Žert

• USA The Joke
TV spot 1

Tragikomedii podle románu Milana Kundery natočil režisér Jaromil Jireš v roce 1968. Mottem filmu je výrok Jirešův: „Škody spáchané na člověku nelze odstranit jako třeba rozbitou dlažbu, protože lidská srdce mají svou paměť.“ V čase vzniku šlo o jeden z mála filmů, který otevřeně hovořil o deformacích 50. let, jež měly vliv na pokřivení lidských charakterů... Hlavní hrdina Ludvík Jahn představuje oběť, která se ani po letech nedokáže vyrovnat s utrpěnou křivdou. Chce se za ni pomstít, ale nakonec se všechno obrátí proti němu. Po letech se vrací do rodného jihomoravského města. Rozhodne se svést manželku Pavla Zemánka, který mu zničil život. Ve vzpomínkách se vrací do minulosti, kdy ho za pohlednici se žertovným textem vyhodili ze školy, přišel o svoji lásku, léta strávil ve vojenském vězení a v dolech. Když svede Helenu Zemánkovou, zjistí, že její muž už má jinou mladou atraktivní ženu a svoji bývalou manželku ochotně přenechává muži, ke kterému se chová, jako by se nic nestalo. Ludvík nakonec pochopí trapnost situace a nesmyslnost své pomsty. (Česká televize)

Luswani

Slibný a poměrně pevně uchopený začátek se velmi nenápadně a pomalu rozplynul v nudné vyprávění bez jasných kontur. 60% ()

pafka

Jak jsem kolem toho mohl chodit a tenhle film nepotkat? Skvely Josef Somr, skvele vykreslena atmosfera doby, soudruzi a jejich svinarny a jak se vlastne s odstupem doby nic nestalo, kazdy ze soudruhu zapomnel. Parada. ()

Svinibrod

ja se rochnil blahem, opet tísnivý pocit a mrazivý vánek z let minulých. somr je skvele civilni, kolika tvari se u tohohle herce "68" dockam? ()

Fosgo

Realizace některých idejí provází četná lidská příkoří... Milan Kundera vystihl mnohé z tehdejší doby, pod vlivem politických praktik i lidských osudů napsal zajímavý příběh. Nabídl pohled na tři možnosti existence intelektuálů v padesátých a šedesátých letech – tu Ludvíka Jahna (ve filmovém převodu románu výborný Josef Somr) vzpomínkově zatrpklou, Zemánkovu (Luděk Munzar) bonviánsky bezstarostnou a Kostkovu (Evald Schorm) lidsky kvalitní ale smířeneckou. Ke škodě filmového zpracování jsou ve filmu Jaromila Jireše postavy Zemánka a Kostky jen epizodické. Hlavním hráčem zůstává pouze Ludvík, který stále jen prožívá starou křivdu, mstí se na nevinných... nebrání se, ač by chtěl, chybí mu soupeř? V románě i ve filmu se nedočkáme katarzního očištění ; řešení staré křivdy Kundera nenabízí, musel by přemýšlet o změně politického systému. Kunderovi příliš nevěřím, se svými znalostmi tehdejší reality dvakrát vstoupil do komunistické strany?! Poprvé lze snad vstup pochopit , ale podruhé...! Přesto byl Kunderův literární pohled na poměry v padesátých letech odvážný a objevný, jen zůstal ve svém psaní v polovině na cestě ke spravedlivému řešení. Spisovatel sám je dodnes zatrpklý a cítit lze u něj ublíženost – a ublížeností trpí i hlavní hrdina. Ludvíka Jahna je možno chápat jako Kunderovo alter ego. ()

Cascabel

Formální stránka i herecké výkony vynikající, jen se divím, proč leželo za normalizace v trezoru. Stačilo vystřihnout scény z buzerplacu. Srovnejme tyto scény z PTP s Černými barony, myslím, že jsou chtěnou parodií (možná že už Švandrlíkovou). Výstižný komentář NinonL. ()

jjjerry

Skvělá předloha, výborná režie a jeden z nejlepších herců té doby. Ta kritika režimu je tam vidět na každém rohu. Se nedivím, že to komunisti zavřeli do trezoru. Je tam tolik pravdy. Ukázka, že ne režim, ale lidi jsou svině. Jako každý Jirešův film, je to přehnaně reálné a prot asi tak smutné. To podkreslení hudbou je mrazivé. Zobrazení doby je perfektní. Kvalitní film nemusí být ani ve 3D, ani barevný. ()

brasek

Podobenstvo? Tak potom rozumiem, že prečo som príbehu nerozumel a prečo bol podaný divákovi tak ako bol podaný. Žáner "Podobenstvo" ide mimo mňa a nemám ho rád. Zaujala ma iba časť na ZVS u PTP. ()

