Pán prstenů: Návrat krále

The Lord of the Rings: The Return of the King

Pán prsteňov: Návrat kráľa

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Nový Zéland, 2003, 201 min (SE: 263 min)

Jakkoliv mám jako věrný fanoušek předlohy k mnoha věcem na Návratu krále nemalé výhrady, když uvážím naprosto bezprecedentní velkolepost celého díla, nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdami ani kdybych chtěl. A já nechci. Absolutorium pro všechny tvůrce, jmenovitě režiséra Jacksona a kamerový tým za tu neuvěřitelnou pastvu pro oči. Škoda některých úlitebv masovému diváctvu (příklad za všechny - Legolasova likvidace olifanta) a v některých scénách skutečně přepísknuté míry patosu. To jsou však jenom jedny z těch věcí, které jsou v širším pohledu na celý film drobnostmi. 90%(8.4.2007)

Peter Jackson je prostě machr a závěrečná část mě dostala tak, jak se to nepovedlo ani jedné z předchozích (i když, tam k dojetí taky nebylo daleko). Kvalita triků sice místy kulhá, ale to je samozřejmě zapříčiněno monumentálností celého příběhu, ve které se první dva díly nemohou králi rovnat. A v rozšířené verzi je to všechno ještě mnohem lepší. Po tomhle filmu, potažmo celé sérii už nic nebude jako dřív. Další z milníků v kinematografii, za který jsem od srdce vděčný. Jen na závěr: Peter si těch několik konců taky mohl odpustit, ale to je jenom taková malá, miniaturní vada na kráse. Good job Peter and thanks a lot.(30.1.2007)

Naprostý vrchol světové kinematografie. Dílo (nejen Návrat Krále, ale celá trilogie) rozměrů doslova monumentálních, nevídané, a pravděpodobně nepřekonatelné. Peter Jackson si v síni slávy lidských dějin vydobil svůj flek a nikdo mu ho už nikd nevezme. Chybičky se najdou, ale jako celek naprosto uzemňující!(15.10.2006)

Rozpočet $94miliónovTržby USA $377,027,325Tržby Celosvetovo $1,119,110,941║ Podarilo sa my zhliadnuť aj rozšírenú verziu, čo dokáže miestamy vďaka pridaným scénkam spestriť ale aj na druhú stranu zas pri niektorých úsekoch trošku zbytočne zbrzdiť dej. Tento Fantasy Film ma svoju úroveň ale tých 11 Oscarov je doslova dokonala premrštenosť, ktorú nikdy nepochopím a popri Spoločenstve prsteňa(100%), my tento diel hrá stále len nevýraznejšie druhé husle, nech sa na to pozerám akokoľvek vidím na tom že to malo omnoho vyšší potenciál ale keď si chce niekto niečo prifarbiť na svoj vkus len podľa výborných kritík tak prosím. Aspoň že tam nie toľko zbytočných komických scénok ako u Dvoch veží. /videl v kine 2x: 75%/(18.5.2005)

Těch 5 hvězdiček je pro trilogii jako celek... To, co dělalo první dva díly působivými, je v "Návratu krále" ještě lepší...Nemíním tím jen bitevní scény, nejdůležitější linií "Pána prstenů" jsou totiž vztahy zúčastněných postav...Jackson objevil v Tolkienově díle dle mého často přehlíženého hrdinu - Sama. Jeho postava, přítel Froda odhodlaný jít s ním vstříc nevyhnutelné smrti a všeobecné zkáze, prošla za celé tři filmy obdivuhodným vývojem a pro mě symbolizuje to nejlepší z celé trilogie. Scény mezi Woodem a Astinem při pouti Mordorem nemají chybu a čiší z nich tolik emocí, že by samy o sobě vystačily na jeden celý film...Tím však nechci stavět do pozadí ostatní, obrovskou radost jsem měl z toho, kolik prostoru se dostalo Gandalfovi a zbylým dvou hobitům, včetně Andyho Serkise v bravurní úvodní scéně...Lidská stránka Jacksonovi vize tak válcuje i ty tolik úžasné bitevní scény a stává se hlavním trumfem trilogie. V tomto směru je snad nejpůsobivější sekvencí Faramirova sebevražedná akce s prostřihy na večeřícího Denethora, podbarvená tklivým zpěvem Pipina...Nebo Theodenův "motivační" proslov k rohanské jízdě a skandování jediného slova - "Smrt!"....Jackson se už navždy nesmazatelně zapsal do historie kinematografie a jeho představivosti a kreativitě se mohu jen hluboce uklonit. Díky Petere!!!(20.1.2004)

• - V rozšířené verzi filmu ve scéně v čase 3:19:20 až 3:22:00, kdy se před posledním bojem setkávají Aragorn (Viggo Mortensen) a zbytek výpravy se zástupcem Saurona (Sala Baker), ukončí vyjednávání Aragorn tím, že usekne Sauronovu nohsledovi hlavu. V dalších záběrech však není na zemi vidět žádné mrtvé tělo. (Washa84)

• - Christopher Lee, představitel Sarumana Bíleho, byl velmi smutný z toho, že ho vystřihli. (Zdroj: nzherald.co.nz) (ricky4)

• - Spoiler: Důvod, proč mohla Éowyn (Miranda Otto) zabít vůdce Nazgûlů, spočívá ve zranění, které mu způsobil Smíšek (Dominic Monaghan). Ve filmech se to nikdy neřešilo, ale meč, který k tomu použil, byl nalezen v Dúnadanské (Aragornův národ) pohřební mohyle a byl vyroben a očarován speciálně pro boj proti prstenovým přízrakům. Smíškův útok tak narušil moc, která držela vůli Nazgûla v jeho „těle“, což umožnilo jeho trvalé zabití. (vojtaruzek)