Proč? 13x proto - Série 1

(série)
Drama / Mysteriózní
USA, 2017, 12 h 3 min (Minutáž: 50–61 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Katherine Langford, Dylan Minnette, Christian Navarro, Michael Sadler, Justin Prentice, Devin Druid, Miles Heizer, Kate Walsh, Derek Luke (více)

Epizody(13)

Mladá dívka spáchá nepochopitelnou sebevraždu. Pak její spolužák dostane několik nahrávek, které tajemství jejího tragického konce pomalu odkrývají. (Netflix)

psychoJoa

Seriál je super na sledování, zasloužil by i 4 hvězdy. Bohužel jsem četla knihu a z toho důvodu trpím pocitem, že tvůrci zbytečně vše prodlužují a postupně jsem začala ztrácet motivaci koukat se dál. Pokud jste knihu nečetli, věřím, že Vám motivace vydrží až dokonce, každopádně se budete asi muset poprat s tím, že hlavní postavy občas opravdu lezou na nervy. Protože Hannah občas věci zbytečně překrucuje (což je lidské, když se cítíme blbě, tak to všechny okolnosti jen podporují - ale Hannah to vyhání do extrému) a Clay se opravdu čím dál víc choval jako pitomec (a zrovna u jeho postavy jsem měla pocit, že nad věcmi bude víc přemýšlet a nespadne tak nízko...) ()

Kienast

1.serie skvělá psychologická sonda, strhující a sršící emocemi ... Ty další série jen naprosto prázdné ždímání námětů ()

Hanys_

Kdyby ty Hančiny důvody aspoň trochu dávaly smysl...až na Bryce malichernosti, které zabírají polovinu seriálu a ze zajímavého tématu dělají chvilkama nekonečnou telenovelu. Clay si taky těch 7 kazet prostě nemůže poslechnout najednou (v téhle scénaristické berličce vidím největší problém celého seriálu)..přitom ta atmosféra střední, výšky (nebo co to vlastně bylo) dost gut. ()

dave.cz

Zajímavý seriál, který však poměrně sráží nevyrovnané díly kolem poloviny série a zejména extrémně nesympatický, labilní a neschopný Clay Jensen v podání ještě méně sympatičtějšího Dylana Minnetta. První série by si zasloužila 4*, ale díky Hlíně to vidím spíš na 3-3,5*. ()

Karlosisgeek

Skvělý! Je pravda že si nemyslím že jsou potřeba ty další 3 série kord když vidím ty hodnocení :( Ale něco to ve mě nechalo a myslím že to je důležité! ()

johnywalker

Skvělý námět výborně zpracovaný do napínavého a svižného teen drama s úžasnými herci. První sérii vlastně nemohu ani nic vytknout, hned od prvního dílu si vás Netflix zase jednou na několik hodin upoutá k obrazovce. Příběh je napínavý a i když některé věci dokážete předvídat, velkým překvapením a zvratům se neubráníte. Zase jednou trefa do černého. ()

B.Wilde

Po tom, co jsem viděla další tři série můžu říct jediné... opravdu měli zůstat jen u první. Měla pointu, dobré zpracování, mělo to nápad... byl to ve finále hnus, co vše se tam stalo, ale rozhodně to bylo k zamyšlení... je to už nějakou dobu, co jsem jedničku viděla, ale i tak je to jediná opravdu povedená série, která se drží i svého názvu... ()

Hpatrik

Hodně mě to bavilo ze začátku, kdy máme možnost poznávat jednotlivé postavy, po druhé polovině už tam bylo dost vaty a přišlo mi to trochu natahované. Díky dobrému scénáři a výtečnému castingu to ale dokáže udržet pozornost téměř nepřetržitě, a o silné momenty tu díky tomu není nouze. (SPOILER) Se samotným závěrem a v podstatě i konceptem mám ale trochu problém, protože mi přijde nepochopitelné, jak někdo pevně rozhodnutý vzít si vlastní život dokáže ještě předtím najít sílu a motivaci k tomu, aby nahrál všechny ty kazety. Každopádně výborný seriál, originální a s velkým potenciálem oslovit nejenom samotné studenty. PS: Už jsem zmínil jak je ústřední dvojka fantasticky obsazená? ()

waska

Naprostá bomba. Zachycený jsem byl od prvního do posledního okamžiku. Perfektní atmosféra, napínavé, dobré herecké výkony, vše naprosto uvěřitelné. A to mrazivé, naprosto dokonale promyšlené finále... ()

GTS_PUNK

Započúvať sa do nahrávok, ktoré po sebe zanechalo dievča, ktoré spáchalo samovraždu, rozhodne nemôže byť jednoduché. Navyše, ak na nich zdôvodňuje príčiny svojho konania a vy ste jednou z tých príčin, jedná sa o skutočnosť, ktorej čeliť je extrémne náročné. Clay Jensen (Dylan Minnette) ale musí túto "skúšku" podstúpiť, aby sa na konci dozvedel dôvody, ktoré zmenili životy všetkých zainteresovaných ľudí spomínaných na nahrávkach. Netflix už nejaký ten rok pomaly, ale isto dokazuje, že svojou seriálovou tvorbou si dokáže získať najmä mladého diváka a vytvárať projekty, ktoré prevalcujú väčšinu seriálovej tvorby v modernej televízii. Aj táto záležitosť, ktorá sa objavila ako blesk z jasného neba a veľmi rýchlo si získala divácku pozornosť po celom svete, je toho dôkazom. Čo však stojí za týmto úspechom? V prvom rade je to jednoznačne námet, respektíve knižná predloha Jay Ashera a spôsob, akým je celý príbeh vyrozprávaný. Nahrávky na starých páskach sú v dnešnej už skôr raritou a preto dokonale pôsobia ako niečo, čo odkrýva históriu. V seriálovom prípade síce nie dávnu, ale podstatnú a dôležitú históriu, pred ktorou by sa niekto najradšej skryl a iný, aby sa vôbec nestala. Dejová línia hneď v prvom dieli síce začína zhurta, ale zopár dielov potrebuje na poriadny rozbeh. Keď už sa však adekvátne rozbehne, divák sa plne ponorí do deja a "započúva" sa do nahrávok, až do konca sa jedná o poriadnu "roller coaster ride" gradujúcu čím ďalej, tým viac. Záver seriálu, asi posledné tri diely, pôsobia vskutku ako emocionálna hojdačka - buď si ju divák užije alebo nie. Ja sa pripájam k prvej skupine. A hoci to niekedy bolo až nepekne surové, práve to je fakt, ktorý treba oceniť. Prelínanie sa deja z nahrávok, ktoré pôsobia ako svetlá minulosť do sivastej prítomnosti, to je takisto jedna z veľmi podarených vecí na tomto seriáli. Clayove návštevy prázdnych miest spomínaných na páskach a možnosť vidieť, čo všetko sa na nich stalo. Mrazivé, ale skvelé. V čom však seriál vyniká najviac sú, dovolím si tvrdiť, postavy. Ani neviem, kde v tomto prípade začať. Snáď tým, že už samotní výber hercov pasuje k ich úlohám veľmi dobre. Zopár hlavných a pestrá plejáda vedľajších postáv je napísaná viac než dobre a vyobrazuje typickú zmesku ľudí z americkej strednej školy. Každý z nich nejakým spôsobom zapadá do príbehovej línie, hoc sa jeho meno ani nemuselo objaviť na inkriminovaných nahrávkach. Ťažko vybrať jedného herca, ktorý by vyložene exceloval. Všetci sa dopĺňajú navzájom, funguje to a ich postavy vôbec nevystupujú kŕčovito. Jediný faktor, kde seriál občas stráca na kvalite je ten istý, vďaka ktorému ho aj získava - nahrávky. Niektoré z dôvodov prečo Hannah Baker (Katherine Langford) spáchala samovraždu vyznievajú až hlúpo, ale... Ale to je presne ten pohľad na vec, ktorý v konečnom dôsledku v seriáli zabil Hannah. Na problémy iných nemožno pozerať našimi očami, pre každého majú jeho problémy vlastnú váhu a dôvody, ktoré my nevidíme. 13 Reasons Why - Season 1 je jedným z tých krátkych seriálov, ktoré si okamžite získajú divákov. Tomuto sa však aj darí udržať si ich hneď po prvej časti, pretože všetci chcú vedieť trinásť dôvodov toho, prečo sa Hannah Baker rozhodla odísť z tohto sveta. Skôr než sa však dostanú k nahrávke s číslom 13, prejdú si kvalitne napísaným seriálom s dobrou predlohou, spracovaním, značnou retrospektívou na udalosti odohrávajúce sa pred seriálovou prítomnosťou a v neposlednom rade aj s vynikajúcimi postavami rôzneho sociálneho spektra, ktoré spájajú udalosti na Liberty High School. Čerešničkou na torte celého seriálu je bezpochyby posledný diel. Keď sa pomaly zdá byť jeden kruh uzavretý, otvára sa ďalšie množstvo príbehov, rozpadnutých vzťahov, zničených životov a možných katastrofálnych následkov. Divák dostáva otvorený koniec a keď už vie, čo sa stalo v minulosti, môže začať rozmýšľať nad tým, čo sa stane v budúcnosti seriálového vesmíru. Kvalitné spracovanie plné emócií a zvratov celej veci rozhodne nechýba, divácky k nej však treba pristupovať opatrne, keďže nemusí sadnúť každému. () (méně) (více)

Mkartaylas56

Kvalitativně to šlo v této sérii vzestupně; ze začátku bylo nasazeno takové pozvolnější tempo a postupně přicházela jedna epizoda lepší než druhá a až na ne úplně (pro mě) uspokojivé zakončení jsem si seriál užíval, bavil mě a už teď jsem zvědav, co mě čeká v druhé sérii. 90% ()

Aragorn

Opravdu silný a velice smutný příběh, který považuji za to nejlepší, co kdy bylo v seriálové tvorbě natočeno. Excelentní herecké výkony a skvěle napsané postavy Claye a Hanny. Clay je prostě nerdský a lehce asociální auťák ( něco jako já ) - scény kdy vede trapné rozhovory, zadrhává se nebo neví co říct jsou mi tak známé. Hannah mi bylo po celou dobu seriálu hrozně líto a vždycky se při písni "The night we met" rozesmutním. Blahopřeji tvůrcům z dílny Netflixu, neboť se jim posařilo vytvořit seriál, který mě velice rozesmutněl a po celou dobu sledování 1. Série jsem na seriál, ale zvláštně na postavu Hanny, nepřetržitě myslel. Toto je ten nejlepší seriál všech dob. ()

Mr.Ward

Vrchol seriálové tvorby. Poslední díl je vyvrcholením všech těch důvodů proč a hlavní scéna je tak šokující a natočená neskutečně explicitně, že se člověk nestačí divit jaké pocity to v něm vyvolá. Klobouk dolů. ()

Hjuud

Prvně musím zatleskat, že se tvůrcům podařilo docela věrně ukázat soudobé problémy dnešních teenagerů se všemi jejich iphony, zdánlivě nevinnými legráckami, kyberšikanou a samozřejmě také znásilněním, které by někteří macho-týpci rádi devalvovali s klasickými slovy, že si o to "koledovala, když tam lezla" nebo proč "nekřičela". Oceňuji dále, že se toho nebáli a divákovi ukázali, co konkrétně může jejich dítěti způsobit nesnáze vedoucí až k sebevraždě. Vysoko první sérii hodnotím také pro její spád, napětí a gradaci v posledních dílech. Jednu hvězdu však musím ubrat za jakousi povrchnost až pozlátkovitost. Všichni kluci i holky v seriálu byli samozřejmě krasní uhlazení dokonalí lidé, holky jedna krásnější než druhá, kluci bez akné... obávám se, že takhle to v životě nefunguje. Je mi líto, že v seriálu nefigurují skuteční outsideři, tedy mladí nevzhlední uzavření podivíni bez kamarádů, nikoli pouze modelky a sportovci řešící vztahy. Ale to by se na to mainstreamovému diváctvu asi tak příjemně nekoukalo. Druhá výtka směřuje na jakousi nelogičnost - to si to ty kazety hlavní hrdina nemohl pustit všechny najednou? :-) ()

Elerond

Tak tohle je teda něco. Příběh gradoval úplně neuvěřitelným způsobem. Prostě jsem se nemohl odtrhnout, nešlo to. Nenacházím slova, kterými vystihnout, co všechno, kolik otázek to ve mě vyvolalo. Tak jen pro příklad: Jsem si vědom toho, že to, co dělám, může mít opravdu vážné důsledky a i "maličkost" může způsobit "butterfly efect"? Co je pravda, a jak je zkreslená mým vnímáním světa a života? Kolik sraček je na tomhle světě, možná v mým okolí a já je nevidím nebo ignoruju? A mohl bych pokračovat dál a dál... Ano, můžeme se nimrat v tom, jak je tohle divný, tohle nedává moc smysl a tamto mohli udělat líp. Při sledování mi to bylo ale upřímně jedno, emoce naprosto přehlušily rozum a objektivitu. A to takovým způsobem, který jsem už dlouho nezažil. Takže jasných 5* ()

sans.sourire

Opravdu dokonalý seriál, který s sebou nese těžkou atmosféru, hluboké myšlenky a aktuální otázky, které sledujícím předává velice poutavou a chytlavou cestou. Seriál si mě ihned získal, zamiloval se, ale i zděsil. V hodně záležitostech mi otevřel oči a donutil k zamyšlení, což je opravdu důležité. Nezapomenu jej a nezkazím si na tuhle sérii názor i přes hrozné a mnou nevyžádané pokračování. Seriál mě uchvátil a aspon trochu, par krůčky, mne nechal dospět. Dokonalé. ()