Birter

Jireši, Jireši. Ty jeden. Tolik matroše a talentu ze strany tebe i Kundery a stejněs' ho nedotáhl na kvalitu pěti hvězd, leč blízko. Mně sice tvůj film zaujal maximálně; svou intenzitou, kontrasty, scénářem, hereckými výkony... no vlastně vším... ale představa, že se na něj dívám předlohou nepolíben ve mně zanechává pocit, že neporozumím postavám stejně. Lucie ať klidně v příběhu není, ač zajímavá v románu, zde z kvantity zápletek její vypuštění chápu, ale stejně by to chtělo více Kostky a Jaroslava, víc filosofování a napětí. Nadání i potenciál na to je, tak proč nejít víc do hloubky... ()

Heywood

Film, který v roce 2022 ukazuje, jak je snadné, když povstanou "noví svazáci" a zase tu máme ty, kteří křičí, že někdo nemluví či nepíše správně. Eben to řekl přesně. Však také ty svině ječí a ječí.. Ale padesátá léta bylo hodně hloupých a věřících v lepší svět.. Film je jinak úžasný. ()

Dvojirakri

Velmi kontroverzní film. Nejen že musel řádně šlápnout na kuří oko tehdejším bolševikům, věřím že i dnes mu nemůžou rudí přijít na jméno a odsuzují každou jeho vteřinu. Hlavně pro to že odkrývá jejich karty. Jejich fanatismus, který byl v době po ´48. "povinný" a lepší bylo neříkat vůbec nic a nikomu. Což mohl být největší problém právě mezi studenty... Kontroverze je i v hlavní postavě, která opravdu není hrdinská či sympatická - mstí se přes osobu která s jeho dosavadním osudem neměla pranic společného, je naštvaný na celý svět, i na lidi kteří by mu mohli pomoci trochu zlepšit jeho život, vyvrcholením jeho "spravedlivosti" je zbití soka v lásce o ženu, o kterou vlastně nemá žádný zájem. Přítelkyně z dob studií, zarytá komunistka, je zobrazena na jednu stranu jako čestná, poctivá, uvědomělá, přitom se nezdráhá hlasovat pro jeho vyloučení, což sama, svým práskačstvím, zapříčinila, ač mu stále slibovala že zůstane při něm. Co se týče herectví, jde asi o nejlepší roli Josefa Somra vůbec, tak přirozené a samozřejmé, jaké jsem od něj nikdy potom už neviděl. Velmi dobrý part odehráli i Jana Dítětová a Luděk Munzar. Soudružka Obermaierová je, i přes ten roztomilý obličej, poněkud strojená, hlavně v postsynchronu. Potěší důležitá role Evalda Schorma i netradičně hajzlík v uniformě Jaromíra Hanzlíka. Bez toho folklórního balastu bych se klidně obešel, ale asi by šlo o poměrně fádní podívanou. Hodnocení? Snímek je to stále aktuální, ač se děj odehrává v letech které z nás už málo kdo pamatuje, proto plný počet. ()

PTuranyi

Intelektuálna skica osobnosti poznačenej systémom, ktorou je vedecký pracovník Ludvík Jahn výborne stvárnený Josefom Somrom. Ludvík je kunderovský nešťastník, ktorý sa žartom vyjadrí nepekne na účet optimizmu, zdravého ducha pričom nezabudne pribaliť Trockého. Táto veta vedie ku kaskáde udalostí, ktorá zničí jeho budúcnosť. O túto skúsenosť múdrejší Ludvík túži po pomste. Nečaká ho však katarzia, pretože ako sa kunderovým hrdinom stáva, nenachádza katarziu, ale ich cesta je dôvodom k úvahám o filozofii života. Vzhľadom na reflexiu socializmu je celkom jasné prečo vznikol v roku 1968. 75% ()

Igy007

Kniha je super, film je super; akorát nesouhlasím s tím zařazením mezi komedie, protože jeto v zásadě hodně smutnej příběh. A psychologický drama o marnosti a nicotě, něco jako Fiesta od Hemingwaye nebo Drama na lovu od Čechova. ()

R.Drson

Atmosféra románu na nás dýchá z každého záběru. Problémem je, že je předloha značně zjednodušena a divák se přesně nedoví, co vedlo hlavní postavu k jeho cynickému životnímu postoji (nasazení v dole je jenom naznačeno a chybí zde důležitá postava Lucie). ()

Snakefinger

Bohužel. Všechny pokusy převést Kunderovo dílo na filmové plátno ztroskotaly a nejinak je tomu i v tomto případě. Sice to nedopadá tragicky jako Nesnesitelná lehkost bytí, po jejimž shlédnutí Kundera beznadějně z zapověděl veškerá zfilmování jeho díla, ale stejně na knihu to nemá ani náhodou. Film to není špatný, ale ve srovnání s literární předlohou je to jenom pahýl. Sorry Soudruzi. ()

Adalv79

Stručné a výstižné, tento film "krásně" ilustruje zničující dopad svazácké spravedlnosti stvrzené váhavým hlasováním. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr