Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

• USA The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (více)

V dávných dobách byl vykován kouzelný prsten, který vlastnil pán Mordoru Sauron. Jeho moc začal využívat k šíření zla, ale o prsten nakonec v boji přišel, a ten na dlouhá léta zmizel. Nakonec ho našel hobit Bilbo Pytlík, který díky němu přestal stárnout. Na naléhavou žádost čaroděje Gandalfa předá prsten synovci Frodovi. Ten se svými kamarády Samem, Smíškem a Pipinem odcházejí do Hůrky a Gandalf se vydává pro radu za svým učitelem, čarodějem Sarumanem. Ten se však přidal na stranu zla a zajme ho. S pomocí tajemného hraničáře, přezdívaného Chodec, Frodo a jeho kamarádi uniknou jen o vlásek devíti černým jezdcům, kteří vyrazili z Temné věže, aby prsten našli a přinesli svému pánovi Sauronovi. Do Roklinky je svolána velká porada lidí a elfů, která rozhodne, že prsten musí být zničen. To je možné pouze tam, kde byl prsten zrozen, v ohni Hory osudu. Odvážný Frodo se nabídne, že tam prsten odnese. Nebezpečí je však příliš veliké, a tak se mu, jako jeho ochránci, postaví po bok čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas, bojovník Boromir, hobiti Sam, Smíšek a Pipin a také Chodec. Zrodí se Společenstvo Prstenu, které se vydává na nebezpečnou cestu plnou nástrah a nebezpečí. (TV Nova)

Scaevola

Patrně z mých slov bude odkapávat patos a zbytečné nadšení fanouškovo, ale vzhledem k roku mého narození musím (jen hrdě a skromně) konstatovat, že Společenstvo prstenu pro mne byl vskutku přelomový film a významnou měrou utvářel můj kdysi mladistvý a naivní pohled na svět. Teprve skrze tento snímek jsem objevil knihu a její vpravdě geniální fikční a myšlenkový svět. Nyní po mnoha letech, rozhoupán pochopitelnými událostmi, konečně píši komentář a přemítám, co mohu říci - nic, co už by nebylo řečeno. Jen upozorním, že z čistě filmového hlediska je o krapínek lepší původní verse pro kina, zdajíc se sevřenější, údernější a nezavstavujíc se na každém místečku, kde sice fanouškovské srdce tepe, ale rytmus snímku se vytrácí. ()

LeePriest

Pro mě je toto film jiné kategorie. Nepamatuji, že by mě něco tak vyrazilo dech. Ať zmíníte cokoliv - herecké výkony, atmosféru, děj, hudbu, kameru, masky, vizuální efekty... vše je od začátku až do konce naprosto VYNIKAJÍCÍ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

Bruce_cz

Přidám jeden společný komentář k celé trilogii poté, co jsem viděl BR rozšířenou edici. Jsem rád, že přidané záběry dovysvětlí hodně momentů, sice jsem četl předlohu, ale líbí se mi, že film je takto ucelenější. Přidané záběry jsou skvělé, často velice vtipné, soutěž v opíjení je ve své jednoduchosti brilantní. Bohužel to je asi jediná scéna z Návratu krále, která stojí za přidání, protože zrovna přidané scény do Návratu krále mě už nebavily tolik, jako scény z (hlavně) prvního a druhého dílu. Naneštěstí je první díl o míle dál, než díly následující, mnohem více bere u srdce, mnohem více baví. Dvojka a trojka jsou mnohem epičtější, ale takové moc civilní, z jedničky čiší taková hravost a familiérní vztah k hlavním postavám, ve dvojce se bohužel odcizuje Gandalf (už to není ten pohodář/zmatkář kouzelník), ve trojce se odcizuje Aragorn (to je i celkem pochopitelné), naštěstí Gimli a Legolas baví celý film, Pipin a Smíšek jim naštěstí relativně zdárně konkurují možná proto, že stojí někde na pomezí vážnosti a ztřeštěnosti. Bohužel finále trojky je už hodné dlouhé, přidanými záběry se veškerá cesta Froda od Oduly k hoře stává ještě méně záživnou, gradace není tak hutná, jako tomu je na bitevním poli a v tažení proti černé bráně. Neskutečné plus Pána prstenů jsou a budou jeho scenérie. Při mnoha záběrech, hlavně okolí, jsem si říkal, že tohle stojí za to si dát na plochu počítače. Souhrn: Jedenáct hodin (nepočítám přes dvacet minut titulků po každém dílu) jsou napráskané epickými bitvami, překrásnými záběry, velkolepým příběhem a jako celek je trilogie Pána prstenů takřka dokonalá. Nemyslím si, že je správné rozebírat trilogii díl po dílu, ale hodnotit jako celek vztažený ke knižní předloze. Není to třeba úderný bonbónek jako Mlčení jehňátek (byť toto srovnání asi pokulhává), ale je to obrovský kolos, který ve svém celistvém rozsahu jedenácti hodin nemá obdoby. Epický příběh na filmovém plátně a nebál bych se celou trilogii označit jako zatím největší filmový mezník kinematografie v 21. století co do svého rozsahu a zpracování. ()

Coald

Výprava, hudba, masky, vizuální efekty, už jen tohle dodává filmu unikátnost. Zatím mě nijak víc neoslnily masky, tak jako v trilogii LOTR. Doporučuji kouknout na prodlouženou verzi (u všech 3 dílů). Tenhle film vás vtáhne do sebe a vypustí až po skončení závěrečných titulkách, ale stále ho máte v hlavě a určitě neodmítnete se znovu na tenhle film podívat. ()

OndroidV

Dá se snad na adresu tohoto díla napsat zlá recenze? Děkuji Peteru Jacksonovi. Děkuji mu, že udělal to, v co jsem už od dětství doufal. Vyobrazil Středozem přesně takovým způsobem, jakým jsem si ji představoval už při čtení knih. Dokonale ztvárněný svět, nejmenší detaily, prostě mistrovská filmařina. Člověka mrazí v zádech, když vidí Gandalfa útočit u Helmova žlebu. A scéna, kdy se Rohanská vojska setkají se skřety u Minas Tirith je jednou z nejsilnějších a nejnezapomenutelnějších scén v historii kinematografie. Ještě jednou děkuji Peteru Jacksonovi za toto veledílo a mnohokráte díky J.R.R. Tolkienovi za vytvoření tohoto světa. ()

Cazzysvjet

Ale ano! Poprvé jsem to viděl v kině a usnul jsem. Teď jsem tomu dal po dlouhé době šanci. Nedělní odpoledne s přítelkyní v posteli a opravdu mě to bavilo. i beze spánku. Je to opravdu velice pěkně zpracované. Postavy uvěřitelně obsazené vyjma agenta Smithe v roli hlavního elfa. (stalé mi znělo v hlavě pane Andersone... :-) . Takový ten velkofilmový patos se dá taky překousnout. Takže vcelku neztracené 3 potažmo 9 nebo kolik hodin života. 80% ()

Anikiti

Pro znalce i neznalce Tolkienovi předlohy je toho dílo pastva pro oči.Nádherné prostředí Zélandu tomuto filmu propůjčilo osobité kouzlo a neopakovatelný zážitek.Uchvacující náruč tohoto filmu vás vtáhne na samém začátku a ani na konci vás jen tak nepustí. ()

kacer4

Spoločenstvo na každého možno zapôsobí inak, ale výsledok bude porobný, ak nie rovnaký - musíte si pozrieť ďalšiu časť. ()

Honzad007

Peter Jackson vypustil do světa film, jenž stál na počátku naprosto nové kapitoly kinematografie, aniž by jeho sérii dodnes někdo překonal. Pána prstenů zpětně ocení i ten, který se při prvním či druhém zhlédnutí nebavil možná tak, jak by očekával. Pána prstenů lze ocenit ještě více po zhlédnutí jakéhokoliv dokumentu ze zákulisí. Fakt, že se jedná o dokonale vystavěný příběh, s jehož obrovskou spoustou postav se divák mile rád ztotožní, jehož zápletka a vývoj je natolik uvěřitelný, překvapivý a věrohodný (byť v neuvěřitelném světě), jde na vrub nejlepšímu modernímu pohádkáři všech dob. Ale fakt, že byl Tolkienův svět převeden na plátno možná v mnohem krásnější podobě, je zásluhou muže, který si je s Tolkienem tolik podobný. LOTR je výjimečnou a nepřekonatelnou záležitostí, která může být viděna kdykoliv, pomnohokráté a stále se stejnou radostí. ()

