Do slavného udolání olifanta Legolasem je to na úrovni prvního dílu. Je také tak temný, atmosférický, místy až strašidelný - Ať už je to pasáž s Odulou nebo nemrtvými a místy i komorní. Ale od Legolase to jde z kopce a vyvrcholí to mohutným finále, které jsem jak nepobral, tak ani příliš nepochopil, následované neskutečně dlouhou rozlučovačkou, která nudila i při prvním zhlédnutí a na mě působila spíše komickým dojmem, což účelem asi nebylo. Samozřejmě efekty báječné, prostředí nádherné, audiovizuální stránka zkrátka nemá chybu. Ale stačí to snad na nejúspěšnější film v historii? Neměl by takový kandidát nabízet revoluční nápad, originální myšlenku, risk v kapce kontroverze a ne jít na takovouto megajistotu? Rovněž mě mrzí nesmrtelnost všech hlavních hrdinů. V prvním díle to ještě nebyly takové stroje na zabíjení ( i když filmy, hry a koneckonců někdy i literatura nás učí, že bojovat proti přesile je tak snadné) a čas od času spadli do jakýchsi propastných hlubin nebo v souboji jeden proti stem hrdinsky podlehli, avšak ve trojce ( i dvojce) nikdo, asi nepozorovaně nalezli nějakou elfí mast. Toto je ale samozřejmě vina knižní předlohy. Také nechápu z jakého důvodu v této monumentálnosti nevadí téměř nikomu ten jinde neustále vyčítaný patos, jenž je v Lotrovi v podstatě neustále. Tahle trilogie má mnoho důvodů, proč by měla být spláchnuta do věčných lovišť, osobně nechápu její makabrózní úspěch, stejně makábrózní, jakým se zbytečně snaží být celé dílo.(20.6.2005)

Vyvrcholení celého děje a konečná cesta do srdce Mordoru, tak jak se od samotného mistra Petera Jacksona dalo čekat a již zde přetrhává domněnku, že i mistr tesař se někdy utne jelikož v případě jeho to není vůbec žádná pravda. Přesto, že se Dvě věže více zajímali o Společenstvo je jasné a samozřejmé, že tato část se bude zaobírat hlavně Frodem a Samem. A už zde je vidět Jak je důležité míti Sama, když se Frodo dostane do opravdu závažných problémů a musím se přiznat, že scéna s pavoukem mi opravdu nahnala strach až pocit klaustrofobie. Stopáž filmu se zdá být opravdu dlouhá, ale věřte tomu, že na konci budete vcelku smutní a nadávat stejně jako já, že chcete víc a víc, ale toužebného nášupu ne a ne přijít. Bohůžel je to tak a i ta největší a nejgeniálnější výprava musí někdy skončit. --- Nezmiňuj se o Frodovi, ani o prstenu a taky nic o Aragornovi…vlastně bude lepší když vůbec nebudeš mluvit.(27.10.2006)

Naprostý vrchol světové kinematografie. Dílo (nejen Návrat Krále, ale celá trilogie) rozměrů doslova monumentálních, nevídané, a pravděpodobně nepřekonatelné. Peter Jackson si v síni slávy lidských dějin vydobil svůj flek a nikdo mu ho už nikd nevezme. Chybičky se najdou, ale jako celek naprosto uzemňující!(15.10.2006)

Podobně jako Dvě věže zpočátku klopotné a rozbrázděné "nucenými" střihy, ale postupem času naprosto pohlcující. Zatímco Společenstvo bude držet primát v největší ucelenosti, Návrat krále triumfuje masivní epikou a ovšem – nádherným koncem, který je sice značně kýčovitý, ale namísto umělosti a vykonstruovanosti z něj dýchá režisérská láska k příběhu a zejména opravdovost ze strany herců, kteří tím často dohánějí menší řemeslné nedostatky. Nakonec mi Návrat potvrdil to, co jsem už před tím cítil. Efekty jsou pěkné, ale nebýt hrdinů, byl by tenhle film jen nepřístupným kusem ledu. Jenže on fascinuje a pohlcuje statisíce lidí. Nádherný příběh v nádherném hávu, Peter Jackson si zakoupil vstupenku do filmařského nebe... P.S.: po druhém shlédnutí už řadím Návrat krále do čela trilogie. Pokud na mě dokáže film i podruhé zapůsobit tak mocně, je to známka vysoké kvality. Nirvana. P.S.S. Rozšířená verze je pomalu na šestou hvězdičku, neboť i trochu přerývané tempo a nepřirozený střih se stávají minulostí, postavy získávají ještě více prostoru, zápletka hlubší motivaci a nechybí ani tradičně zvrhlý humor dvojice Gimli-Legolas. Vidět a umřít!(25.1.2004)

Jakkoliv mám jako věrný fanoušek předlohy k mnoha věcem na Návratu krále nemalé výhrady, když uvážím naprosto bezprecedentní velkolepost celého díla, nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdami ani kdybych chtěl. A já nechci. Absolutorium pro všechny tvůrce, jmenovitě režiséra Jacksona a kamerový tým za tu neuvěřitelnou pastvu pro oči. Škoda některých úlitebv masovému diváctvu (příklad za všechny - Legolasova likvidace olifanta) a v některých scénách skutečně přepísknuté míry patosu. To jsou však jenom jedny z těch věcí, které jsou v širším pohledu na celý film drobnostmi. 90%(8.4.2007)

• - Pipin (Billy Boyd) vezme Gandalfovi (Ian McKellen) věšteckou kouli a vymění ji za vázu. Když se Gandalf probudí, váza tam je, ale jakmile je záběr, jak vstává z postele, váza tam již není. (ImagineGirl)

• - Herci si na Novém Zélandu mohli během natáčení zpříjemnit volné chvilky adrenalinovými sporty. Tuto možnosti nejvíce využíval Orlando Bloom (Legolas). (FMJ)

• - Podle slov Seana Astina Sam při natáčení nejvíce trpěl na schodech Cirith Ungol. (Dawe.zs)