Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

• USA The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (více)

V dávných dobách byl vykován kouzelný prsten, který vlastnil pán Mordoru Sauron. Jeho moc začal využívat k šíření zla, ale o prsten nakonec v boji přišel, a ten na dlouhá léta zmizel. Nakonec ho našel hobit Bilbo Pytlík, který díky němu přestal stárnout. Na naléhavou žádost čaroděje Gandalfa předá prsten synovci Frodovi. Ten se svými kamarády Samem, Smíškem a Pipinem odcházejí do Hůrky a Gandalf se vydává pro radu za svým učitelem, čarodějem Sarumanem. Ten se však přidal na stranu zla a zajme ho. S pomocí tajemného hraničáře, přezdívaného Chodec, Frodo a jeho kamarádi uniknou jen o vlásek devíti černým jezdcům, kteří vyrazili z Temné věže, aby prsten našli a přinesli svému pánovi Sauronovi. Do Roklinky je svolána velká porada lidí a elfů, která rozhodne, že prsten musí být zničen. To je možné pouze tam, kde byl prsten zrozen, v ohni Hory osudu. Odvážný Frodo se nabídne, že tam prsten odnese. Nebezpečí je však příliš veliké, a tak se mu, jako jeho ochránci, postaví po bok čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas, bojovník Boromir, hobiti Sam, Smíšek a Pipin a také Chodec. Zrodí se Společenstvo Prstenu, které se vydává na nebezpečnou cestu plnou nástrah a nebezpečí. (TV Nova)

1860

Zpočátku mě trochu zaskočilo nastolené pomalé tempo, ale pak se příběh naplno rozjíždí a exkurze po zemích středozemě je neúnavně výborná.. Podle mého názoru tato část nedosahuje kvalit zbylých dvou dílů právě kvůli počátečnímu pomalému tempu a možná až zbytečně dlouhému stavěním kulis pro další dva zbylé díly.. Kdyby to šlo, dal bych Společenstvu pět a Dvou věžím a Návratu krále šest hvězdiček, ale nějak sem to odlišit musel.. ()

Saj

Můj největší filmový zážitek v kině, který už asi nebude překonán. Byl jsem na tomto filmu v kině několikrát. Přečetl jsem většinu knížek od Tolkiena, takže i proto jsem byl tak nadšený. Doufám, že bude zfilmováno co nejvíce příběhů od tohoto autora. ()

MareT.

To je drzost dát 3*, co??? Já uznávám, že tohle je filmová revoluce! Já uznávám herecké výkony, režii, kostýmy, hudbu, kameru! Jsem si vědom, že pro mnohé je tohle jedna z největších událostí desetiletí či století...:-D Ale bohužel, děj je mi uplně šumafuk, nezajímá mě, jak to dopadne, nezajímají mě osudy hlavních postav! Proč jsem teda viděl všechny tři díly?? Ze zvědavosti! Nevidět Pána Prstenů v dnesšní době je odvržení sám sebe do kouta jako outsider! ()

dopita

Velkolepej film to sice je, ale taky je dost nevyrovnanej. Záčátek je nuda, ale pak se to docela pěkně rozběhne, aby se film zhruba ve 2/3 uplně zastavil. V tu chvíli sem se těžce nudil a měl sem chuť od toho odejít. Naštěstí se film zase rozjede a závěrečná pasáž je zase dostatečně dynamická, ale to už celkovej dojem nezachrání. Velkolepej průměr. ()

Scytale

Zde musím nekompromisně ubrat hvězdičku za vynechání pro mě velmi důležitých okamžiků Tolkienovi ságy - Dědka Vrbáka, Mohylových duchů a Toma Bombadila. ()

khue

Dokud jsem nepřečetl knižní předlohu tak to byl jen 4* film. Ale po seznámení s knihou mě Tolkienův svět naprosto pohltil ()

The_Second

Je fakt, že kniha je ještě o hodně lepší. Chybí hlavně Tom Bombadil. Zase na druhou strahu Jackson udělal všechno proto aby celek fungoval a aby ,,ostříhání" nebylo až tolik vidět. Společenstvo je z celé trilogie nejlepší a jde o jednu z nejlepších knižních adaptací. Myslím že by byl spokojen i Tolkien. ()

Yangus

První film na kterém jsem byl kině a doteť si ho rád pouštím. Tento film u mě nastartoval zájem o fantasy jak ve filmu tak v knihách. Po zhlédnutí jsem si knihu přečetl stejně tak Hobita a Silmarion. Krásné zpracování Středozemě a boje o Prsten Skvělé herecké obsazení z téměř neznámích herců, žádné herecké superhvězdy. Prostě nejlepší knižní adaptace a pro mě number one ve filmech. ()

