Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

Melies

10 / 10 Ako mám opísať neopísateľné? Ako mám mne známymi slovami a frázami obsiahnuť všetku tú nekonečnú a neuchopiteľnú krásu, ktorej som bol svedkom? Ako mám aj naďalej žiť s vedomím, že nikdy na vlastné oči neuvidím šíre rohanské pláne a západ slnka nad vrcholkami Hobitínu, s vedomím, že nikdy neochutnám elfský chlieb a neschladím si hrdlo vychýreným trpasličím pivom, s vedomím, že nikdy nenavštívim Šedé prístavy a nezanechám tento krutý, starý svet ďaleko za sebou? ()

RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete (spolu s 1. a 2. dílem). Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Zcela geniální filmové zpracování jedné ze základních knih fantasy a jedné z nejlepších knih 20.století vůbec. Velké bitvy sil dobra proti silám zla, Frodova pouť a zničení Prstenu, prohlášení Aragorna králem. Dojatý i nadšený, stále nechápavě kroutím hlavou, jak se taková krása, tak bohaté a dokonalé davové scény, tak geniálně odlišné a přitom perfektně živoucí postavy ze složitého světa Středozemě vůbec daly vytvořit. Oficiální trailer (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=WIrRJ8bCZYQ&feature=PlayList&p=A0944C2691348782&playnext=1&playnext_from=PL&index=32 ()

kleopatra

Opět jsem se utvrdila v tom, že na film je třeba si počkat s tou správnou náladou, někdy se do ní prostě netrefíte a odnese to zcela nespravedlivě film. A protože nejsem žádný tolkienovec, šla jsem do předešlých částí z nesprávných důvodů - všichni po tom šíleli, tak jsem si vidět to dala za úkol a asi jsem k tomu jako k úkolu přistupovala, tzn. hledala jsem chyby. Teď, když jsem viděla okouzlující Návrat krále, sama sobě slibuji, že dám Společenstvu a Dvěma věžím ještě šanci. ()

berg.12

"Je mnoho způsobů, k nimž se uchyluje nepřítel, aby ponížil naši zemi, rozvíjející se v duchu socialistického soutěžení. A tak anglický spisovatel J.R.R. Tolkien vydal před nějakou dobou knihu, v níž zastřeně útočí na naše zřízení prosazující práva pracujícího lidu. Jde o další útok proti socialistickému zřízení. Říše zla je průhledně umístěna na východě, obrazem dělnické třídy, která jednotně v potu tváře buduje těžký průmysl, mají být odporní a zlí skřeti. Titulní “Pán prstenů” Sauron je vládcem chudé země, v níž rozvinutý kolektiv má v rukou skutečnou vládu, vykonávanou doživotně zvolenými zástupci - Nazguly (v knize nazývanými - jaká ironie - upíry). Skřeti - dělnická třída Mordoru budující těžký průmysl, jsou vylíčeni jako tvorové odporného vzhledu a zvyků (jak by zpovykaný synáček z buržujské rodiny - potomek národa anglických imperialistů, mohl vidět něco krásného a povznášejícího na těžké práci?) Do kontrastu se skvělou organizací práce a pořádkem v Mordoru, zemi vylíčené jako “spálená pustina”, z níž se valí popel a dým (že by náznak závisti?) je postaven obraz žírných, “mlékem a medem oplývajících” zemí západu, kde všechno zboží téměř “roste na stromech”. Odkud se však bere ve skutečnosti, toho se lze těžko dopátrat - že by pomocí nadpřirozené bytosti, tzv. boha? Ha ha! Obyvatelé západu - elfové (neboli aristokracie), lidé (buržoazie) a hobiti (statkáři) žijí naopak v blahobytu (aniž je vysvětleno, odkud jej získávají) a jediné, co je trápí, je “hrozba” z východu. Zatímco dnem i nocí pracující Mordor trpí nedostatkem základních potravin a vody, sousední země oplývají nadbytkem. Jak nápadná podobnost s naší současností, kde nás rozbujelý kapitalizmus ohlupuje obrázky blahobytu, jehož zdroje zůstávají utajeny (čáry Gandalfa a elfů?), zatímco sedláci a dělníci našeho tábora pracují poctivě a usilovně, aniž by docházelo k jejich vykořisťování, a všechno získávají pouze prací vlastních rukou. “Síly dobra” zde přestavuje sbírka představitelů těchto reakčních kruhů, jejichž ruce se nikdy nedotkly pořádné práce. Jejich vůdcem je Gandalf, šiřitel zpátečnické ideologie, s jejíž pomocí udržuje obyvatelstvo v nevědomosti a strachu před pokrokem. Elfové, hobiti a takzvaní vznešení lidé symbolizují skupinu zahálčivé aristokracie a buržoazie, která se snaží vzepřít globální revoluci, zatímco skřeti a trollové, vylíčení jako tvorové temnoty, se skrývají pod zemí a v potu tváře si vydělávají na kousek suchého chleba (jim není určen lembas ani miruvor!) Pokrokový čaroděj Saruman, který jim poskytuje ochranu a obživu a bojuje za práva menšin, je prohlášen za zrádce a jeho sídlo je zničeno reakční bojůvkou, vždy připravenou k chuligánským výtržnostem. Když pak šíří socializmus v Kraji, je chycen a bez soudu potrestán hobity, podporovanými (a placenými) kapitalistickou mocností Gondorem. To diskredituje Froda, Aragorna, Boromira i šiřitele pověr a zpátečnické ideologie Gandalfa. A Tom Bombadil je zároveň představitelem květinové mládeže i tyranem, který ve své zemičce vládne neomezenou mocí - jakým právem? A ještě je tady Faramir, elegantní, inteligentní a okouzlující jako James Bond, sabotující všechny projevy internacionalizmu. Galerie postav bez ideologické páteře, vrhajících se do boje “proti jinakosti. Ale socialismus se naštěstí nedá zničit hozením jakékoli své relikvie, i té nejposvátnější, do ohně. Drž se Mordore, obklíčený nepřátelskými reakčními sousedy!" (poskládané úryvky převzaté z polských novin Czerwony Sztandar, kde článek vyšel 24. května 1971) () (méně) (více)

RedAK

Předlouhá nudná slátanina, kde nějací malí lidé v sandálech furt jen žvatlají a žvatlají. Ale oku lahodí velkolepý luxusní háv, do jehož útrob jsou ti liliputi vsazeni. Zkrátka a dobře, je to jako kdybyste hleděli na lahodný nadýchaný muffin ve sněhobílém balení, jehož precizně upečený klobouček zdobí decentní vrstva francouzského čokoládového krému Pâtissière, ovšem jakmile se do něj zakousnete, bude chutnat jako týden odstátá stolice strýčka Fridricha po infarktu. Chápete, ne? ()

• Trilogie byla za celou dobu své existence nominována asi na 800 cen, ze kterých 475 vyhrála. Je tedy dosud historicky nejoceňovanější filmovou sérií. (asdfasdf)
  • Po skončení natáčení dostala řada herců (i členů štábu) od produkce dárky v podobě některých památných rekvizit. Svého času vzpomínali:
    - Elijah Wood (Frodo Pytlík): "Já jsem dostal Prsten. Původní Prsten. Nikde ho ale moc neukazuju - je zabalený v látce a schovaný ve skříňce, která je ukrytá ještě ve dvou dalších skříňkách. A je tam dobře uložen."
    - Orlando Bloom (Legolas): "Já jsem dostal Legolasův luk a sadu ostrých šípů. Když jsem chtěl ale odletět do Anglie, novozélandští celníci mi to zabavili s tím, že mi to pošlou dodatečně a odděleně. No, čekám dodnes a počítám, že hrdým majitelem těchto původních rekvizit už je někde nějaký zapálený fanoušek."
    - Ian McKellen (Gandalf): "Vyprosil jsem si kliku od dveří Sarumanovy pevnosti Orthanku, překrásně udělanou ze skleněného vlákna, ve formě ještěrky. Ve filmu si jí člověk skoro nevšimne, ale pro tuhle produkci bylo typické, že i sebemenší maličkosti byly zpracovány se stejnou pečlivostí jako věci pro nejdůležitější detailní záběry. Co mě ale ohromilo ještě víc, bylo, že když jsem kliku ukazoval nějakým fanouškům, okamžitě věděli, kam patří. Skoro k nevíře, ne? Člověk by si až řekl, že ti lidé sledují filmy pod lupou."
    Viggo Mortensen (Aragorn): "Já si směl vzít svůj ocelový meč, se kterým jsem navzdory jeho strašlivé váze točil vždycky, když nebyl v nebezpečných scénách nutný lehčí duplikát."
    Sean Astin (Sam): "Já jsem hrdým majitelem Samova batohu, jeho meče a především páru hobitích nožek." (NIRO)

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert