Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

Terva

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme............ Scénář : Peter Fonda, Dennis Hopper a Terry Southern.. Kamera : Laszlo Kovacs Hudba - Autoři : Various Artists. Účinkují : Various Artists. Producenti alba : Steve Barri a Steve Blauner. Ve filmu mimo jiné zazní : Jimi Hendrix - If Six Were Nine nebo The Byrds - Wasn't Born To Follow http://www.youtube.com/watch?v=gWhgLjim6Rc CITÁT - Nebojej se vás. Bojej se toho, co znamenáte. To, co reprezentujete, je svoboda. Nikomu neříkejte, že není svobodnej, protože oni jsou schopni vraždit a mrzačit, aby dokázali, že svobodní jsou. Oni jen kecaj a kecaj o individuální svobodě, ale kdyz se s ní setkaj, tak se jí zděsí............ ()

Blofeld

Tenhle film není pro mě. Je o něčem, co mi nepřijde moc zajímavé, ale je tak skvěle natočený, že aspoň ty čtyři dát musím. Oba hlavní herci jsou výborní, ale v druhé půlce je oba drtivě přehraje Jack "Indián-oheň-močál" Nicholson. Na rozdíl od ostatních mě ta hudba až tak neoslovila (nekamenujte mě hned, počkejte, až dopíšu tenhle komentář), ale rozhodně nikomu nneberu názor, že je skvělá. Tak mi to třeba i projde. ()

villon17

Ani nevim, jestli to můžu hodnotit vzhledem k tomu, že sem většinu času dělala něco jinýho...:D. Ale to by se nestalo, kdyby ten film byl zajímavej, že jo? Jediná ocenitelná je samozřejmě píseň Born To Be Wild od Steppenwolf. Popravdě to byl jedinej důvod, proč sem se na to koukla:) ()

El Pistolero

Beatnická odysea, filmový Jack Kerouac, rockenrollový manifest svobody, zrcadlo doby a na plátnu zachycený sen každého volnomyšlenkáře. Životní výkon pánů Fondy a Hoppera, potěší též účast Jacka Nicholsona. Nemám k tomuto marihuanovému motorkářskému dobrodružství moc co vytknout. A „Born to Be Wild“ by Steppenwolf topovka. ()

corpsy

No, zrejme bude pravda o tom, že podstatnú časť rozpočtu zhltli náklady na fet. Pretože tento snímok nemožno v plnej miere chápať, bez užitia nejakej návykovej látky ( treba že len alkoholu ) a poznať jeho úmysel. Film svojej doby, ktorého alternatíva v dnešných časoch už šancu na vznik nemá a myslím, že dnes je to o iných problémoch ( ktoré vlastne ani problémami nie sú, len ich niekto zbytočne bublifukuje ). ()

Haluzz

Generační výpověď, která ovšem neztrácí mnohé ze svých poučení ani v dnešní době a zároveň základní kámen lehce opomíjeného žánru road-movie. Pravda, příběh není nejsložitější, ale tím spíš se můžeme soustředit na Hoppera, Fondu a nově objeveného Nicholsna, kteří nás mezi vyjížďkami na svých dvoukolých miláčcích obšťastní i hlubšími myšlenkami o lidské intoleranci, slabošství a nesoběstačnosti ... ()

draggo

82%??? Easy Rider je slepenec několika nesouvisejících událostí pospojovaných záběry na jízdu na motorkách. Ke konci se objeví pár záběrů jak jsou všichni zfetovaný a na úplný závěr čeká dva hlavní hrdiny neslavný konec a diváka jedno velké WTF. Myšlenková hloubka nula, mám pocit že v tom vidíte něco co tam vůbec není. Jedna hvězda za pěkný soundtrack. /viděno na DVD: 15% a 1*/ ()

Cimr

Film, který vyčpěl. Nemůžu se divit, že na konci 60. let způsobil senzaci. I dnes zaujme atmosférou naprosté svobody, kterou se tvůrcům výborně podařilo přenést na plátno (co může být svobodnějšího, než muž jedoucí opuštěnou americkou přírodou na motorce?), a také velmi věrným (a v té době originálním) převedením drogového tripu do filmového jazyka. Příběh mě ale přesto nechytil za srdce tak, jak měl. Jako příklad mohu uvést úplný konec, který rozhodně není špatně natočený, ale je tak jednoduchý a nenápaditý, že mi přijde skoro až špatný. A tak nějak to mám s celým filmem. Je dobrý, ale mohlo v něm být něco víc, než jen dva chlapi na motorce. ()

NinonL

Hippiesácká story, kterou nám pouštěl učitel angličtiny. Možná právě proto mi tolik utkvěla v paměti. Nebo snad on ... ()

frashmaker

Ve srovnání s velice podobným filmem "Vanishing point" je to trošku slabší. Méně sofistikované, až moc upovídané a chyběl mi v tom trošku silnější důraz na propagaci té svobody. Jinak je to bezesporu kultovní záležitost. Kdo má rád silný motor, musí po shlédnutí toužit celým svým srdcem po projetí Ameriky sem a tam. Mně se tento sen částečně splnil a možná i proto hodnotím tak vysoko. Možná však trošku poplatné době.. Bohužel ()

Sandiego

Trochu neučesaná, hodně bezútěšná, ale i tak velmi příjemná jízda, kterou korunuje výtečně psychedelická lsd halucinace. ()

Pierre

Velký malý film, těžko se nějak okecává. Prostě krásná projížďka Amerikou 60.let s hořkým koncem, krásnou kamerou, kupou stylových písniček a nejlepší tripovou scénou všech dob. ()

kaylin

Jeden z těch filmů, o kterých dlouho slyšíte, ale nevíte, dokud je neuvidíte. Tak já už jsem viděl a už vím. Je to výborný film, a to jak herecky, tak i zpracováním. Ona je dějová linka velmi jednoduchá, ale to podání tady prostě vede a dává celému filmu něco navíc, co vás stáhne do doby a pomůže vám pochopit postavy. ()

MajklCZsk

Filmařská divočina. Snímek je střihově velmi inovativní, místy ztřeštěný. Některé montáže byly velmi ujeté a psychedelické, avšak se nemohu ubránit jistému amatérismu, kterým byl film tvořen. Několikrát zde tvůrci skáčou přes osu, dochází ke skriptovým chybám a to vše je na oko strašně viditelné. A vůbec to nevypadá jako záměr, ale spíše jako neznalost. Další hvězdu strhávám za závěr, který neodpovídá s celkovou plynulostí filmu a je strašně rychle useknutý. Jako by tvůrci už nechtěli v natáčení dál pokračovat, a tak si vymysleli tento paskvil. ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června