Reckon

Podle mého nejdokonalejší film všech dob. Už jen proto, že u každého sledování se mě to víc líbí čím dál víc a to platí pro celou trilogii. Až na malé technické chyby, kterých si všímá oko, jenom pokud je chce vidět, tak není co filmu a celé trilogii vytknout. Howard Shore asi stvořil jeden z nejlepších soundtracků, které kdy ve světě filmu zazněly. Z hereckého obsazení snad nikdo nemůže být nesympatický, protože jejich herectví je prosté, ale zároveň dokonalé. Co říci závěrem? Tolkien stvořil úžasný svět, který Jackson ještě dokonaleji převedl na film. (11/10) ()

Paity

Jestli o nějaké knize bylo možné prohlásit, že ji nelze zfilmovat, tak je to Tolkienova trilogie Pán prstenů. Peter Jackson dokázal, že se řada z nás mýlila. Ano, filmové zpracování vcelku pochopitelně neodpovídá knižní předloze, ale Jackson látku zpracoval takovým způsobem, že mu to nezazlívám. Z "jedničky" mám sice hodně rozporuplných pocitů, přesto je pět * povinností. Jednička zkrátka začíná monstrózním představením v podobě boje rozzuřených hord Mordoru a aliance lidí a elfů, rázem se tempo zklidní a pro některé diváky, kteří nečetli předlohu, by se další desítky minut daly označit za menší nudu. Po zhlédnutí celého snímku se však člověku krade na mysl, že to vlastně všechno bylo uděláno mistrovsky a Jackson nás jen připravoval na konec idylky v dosavadním poklidném hobitím světě. Všechny hlavní postavy byly navíc vybrány vskutku dobře. Ač ze začátku ne zrovna každý na první pohled sympatický, na konci jim máte tendenci držet palce při každém kroku. A tak to přesně vypadalo, když jsem knihu četl poprvé. Zarytý pod peřinou, za svitu lampičky nebo baterky, neslyšíc žádné zvuky kolem sebe, jsem toho, kdo nese prsten, tlačil svou vůlí dál a dál k jeho cíli. ()

pipapaja

Před pár dny jsem viděl rozšířené společenstvo na bd a musím uznat, že tomuto filmu není takřka co vytknout. Peter Jackson navozuje atmosféra tak uvěřitelnou, že si myslíte, že toto se opravdu stalo. Nedokážu si představit, jak by film dopadl, kdyby měl jiného režiséra, protože je vidět že byl na vše puntičkář a neschválil to dokavaď se mu to nezdálo dokonalé. Jinak klady filmu nemá cenu popisovat, přesvědčte se sami. ()

Aslan

Pán prsteňov je príbeh ktorý mi pomohol stať sa katolíkom - kresťanom, ako bol môj milovaný profesor J.R.R Tolkien. On veril v silu posväcujúceho mýtusu, ktorý v skrytosti mal obsahovať vodítka k Bohu a Evanjeliu. A oni tam sú, vinnú sa celým príbehom, dávajú mu hĺbku, krásu, hodnotu a posolstvo. A Peter Jackson, to dokázal dať do geniálneho filmového prevedenia, pričom odporúčam všetkým skôr predlženú verziu ako kino... Nech mu Pán dá väčšné spočinutie a Slávu vo svojom kráľovstve http://www.impulzrevue.sk/article.php?90 ()

B4TM4N

S odstupem všech těch let a prodlouženou Blu-Ray verzí na obrazovce jsem sám pro sebe překvapivě došel k závěru, že pokud existuje nějaká esence "velkofilmu", je to právě LOTR. SW, Matrix, Batman...nic epičtějšího není. A navíc Společenstvo zcela jistě předkládá nejvyváženější podívanou, co se mixu akce/emoce/Frodo-vopruz týká. ()

Corpsegrinder

To, co zde Jackson dokázal, je k neuvěření. Režisér filmů jako Bad Taste nebo Braindead a tohle? No kdo by si to pomyslel. Rozhodně nejlepší fantasy film na planetě, o tom není pochyb. Nádherný prostředí a postavy dovedený k dokonalosti. Hudba sedí jak prdel na hrnec. Navíc palec nahoru za to, že se film věrně drží předlohy a místo aby překrucoval některé informace, tak prostě jen vynechává části cesty. Naštěstí ty méně zajímavé. Je to jeden z těch filmů (vlastně trilogií) na které se dá koukat pořád stále dokola a nikdy neomrzí. ()

F.W.Colqhoun

Doznání na úvod: V kině viděno 5x. A je to venku. (Ani pokus o) Objektivní hodnocení na této adrese nehledejte. Na druhou stranu – film jsem si dnes připomněl v SE po přinejmenším 5-6-ti letech, takže jistý odstup jsem u sebe pozorovat mohl, nicméně s husinou jsem bojoval přinejmenším od souboje Arwen s Přízraky tam dole u řeky pod přehradou až do závěrečných titulků nepřetržitě. Příběh, který jsem do okamžiku, kdy se přede mnou v kině kdosi začal podivovat tomu, že Společenstvo končí „nějak divně", považoval za notoricky známou mytickou historku o cestě odněkud někam, modifikovanou tím, že se nejde pro něco, nýbrž s něčím, je prostý jako facka - jeden z těch, které procházíme s hrdiny jako návratem na důvěrně známé místo, které se ale z neznámého důvodu nikdy neokouká. A pak že logos. Slabá místa Fellowship snad ani nemá, což lze připsat na vrub skutečnosti, že se na rozdíl od dalších dílů série víc mluví a zpívá než bojuje – mytologicky básnické promluvy v krystalické angličtině jsou jako hudba, vážná konkurence vynikajícího, stejně krystalického Howarda Shorea, a taky proto, že společenstvo, ještě celistvé, skýtá dost příležitostí pro osobní konfrontace a netřepí příběh do tolika vedlejších linií. Na CGI se díky tomu, že to s ní Jackson nepřeháněl a co se dá natáčí ve velmi vhodně vybraných reáliích a v miniaturách, které (třeba v Morii) nechají vzpomenout na starého bracha Karla Zemana, dá koukat s potěchou i po deseti letech překotných inovací. Dodnes jsem se úplně nerozhodl, jestli je film mile pod-režírovaný (je veřejným tajemstvím, že Peter Jackson nevedl osobně zdaleka všechny paralelně natáčené scény a všem zúčastněným bylo dopřáno sluchu), nebo mají tvůrci prostě naprosto výjimečný smysl pro navozování iluze přirozenosti - ať tak nebo tak, snímek má v tomto směru skoro alternativní feeling. Nejlepší road-movie ever! ()

Hanys_

LotR není přímo mým šálkem čaje, ale kvality prvního dílu (viděn asi 4x) jednoduše uznat musím. Je prostě z téhle trilogie jasně nejlepší (Dvě věže bodují hlavně závěrečnou bitvou a Návrat krále je proslulý svým nekonečným koncem). 9/10 ()

beba789

První díl trilogie Pána Prstenů je dokonalý stejně jako Návrat Krále.Poprvné viděno v pěti letech a od té doby se na to mohu dívat každý den.McKellen jako Gandalf je boží a scéna ,kdy padá do propasti mě rozbrečela.Soundtrack skvělý a dokonalý!Kniha přečtená a musim říct že film je mnohem lepší.Kniha má ten problém že rozepisuje do podrobna situace,které nejsou podstatné a ty,které jsou důležité tak jsou popsány na pár stránek.Takže jedna z mála knih u které je lepší film.100%. ()

Sancty

Fenomenálne spracovaná vízia novozélandského hobita a rovnako ako aj v prípade predlohy, moja najobľúbenejšia časť Pána prsteňov. Vymenovávať všetky klady Spoločenstva je na dlhú debatu. Ja osobne ju doporučujem v čase, keď vonku padá súmrak, lavička pred domom je prázdna a keď vzduchom nasýteným letom rozvoniava Starý Toby. Ak sa k tomu naviac pridajú ľubozvučné tóny Concerning Hobbits o výnimočnú atmosféru je postarané. Čo viac dodať? Snáď už len toľko, že bez rozšírenej verzie to akosi nie je ono. Večná vďaka, pán Tolkien, za toto fantastické dobrodružstvo, ktoré by inak bez vás nevzniklo. ()

Merkin

Nejcelistvější a nejemocionálnější z celé trilogie. Dobrodružná linie je v rovnováze s tou popisnou, snímku nechybí jistý pohádkový půvab, nicméně vážné scény jsou vyladěny s patřičným dramatickým nádechem. Když jsem viděla Společenstvo prstenu poprvé, dosud nepolíbená známým příběhem malého hobita, byla jsem nadšená nejen kostýmy, hudbou, postavami, zkrátka celým tím kouzelným světem, ale zaujal mě i svébytný otevřený závěr. Dva přátelé ponechaní své hoře Osudu. A ačkoliv jsem později zjistila, že příběh má svá pokračování, dodnes má u mě první díl přednostní práva a existuje jaksi mimo Kraj svých dvou kolegů, je pánem prstenů:) ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera