Babylon Berlín - Série 1

(série)
Německo, 2017, 6 h 9 min (Minutáž: 44–47 min)

Předloha:

Volker Kutscher (kniha)

Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Peter Kurth, Matthias Brandt, Marc Hosemann, Ivan Shvedoff, Henning Peker, Leonie Benesch, Lars Eidinger, Fritzi Haberlandt (více)

Epizody(8)

Berlín je v bouřlivých 20. letech metropolí talentovaných a ambiciózních lidí i pokoutných podnikatelů. Pod veškerým zdánlivým pozlátkem však zbídačelé masy usilují o lepší život. Jedná se o dobu organizovaného zločinu a politického extrémismu. Stará vojenská elita dosud neodstoupila. Na moc si však brousí zuby ještě horší monstrum. Gereon, policista z Kolína nad Rýnem, je novým členem mravnostního oddělení v Red Fort, obrovském ředitelství berlínské policie. Na povrch se jeví jako rozvážný a upřímný. Ve skutečnosti však ukrývá znepokojivé tajemství. V čele oddělení stojí Bruno Wolter, loajální a starostlivý kolega, jehož tajný cíl se stává vážnou hrozbou. Mezi těmito dvěma muži pak uvízne Charlotte, chytrá mladá žena, která se snaží zlepšit příšerné životní podmínky své rodiny a sama žije dvojím životem. (Viasat)

adako

Po prvej sérií mi stále ani ani na jedinej postave ani trochu nezáleží. Taktiež to trpí známym seriálovým neduhom prekomplikovanosti. Sledujeme bohvie koľko frakcií ktoré spolu i nezávisle na sebe riešia svoje konšpirácie. Vtip je v tom že každá postava zasahuje do aspoň troch z nich a každý podvázdza a je podvádzaný, každý na každého má nejakú špinu. Keď jedna strana stratí jedného spojenca rýchlo náhodou získa druhého aby sily ostali vyrovnané. Niekto si pri takomto popise možno mädlí rukami, ale v skutočnosti je to fakt hlúpe. Skutočný život nie je nikdy tak symetrický, v skutočnom živote by takto komplikovane poprepájané konšpirácie padli do piatich minút. Nie, nie je pravda že všetko so všetkým súvisí (okrem prípadu Dirka Gentlyho, vtedy áno). V Berlíne bolo v tej dobe štyri a pol milióna ľudí, je vtipné sledovať asi dvadsať postáv seriálu na seba neustále narážať na náhodných miestach. Jediné pozitívum ktoré zatiaľ vidím je zaujímavé a poučné stvárnenie doby. ()

Kritickej

4/10 Bohužel mne to neoslovilo i když jsem tomu dal hodně, hodně šancí. Roztříštěné vyprávění, nelogičnosti ve scénáři a spíše efektní než reální vykreslení zajímavé doby. Škoda, za mne promarněná příležitost. ()

Plechy

První série je klasicky rozjezdová. Funguje jako seznámení postav, kterých je opravdu mnoho. Dále jako představení kultury Výmarské republiky a světa kriminálního. Seriál vypadá nádherně a atmosféra jde skutečně nasát. Problém je právě v plejádě postav, ve které jsem se nedokázal ze začátku vyznat. ()

dauby

Lepší trojka, 65%. Vizuálně moc pěkně udělané, ale něco tomu přesto chybí a je to trochu rozvleklé. ()

005

Tak to je příjemné německé překvapení. Plno dějových linek, které se skvěle doplňují nebo vedle sebe plynou aniž by si překážely. Nic není ve scénáři na sílu. Vše parádně šlape. Dobová atmosféra také super. ()

buddha_ps

Nemci možu točiť čokoľvek - drámu, thriller, komédiu - a vždy im z toho vyjde Ein Kessel Buntes. Napodobňovanie niečoho čo niekde inde frčí, ale miesto pochopenia podstaty sa dočkáme vždy len napodobňovania vonkajších znakov. Taký je aj Babylon Berlín -  úporne sa snaží byť noirovou výpoveďou o jednej začínajúcej dobe temna kedy Rím -pardón, Berlín - pomaly začína horieť ale v podpalubí sa ďalej konajú orgie. Lenže miesto noiru dostávame len spústu tmavých obrazov, miesto dekadentnej zábavy len dokonale choreograficky naaranžované tanečné čísla, miesto silného príbehu len mnoho rozplizlých dejových liniek, a miesto charakterov iba schematické karikatúry. Ako hovorí klasik - kdo sa príliš snaží, ten sa silno potí - a to býva cítiť ()

Filooos

Skvělá detektivka na pozadí Vymarske republiky. Dokonalé kostýmy,  hudba, kulisy. Atmosféra nastupujícího nacismu je neuvěřitelná. ()

BonRStone

Je to niečo iné ako všetky ostatné seriály a neviem ho k ničomu priradiť. To je dôležité povedať. Prvovojnové, medzi a druhovojnové obdobia mám veľmi rád a z toho dôvodu odporúčam tento seriál podobným úchylákom na všetky tie svinstvá, ktoré sa v Berlíne pred aj po 30 rokoch diali. Budete seriál považovať za dobrú zábavu a nazvem to iný pohľad na vec. Avšak len priemernú. Zo stoličky ma to nedvihlo. Vlastne jediné čo mi teoreticky mohlo niečo dvíhnúť bola Lotta. Bravúrne napísaná postava, so skvelým obsadením. V jednej časti by som jej najradšej ublížil, v druhej jej fandím. Vzťah k postave hore-dole. Len sa hovorí, že hlavná postava je geroj Gereon a nie ona. A ten už tak nenadchýna a nepúta k obrazovke. Takže 3/5 seriál, navyše pol hviezdy Lotta a ešte druhú polku za Zu Asche, Zu Staub! Ten song a scéna je božia!!! ()