Bezstarostná jízda je jižanský termín pro manžela staré kurvy. Ne pro pasáka, ale pro chlapa, který s takovou holkou žije. Protože on si jezdí v pohodě, bezstarostně. A právě tohle se, člověče, děje s Amerikou. Svoboda je ta kurva a my se bezstarostně projíždíme.... ()

becki_tu

Šíleně nezábavná, nekonzistentní a nudná roadmovie záležitost, která má blíž k videu z dovolené než k celovečernímu filmu. PS: Všichni tři hlavní představitelé - Fonda, Hopper a Nicholson kouřili před kamerou skutečnou marihuanu. To vše vysvětluje. ()

JASON_X

Na tenhle fim mám tak trochu nostalgickou vzpomínku, tedy přesněji řečeno na jeho první shlédnutí. Spolužák na střední měl otce na pražské FAMU, a měl od něho k dispozici několik volných permanentních vstupenek na filmová představení pro studenty FAMU, která se každý týden pořádala v kinosále Městské knihovny. Tam jsme v letech 1988 a 1989 viděli s partou kamarádů spoustu filmů, které byly buď ještě trezorové (Ucho, Žert, Spalovač mrtvol, Skřivánci na niti, Případ pro začínajícího kata a další), nebo které se v tehdejší distribuci neobjevovaly. Jedním z nich byl i Easy Rider. V mých tehdejších šestnácti jsem pochopitelně neměl žádné podrobnější informace o fenoménu hippies a o jeho podstatě a kulturně - společenských souvislostech. Z tohoto filmu se však dalo leccos vyvodit a pochopit. Nicméně úplně jsem film ocenil a docenil až jako dospělý. Nejvýraznější emoci ve mně při první projekci vyvolala scéna, kdy Henry Fonda před odjezdem směrem do New Orleans sundá z ruky hodinky, podívá se na ně a odhodí je na zem. To byl pro mě téměř euforický okamžik, neboť jsem si v tu chvíli uvědomil, že i já jednou budu dospělý a nikdo mi nebude moci zabránit v tom, abych žil svobodně, protože vnitřní svoboda nesouvisí s vnějším světem nebo s režimem ve kterém člověk žije, ale se stavem vědomí... No tedy pravda takhle bych to tehdy zformulovat nedokázal, ale ten pocit, který jsem v tu chvíli cítil, byl podvědomě (nebo spíš nevědomě) přesně o tom. Další průběh a hlavně pak konec filmu mi ovšem trochu vzal iluze :-) ()

mm13

Iba zdanlivo jednoduchý príbeh, nie náhodou neobyčajný film. Bezprostredne pravdivá a asi najkomplexnejšia filmová reflexia nálad 60. rokov až po ich trpký koniec. Neviazaný trip na jednej strane a nečakane tvrdý náraz na strane druhej. Prekvapujúco triezve memento pre ďalšie generácie, ktoré okolo neho žiaľ s akademickou nedôverou poskakujú, namiesto toho, aby sa ho poriadne nadýchli! [100%] ()

Sawy

Od Bezstarostné jízdy jsem čekal hodně a rozhodně jsem nebyl zklamán.Film,ze kterého je svoboda cítit v každé scéně.Peter Fonda a Dennis Hopper jsou skutečně vynikající a když se k nim přidá famózní Jack Nicholson,je rozhodnuto.Snad k žádnému jinému filmu se přízvisko kultovní nehodí tolik,jako k tomuhle.Nejlepší jsou pak určitě scény,ve kterých se za zvuků skvělé hudby jede dál a dál.A tragický konec,ke kterému celý film nevyhnutelně směřoval,tomu celému dává ještě větší působivost. 90 % ()

N.Strauber

Na tento snímek Dennise Hoppera jsem se netěšil, ale byl jsem "jen" zvědavý. A i když jsem měl předem obavy, jestli mi ten styl sedne, tak teď je z mého hodnocení vidět, že asi moc námitek nemám. Je to nepochybně originální a na svou dobu i odvážný a hodně kritický film. Ze začátku má člověk pocit, že sleduje dokument (výborná kamera). Poté začne film mírně stagnovat, ale naštěstí se k Hopperovi a Peteru Fondovi připojí Jack Nicholson a jízda nabere mnohem větší obrátky. Ve druhé polovině se ale začne ukazovat, že i když tam ze začátku přinese Nicholson větší veselí, že to vlastně jen nějaká bezstarostná jízda opravdu není. Film dostává hlubší rozměr, má i velkou myšlenku - nejen Nicholsonovo mluvení o svobodě (výborný scénář, během jehož psaní měli jeho autoři určitě hlavu naprosto jasnou), ale především konec, který tomu nasadil korunu a leccos ukázal.... ()

Shaqualyck

Jednduchoučký, takřka primitivní koncept čítající dvě nablejskané mašiny, nekonečné silnice a bytelnou zásobu návykových látek omamného typu. Jenže v kombinaci s legendárním soundtrackem a nezanedbatelnou porcí talentu a totálního nasazení všech zúčastněných vzniklo tehdy v roce 1969 na zelené louce něco vyjímečného, neopakovatelného, hodného bezbřehé divácké adorace. Zkrátka a dobře svého druhu manifest, kult a filmová klasika v jednom. Volnomyšlenkářská bezstarostnost je krásná, leč ve světě plném nenávisti, nesmyslných pravidel a závistivých xenofobních vymaštěnců musí být vše, co je jiné či neobvyklé, po zásluze potrestáno. Vlastní "(ne)přizpůsobivá" životní filozofie se totiž v tomhle světě většinou moc neodpouští. Na druhou stranu nelze nevidět, že film ukazuje cestu k té "pravé" svobodě skrze tučňoučký balík oběživa, který si lze, po vzoru vyobrazených hrdinů, obstarat například prodejem narkotik. Ve světle tohoto poselství už není tak nesrozumitelné, že za některé "statky" či hodnoty musí být člověk zkrátka občas připraven zaplatit cenu nejvyšší. Koneckonců, samotný výraz "Easy Rider" má v angličtině celou řadu poměrně kontroverzních významů... P.S.: miluju pohled kamery na Petera Fondu odhazujícího v prašnou dálavu své náramkové hodinky. Krásné gesto. Je v něm všechno. ()

Jansen

Pořád se nemůžu ubránit dojmu, že nejvýraznější herec byl Jack Nicholson a hlavní dvojice, ačkoliv nehrála vůbec špatně, mu pouze sekundovala. Tak přemýšlím, o čem to vůbec bylo. Bezstarostná jízda na motorkách, vítr ve vlasech, drogy a spousta hipiesáků všude kolem silnic. Film nepostrádá silné osobní kouzlo a hlavně je z něj cítit radost se kterou byl za těch pár šupů natočen. Osobitý střih, který mi zejména v první části přišel rušivý najde své dokonalé opodstatnění v závěrečné halucinogenní scéně (pro mě nejzajímavější část filmu). Dobré a svým způsobem i logické vyústění v úplném závěru naráží tak trochu na režijní nedokonalost (nebo možná troška té trávy), která je místy znát v celém filmu. Ale jinak to Dennis Hopper zvládl výborně. ()

ScarPoul

Nasadnúť na motorku, dať si do vrecka niekoľko gramov trávy, ísť naprieč Amerikou a pritom sa ako pozorovateľ snažiac definovať úpadok a hlúposť jedného národa v kontraste s žieravou túžbou po slobode( o akú sa snažila celá beat generation) a pritom do toho púšťať starý dobrý rock je potešením. Hippies filmy moc nemusím, lebo mi to príde znova ako nejaké rozdeľovanie, ale stále je to s nimi lepšie ako s tými debilnými redneckmi na juhu. Nicholsonov part je fantastický a ústredné duo aj napriek dlhým vlasom, knírku a divným hadrom pomerne sympatické. Generačná výpoveď o snoch a slobode bez toho aby kritizovala ( len poukazuje). Jeden z tých filmov, čo sú síce trochu staré, ale ich význam a dôležitosť je nespochybniteľný. Scéna s tripom na cintoríne je krásnym vyvrcholením jednej cesty. Škoda toho záveru. Pôsobil ako päsť na oko a do poetiky filmu sa mi až tak nehodil. Stále mám chuť si ale ľahnúť na deku pod šírim nebom, počúvať praskot iskier z ohňa a hmkať si starú známu pesničku. ()

Gary

Ach.Nestárnoucí,nezapomenutelný,svěží a tehdy nedoceněný.Skvělý Hopper,Nicholson i Fonda.Skvělé hlášky a skvělé motorky.Bez jakékoliv výtky 100%. ()

Mr. Lobo

Film stejný jako Kerouakovy romány - rychlý, opojný, surrealistický a především VOLNÝ! Přesvědčí vás, že každý člověk může být svobodný tělem, dokud je svobodný duchem a zároveň ukazuje to, že největší umělecká díla vznikají prakticky náhodou. ()

HateBreeder

Oni budou jen kecat, kecat a kecat o individuální svobodě, ale když se s takovou setkají, tak se jí zděsí. A přesně o tom je i tento pohodovej film, o svobodě a užívání si života. Je o lidech, pro které není důležitý majetek a kterým pojem čas nic neříká. Oni jsou svými pány a řídí si svůj život přesně tak jako svoji motorku na které jedou po cestě svobody. Peter Fonda, Dennis Hopper - dva motorkáři, kteří byli až příliš svobodní a nekonvenční na to, aby mohli žít a přežít ve světě, který trestá každého kdo se zřekne jeho daných pravidel. ()

Johny_fork

Díky tomuto snímku tuším jaká mohla být šedesátá léta. Skvělí herci, dokonalá atmosféra, západy slunce a rock'n roll, haldy trávy před i za kamerou. Nasednout na chopra a jet, kdo potřebuje cíl. Žijeme ve svobodné zemi? Možná. Jsme svobodní? ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června