Aidina

Na filmu jsem byla o půlnoční předpremiéře, a když se téměř tří hodinové úžasné dobrodružství blíželo k závěrečným titulkům, ozvalo se vedle mne - "No a kdy tam jako ten Frodo odnese ten prsten, už má na to jen pár minut?" Odpověděla jsem: " Ty jsi Tolkiena asi nečetla, že? To si musíš počkat až na třetí díl...." I kdyby Peter Jackson už nikdy nic nenatočil, navždy se touto trilogií zapíše zlatým písmem mezi nejlepší filmy všech dob. Mimo jiné taky za to, že dokázal z tak náročné knižní předlohy natočit naprosto vynikající film s úchvatnými scénami. A to vše dokonale dolaďuje nádherná hudba, která v hlavě zůstává ještě dlouho poté, co film skončil. Jak já ten soundtrack zbožňuji. A není nad to si pustit vybrané pasáže v autě, například v Norsku v jejich neskutečně mordorovských tunelech. Iluze je dokonalá. Celou dobu jsem čekala kdy na nás vyskočí skřeti. ()

beeleg

Nechal jsem se pohltit kouzlem Středozemě. Tak nádherně zpracovaný fiktivní svět jsem ještě neviděl a jsem rád, že jsem tento snímek mohl vidět v kině. Knihu jsem zatím nečelt, ale chtěl bych přečíst kompletní dílo Tolkiena včetně Simarillionu. Snad se k tomu jednou dokopu. ()

kamals

U dvou filmu jsem byl unesen atmosferou spektaklu, TLOTR a u Tance s vlky. Pravdou je,ze u obou filmu platilo pravidlo, ze jsem dlouhou dobu predtim zadny film nevidel. O to byla atmosfera kyce prijemnejsi. ()

DaDO111

Film jenž je podle mě jeden z nejlepších filmu natočený podle knižní předlohy. Film prostě super a pokračování ukazuje že tento film nebyl vyjímka celá triologie si udržela úroveň Kamera Kostýmy atd... velmi povedný film a celá triologie :)) jasných ***** ()

Nicole32

Na tuším 9-ty pokus sa mi konečne podarilo dopozerať Pán prsteňov a môžem sa k nemu teda s čistým svedomím vyjadriť. Vždy som sa dostala maximálne po prvú hodinu filmu a potom som to buď vypla alebo zaspala, ale tentoraz som sa zaťala a tento nekonečný príbeh dopozerala. Knihu som nečítala a keby áno tak by som asi nemala toľko otázok. Elijah Wood je vrcholne nesympatický a to, že po ňom po pánovi prsteňov neštekol ani pes (s výnimkou psychopata v Sin city) má význam keďže je neschopný herec. Ian McKellen a jeho Gandalf mi tiež strašne liezol na nervy. Vlastne všetky postavy mi liezli na nervy. Sú také ploché a nudné. Celý film je nudný a tým myslím NUDNÝ, NUDNÝ, NUDNÝ. Nič sa v ňom nedeje. Celý čas len idú, chodia a behajú a tak logicky čakáte, že na konci prídu do toho poondiatého mordoru a prsteň zničia. Namiesto toho dojdú na začiatok mordoru a hádajte čo? Zase sa dajú do kroku a koniec. A to je len jedna z obrovského množstva vecí, ktorá naštve. Dialógy sú tupé a otravné. Strih chaotický a tá kamera. Polovica filmu sú zábery na tváre ľudí. 300 záberov na Gandalfovu tvár, 150 na Frodovu, ďalších sto na Mortensenovu a tak ďalej. Namiesto toho aby sme proste natočili jeden záber na to ako na celú skupinu mieria šípi, tak museli každému osobitne nasnímať hlavu aj so šípmi zblízka. Nuž a tie toľko vychvaľované špeciálne efekty sú špeciálne jedine tým ako sú umelé a neuveriteľné. Dobré efekty sú dobré vtedy, keď vyzerajú skutočne. Tu všetko doslova kričí, že je to vyrobené počítačmi. Jedna hviezdička je za krajinu a hudbu. Lenže keď budem chcieť vidieť krásnu krajinu tak si pustím dokument a aj tá pekná hudba ma začala po dvoch hodinách otravovať. Konečne som si teda film pozrela až do konca a tým pádom mi už nikto nebude môcť vyčítať môj názor tvrdením, že si to musíš pozrieť celé aby si pochopila v čom spočíva to čaro. Čaro som nenašla a neviem si predstaviť tú magickú silu, čo by ma donútila pozrieť si zvyšné dva filmy. Odporúčam však ako uspávanku, lebo si nepamätám film pri ktorom by som toľkokrát zaspala. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

20.10.2022

Někdo by měl nejspíš říct studiu Warner Bros., že NFT nebyly populární už loni, natož letos, a že celá kryptokomunita pomalu ale jistě umírá. Společnost totiž čerstvě oznámila, že hodlá prodávat… (více)